Log In
Fat and Skinny Tire Fest 16 - Crit • May 19 2019
Light Rain, 68 degrees, wind 12 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Curtis Baldwin Bloomington Cycle and Fitness
2 Max Palmer Midwest Development Cycling Inc.
3 Silas Myers Team Logik Jr Development
4 Anson Sperry Midwest Devo
5 Kyle Mccord Team Logik Junior Development
6 Hampton Ott Midwest DEVO
7 Mason Dumanski None
8 Solomon Myers Team Logik Jr Development Teammate Top 5: Silas Myers
9 John David wax MidwestDevo Teammate Top 5: Anson Sperry
10 Sam Elliott Midwest Devo Teammate Top 5: Anson Sperry
11 Unknown Rider
12 Sam Burkle None
13 Alex Tebbe None
14 L.j. Shrieve Midwest Devo Teammate Top 5: Anson Sperry
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 8   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 George Frazier Merlin Metalworks
2 Calvin Conaway midwest devo
3 Levi Hall Fort Wayne Outfitters and Bike Depo
4 Warner Shrieve Midwest Devo
5 Alec Clements Midwest DEVO
6 Jack Palmer Midwest Devo
7 Dante Thompson None
8 Ethan Brown midwest devo Teammate Top 5: Calvin Conaway
9 Ethan Clements Midwest DEVO Teammate Top 5: Calvin Conaway
Finishers: Cat 5: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marco Aledia Texas Roadhouse Cycling Team
2 Chad Weisgram Vision Racing
3 Ben Beger Momentum Racing
4 Chris Richter Gray Goat Masters Racing
5 Karim Abdelkader Velocity Racing
6 Andrew Messer Texas Roadhouse Cycling Teammate Win: Marco Aledia
7 Mark Zalewski Spidermonkey Cycling
8 Vic Emond Velocity Racing Teammate Top 5: Karim Abdelkader
9 Daniel Lach ZWS / Brilliant Advice
10 Timothy Hall
11 Mark Illingworth Queen City Wheels
12 Justin Kirk BGI-Trek Masters
DNF Thomas Cox Gray Goat Bullseye Total Media Mas
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 8   Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Curtis Tolson Texas Roadhouse Cycling
2 Michael Mcshane Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Win: Curtis Tolson
3 James Raddin TEAM LOGIK (LogikPower.com)
4 Jim Creamer Gray Goat Sports
5 Patrick Shirmeyer Phoenix Fitness & Training
6 Darren Williams Monster Media Elite Masters Racing
7 Chris Kroll Texas Roadhouse Cycling Teammate Win: Curtis Tolson
8 Tom Burridge Appriss Racing p/b Clarksville Schw
9 Brian Mccarthy SCW
10 James Rolette South Chicago Wheelmen
11 Thomas Elliott Team LOGIK
12 Douglas Moody Zephyr Wheel Sports Bertolli
DNF Darin Marhanka Kentucky Flyers Cycling Inc Teammate Win: Curtis Tolson
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 4   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Bassett First Internet Bank Cycling
2 Kyle Perry TEXAS ROADHOUSE CYCLING
3 Ben Schmutte First Internet Bank Cycling Teammate Win: Stephen Bassett
4 Ryan Knapp First Internet Bank Cycling Teammate Win: Stephen Bassett
5 Aaron Beebe Bissell ABG Giant
6 Robert Sroka First Internet Bank Cycling Teammate Win: Stephen Bassett
7 Tyler Reynolds Above & Beyond Cancer Junior Devo
8 Jack Mccann First Internet Bank Cycling Teammate Win: Stephen Bassett
9 Keegan Korienek Bissell ABG Giant Teammate Top 5: Aaron Beebe
10 Nolan Vanderzwaag Bissell ABG Giant Teammate Top 5: Aaron Beebe
11 Paul Martin First Internet Bank Cycling Teammate Win: Stephen Bassett
12 Ruben Bacon Bissell ABG Giant Teammate Top 5: Aaron Beebe
13 Eli House DASH RACING
14 Clayton Travis Kreitler Racing Team
15 David Morse Upland Cycling
16 Ean Pugh Team Upland Brewing
17 John Maguire Headwind Cycling P/B Elevator Brewi
18 Spencer Miller DASH Racing
19 Luke Manning Kreitler Racing Team
20 Justin Kahle HEADWIND CYCLING
21 Travis Iles Headwind Cycling p/b Elevator Brewi
22 John Woods Dash Racing P/B Westfield Cyclespor
23 Matthew Salpietro Kentucky Flyers Cycling Inc Teammate Top 5: Kyle Perry
24 Hogan Sills TEXAS ROADHOUSE CYCLING Teammate Top 5: Kyle Perry
25 Noah Kinney Team Dayton Bicycling
26 Will Murray Kreitler Racing Team
27 Matt Bole Texas Roadhouse Teammate Top 5: Kyle Perry
DNF John Becker * First Internet Bank Cycling Teammate Win: Stephen Bassett
DNF Sean Mccarthy Athletes By Design
DNF Levi Gaswint Headwind Cycling P/B Elevator Brewi
DNF Derek Witte Bissell ABG Giant Teammate Top 5: Aaron Beebe
DNF Marco Aledia Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Top 5: Kyle Perry
Finishers: Cat 1: 19   Cat 2: 12   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Caleb Langley Zone-6 / Gray Goat
2 Miles Johnson Team Indiebike p/b IU Health
3 Eli Hasper DASH Racing
4 Charles Dell Team Upland Brewing
5 Cooper Fox Yokohama Racing p/b nine13sports
6 Cody Hardley Team Upland Brewing
7 Rhys Edwards Team Upland Brewing Teammate Top 5: Charles Dell
8 Nathaniel Ganger Zone-6 Endurance
9 Andrew Boissiere Team Headwind
10 Cameron Schmidt Kreitler Racing Team
11 Lawrence Lauderman iii Headwind Cycling P/B Elevator Brewi
12 John Reidy Team Neighborlink
13 Nathan Wyrick Phoenix Fitness & Training
14 Zach Deitch Team Upland Brewing Teammate Top 5: Charles Dell
15 Gregory Nemeth Team Indiebike p/b IU Health Teammate Top 5: Miles Johnson
16 Jason Maier Team Neighborlink
17 Jay Salge None
18 Troy Stratford Dash Racing Teammate Top 5: Eli Hasper
19 Patrick Shirmeyer Phoenix Fitness & Training
20 Brian Sullivan Team Upland Brewing Teammate Top 5: Charles Dell
21 Nathaniel Woods Ft. Wayne Outfitters
22 Levi Gaswint Headwind Cycling P/B Elevator Brewi
23 Travis Verhoff Team Indiebike p/b IU Health Teammate Top 5: Miles Johnson
24 Ron Moody Columbus Velo Project
25 Justin Floyd Phoenix Fitness and Training
26 Curtis Baldwin Bloomington Cycle and Fitness
27 Stephen Feehery South Chicago Wheelmen
Finishers: Cat 3: 22   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Laubach Zone-6 / Gray Goat
2 Fergus Arthur None
3 Chance Brown WVMBA
4 Neal Ward Dash Racing
5 Leonard Antonelli Indiana University-Bloomington
6 Joe Krahulik Team Indiebike p/b IU Health
7 Ryan Bauer 3 Rivers Velo Sport
8 Matt Thomas Team Neighborlink
9 Jonathan Hale Fort Wayne Outfitters
10 Justin Floyd Phoenix Fitness and Training
11 Ethan Swepston None Teammate Top 5: Fergus Arthur
12 Jay Salge None Teammate Top 5: Fergus Arthur
13 Joshua Richards Zone 6/Gray Goat Mobile
14 Mark Sobb Maumee Valley Wheelmen
15 Camilo Colonia
16 Balint Nagy Phoenix Fitness
17 Mike Chandler Headwind Cycling p/b Elevator Brewi
18 Anthony Lisinicchia Unattached
19 Dylan Curtis Team NeighborLink
20 Michael Karas None Teammate Top 5: Fergus Arthur
21 Robert Shellhamer University of Michigan-Ann Arbor
22 Stephen Feehery South Chicago Wheelmen
23 Jefferey Osarczuk None Teammate Top 5: Fergus Arthur
24 Derek Groves DASH RACING Teammate Top 5: Neal Ward
25 Zachary Stevens CUTTERS
26 Rodolfo Villalvir Phoenix Fitness and Training
DNF James Mazey Maumee Valley Wheelmen
DNF Jeffrey Beaumont Zone-6 / Gray Goat Teammate Win: Matthew Laubach
Finishers: Cat 4: 26   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Ringer Yokohama Racing p/b nine13sports
2 Dominic Fiore Zone-6 Endurance / Gray Goat
3 Asher Scott Fort Wayne Outfitters
4 Chasen Madsen None
5 Connor Mahern Team NeighborLink
6 Andrew Warren Nicks Cycling
7 Kyle Zelt Team Neighborlink Teammate Top 5: Connor Mahern
8 Kevin Graham Maumee valley wheelmen
9 Logan Ott Team Neighborlink Teammate Top 5: Connor Mahern
10 Cody Vandevender None Teammate Top 5: Chasen Madsen
11 Heath Whetstone None Teammate Top 5: Chasen Madsen
12 Brandon Garey Caffeine & Watts
13 Andrew Payne A Cycling Team
14 Todd Snyder KCV Cycling
15 Jeff Roesner ProForm Racing
16 Jayden Dover None Teammate Top 5: Chasen Madsen
17 Matthew Redmond Phoenix Fitness and Training
18 Jared Haagen Team NeighborLink Teammate Top 5: Connor Mahern
19 Maxwell Molt None Teammate Top 5: Chasen Madsen
20 Rob Pelance Hawk Racing
21 Dan Leonard ABD Cycling Club
22 Nolan Seward Unattached
23 Wynn Warren Team Neighborlink Teammate Top 5: Connor Mahern
24 Cole Warner None Teammate Top 5: Chasen Madsen
DNF Reid Geiger None Teammate Top 5: Chasen Madsen
DNF Brandon Reinholt Team NeighborLink Teammate Top 5: Connor Mahern
DNF Nicholas Lazaroae None Teammate Top 5: Chasen Madsen
DNF Chris Anderson None Teammate Top 5: Chasen Madsen
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 22   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brooklyn Raddin LOGIK Junior Development Team (Logi
2 Margot Grotland Yokohama Racing p/b nine13sports
3 Brinley Shrum Midwest Devo
4 Sarah Banks Yokohama Racing p/b nine13sports
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katie Smock Midwest Devo
2 Caroline Illingworth Ignite Racing Team
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Arielle Coy Womens Racing Project
2 Shera Clark Appriss Racing pb Clarksville Schwi
3 Mikaela Toloday Marian University
4 Leigh Dukeman None
5 Tabitha Sherwood Women's Project Pedal p/b VO2
6 Faith Montreuil Gray Goat Mobile/Bullseye Total Med
7 Rachel Cross Marian University Teammate Top 5: Mikaela Toloday
8 Allison Mccurry Gray Goat Bullseye
9 Meredith Sierpina Revolution Devo
10 Meagan Gehrke Lady Gnar Shredders
11 Kelsey Devereaux Womens Racing Project Teammate Win: Arielle Coy
12 Laura Webb VeloFemme p/b Litzler
13 Lauren Wissman Chicago Cuttin Crew
14 Brooke Hannon Gray Goat Bullseye
15 Eleanor Dyas Women's Racing Project Teammate Win: Arielle Coy
16 Maria Larkin Chicago Cuttin Crew
17 Mary-kate Wintz Team Velofemme p/b Litzler Automati
DNF Elizabeth Engwis Unattached
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 9   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amela Gruenbart Phoenix Fitness and Training
2 Hanna Coppens Zone-6 / Gray Goat
3 Brooklyn Raddin LOGIK Junior Development Team
4 Nicole Larue None
5 Tayllor Allen LADY GNAR SHREDDERS
6 Grace Bennett Phoenix Fitness and Training Teammate Win: Amela Gruenbart
7 Linnea Benson Marian University
8 Stephanie Zwerner Lady Gnar Shredders Teammate Top 5: Tayllor Allen
9 Amy Woods Fort Wayne Outfitters
10 Abigail Snyder Team Neighborlink
11 Audrey Baker Womens Racing Project
12 Erika Wilson Zone-6/Gray Goat Teammate Top 5: Hanna Coppens
13 Margaret Nicholson None Teammate Top 5: Nicole Larue
14 Laurie Elmore Phoenix Fitness and Training Teammate Win: Amela Gruenbart
15 Elle Eichorst None Teammate Top 5: Nicole Larue
16 Kirsten Drehobl Phoenix Fitness and Training Teammate Win: Amela Gruenbart
17 Ann Barker KCV Cycling
18 Margot Grotland Yokohama Racing p/b nine13sports
19 Emma Balding Midwest Devo
20 Robin E cartwright Team Neighborlink
21 Courtney Fields Velo Femme p/b litzer
22 Shelby Megnin None Teammate Top 5: Nicole Larue
Finishers: Cat 4: 11   Cat 5: 7   Cat ?: 4