Log In
King's Valley Road Race presented by Hop Valley Brewing Co. • Apr 11 2015
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
Drizzle, 50 degrees, wind 8 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Carroll Pacific Power Blue Sky
2 Stephen Mcdade Veloforma
3 Rogier Ducloo Team Oregon presented by Laurelwood
4 Matt Mallet
5 Rob Angelo Evolution Racing Team/River City Bi
6 Robert Tornai Audi
7 Sean Haidet BendBroadband/WebCyclery.com
8 Andrew Marges Hammer Velo
9 David Hopper NoMads Bicycle Racing Team
10 John Hatfield Audi
11 Chris Roberts Hammer Velo
12 Aaron Even VMR Racing
13 Brice Gary Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
14 Dean Futrell Smith&Nephew p/b West End Bikes
15 David Hart Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
16 Bryan Simpson Marty's Cycle & Moore
17 Webster Wilson VMR Racing
18 David Saltzberg Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
19 Dan Sheerin
20 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi
21 David Prats Pacific Power Blue Sky Teammate Win: Scott Carroll
22 Jon Frommelt bicycleattorney.com
23 Andrew Laveine
24 Greg Luniewski
25 ? ? Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Top 5: Rogier Ducloo
26 Eric Birky
27 Greg Stokes Hammer Velo
28 Scott Mcknight
29 ? ?
30 Steven Potter Hammer Velo
DNF Eric Stouck Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Jeff Hamlin Pacific Power Blue Sky Teammate Win: Scott Carroll
DNF Ron Sines Pacific Power Blue Sky Teammate Win: Scott Carroll
DQ ? ?
DQ Mike Snelson Audi
DQ Drew Coleman
DQ Trevor Rice Portland Velo Racing Team
DQ Joe Tysoe
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 6   Cat 5: 4   Cat ?: 24  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Marcotte Hop Valley Brewing
2 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing
3 David Mccasker Rogue
4 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi
5 Mike Wilson
6 Jonathan Sharp
7 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood
8 Casey Patton
9 Alan Whitney Rogue Teammate Top 5: David Mccasker
10 David Caplan WebCyclery.com
11 Paul Duncan
12 Darren Ferris Hammer Velo
13 John Kenney Rogue Teammate Top 5: David Mccasker
14 Timothy Smith Therapeutic Associates Racing Teammate Top 5: Todd Rosier
15 Louis Liu Audi
16 Wayne Boyle Interurban
17 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Teammate Top 5: Ken James
18 Erik Spillman Portland Velo Racing Team
19 Craig Broberg Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T
20 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi Teammate Top 5: Ken James
21 Tony Dirks Rogue Teammate Top 5: David Mccasker
22 Ed Wheeler
23 Sean Galloway Team Oregon presented by Laurelwood
24 Scott Damon
25 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club
26 Greg Eyerly
DNF Kyle Kotwica
DNF Scott Decker Athletes Lounge Cycling Team
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Webb Team Rose City
2 Terry Knight
3 Tracy Marks
4 Russ Patterson Portland Velo Racing Team
DNF Ed Rogers
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood
2 Susan Moote Athletes Lounge Cycling Team
3 Lisa Heathman Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
4 Kim Frank
5 Janet Howard
6 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathon Levie
2 John Morehouse Therapeutic Associates Racing
3 Christian Buesch Corvallis Cyclery Racing
4 Kyle Berg
5 Cassidy Bigsby Smith&Nephew p/b West End Bikes
6 Josh Anderson Team Oregon presented by Laurelwood
7 Eben Horacek
8 Andrew Warren Olympia Cycling Team
9 Jeff Mcmahon Hammer Velo
10 Sam Spicer Team First City
11 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
12 Riley Mccammon Team Oregon presented by Laurelwood
13 Anthony Monteleone Portland Bicycle Studio
14 Preston Kline
15 Kristopher Celtnieks Hammer Velo
16 Travis Wilson
17 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team
18 Tanner Devoe Team Oregon presented by Laurelwood
19 Matt Bloom GET FIT Cycling
20 Craig Armstrong Olympia Cycling Team
21 Josiah Zukowski
22 Justin Buell Therapeutic Associates Racing Teammate Top 5: John Morehouse
23 Donovan Birky
24 Cristian Fuentes Therapeutic Associates Racing Teammate Top 5: John Morehouse
25 Andrew Neill English Cycles
26 Gregory Kell Team Oregon presented by Laurelwood
27 Emmett Culp Team Oregon presented by Laurelwood
28 Brendan Sheerin
29 Adam Engelmeyer Team Lost Highway
30 John Lin Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
31 Erik Young Athletes Lounge Cycling Team
32 Sean Thielen Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T
33 Kris Fischer Portland Bicycle Studio
34 Kyle Mensing Portland Bicycle Studio
35 Zhaolong Wu
36 Johnathan Crandall Team Oregon presented by Laurelwood
37 Daniel Kurylo
38 Chris Sarrett Pacific Power Blue Sky
39 Robert Mayfield
40 Joe Martin Olympia Cycling Team
41 Andy Hagemann
42 Eddie Delisle Team Oregon presented by Laurelwood
43 Ryan Garner Olympia Cycling Team
44 Troy Duppenthaler Team Oregon presented by Laurelwood
45 Matt Solomon
46 Nathan Scott
47 Alex Mcculley
48 Joel Panttila
49 Michael Samelson
50 Isaac Tarter
51 Jason Elstad Portland Bicycle Studio
52 Colton Bowden
DNF Conner Mowery Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
DNF Felipe Nystrom Athletes Lounge Cycling Team
DNF Benjamin Elder
DQ Alistair Corkett Monster Media Racing p/b Fight Meso
Finishers: Cat 3: 19   Cat 4: 7   Cat 5: 4   Cat ?: 26  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zach Winter Therapeutic Associates Racing
2 Adam Farabaugh
3 Marek Litinsky Portland Bicycle Studio
4 Kent Ross Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T
5 Austin Arguello Therapeutic Associates Racing Teammate Win: Zach Winter
6 Paul Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes
7 Lance Haidet
8 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles
9 Andrew Coe Rapha/River City Bicycles
10 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood
11 John Browning Evolution Racing Team/River City Bi
12 David Sherman Therapeutic Associates Racing Teammate Win: Zach Winter
13 Colby Wait-molyneux English Cycles
14 Seth Patla Rapha/River City Bicycles
15 Jeremy Russell Therapeutic Associates Racing Teammate Win: Zach Winter
16 Joshua Liberles Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T Teammate Top 5: Kent Ross
17 ? ? Team Oregon presented by Laurelwood
18 Matthew Studer Therapeutic Associates Racing Teammate Win: Zach Winter
19 Stephen Lockwood Team Oregon presented by Laurelwood
20 Corey Fish Portland Bicycle Studio Teammate Top 5: Marek Litinsky
21 Brant Buchholz Therapeutic Associates Racing Teammate Win: Zach Winter
22 ? ?
23 Lonny Knabe
24 Andrew Suchocki Therapeutic Associates Racing Teammate Win: Zach Winter
25 Daniel Lincoln Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T Teammate Top 5: Kent Ross
26 Nick Skenzick
27 Nathan Gibson Portland Bicycle Studio Teammate Top 5: Marek Litinsky
28 Carl Hoefer Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T Teammate Top 5: Kent Ross
29 Galen Mittermann Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T Teammate Top 5: Kent Ross
30 Joel Fletcher Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T Teammate Top 5: Kent Ross
31 Brian Marcroft Team Oregon presented by Laurelwood
32 Cort Buchholz
33 Hawkinson Bart
34 Michael Walsh Panache/Imperial River Racing
35 Mitchell Trux
36 Jeff Crawford Therapeutic Associates Racing Teammate Win: Zach Winter
DNF Brad Sigurdson Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Adam Artner Team Oregon presented by Laurelwood
DQ Keegan O'neill Team Oregon presented by Laurelwood
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 21   Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brenna Wrye-simpson Olympia Cycling Team
2 Kristina Hughes Monster Media Racing p/b Fight Meso
3 Stacy Westbrook Highfive Cycling
4 Brenna Lopez-otero Monster Media Racing p/b Fight Meso
5 Jenna App
6 Anne Davis usher
7 Cristina Mihaescu Olympia Cycling Team Teammate Win: Brenna Wrye-simpson
8 Annalisa Fish Portland Bicycle Studio
9 Elise Huggins Portland Bicycle Studio
10 Sydney Running Olympia Cycling Team Teammate Win: Brenna Wrye-simpson
11 Leia Tyrrell Olympia Cycling Team Teammate Win: Brenna Wrye-simpson
12 Heather Vanvalkenburg Portland Bicycle Studio
13 Jenn Levo Olympia Cycling Team Teammate Win: Brenna Wrye-simpson
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 7   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Angharad Porteous bicycleattorney.com
2 Stephanie Chase Portland Bicycle Studio
3 Jennifer Luebke Portland Bicycle Studio
4 Dawn Andres Portland Bicycle Studio
5 Nicole Pressprich West Coast Women's Cycling p/b Oaks
6 Tina Haugbro
7 Clara Terrell
8 Christine A holland Portland Bicycle Studio Teammate Top 5: Stephanie Chase
9 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team
10 Kristi Carver Portland Bicycle Studio Teammate Top 5: Stephanie Chase
11 Brooke Stehley West Coast Women's Cycling p/b Oaks Teammate Top 5: Nicole Pressprich
12 Sarah Tisdale Highfive Cycling
13 Alana Armstrong Olympia Cycling Team
14 Gabrielle Lehnert
DNF Hazel Gross West Coast Women's Cycling p/b Oaks Teammate Top 5: Nicole Pressprich
DNF Karey Miles West Coast Women's Cycling p/b Oaks Teammate Top 5: Nicole Pressprich
DNF Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Oaks Teammate Top 5: Nicole Pressprich
DQ Kristin Duyn Portland Bicycle Studio Teammate Top 5: Stephanie Chase
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 9   Cat 4: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team
2 Annick Chalier Athletes Lounge Cycling Team Teammate Win: Sara Schmitt
3 Kae Erickson Portland Bicycle Studio
4 Holland Larue Hood River Velo
5 Robin Gumpert Highfive Cycling
6 Marayah Deese Portland Bicycle Studio
7 Meg Hamilton
8 Neisha Strait
9 Aislinn Mccabe-corrow
10 Helen Kennedy West Coast Women's Cycling p/b Oaks
11 Hilary Luther
12 Julie Baird Olympia Cycling Team
13 Katy Giombolini Portland Bicycle Studio Teammate Top 5: Kae Erickson
14 Tracey March Bowen Sports Performance Cycling Te
15 Susan Warnick
16 Meghan Fischer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
17 Andrea Martin Highfive Cycling Teammate Top 5: Robin Gumpert
18 Vicky Hanson West Coast Women's Cycling p/b Oaks
19 Elyse Johansen Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
20 Calloway Meiners West Coast Women's Cycling p/b Oaks
21 Jacquelyn O'grady Portland Velo Racing Team
22 Kristi Solomon
23 Kristen Ash Athletes Lounge Cycling Team Teammate Win: Sara Schmitt
24 Sexton Meghan
DNF Lisa Bowerman
DNF Kae Erickson Portland Bicycle Studio Teammate Top 5: Kae Erickson
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 8   Cat ?: 14