Log In
Tuesday PIR August #1 • Aug 4 2009
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Miller Guinness Cycling Team
2 Aaron Tuckerman Land Rover-ORBEA Benefiting the Lan
3 John Leonard Rapha Racing
4 Evan Hepner
5 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio
6 Christopher Hamilton Rapha Racing
7 Joshua Creem Portland Bicycle Studio Teammate Top 5: Kelly Ryan
8 John Grochau Rapha Racing Teammate Top 5: John Leonard
9 Christian Tresser Cyclepath Racing
10 Emiliano Jordan
11 Todd Littlehales Rapha Racing Teammate Top 5: John Leonard
12 Joshua Berry
13 Casey Davidson BRIHOP
14 Paul Duncan Hammer Velo
15 Joshua Liberles Ten Speed Drive Racing
16 Jimmy Udall
17 Steve Schwaeber Veloce/Felt
18 Brad Pauly
19 Erik Voldengen Beaverton Bicycle Club
20 David Gates Bridgetown Velo
21 ? ?
22 David Klipper Guinness Cycling Team Teammate Win: Benjamin Miller
23 Scott Wisenbaker
24 Andrew Utz Ruckus Test Team presented by Zipca
25 Paul Zagacki bicycleattorney.com
26 Joe Staples HUP United
27 Todd Crowson Therapeutic Associates Inc. Cycling
28 Spencer Bushnell Therapeutic Associates Inc. Cycling
29 Wessel Robin Team Oregon
30 Roger Wotton
31 Steve Marcy Rapha Racing Teammate Top 5: John Leonard
32 Jason Mauer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
33 Matthew Walp
34 Bret Berner River City Bicycles
35 Neil Green Therapeutic Associates Inc. Cycling
36 Melissa Sanborn Vanderkitten Racing
37 ? ? Lenovo
38 Bernardo Nella
39 Andrew Barrett Rapha Racing Teammate Top 5: John Leonard
40 Daryl Hemenway Portland Velo
41 Bob Grummel Team Oregon
42 Brian Marcroft Team Oregon
43 Jeff Mitchem Rapha Racing Teammate Top 5: John Leonard
44 Peter Drach
45 Scott Wagnon
46 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
47 Stephen Hemminger Southtown Velo
48 Jurgen Nebelung
49 Tim Coffey Rapha Racing Teammate Top 5: John Leonard
50 James Adamson
51 Richard Fattic
52 Adam Blanchard Therapeutic Associates Inc. Cycling
53 Omer Kem Bissell
54 Yann Blindert Bike Gallery
55 Brandt Hueser
56 Michael Benno Veloce/Felt
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 10   Cat 3: 6   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 28  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Johannes ... Weber Ironclad Performance Wear
2 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear Teammate Win: Johannes ... Weber
3 James Shingleton Capitol Velo Racing Club
4 Jeremy Garbellano Guinness Cycling Team
5 Gary Allen Liberty Cycle
6 Matt D'elia Portland Velo
7 David Ripp Specialized River City Bicycles
8 Andrew Willis Ironclad Performance Wear Teammate Win: Johannes ... Weber
9 Richard Ensworth
10 John Lance North River Racing
11 Ryan Smith Ironclad Performance Wear Teammate Win: Johannes ... Weber
12 Chad Smeltzer Three Rivers Racing
13 Mark Crawford Ironclad Performance Wear Teammate Win: Johannes ... Weber
14 Ryan Smith Ironclad Performance Wear Teammate Win: Johannes ... Weber
15 Robin Thompson
16 Dave Dezellem Ironclad Performance Wear Teammate Win: Johannes ... Weber
17 Joe Rozanek
18 Steve Dehaart Liberty Cycle Teammate Top 5: Gary Allen
19 Christopher Osolin Mopha
20 Richard Desmond Team Oregon
21 Greg Hudson Ironclad Performance Wear Teammate Win: Johannes ... Weber
22 Shaun Conley
23 Scott Goodrich Specialized River City Bicycles
24 Steve Popp Cats moon coffee
25 Armand Kabarec
26 John Divelbiss Capitol Velo Racing Club Teammate Top 5: James Shingleton
27 Quenton Conant Ironclad Performance Wear Teammate Win: Johannes ... Weber
28 Scott Browning ZTeam
29 James Ralston Hammer Velo
30 Eric Lanners
31 Stephen Fitzgerald Liberty Cycle Teammate Top 5: Gary Allen
32 Joshua Hanselman 343 Racing
33 Marc Mueller Multnomah Athletic Club
34 Ben Needham
35 Jordan Staples Guinness Cycling Team Teammate Top 5: Jeremy Garbellano
36 Mindy Simmons Hammer Velo
37 Deann Krill Ironclad Performance Wear Teammate Win: Johannes ... Weber
38 Paul Kanz Finnegans Toys/Discover Chiropracti
39 Beth Burns Veloce/Felt
40 Dave Aldersebaes Ironclad Performance Wear Teammate Win: Johannes ... Weber
41 Lindsay Kandra Hammer Velo
42 Jason Hobson
43 Dave Groner Unattached
44 Chipp Ross
45 Ben Corbalis
46 Brian Gerow Ironclad Performance Wear Teammate Win: Johannes ... Weber
47 Michael Aylward Portland Velo
48 Greg Sanders Ironclad Performance Wear Teammate Win: Johannes ... Weber
49 Jeff Harwood Ironclad Performance Wear Teammate Win: Johannes ... Weber
50 Tony Curtis
51 Joe Cipale North River Racing
52 Jim Henry
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 7   Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 34  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Gilman Capitol Velo Racing Club
2 Mike Emerson Capitol Velo Racing Club Teammate Win: Matt Gilman
3 Chris Kessler Ruckus Test Team presented by Zipca
4 Justin Roberts
5 Kevin Drake
6 James Harrah SSI/Caroma
7 Colin Cunningham
8 Franklin Browning
9 Cody Gervasi
10 Jerome Stretch
11 Atlin Sestrich Ironclad Performance Wear
12 Reily Catto
13 Jason Borum River City Bicycles
14 Andy Poorman
15 Andrew Lorente
16 Eva Vandeusen Ironclad Performance Wear
17 William Sanders
18 Liz Cartwright Beaverton Bicycle Club
19 Stephen Duffy
20 John Cartwright Beaverton Bicycle Club
21 Stephen Goodman
22 Michael Scalzo
23 James Webb NRC/Pedalmaster
Finishers: Cat 4: 3   Cat ?: 20