Log In
Monday PIR August #5 • Aug 31 2009
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Molly Cameron Portland Bicycle Studio
2 Joshua Creem Portland Bicycle Studio Teammate Win: Molly Cameron
3 Joseph Holcomb Specialized River City Bicycles
4 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
5 Dickie Mallison Mellow Johnny's Bike Shop
6 Steve Schwaeber Veloce/Felt
7 Mark Damon
8 Melissa Sanborn Vanderkitten Racing
9 Stephen Fitzgerald Liberty Cycle
10 Tim Schauer Specialized River City Bicycles Teammate Top 5: Joseph Holcomb
11 Tom Simon Specialized River City Bicycles Teammate Top 5: Joseph Holcomb
12 Jeff Harwood Ironclad Performance Wear
13 Ryan Weaver River City Bicycles
14 Dan Larson Half Fast Velo
15 David Cowperthwaite Team Oregon
16 Michael Lujan Specialized River City Bicycles Teammate Top 5: Joseph Holcomb
17 David Rosen Half Fast Velo
18 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Teammate Top 5: Chris Alling
19 Jonathan Irick Mellow Johnny's Bike Shop Teammate Top 5: Dickie Mallison
20 James Kramer NoMad Sports Club
21 William Zale
22 Roger Joys River City Bicycles
23 James Adamson Team Motordome
24 Richard Ensworth
25 Bret Berner River City Bicycles
26 Jacob Hill Bridgetown Velo
27 Richard Desmond Team Oregon
28 Nathan Hobson ZTeam
29 Casey Patton na
30 Tim Butler River City Bicycles
31 Ryan Smith Ironclad Performance Wear
32 Joshua Lebus Bridgetown Velo
33 Derwyn Harris Specialized River City Bicycles Teammate Top 5: Joseph Holcomb
34 Stephen Hemminger Southtown Velo
35 David Monnig Ironclad Performance Wear
36 James Shingleton Capitol Velo Racing Club
37 Shane Fletcher Veloce/Felt
38 Marcus Swanson Half Fast Velo
39 Larry Hiday Liberty Cycle
40 Ron Magnus
41 Keith Seed
42 Eric Nachtrab Portland Bicycle Studio Teammate Win: Molly Cameron
43 David Ripp Specialized River City Bicycles Teammate Top 5: Joseph Holcomb
44 Brett Boyles Finnegans Toys/Discover Chiropracti
45 Steven Burger Sunset Cycles
46 Jim Moore Specialized River City Bicycles Teammate Top 5: Joseph Holcomb
47 Eirik Schulz Specialized River City Bicycles Teammate Top 5: Joseph Holcomb
48 Harald Graham Specialized River City Bicycles Teammate Top 5: Joseph Holcomb
49 Douglas Shanks Half Fast Velo
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 9   Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 29  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dave Aldersebaes Ironclad Performance Wear
2 Eric Berndardt
3 Greg Kowalsky Team Oregon
4 Eric Anderson Pacific Power Blue Sky
5 Shawn Cecotti
6 Alan Beem Liberty Cycle
7 Steven Russell
8 Matt Mcguire ZTeam
9 Curtis Loeb
10 John Divelbiss Capitol Velo Racing Club
11 Tony Dirks Mountain View Cycles
12 Jeff Spencer Three Rivers Racing
13 Edward Reagan
14 Casey Mcdonald OrganicAthlete
15 David Mccasker Portland Velo
16 Craigan Usher
17 Shaun Conley Ironclad Performance Wear Teammate Win: Dave Aldersebaes
18 Brian List Pacific Power Blue Sky Teammate Top 5: Eric Anderson
19 Jeff Laviolette Aklesia
20 Scott Harris Team Oregon Teammate Top 5: Greg Kowalsky
21 Tim Rich Team Rose City
22 Mark Adamski OrganicAthlete
23 Kim Neve
24 Pete Luty
25 Marc Mazzocco Portland Velo
26 Kevin Drake
27 Matt Radich Cat 6 Racing
28 Jeff Vinson
29 Mike Vuylsteke OrganicAthlete
30 Jim Henry Capitol Velo Racing Club
31 Brent Wallace OrganicAthlete
32 Joe Rozanek
33 Brian Barker Ironclad Performance Wear Teammate Win: Dave Aldersebaes
34 Eddie Wang River City Bicycles
35 Nick Burton
36 Wes Swearingen Mountain View Cycles
37 Bruce James NoMad Sports Club
38 Doug Brecht ZTeam
39 Kevin O'connell Portland Velo
40 Edward Timmerman
41 Mike Rosenfeld
42 Ben Needham
43 Andrew Hayes Mountain View Cycles
44 Mitch Gold Portland Velo
45 Jamie Fitzgerald
46 Ken Lee Skyline Velo
47 Cliff Allen
48 Kevin Sivertson Therapeutic Associates Inc. Cycling
49 David Thielen ii Unattached
50 Spencer Bohaboy Showers Pass
51 Erik Spillman
52 Craig Wilson
53 Paul Kanz Finnegans Toys/Discover Chiropracti
54 Mark Baldwin Team Oregon Teammate Top 5: Greg Kowalsky
55 Eric Mcmurtry
56 Evan Cumpston Team Rose City
57 David Smith
58 David Masuda
59 John Porter Portland Velo
60 Quenton Conant Ironclad Performance Wear Teammate Win: Dave Aldersebaes
61 Lana Pressey Ironclad Performance Wear Teammate Win: Dave Aldersebaes
62 Jordan Staples Guinness Cycling Team
63 Eric Sletmoe Mountain View Cycles
64 Mary Ross NoMad Sports Club
65 Karl Mikkelson Mountain View Cycles
66 Eric Moody Mountain View Cycles
67 Mark Mcmurtry
68 Mike Nettleton
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 6   Cat 5: 5   Cat ?: 53  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Nor
2 Douglas Murphy
3 Joseph Sundberg
4 Mark Heien
5 Grant Geschke Team Poseur
6 Douglas Macleod
7 Danny Lehto
8 Clink Walker
9 Lorne Cross
10 Craig Anderson Team Poseur Teammate Top 5: Grant Geschke
11 Todd Bauch
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leigh Lewis
2 Linda Fanning
3 Lynn Thompson
4 Cindy Mccasker Portland Velo
5 Rachael Parker Olson's Hammer
6 Karin Wohlert
7 Catherine Morgans
8 Lauren Grimm
9 Kendra Duong
Finishers: Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leia Tyrrell CAPA Cycling Team
2 Cara Bussell
3 Denise Livingston Three Rivers Racing
4 Lisa Reeve Veloforma
5 Jan Moss Team Group Health
6 Caitlin Letts Bridgetown Velo
7 Roslyn Henricks
8 Jenn Levo Bridgetown Velo
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 4