Log In
San Ardo Road Race • Aug 18 2018
Clear, 91 degrees, wind 2 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Kellison Pen Velo Racing/Summit Bicycles
2 Bright Jerry chipongo Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
3 Matt Carvell SunPower Racing
4 Bradley Wiggs Cycles Veloce
5 Stephan Hofmann SJBC
6 Matthew Hepworth SunPower Racing
7 Shane Mcguire??? SunPower Racing Teammate Top 5: Matt Carvell
8 Charlie Zamanian
9 Pete Carolan The Olympic Club
10 Kevin Lewis
11 Yuriy Platoshyn Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Win: Brian Kellison
12 Mike Hatton Franco Factory Racing
13 Tommy Perkins JAKROO
14 Peadar O'mochain TMB Development p/b Equator Coffees
15 Duncan Hassall Berkeley Bicycle Club (BBC)
16 Jimmy Winne Team Factory Cycles
17 John Deagon SquadraSF p/b Terun
18 Murat Ozgur Don Chapin Monterey Bay Racing Team
19 Chris Sontag Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Win: Brian Kellison
20 Jonathan Perez Franco Factory Racing p/b E.K. DDS
21 Alexander Yermolovich Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Win: Brian Kellison
DNF Xavier Tavorn
DNF Rafael Garcia
DNF Will Drinkwater
Finishers: Cat 3: 24  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carl Parker FIG MTN BREW RACING
2 Jacob Valentin Monster Media Racing
3 Blake Christianson Ventura Vetsurge Velo/monster media
4 William Denman PAA Cycling
5 Abraham Contreras Transitions LifeCare p/b InSync Rx
6 Gregory Kennedy Berkeley Bicycle Club (BBC)
7 Gregoire Denis Sunpower racing / Alto Velo Racing
8 Cam Juarez Dolce Vita Freewheel p/b SL2
DNF Michael Gilson The Olympic Club
DNF Hoss Hayati SunPower Racing
DNF Shiva Sharma Pen Velo Racing/Summit Bicycles
DNF Spencer Sterling
Finishers: Cat 4: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Dinsmore Team Action Sports
2 Bryan Haney
3 Johnny White Team Factory Cycles
4 Manuel Paz
5 Nash Honodel
6 Beau Gentry
7 Jonathan Miller Twin Six (14304)
8 Brandon Doyle Team Action Sports Teammate Win: Jacob Dinsmore
9 Ryan Ogan
10 Matt Lusk
DNF Dustin Stiffler
DNF Justin Terry
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 5   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brendan Luongo Echelon Santa Barbara
2 Arnav Wadhwa Echelon Santa Barbara Teammate Win: Brendan Luongo
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Wilmanns Echelon Santa Barbara
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Rodriguez Echelon Santa Barbara
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Enright SquadraSF p/b Terun
2 Terence Traughber Portland Bicycle Studio
3 Sergei Badeka CoreTechs Cycling Team
4 Zachary Walker
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Carinio Schnur Racing
2 Craig Nunes Schnur Racing Teammate Win: Matthew Carinio
3 Kyle Glerum Peet's Coffee Racing
4 Dan Shore Funsport Bikes Cycling Team
5 Joseph Staron Touchstone Racing
6 Nick Theobald Peet's Coffee Racing
7 Todd Munk SJBC
8 Hayden Mackay R4R Make-A-Wish
9 Jerome Nadel ThirstyBear Cycling
10 Jason Hannon Fig Mt
11 Chris Ott Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Kyle Glerum
12 Ross Tinline Pen Velo Racing/Summit Bicycles
13 Rick Morgan CoreTechs Cycling Team
14 Jordi Conrado Cannondale Capo p/b GQ-6 Masters Te
15 Andrew Adelman CoreTechs Cycling Team
16 Giles Douglas SJBC
17 Michael Penta Iittle giant
18 Andrew Nevitt Performance Techniques
19 Benjamin Cota Funsport Bikes Cycling Team Teammate Top 5: Dan Shore
20 Sean Haidet Schnur Racing Teammate Win: Matthew Carinio
21 Thuy Nguyen SunPower Racing
22 Andrew Mcclure Cannondale/Capo p/b GQ-6 Masters Te
23 Mark johnson Suffolk-sunpower racing CoreTechs Cycling Team
24 Mark Bachman Clean Power Cycling pb TESLA
25 Peter Nicholson TRUE Communications
26 Thomas Dillon Pen Velo Racing/Summit Bicycles
27 Dennis Hopp SJBC
28 Derek Johnson Schnur Racing Teammate Win: Matthew Carinio
29 Rick Lawton R4R - Make-A-Wish
30 Graham Simpson Don Chapin Monterey Bay Cycling Tea
31 Anrew Nuckles BIG ORANGE CYCLING
32 Nick Steel Serious Cycling
33 Joseph Sullivan SJBC
34 Markus Roccaro Peninsula Velo / Summit Bicycles
35 Chris Morris R4R-Make A Wish
36 Bart Clifford HSR Racing p/b BIRDWORX
37 Daryl Hemenway CoreTechs
38 John Hatchitt Cannondale/CAPO Pb-gq6
39 Steven Aurousseau CoreTechs Cycling Team
40 David Holland Little Giant
41 Evan Adams dfL
DNF Menko Johnson Pen Velo Racing/Summit Bicycles
DNF Sean Smith R4R Make-A-Wish
DNF Robert Wotring CoreTechs Cycling Team
DNF Shaun Bagley HSR Racing p/b Birdworx
DNF James Pappe Cannondale Capo p/b GQ-6 Masters Te
DNF Darryl Smith R4R-Make A Wish
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 21   Cat 3: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Qualle Bell Real Estate Cycling
2 Steve D'alencon??? Pen Velo Racing/Summit Bicycles
3 Jeff Swan SJBC
4 John Hawkins unattached
5 William Wiggs
6 Bob Gorman CA Technologies Racing
7 John Sullivan
8 Steve Nelson Echelon Santa Barbara
9 Christian Wagner
10 Kenneth Hebenstriet Funsport Bikes Cycling Team
11 Matt Conidaris Body Concepts
12 Randy Floyd Body Concepts
13 Norbert Kappel SJBC Teammate Top 5: Jeff Swan
14 Tony Perez Fun sportbikes
15 Mark Mastoras Dolore Grotta/Big Swingin Cycles
16 Matthew Peters Body Concepts
17 Michael Shasberger Echelon Santa Barbara
DNF Jonathan Orban
DNF Bill Vaughan Body Concepts Race Team
DNF Ludovic Hilde All Pro Bicycles Simi Valley
Finishers: Cat 4: 18   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Speirs
2 John Murphy
3 James Prange
Finishers: Cat 1: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Mcandrews ThirstyBear Cycling
2 Quentin Sims Hammer Nutrition/53x11
3 Joseph Foster ThirstyBear Cycling Teammate Win: Brian Mcandrews
4 Steven Archer CAL-NATS RACING TEAM
5 George Tomasich Canyon Velo
6 Matthew Trethric Hammer Nutrition/53x11
7 Hunter Ziesing Hammer/53x11
8 Rob Maheu SJBC
9 Leslie Oglesby Pen Velo Racing/Summit Bicycles
10 Shin Umeda Pen Velo Racing/Summit Bicycles
11 Gilbert Tarin Ca Technologies Racing
12 Frank Winters Clean Power Cycling pb TESLA
13 Eric Zook Pinnaclife Racing Team
DNF David Puglia CoreTechs Cycling Team
Finishers: Cat 2: 8   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Craig TMB Development p/b Equator Coffees
2 Leo Bugtai SoCalCycling.com Team
3 Aaron Patterson Peet's Coffee Racing
4 Ben Cook Team Swift
5 Morgan Gerlak The Olympic Club
6 David Mayhew Team Factory Cycles
7 Brendon Bolin Fig Mtn Brew Racing
8 David Baar Plant Power Racing p/b Vegan Athlet
9 Bobby Lozoya Fig Mtn Brew Racing
10 Colby Farrell
11 Russell White
12 William Downing Century Road Club Assoc
13 Christopher Beall Terun Elite
14 Justin Poulson Cycle Sport Specialized p/b Muscle
15 Tyler Pearce Michale David Winery
16 Chaz Turmon Cycle Sport - Specialized
17 Colin Patterson SquadraSF p/b Terun
19 Gregory White
20 Matt Mikul Terun Elite
DNF Adam Naguib TMB Development p/b Equator Coffees Teammate Win: Christopher Craig
DNF David Ellis HistoryNet Cycling Team
DNF Morgan Cole SunPower Racing
DNF Max Motschwiller Olympic Club Teammate Top 5: Morgan Gerlak
DNF Jeffrey Buscheck Davis Bike Club Race Team
DNF Jason Hammond SunPower Racing
DNF Tobin Ortenblad Santa Cruz / Donkey Label Racing
DNF Steven Fuller Southern California Velo
DNF Andrew Haslem Terun Elite
Finishers: Cat 1: 14   Cat 2: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amanda Coker Twenty twenty
2 Elenor Wiseman She Spoke Racing
3 Haley Nielsen SheSpoke Racing
4 Victoria Rainbolt
5 Anelle Little SunPower Racing
6 Megan Brinkmeyer Clean Power Cycling pb TESLA
DNF Rachel Critelli SheSpoke Racing Teammate Top 5: Elenor Wiseman
DNF Serenity Marshall JLVelo Cycling Team
DNF Jamie Morton SunPower Racing Teammate Top 5: Anelle Little
DNF Catherine Guentert Velo Club La Grange
Finishers: Cat 3: 9   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madeline Frechette SheSpoke Racing
2 Fnu Novita
3 Holly Barnhart SunPower Racing
4 Andrea Tyson SJBC
5 Jane Dmochowski WBPHL Racing
6 Sara Malm Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
7 Kristen Johannes SheSpoke Racing Teammate Win: Madeline Frechette
8 Maria Alberty SheSpoke Racing Teammate Win: Madeline Frechette
9 Abbie Johnson
DNF Margot Daly SheSpoke Racing Teammate Win: Madeline Frechette
DNF Diana Hellman SJBC Teammate Top 5: Andrea Tyson
DNF Sarah Krtil Davis Bike Club Race Team
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Pamela Levine RAZZLE DAZZLE
2 Amy Moor SheSpoke Racing
3 Ivy Wang JLVelo Cycling Team
4 Beverly Chaney SJBC
5 Lesley Jensen JLVelo Cycling Team
6 Susi Lamoutte B4T9
7 Elizabeth Inglese B4T9 Women's Cycling Team
8 Yvonne Walbroehl Pen Velo Racing/Summit Bicycles
9 Jill Gass B4T9 Women's Cycling Team
10 Stephanie Nunes ArtsCyclery.com/Schnur Racing
11 Kim Nielsen B4T9
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 4   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sara Youmans Therapeutic Associates cycling team
Finishers: Cat 1: 1