Log In
Gresham Criterium • Jul 30 2011
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andres Nystrom
2 Ethan Reynolds
3 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
4 Stephan Roberts Cyclepath Racing
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grant Mcelroy Beaverton Bicycle Club
2 Braden Fridell Beaverton Bicycle Club Teammate Win: Grant Mcelroy
3 Aaron King Capitol Velo
4 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club Teammate Win: Grant Mcelroy
5 Annika Roberts
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
2 Tom Ghilarducci bicycleattorney.com
3 Eddie French Guinness Cycling Team
4 T. kenji Sugahara Team Oregon presented by Laurelwood
5 Gerrik Latta
6 Sal Collura SLOCUM Race Team
7 Christian Tresser West End Bikes/Specialized
8 Jonathan Nelson Team ESC Sports - Bio Racer
9 Jonathan Harbin
10 Rob Thompson Ironclad Performance Wear
11 Scott Harman HPChiro/Alpine Mortgage Planning
12 Rick Metz bicycleattorney.com Teammate Top 5: Tom Ghilarducci
13 Richard Desmond Upper Echelon Fitness
14 Daryl Hemenway Diamond Law Cycling Team
15 David Root Therapeutic Associates Cycling/Sage
16 Joseph Boquiren
17 Brian Engelhard bicycleattorney.com Teammate Top 5: Tom Ghilarducci
18 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Teammate Win: Peter Drake
DNF Robert Huff Half Fast Velo
DNF Saul Lopez Half Fast Velo
DNF Steve Swanson
DNF Mike Murray Bike Central
DNF Robert Vigeant Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Top 5: T. kenji Sugahara
DNF John Forbes Diamond Law Cycling Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Mares Verge
2 Wayne Boyle Pacific Power Blue Sky
3 John Prosser Taleo Racing
4 Eric Anderson Pacific Power Blue Sky
5 Richard Rosko Hammer Velo
6 David Thielen ii ZteaM
7 Kevin Billingsley Team Bike Tires Direct
8 Jim Stuck Portobello Bicycle Racing
9 Kevin O'connell Hammer Velo Teammate Top 5: Richard Rosko
10 Mark Adamski Portobello Bicycle Racing
11 R dean Bailey Beaverton Bicycle Club
12 Craigan Usher Showers Pass
13 James Webb Beaverton Bicycle Club
DNF Jeff Vinson Team Oregon presented by Laurelwood
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Clint Culpepper
2 Jeremy Dunn
3 Ethan Reynolds
4 Mike Olson WebCyclery.com
5 Bradley Whetstone
6 Andrew Utz HPChiro/Alpine Mortgage Planning
7 Tony Coca Team Oregon presented by Laurelwood
8 Eric Nelson Soraz Racing
9 Andres Nystrom
10 Dwayne Farr Soraz Racing
11 Stephen Mcdade Beaverton Bicycle Club
12 Antonio Castaneda Capitol Velo
13 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood
14 Nathan Spear Bridgetown Velo
15 Marc Riera Gentle Lovers
16 Ian Compton Team Oregon presented by Laurelwood
17 Alexander Clemens Team Oregon presented by Laurelwood
18 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Cj Kozlowski
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 7   Cat 4: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grant Mcelroy Beaverton Bicycle Club
2 Eric Anderson Pacific Power Blue Sky
3 Derek Churchyard Bikesale.com
4 Randy Paschall Life Cycle Bike Shop
5 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club Teammate Win: Grant Mcelroy
6 Michael Selinger
7 Mark Adamski Portobello Bicycle Racing
8 Craigan Usher Showers Pass
9 Jim Stuck Portobello Bicycle Racing
10 Richard Rosko Hammer Velo
11 David Thielen ii ZteaM
12 Stephan Roberts Cyclepath Racing
13 Craig Broughton Guinness Cycling Team
14 Chuck Meyer
15 Adam Angert Beaverton Bicycle Club Teammate Win: Grant Mcelroy
DNF Kasra Shokat Team Oregon presented by Laurelwood
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 5   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Davis Hand
2 Jeremiah Hartley Team Endless Cycle
3 Yutaka Yokote Capitol Velo
4 Mark Mandigo
5 Conlan Murphy
6 Clark Henry Team Rose City
7 Robert Lay
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samuel Nicoletti Gentle Lovers
2 Joshua Liberles HPChiro/Alpine Mortgage Planning
3 Eddie French Guinness Cycling Team
4 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
5 Carl Hoefer Therapeutic Associates Cycling/Sage
6 Tony Kic Gentle Lovers Teammate Win: Samuel Nicoletti
7 Cliff Heaberlin Guinness Cycling Team Teammate Top 5: Eddie French
8 Steven Beardsley Gentle Lovers Teammate Win: Samuel Nicoletti
9 Christian Tresser West End Bikes/Specialized
10 Sal Collura SLOCUM Race Team
11 Aaron Coker HPChiro/Alpine Mortgage Planning Teammate Top 5: Joshua Liberles
12 Dickie Mallison Upper Echelon Fitness
13 Steven Hunter
14 Daryl Hemenway Diamond Law Cycling Team
15 Richard Desmond Upper Echelon Fitness
DNF Marcel Delisser Hammer Nutrition/CMG Racing Team
DNF Jason Mauer Upper Echelon Fitness
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 7   Cat 3: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brianna Walle Ironclad Performance Wear
2 Emily Charbonneau Sorella Forte
3 Jenn Levo Ironclad Performance Wear Teammate Win: Brianna Walle
4 Lindsay Fox
5 Stephanie Croy Ironclad Performance Wear Teammate Win: Brianna Walle
6 Tessa Sugahara Sorella Forte
7 Heather Vanvalkenburg Diamond Law Cycling Team
8 Meg Mautner Bike Central
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hannah Mcdade Beaverton Bicycle Club
2 Danielle Curran Poplollies
3 Sharon Anderson Ironclad Performance Wear
4 Karin Wohlert Sorella Forte
5 Vivian Satterfield Ruckus Test Team
6 Maggie Kozlowski
7 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat ?: 3