Log In
Vancouver Courthouse Criterium • Jul 30 2006
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
Mostly Cloudy, 66 degrees, wind 8 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Rathe Beaverton Bicycle Club
2 Geoff Raynak Half Fast Velo
3 Ian Megale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
4 William Warburton Therapeutic Associates Cycling/GENR
5 James Bender Beaverton Bicycle Club Teammate Win: Jacob Rathe
6 Brian Marcroft Hagens-Berman LLP Cycling
7 Saul Lopez Half Fast Velo Teammate Top 5: Geoff Raynak
8 Carson Miller Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Teammate Top 5: Ian Megale
9 T. Kenji sugahara Bike Peddler
10 Daniel Mensher Gentle Lovers
11 Erik Voldengen Beaverton Bicycle Club Teammate Win: Jacob Rathe
12 Gary Malcolm Paul's Bicycle Way of Life Cycling
13 Jimmy Udall Veloshop
14 Cliff Heaberlin GSC United
15 Christopher Bright United Finance
16 Jerome Dumortier Beaverton Bicycle Club Teammate Win: Jacob Rathe
17 Greg Valentin Wines of Washington
18 Jesse Graden Veloshop
19 Roger Muckenfuss GSC United
20 Joshua Creem GSC United
21 Kennett Peterson University of Oregon Cycling Club
22 Scott Gray Therapeutic Associates Cycling/GENR Teammate Top 5: William Warburton
23 Hope Strode Poplollies
24 Doug Wilmes River City Bicycles
25 Robin Calver Veloshop
26 Marcel Delisser Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Teammate Top 5: Ian Megale
27 Ian Gray Team Kaos Cycling
28 Aric Rist Half Fast Velo Teammate Top 5: Geoff Raynak
29 Jacob Hill Bridgetown Velo
30 Jeff Thompson North River Racing
31 Nathan Spear Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
32 Doug Perrin Sunnyside Sports
33 Tim Schauer Specialized River City Bicycles
34 Kevin Thompson Half Fast Velo Teammate Top 5: Geoff Raynak
35 Joseph Holcomb Specialized River City Bicycles
36 Mike Bene Veloshop
37 Charles Sowers United Finance
38 Jason Pfeifer bicycleattorney.com
39 Cole Hilton bike Lazy Boy
40 Jim Rantala Specialized River City Bicycles
41 Stuart Anderson Specialized River City Bicycles
42 Eugene Chacherine Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance
43 Ian Hendry Veloshop
Finishers: Cat ?: 43  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charles Sowers United Finance
2 Phil De la motte Team Oregon/River City Bicycles
3 Hick Carter The Valley Athletic Club
4 Ryan Morgan BikeKraft
5 Michael Brunelle
6 Mike Olson Hutch's Bend
7 Matt Brownfield Team Oregon/River City Bicycles Teammate Top 5: Phil De la motte
8 Scott Mcelroy Team Oregon/River City Bicycles Teammate Top 5: Phil De la motte
9 David Chipchase The Valley Athletic Club Teammate Top 5: Hick Carter
10 Dirk Martin Bike Peddler
11 Jason Riffle Affordable Plumbing
12 Joshua Lebus Bridgetown Velo
13 Mark Rajotte Team Oregon/River City Bicycles Teammate Top 5: Phil De la motte
14 Brian Koder The Valley Athletic Club Teammate Top 5: Hick Carter
15 Tom Perilloux
16 Jess Mace
17 Mark Crawford
18 David Sherman North River Racing
19 Matthew Lasala Sunnyside Sports
20 Tim Dorman Bridgetown Velo
21 John Siwinski
22 Nick Engerran Specialized River City Bicycles
23 Chris Tauscher Specialized River City Bicycles
24 Matthew Lasala Sunnyside Sports
25 Scott Goodrich North River Racing
26 David Sherman North River Racing
27 Matthew Lasala Sunnyside Sports
DNF Matthew Leimbach Bike Peddler
31 Greg Smith North River Racing
DNF Nicholas Wilson ASU Cycling
32 Chris Tauscher Specialized River City Bicycles
DNF Jean Boily
33 Evan Mackenzie bicycleattorney.com
DNF Troy Logue Beaverton Bicycle Club
DNF Ed Kendrick United Finance Teammate Win: Charles Sowers
DNF Brian Persons
DNF Bob Svaricek
DNF Tom Perilloux
DNF Weston Fitzsimmons Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
DNF Michael Lujan North River Racing
DNF Jay Rathe Beaverton Bicycle Club
DNF Brad Farra
Finishers: Cat ?: 42  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Finishers: Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ethan Hormann Forza Jet Velo
2 Grant Mcelroy Beaverton Bicycle Club
3 Trevor Schauer Specialized River City Bicycles
4 Zach Bowden
5 Colby Wait-molyneux
6 Clyde Bailey Veloshop
Finishers: Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rachelle Hobson Forza Jet Velo
2 Kallen Dewey Beaverton Bicycle Club
3 Kayla Woolcock Sum Bike Team
4 Fiona Graham Beaverton Bicycle Club
DNF Andrea Jones Forza Jet Velo Teammate Win: Rachelle Hobson
Finishers: Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
2 Steven R holland United Finance
3 Doug Perrin Sunnyside Sports
4 Todd Fawcett
5 Matthew Slater Excel Sports
6 Peter Courogen Nike Cycling
7 Tom Simon North River Racing
8 Casey Patton
9 Nathan Hobson Half Fast Velo
10 Carl Roberts First Rate Mortgage Cycling Team
11 Scott Harman Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Teammate Win: Kent Johnston
12 Mike Murray Team Oregon/River City Bicycles
13 Dickie Mallison Guinness Cycling Team
14 J.michael Manning United Finance Teammate Top 5: Steven R holland
15 Dave Faust Team Rose City
16 Clint Ebert bicycleattorney.com
17 Mike Adams United Finance Teammate Top 5: Steven R holland
18 Ken Spiess
19 Brad Ross race organizer
20 Mike Meier
DNF Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Teammate Win: Kent Johnston
DNF Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Teammate Win: Kent Johnston
DNF Michael Dunn Half Fast Velo
DNF Bill Byrd
DNF Mark Steger CMG Racing/Alpine Mortgage
DNF Steve Rosvold North River Racing
DNF Tim Dorman Bridgetown Velo
DNF James Duke
Finishers: Cat ?: 28  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evan Elken Jittery Joe's
2 Kirk Carlsen Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance
3 Mikkel Bossen CMG Racing/Alpine Mortgage
4 Adam Curry Hagens-Berman LLP Cycling
5 Shannon Skerritt The Bike Gallery
6 Seth Hosmer CMG Racing/Alpine Mortgage
7 Aaron Tuckerman Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Teammate Top 5: Kirk Carlsen
8 Aaron Sander Half Fast Velo
9 Charles Warner Veloce Racing
10 Steven R holland United Finance
11 Taylor Kneuven Hagens-Berman LLP Cycling Teammate Top 5: Adam Curry
12 Aaron Coker CMG Racing/Alpine Mortgage Teammate Top 5: Mikkel Bossen
13 Casey Deck Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Teammate Top 5: Kirk Carlsen
14 Doug Beardsley Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
15 Duncan Oliphant Therapeutic Associates Cycling/GENR
16 Mathew Braun Guinness Cycling Team
17 Molly Cameron Veloshop
18 Paul Bourcier Hutch's-Eugene
19 Bradley Ganz Guinness Cycling Team
20 Mark Blackwelder Veloshop
21 Nick Skenzick Hutch's-Eugene
22 John Browning Half Fast Velo
23 Tim Coffey Casa Bruno
24 Carl Hoefer Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Teammate Top 5: Kirk Carlsen
25 Terry Mcleod First Rate Mortgage Cycling Team
26 Sal Collura Hutch's-Eugene
27 Jeff Bannink The Bike Gallery Teammate Top 5: Shannon Skerritt
28 John Bravard Half Fast Velo
29 Steve Wright The Bike Gallery Teammate Top 5: Shannon Skerritt
30 Yann Blindert The Bike Gallery Teammate Top 5: Shannon Skerritt
31 Richard Speer Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Teammate Top 5: Kirk Carlsen
32 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
33 Steve Schwaeber Veloce Racing
DNF Dean Tracy Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Teammate Top 5: Kirk Carlsen
DNF Logan Hunn Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Teammate Top 5: Kirk Carlsen
DNF Pete Groblewski Garage Racing
DNF Steven Beardsley Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Teammate Top 5: Kirk Carlsen
DNF Ross Spero Hutch's-Eugene
DNF David Klipper Guinness Cycling Team
Finishers: Cat ?: 39  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shanan Whitlatch Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
2 Norrene Godfrey Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance
3 Hope Strode Poplollies
4 Andrea Fisk CMG Racing/Alpine Mortgage
Finishers: Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jan Moss Team Group Health
2 Lisa Turnbull Poplollies
3 Sirikit Valentin Wines of Washington
4 Tessa Sugahara Team Group Health Teammate Win: Jan Moss
5 Christine Mackenzie bicycleattorney.com
7 Amy Lebus Bridgetown Velo
8 Monica Freeman Therapeutic Associates Cycling/GENR
9 Joanne Leyva NoMad Sports Club
10 Kayla Woolcock Sum Bike Team
11 Kate Grosswiler
12 Judith Kendrick United Finance
13 Kemberlea Brainerd River City Bicycles
Finishers: Cat ?: 12