Log In
Black Hill Circuit Race • Mar 23 2019
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
Series: MABRA2019
Clear, 42 degrees, wind 13 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Taylor Hayek Whole Wheel Velo Club
1
2 Tyler Kirkwood Cumberland Trail Connection Racing
2
3 Rainero jr Rediang Route 1 Velo/Arrow Bicycle
3
4 Damjan Novoselnik Sportif Coaching Group
4
5 Kyle Sammon Unattached
5
6 Cletus Willems Redshift Racing
6
7 Matthew Loggie DistrictTaco Racing
7
8 James Beacham Unattached
8
9 Zacharya Meszoely CCB/CCB Racing
9
10 Parker Lytle NCVC/UnitedHealthcare
10
11 Jon Griese SEAVS/Haymarket
11
12 Sonny Smith Ocean Velo Club
12
13 David Rodda Whole Wheel Velo Club
13
Teammate Win: Taylor Hayek
14 John Gay Frederick Velo/Bike Doctor Frederic
14
15 Alexander Truitt Unattached
15
16 Pedro Maya Whole Wheel Velo Club
16
Teammate Win: Taylor Hayek
17 Nicholas Basalyga Unattached
17
18 Brian Romberger Adventures for the Cure
18
19 Adam Weddington Adventures For The Cure
19
20 Jeremy Michalke Adventures for the Cure
20
21 Carl Bevard Baltimore Bicycle Club/Team BBC
21
22 Jacob Harpster DistrictTaco Racing
22
23 Alexander Hedrick Unattached
23
24 Sean Mckee District Velocity Racing/District V
24
25 Cesar Meaurio Unattached
25
26 Steven Drost Adventures for the Cure
26
27 Brian Phipps Getting It In Cyclists Inc
27
28 Din Vilela American Velo Club
28
29 Shane Mannix Unattached
29
30 Jason Betteker Unattached
30
31 Anthony Carter Getting It In Cyclists Inc 1 Lap
Off The Back
32 Hee Song National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
Off The Back
33 John Moore Getting It In Cyclists Inc/GII 1 Lap
Off The Back
34 Berhane Kahsay Artemis Racing 1 Lap
Off The Back
35 Luke Osborn Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro 1 Lap
Off The Back
36 Erik Crandlemire National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
Off The Back
37 Gerardo Sore Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 1 Lap
Off The Back
38 Carl Pinkney Getting It In Cyclists Inc/GII 1 Lap
Off The Back
39 Frankie Timmons Phase Cycling 1 Lap
Off The Back
40 Benjamin Zahn Whole Wheel Velo Club 1 Lap
Off The Back
Teammate Win: Taylor Hayek
41 Connor Coyle Unattached 1 Lap
Off The Back
42 Chris Christakis Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 2 Laps
Off The Back
Finishers: Cat 4: 42  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Jablonski Battley Harley-Davidson/Total Civil
1
2 Bryan Hernandez Redshift Racing
2
3 Josh Strom Ascent Concept Team
3
4 Joshua Armstrong Unattached
4
5 Tony West Getting It In Cyclists Inc/GII
5
6 Dustin Byers Mercury Endurance Racing
6
7 Edgar Buckley Unattached
7
8 Josh Greenfeld Unattached
8
9 Joel Negron Unattached
9
10 Douglas Pepelko Unattached
10
11 Brian Rowe National Capital Velo Club/UnitedHe
11
12 Brad Greenberg Unattached
12
13 Matthew Ball Antietam Velo Club Inc/AVC/Team Hag
13
14 Chip Crispino Unattached
14
15 Che Hale Unattached
15
16 Sanghun Lee Rock Creek Velo
16
17 Adrian Monza Annapolis Bicycle Racing Team
17
18 Alex Ryan DistrictTaco Racing
18
19 Daniel Cribb Unattached
19
20 Zac Morford Unattached
20
21 Thomas Madrecki Unattached
21
22 Joseph Nier Unattached
22
23 Angelo Battle Unattached
23
24 Kevin Sundeen Great Eskape
24
25 Jesse King Unattached
25
26 Brooke Cawley Getting It In Cyclists Inc/GII
26
Teammate Top 5: Tony West
27 Douglas Hackelton US Military Endurance Sports
27
28 Ethan Turner Unattached
28
29 Henrik Olsen Frederick Velo/Bike Doctor Frederic
29
30 Rhys Milton robinson Phase Cycling
30
31 Sean Wynn Getting It In Cyclists Inc/GII
31
Teammate Top 5: Tony West
32 Brydon Patschke Baltimore Youth Cycling
32
33 Terry Feather Keep It Casual Racing/Befitting Bic
33
34 Brendan Brown Unattached
34
35 Charlie Smith National Capital Velo Club/UnitedHe
35
36 Dexter Steis Unattached
36
37 Sam Combs Unattached
37
38 Richy Mason Unattached
38
39 Thomas Martin Unattached
39
40 Ken Rahaim Getting It In Cyclists Inc/GII
40
Teammate Top 5: Tony West
41 Adam Ficke Unattached
41
42 Tony Lon Unattached
42
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 36   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shawn Litster J Mac Cycling LLC
1
2 Patrick Jarenwattananon District Velocity Racing/District V
2
3 Will Gleason CS Velo/CS Velo Racing p/b Cannonda
3
4 Steven Kusy District Velocity Racing/District V
4
5 George Ganoung Team Integrity/Otterhaus/K&F Constr
5
6 Ryan Buerman NCVC/UnitedHealthcare
6
7 Aaron Delong Team Integrity/Otterhaus/K&F Constr
7
Teammate Top 5: George Ganoung
8 Jonathan Marshall QCW Cycling/QCW P/B Cadence Cycling
8
9 Donald Brew DC Velo Limited/Team Beyer Auto
9
10 Ryan Knight District Velocity Racing/District V
10
Teammate Top 5: Patrick Jarenwattananon
11 Alex Smith 717 Cycling club
11
12 Paul Rades District Velocity Racing/District V
12
Teammate Top 5: Patrick Jarenwattananon
13 David Galati Unattached
13
14 Jason Schneider Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene
14
15 Michael Russo DistrictTaco Racing
15
16 Christopher Peltzer La Prima Espresso Co. Racing
16
17 Allan Wallace Bayside Velo/Bike Doctor
17
18 Justin Mauch Marc Pro Cycling
18
19 Ryan Chien DistrictTaco Racing
19
20 William Longwell National Capital Velo Club/UnitedHe
20
21 Brian Marchionini DC Velo Limited/Team Beyer Auto
21
22 Scot Jaworski National Capital Velo Club/UnitedHe
22
23 Bruno Neto Bayside Velo/Bike Doctor
23
24 Owen Musser Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene
24
25 Andrew Lageman La Prima Espresso Co. Racing
25
26 Andrew Hood DistrictTaco Racing
26
27 Mark Lewis Bayside Velo/Bike Doctor
27
28 Erik Engle Catoctin Cycling Club/NSMI RACING
28
29 Iain Banks Parvilla Cycling Club
29
30 Christopher M. jones Route 1 Velo/Arrow Bicycle
30
31 Albert Gonzalez DistrictTaco Racing
31
32 Tyler Alexander La Prima Espresso Co. Racing
32
33 Thomas Borner La Prima Espresso Co. Racing
33
34 Morgan Baker J Mac Cycling LLC
34
Teammate Win: Shawn Litster
35 John Dove Catoctin Cycling Club/NSMI RACING
35
36 Nathaniel Moser Masters Cycling Systems LLC./Holowe
36
37 Andrew Friend DistrictTaco Racing
37
38 Theodore Mclean Bicycle Heaven / PVA
38
39 Sait Arana Team Skyline
39
40 Nicholas Taylor DC Velo Limited/Team Beyer Auto
40
41 Kyle Hitz Unattached
41
42 Jacob Vellaccio Unattached
42
43 Mike Scalamogna J Mac Cycling LLC 3 Laps
Off The Back
Teammate Win: Shawn Litster
DNF Christopher Guepe Evolution Cycling Club DNF
Off The Back
DNF Peter Steyaert Carpe Diem Endurance Racing - CDE R DNF
Off The Back
DNF Josh Logan Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro DNF
Off The Back
DNF Ellis Robinson J Mac Cycling LLC DNF
Off The Back
Teammate Win: Shawn Litster
DNF Clay Moulton Lindsay Cars-Spokes Etc. DNF
Off The Back
DNF James Sharp National Capital Velo Club/UnitedHe DNF
Off The Back
DNF Scott Catanzaro DistrictTaco Racing DNF
Off The Back
DNF Lucas Mccollum Otterhaus Coaching/Otterhaus Racing DNF
Off The Back
Teammate Top 5: George Ganoung
DNF Tom Neumann Lindsay Cars-Spokes Etc. DNF
Off The Back
Finishers: Cat 1: 15   Cat 2: 20   Cat 3: 15   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Hood DistrictTaco Racing
1
2 Tobias Klein Lateral Stress Velo Inc.
2
3 David Gunnerson Ascent Concept Team
3
4 David Rodgers DistrictTaco Racing
4
Teammate Win: Andrew Hood
5 Sean Crandell Unattached
5
6 Manuel Paniagua Redshift Racing
6
7 Nick Taylor DistrictTaco Racing
7
Teammate Win: Andrew Hood
8 Aidan Dixon DistrictTaco Racing
8
Teammate Win: Andrew Hood
9 Ellis Robinson J Mac Cycling LLC
9
10 Christopher Hardee DC Velo Limited
10
11 Michael Ballard Redshift Racing
11
12 Dylan Stagner National Capital Velo Club/UnitedHe
12
13 Sebastian Silberman Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene
13
Teammate Top 5: Tobias Klein
14 Aric Line DC Velo Limited/Team Beyer Auto
14
15 Mike Scalamogna J Mac Cycling LLC
15
16 Michael Martys Allegheny Cycling Association
16
17 Jason Cooper Unattached
17
18 Chris Crane Unattached
18
19 Vaughan O'Brien Unattached
19
20 Joe Garcia DistrictTaco Racing
20
Teammate Win: Andrew Hood
21 William Craig Bayside Velo/Bike Doctor
21
22 Frank Shewmaker Redshift Racing
22
23 James Weightman National Capital Velo Club/UnitedHe
23
24 Josh Logan Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro
24
25 Ziad Lien DistrictTaco Racing
25
Teammate Win: Andrew Hood
26 Kyle Sammon Unattached
26
27 Tyler Alexander La Prima Espresso Co. Racing
27
28 Kyle Baca National Capital Velo Club/UnitedHe
28
29 Brandon Wang VeloLabs Racing
29
30 Chris Reardon DistrictTaco Racing
30
Teammate Win: Andrew Hood
31 Daniel Tkacik La Prima Espresso Co. Racing
31
32 Jonah Killy Lateral Stress Velo Inc.
32
Teammate Top 5: Tobias Klein
33 Grant Mandsager District Velocity Racing/District V
33
34 Darrin Arbaugh Redshift Racing
34
35 Tirone Johnson District Velocity Racing
35
36 Theodore Mclean Bicycle Heaven / PVA
36
37 Jeremy Siedor Lateral Stress Velo Inc.
37
Teammate Top 5: Tobias Klein
38 Caleb Mccaskill Team Carytown Bicycle Company/Team
38
39 Jacob Vellaccio Unattached
39
40 Iain Mackeith DC Velo Limited/Team Beyer Auto
40
41 Zac Quinn Lindsay Cars-Spokes Etc.
41
42 Tyler Lulich V-DAY
42
43 Peter Steyaert Carpe Diem Endurance Racing - CDE R
43
44 James Bumbaugh Patuxent Velo
44
45 Joseph Nowariak Lindsay Cars-Spokes Etc. 1 Lap
Off The Back
46 Cameron Quick Unattached 1 Lap
Off The Back
47 Tommy Mccauley Unattached 1 Lap
Off The Back
48 Florian Lungu La Prima Espresso Co. Racing 1 Lap
Off The Back
49 Spencer Line Unattached 1 Lap
Off The Back
Finishers: Cat 3: 40   Cat 4: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Josh Moore The Bike Rack/Bike Rack Racing
1
2 Matt Jablonski Battley Harley-Davidson/Total Civil
2
3 Andrew Strohmeyer Lateral Stress Velo Inc.
3
4 Bryan Hernandez Redshift Racing
4
5 Kyle Sammon Unattached
5
6 Joseph Kennedy The Bike Rack
6
Teammate Win: Josh Moore
7 Josh Strom Ascent Concept Team
7
8 Cletus Willems Redshift Racing
8
Teammate Top 5: Bryan Hernandez
9 Tyler Kirkwood Cumberland Trail Connection Racing
9
10 Jonah Killy Lateral Stress Velo Inc.
10
Teammate Top 5: Andrew Strohmeyer
11 Asher Tilghman Unattached
11
12 Daniel Ord Lindsay Cars-Spokes Etc.
12
13 Adam Weddington Adventures For The Cure
13
14 James Bumbaugh Patuxent Velo
14
15 Alex Ryan DistrictTaco Racing
15
16 Zacharya Meszoely CCB/CCB Racing
16
17 Joseph Nowariak Lindsay Cars-Spokes Etc.
17
18 Daniel Pastrich Texas Cross Syndicate
18
19 Dexter Steis Unattached
19
20 James Beacham Unattached
20
21 Nicolas Sam Lindsay Cars-Spokes Etc.
21
22 Carl Bevard Baltimore Bicycle Club/Team BBC
22
23 Anthony Carter Getting It In Cyclists Inc
23
24 Brian Romberger Adventures for the Cure
24
25 Phil Corbin Artemis Racing
25
26 Andre Burton Drexel University
26
27 Kai Filion Baltimore Bicycle Club/Team BBC
27
28 John Moore Getting It In Cyclists Inc/GII
28
29 Syd Lea Sports T.E.A.M./T.E.A.M. Fuji
29
30 Adrian Monza Annapolis Bicycle Racing Team
30
31 Andre Gates National Capital Velo Club/UnitedHe
31
32 Ryan Lee Unattached
32
33 Luke Salata Unattached
33
34 Irvin Green Getting It In Cyclists Inc/GII
34
35 Alexander Hedrick Unattached
35
36 Kevin Sundeen Great Eskape
36
37 Daniel Schnur District Velocity Racing/District V
37
38 Zac Morford Unattached
38
39 John Tonetti Artemis Racing
39
40 Douglas Hackelton US Military Endurance Sports
40
41 Caleb Rudick CS Velo/CS Velo Racing p/b Cannonda
41
42 Che Hale Unattached
42
43 James Stroud VeloLabs Racing
43
44 Sean Mckee District Velocity Racing/District V
44
45 Chip Crispino Unattached
45
46 Nathaniel Humphries iii Getting It In Cyclists Inc/GII
46
47 Berhane Kahsay Artemis Racing
47
48 Adam Ficke Unattached
48
49 Terry Feather Keep It Casual Racing/Befitting Bic
49
50 Shane Mannix Unattached
50
51 Gene Benito Unattached
51
52 Douglas Pepelko Unattached
52
Finishers: Cat 4: 32   Cat 5: 18   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Dove Catoctin Cycling Club/NSMI RACING
1
2 Nathan Coleman Catoctin Cycling Club/NSMI RACING
2
Teammate Win: John Dove
3 Jason Schneider Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene
3
4 Brian Price DistrictTaco Racing
4
5 David Galati Unattached
5
6 Paul Rades District Velocity Racing/District V
6
7 Adam Pulford DC Velo Limited/Team Beyer Auto
7
8 Brian Marchionini DC Velo Limited/Team Beyer Auto
8
9 Donald Brew DC Velo Limited/Team Beyer Auto
9
10 Tony Leong Unattached
10
11 Patrick Hogan Bayside Velo/Bike Doctor
11
12 Anwar Gorham Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene
12
Teammate Top 5: Jason Schneider
13 Dean Pierson Ocean Velo Club
13
14 Curtis Alia NCVC/UnitedHealthcare
14
15 George Ganoung Team Integrity/Otterhaus/K&F Constr
15
16 Scot Jaworski National Capital Velo Club/UnitedHe
16
17 Mark Austin Battley Harley-Davidson/Total Civil
17
18 Ramon Benitez S'Ville Bikes/ S'ville Bikes/ Giant
18
19 Ronald Barry Sportif Coaching Group/Patapsco Bic
19
20 Erik Engle Catoctin Cycling Club/NSMI RACING
20
Teammate Win: John Dove
21 James Sharp National Capital Velo Club/UnitedHe
21
22 Joe Garcia DistrictTaco Racing
22
Teammate Top 5: Brian Price
23 Jon Balatbat Whole Wheel Velo Club
23
24 Evan Ellicott Bayside Velo/Bike Doctor
24
25 Jeff Chun Bayside Velo/Bike Doctor
25
26 Joseph Baremore DC Velo Limited/eam Beter Auto
26
27 Bob Gillespie Sportif Coaching Group/Patapsco Bic
27
28 Matias Palavecino Bayside Velo/Bike Doctor
28
29 Chris Hardee DC Velo Limited
29
30 Brian Rist Bayside Velo/Bike Doctor
30
31 Marco Scuriatti Rock Creek Velo
31
32 Daniel Proulx Bayside Velo/Bike Doctor 2 Laps
Off The Back
33 Marc Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 2 Laps
Off The Back
34 Matthew Albanese Bayside Velo/Bike Doctor 2 Laps
Off The Back
DNF Amilcar Samudio Unattached DNF
Off The Back
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 17   Cat 3: 9   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Bast Levine Law Group Elite Cycling Team
1
2 Dori Buckethal S'Ville Bikes/ S'ville Bikes/ Giant
2
3 Julie Huang tucker Artemis Racing
3
4 Sydney Berry DistrictTaco Racing
4
5 Erin Bougie S'Ville Bikes/ S'ville Bikes/ Giant
5
6 Katherine Sarkisov Rock Creek Velo
6
7 Elise Rowe Unattached
7
8 Alexandra Campbellforte Vanderkitten
8
9 Chelsea Richwine Lindsay Cars-Spokes Etc.
9
10 Georgeta Ungureanu Sisterhood of Cycling
10
11 Michele Scherer KyleCoaching p/b Axiologic Solution
11
12 Gina Turrini Lindsay Cars-Spokes Etc.
12
13 Mary Schmerge SEAVS/Haymarket
13
14 Jacqueline Mcclure CS Velo
14
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cassie Bopf Rock Creek Velo
1
2 Sophia Kaounas DistrictTaco Racing
2
3 Em Chiu Pro Bike FC Cycling Team
3
4 Leah Armstrong Artemis Racing
4
5 Katrina Rosencrance Otterhaus/K&F Construction
5
6 Sarah Sladen Battley Harley-Davidson
6
7 Grace Solares Artemis Racing
7
Teammate Top 5: Leah Armstrong
8 Eun Lee Artemis Racing
8
Teammate Top 5: Leah Armstrong
9 Mandy Mccoy Mercury Endurance Racing
9
10 Claudia Gutierrez Bike Rack Racing
10
11 Corinne Walker Getting It In Cyclists Inc
11
12 Leeya Wang HPC Cycling/HPC/LIST
12
13 Chelsea Hayman Team BBC
13
14 Elizabeth Niles Getting It In Cyclists Inc/GII
14
15 Nicole Bell Unattached
15
16 Azyra Franklin Getting It In Cyclists Inc 1 Lap
Off The Back
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 5   Cat ?: 3