Log In
OBRA Criterium • Aug 13 2011
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Donovan Birky WebCyclery.com
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene
2 Keegan O'neill Word-RCB
3 Lance Haidet MBSEF Cycling Team
4 Cameron Beard Bend Endurance Academy
5 Alex Martin WebCyclery.com
6 Alex Yount Bend Memorial Clinic Total Care Rac
7 Tom Fitzgerald
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jake Perrin Hutch's/Bend Dental/Lowes
2 Cameron Carrick
3 Jack Rising Team Oregon presented by Laurelwood
4 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
5 Javier Colton
6 Nestor Hernandez
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Artner
2 Andy Su Hutch's/Bend Dental/Lowes
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heather Vanvalkenburg Diamond Law Cycling Team
2 Michelle Cunha Ironclad Performance Wear
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brenna Lopez-otero Bend Memorial Clinic Total Care Rac
2 Kristina Lackner
3 Shoshana Foxwell
4 Mary Ramos Bend Memorial Clinic Total Care Rac Teammate Win: Brenna Lopez-otero
5 Pam Massey
6 Karin Wohlert Sorella Forte
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jan Moss Sorella Forte
2 Helen Grogan Bend Memorial Clinic Total Care Rac
3 Ina Mclean Bend Memorial Clinic Total Care Rac
4 Meg Mautner Bike Central
5 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Thompson
2 Rocky Serna West End Bikes/Specialized
3 Nick Skenzick Hutch's-Eugene
4 Kyle Wuepper Bend Memorial Clinic Total Care Rac
5 Andrew Boone Team Oregon presented by Laurelwood
6 Erik Bergstrom Therapeutic Associates Cycling/Sage
7 Rob Angelo Therapeutic Associates Cycling/Sage
8 Doug Laplaca Bend Memorial Clinic Total Care Rac Teammate Top 5: Kyle Wuepper
9 Tim Jones Therapeutic Associates Cycling/Sage
10 Carl Hoefer Therapeutic Associates Cycling/Sage
11 Brian Engelhard bicycleattorney.com
12 Michael Dennis Sunnyside Sports
13 Peter Vraniak
14 Brian Marcroft Upper Echelon Fitness
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Larsen BendBroadband/WebCyclery.com
2 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com Teammate Win: Michael Larsen
3 Greg Vanscholten-crawford SLOCUM Race Team
4 Edward Micek BendBroadband/WebCyclery.com Teammate Win: Michael Larsen
5 Paul Bourcier Hutch's-Eugene
6 Dave Campbell Hutch's-Eugene
7 Sloane Anderson
8 Matt Williams GrandStay Hotels
9 Brian Seguin BendBroadband/WebCyclery.com Teammate Win: Michael Larsen
10 John Mitchem West End Bikes/Specialized
11 Bart Bowen Silverado Gallery/Sunnyside
12 Sal Collura SLOCUM Race Team Teammate Top 5: Greg Vanscholten-crawford
13 Ron Frerichs Hutch's-Eugene Teammate Top 5: Paul Bourcier
14 Bill Jacobus
15 Daryl Hemenway Diamond Law Cycling Team
16 Derek Stallings BendBroadband/WebCyclery.com Teammate Win: Michael Larsen
17 Mark Crawford Ironclad Performance Wear
18 George Wescott
19 Tim Hittner Veloforma Factory Team
20 Mark Williams
21 Justin Serna Guinness Cycling Team
22 Mark Ginsberg HPChiro/Alpine Mortgage Planning
23 Steve Wursta Bend Memorial Clinic Total Care Rac
24 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Rac
25 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Rac
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 4   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Doug Perrin Hutch's/Bend Dental/Lowes
2 Scott Harman HPChiro/Alpine Mortgage Planning
3 Scott Seaton Hutch's/Bend Dental/Lowes Teammate Win: Doug Perrin
4 Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com
5 Michael Rosenberg Hutch's-Eugene
6 Richard Desmond Upper Echelon Fitness
7 Paul Mautner Team Rose City
8 Darell Provencher Team Rose City
9 Mike Adams United Finance
10 Steve Yenne Capitol Velo
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Troseth Pacific Power Blue Sky
2 Ken Rodgers
3 Dale Harless
4 Bill Valenta
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Penner Ironclad Performance Wear
2 Tj Paskewich Therapeutic Associates Cycling/Sage
3 Clint Culpepper
4 Chris Winans Therapeutic Associates Cycling/Sage
5 Todd Berger Bend Memorial Clinic Total Care Rac
6 Austin Line Sunnyside Sports
7 Graham Kelley Life Cycle Bike Shop
8 Rob Angelo Therapeutic Associates Cycling/Sage Teammate Top 5: Tj Paskewich
9 Anthony Broadman Bend Memorial Clinic Total Care Rac Teammate Top 5: Todd Berger
10 Adam Artner
11 Antonio Castaneda Capitol Velo
12 Mike Olson WebCyclery.com
13 Ryan Ness Therapeutic Associates Cycling/Sage Teammate Top 5: Tj Paskewich
14 Alexander Clemens Team Oregon presented by Laurelwood
15 Mike Brown Therapeutic Associates Cycling/Sage Teammate Top 5: Tj Paskewich
16 Darren Smith Bend Memorial Clinic Total Care Rac Teammate Top 5: Todd Berger
17 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood
18 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Rac Teammate Top 5: Todd Berger
19 Mark Williams
20 Michael Dennis Sunnyside Sports
21 Brian Vollmer-buhl Paul's Bicycle Way of Life Cycling
22 John Craft Bend Memorial Clinic Total Care Rac Teammate Top 5: Todd Berger
23 Henry Abel WebCyclery.com
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Roots
2 Nick Maslen
3 Eric Birky WebCyclery.com
4 Brad Kent
5 Sean Corey Trusty Switchblade
6 Kevin Chandler
7 Billy Holcomb Trusty Switchblade Teammate Top 5: Sean Corey
8 Earl Hazekamp Capitol Velo
9 Jay Palubeski WebCyclery.com Teammate Top 5: Eric Birky
10 George Wescott
11 Jamie Fitzgerald Hammer Velo
12 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Rac
13 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
14 Cameron Carrick
15 Steve Wursta Bend Memorial Clinic Total Care Rac
16 Thomas Pastor Life Cycle Bike Shop
17 Christopher Kessler
18 Jack Mahler Trinity Bikes
19 Jim Stuck Portobello Bicycle Racing
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jake Perrin Hutch's/Bend Dental/Lowes
2 Ryan Altman
3 Gabriel Linn
4 Cameron Beard Bend Endurance Academy
5 Brant Rushton
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Bedford Team Oregon presented by Laurelwood
2 Samuel Nicoletti Gentle Lovers
3 Paul Bourcier Hutch's-Eugene
4 Joshua Liberles HPChiro/Alpine Mortgage Planning
5 Edward Micek BendBroadband/WebCyclery.com
6 Tim Doelman
7 Ben Thompson
8 Steven Beardsley Gentle Lovers Teammate Top 5: Samuel Nicoletti
9 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com Teammate Top 5: Edward Micek
10 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Win: Stephen Bedford
11 Brendon Gallant HPChiro/Alpine Mortgage Planning Teammate Top 5: Joshua Liberles
12 William Laubernds Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Win: Stephen Bedford
13 Sloane Anderson
14 Bart Bowen Silverado Gallery/Sunnyside
15 Jake Hansen Word-RCB
16 Garrett Mcallister GrandStay Hotels
17 Roger Worthington
18 Elijah Romer Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Win: Stephen Bedford
19 Kolben Preble Hammer Nutrition/CMG Racing Team
20 Andrew Boone Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Win: Stephen Bedford
21 Matt Williams GrandStay Hotels
22 Lee Ordonez Hutch's-Eugene Teammate Top 5: Paul Bourcier
23 Brian Seguin BendBroadband/WebCyclery.com Teammate Top 5: Edward Micek
24 Nick Skenzick Hutch's-Eugene Teammate Top 5: Paul Bourcier
25 Andrew Utz HPChiro/Alpine Mortgage Planning Teammate Top 5: Joshua Liberles
26 Carl Hoefer Therapeutic Associates Cycling/Sage
27 Sal Collura SLOCUM Race Team
28 Andrew Willis Ironclad Performance Wear
29 Aaron Coker HPChiro/Alpine Mortgage Planning Teammate Top 5: Joshua Liberles
30 Brian Marcroft Upper Echelon Fitness
31 Graham Kelley Life Cycle Bike Shop
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 13   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brianna Walle Ironclad Performance Wear
2 Brenna Lopez-otero Bend Memorial Clinic Total Care Rac
3 Anna Christiansen Ironclad Performance Wear Teammate Win: Brianna Walle
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Charbonneau Sorella Forte
2 Jenn Levo Ironclad Performance Wear
3 Shoshana Foxwell
4 Jan Moss Sorella Forte Teammate Win: Emily Charbonneau
5 Michelle Cunha Ironclad Performance Wear
6 Pam Massey
7 Andrea Fisk Ruckus Test Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sharon Anderson Ironclad Performance Wear
2 Karin Wohlert Sorella Forte
3 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 1