Log In
Tour de Murrieta - Crit • Apr 2 2022 • Murrieta, CA
Mostly Cloudy, 58 degrees, wind 4 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicolas Trejo
2 Alejandro Che
3 Gama Lara Advance2Race
4 Jacob Longo Los Angeles Bicycle Club
5 Tristan Mitchell
6 Brian Ramirez cortes Velo Kings Racing p/b ATP Coaching
7 Pablo Lozano
8 Cj Burford LUX Cycling
9 Bergen West CINCH RISE
10 Mateo Diaz S2C/BOSCH pb Primal
11 Luke Fetzer LUX/CTS p/b Specialized
12 Miguel Escobar
13 Darren Fahy Subaru Santa Monica Racing
14 Max Van loo iSpeed Racing
15 Jorge Alejandro zapata rincon 3HC-Fenix Racing
16 Kyle Kilmartin
17 Jacob Peraza
18 Max Noda Cognition Racing Road
19 Gavin Hlady Los Gatos Bicycle Racing Club
20 Julian Diaz
21 Eric Bierman Ninety7
22 Mack Dorf LUX/CTS p/b Specialized
23 Sean Krick Subaru Santa Monica Racing
24 Aaron Wirthwein Subaru Santa Monica Racing
25 Alessixdaniel Sanchez
26 Kody King
27 Jade Rohde
28 Collin Benetz
29 Eric Villasmil
30 Caedan Aveling
31 Kyle Kinder Big Wheel Coaching
32 Giovanni Romero S2C/BOSCH pb Primal
33 Spencer Tanner DEUS VELOX p/b JAKROO USA
34 Brendon Bolin Subaru Santa Monica Racing
35 Conan Wen SoCalCycling.com Team
36 Darren Parham Team Velosport
37 Tommy Feng
38 Robert Krohn Firestone Walker Race Team
39 Aaron Miranda Team Six
40 Wyatt Funk
41 Nolan Church LUX/CTS p/b Specialized
42 Manuel Barra
43 Prince Patel Serious Cycling
44 Dalton Thornsberry DEUS VELOX p/b JAKROO USA
45 Michael Spangler S2C/BOSCH pb Primal
46 Christopher Ackerman
47 Brody Burnham
48 Matt Brantveyn
49 William Denman FLX
50 Ryan Kaehler Team California
51 Jose' Abraham frausto arev 3HC-Fenix Racing
52 Thomas Mccarthy San Diego Bicycle Club
53 Zachary Thomas DEUS VELOX p/b JAKROO USA
54 Joseph Dagostino S2C/BOSCH pb Primal
55 Gordon Hilleque
56 Ian Abrahams Team Elevate Racing
57 Chad Boyer
58 Nicholas Mcchesney Team Velosport Junior & U23 Develop
59 Brendan Luongo Team Velosport Junior & U23 Develop
60 Eric Geier
61 Vincent Stipo Southern California Velo
62 Dylan Nerren Monster Racing Team
63 Juan Sebastian smith AUTO TEC
64 Oscar Perez-romero
65 Luis Ramirez Padyak Racing Team
DNP Adam Garcia DEUS VELOX p/b JAKROO USA
66 Royce Felten Team California Juniors
DNP Sviatoslav Gudzenko
DNP Travis Remp HSR Racing p/b BIRDWORX
DNP Kyle Westerlin Team Six
DNP Matthew Easter HSR Racing p/b BIRDWORX
DNP Brian Nieport
Finishers: Cat 2: 25   Cat 3: 38   Cat 4: 8   Cat 5: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Gleason Nopinz R3R
2 Ulises Lopez
3 Andre Campbell Artemis Racing Inc.
4 Daniel Page
5 Conor Mccluney Velo Kings Racing p/b ATP Coaching
6 Andrew Sanchez Serious Cycling
7 Jack Watson
8 Tony Dominguez S2C/Bosch pb primal
9 Ray Martinez
10 Francisco Flores
11 Baxter Arguinchona
12 Aston Phillips
13 Ray Vega Serious Cycling
14 Ladonn Williams
15 Alejandro Hernandez
16 Steven Fick GO FAST
17 Brian Vazquez
18 Kris Ulibarri
19 Landon Dendy
20 Thierry Hall Veloce Santiago
21 Tyson Burmeister S2C/BOSCH pb Primal
22 Alessandro Cirulli
23 Roman Lopez S2C/BOSCH pb Primal
24 Eric Diaz
25 Aidan Kiely Serious Cycling
26 Dain Pankratz
27 Robert Davis San Diego Bicycle Club
28 Ramon Rios
29 Dominic Orlando
30 Matthew Normand San Diego Bicycle Club
31 Taylor Granger Stage 2 Cyclery
32 Arturo Martinez
33 Kevin Prichard
34 Brian Loutherback
35 Samuel Tinevra
36 Matt Walton Go Fast - Incycle
37 Antoine Ulry Velo Club La Grange
38 Ian Adduru Integrity Riderz
39 Cody Beyer
40 Brandon Owens-nilo
41 Jesus Sanchez
42 Justin Birch San Diego Bicycle Club
43 Benjamin Anton
44 Christopher Spencer Big Orange Cycling
45 Eli Watson
46 Hugo Miramontes
47 Bryce Smith
48 Anthony Strickland PAA Cycling
49 ? Dnp
50 Roberto Martinez Delano cycling club
51 Montgomery Goodermont
52 Ramon Espinoza
53 Ben Israel Bikecoach Fitness Racing
54 Claren Flores
55 Michael Williams
56 Edgar Romo
57 Dennis Oyuela CFT/AXION CYCLING TEAM
58 Ivan Moreno
59 Esteban De la torre Integrity Riderz
60 Mario Valdes vazquez Padyak Racing Team
61 Daladros Haston Go Fast
62 Gilberto Contreras Oso bike team
63 Adam Pena Serious Cycling
64 Ricky Cortez Padyak Racing Team
65 Jared Furubotten iSpeed Racing
66 Simon Bott suzuki SDBC Powered by Bonnici Law Group p
67 Jack Ray
DNP Michael Finch
DNP Joshua Suchanek
DNP Richard Beach Kitzuma Racing
DNP Tommy Beringer
DNP Cale Carter Cale
DNP Ian Yhell novicio
DNP Manueljose Reyes arroyo
DNP Mark Walker PAA Cycling
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 43   Cat 5: 21   Cat ?: 9  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cory Williams UCI CTM L39ION OF LOS ANGELES
2 Clever Jose martinez moros Miami Blazers
3 Dante Young
4 Carlos Macpherson SoCalCycling.com Team
5 Juan Aldapa
6 Kyle Cooper Ride Bikes Bro
7 Graham Weaver Hot Tubes Development Cycling
8 Kyle Kirby
9 Sean Mcelroy UCI CTM L39ION OF LOS ANGELES Teammate Win: Cory Williams
10 Jonathan Brown Miami Blazers Teammate Top 5: Clever Jose martinez moros
11 Hasani Hennis Blazers
12 Tyler Thorp SoCalCycling.com
13 Brockton Smith Hot Tubes Development Cycling
14 Rex Roberts
15 Emilio Azcona SoCalCycling.com Team Teammate Top 5: Carlos Macpherson
16 Philip Tinstman
17 Jesse Maris LUX/CTS p/b Specialized
18 Jose Reyes aguilera garcia SoCalCycling.com
19 Austin Carroll Los Angeles Bicycle Club
20 Kyle Mitchell
21 Katin Mitchell
22 Samuel Boardman UCI CTM L39ION OF LOS ANGELES Teammate Win: Cory Williams
23 Caedan Aveling
24 Wout Roos Stage 2 Cyclery - Bosch Primal
25 Evan Larson Team California Juniors
26 Alex Brewer
27 Joshua Kelly Blazers
28 Romello Crawford Blazers
29 Omar Andres aquilera garcia SoCalCycling.com Team Teammate Top 5: Carlos Macpherson
30 Andrew Mathiesen Team Swift
31 Eder Frayre L39ION of Los Angeles
32 Lance Haidet UCI CTM L39ION OF LOS ANGELES Teammate Win: Cory Williams
33 C Williams L39ION of Los Angeles
34 Frank Cundiff Project Echelon Racing
35 Duncan Clark Subaru Santa Monica Racing
36 Freddy Ovett
37 ? Samuel UCI CTM L39ION OF LOS ANGELES Teammate Win: Cory Williams
38 Angel Munoz Miami BLAZRS
39 Levi Jefferies Eliel Factory Team
40 Tim Woo
DNP Bart Hollaren Monster Racing Team
DNP Yee Feng Kryki Sports
Finishers: Cat 1: 24   Cat 2: 7   Cat 3: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 8  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leo Reyes Southern California Velo
2 Wout Roos Stage 2 Cyclery - Bosch Primal
3 Kyle Cooper Ride Bikes Bro
4 Steve Brown Bahati Foundation
5 Max Hernandez
6 Brian Mitchell
7 Dustin Armstrong Evoke Racing pb Signature Payments
8 Rigoberto Meza S2C/BOSCH pb Primal
9 Steven Salazar Bahati Foundation Teammate Top 5: Steve Brown
10 Conrad Hindert SDBC Powered by Spinergy P/B Bonnic
11 Michael Schanafelt E-VOKE RACING
12 Richard Gabel Velo Kings Racing p/b ATP Coaching
13 Jose Reyes S2C/BOSCH pb Primal
14 Frank Cundiff Project Echelon Racing
15 Samuel Macias
16 Yee Feng Kryki Sports
17 Seth Huggins E-Voke Racing
18 Brian Nieport
19 Adam Mills
20 Rahsaan Bahati Bahati Foundation Teammate Top 5: Steve Brown
21 Charles Hogan
DNP Michael Green
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 10   Cat 3: 4   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Omar Audelo CFT/AXION Cycling Team
2 Timothy Hooten
3 Kurt Braeckel Padyak Racing Team
4 Elijah Baker Pedal Mafia
5 Fernando Hernandez SDBC Powered by Spinergy p/b UC Cyc
6 Marc Packey
7 Louis Tejeda Padyak Racing Team Teammate Top 5: Kurt Braeckel
8 Reyes Hilario
9 Mike Oceguera Southern California Velo
10 Tony Dominguez S2C/Bosch pb primal
11 Maison Chen SDBC Powered by Bonnici Law Group p
12 Vincent Stipo Southern California Velo
13 Anthony Freeman Big Orange Cycling
14 David Morrison
15 Michael Spangler S2C/BOSCH pb Primal
16 Jose Corona CFT/AXION Cycling Team Teammate Win: Omar Audelo
17 Antwuan Hill
18 Sergio Martin rodriguez quintero
19 Jorge Palafox camarena CFT/AXION Cycling Team Teammate Win: Omar Audelo
20 Edgardo Hernandez San Diego Bicycle Club
21 Ryan Luongo Echelon Santa Barbara
22 Oscar Estrada Kitzuma Racing
23 Joel Rivera
24 Doug Small San Diego Bicycle Club
25 Roberto Martinez
26 Berhane Kahsay Artemis Racing Inc.
27 Domingo Chavez CFT/AXION Cycling Team Teammate Win: Omar Audelo
28 Jeff Deguide Padyak Racing Team Teammate Top 5: Kurt Braeckel
29 Brandon Strausbaugh
30 Charles Chenault Padyak Racing Team Teammate Top 5: Kurt Braeckel
31 Lee Frankel
32 Jon Cunningham
33 Stephan Burge San Diego Bicycle Club
34 Gregory Cole
35 Lance Jackson
36 Ruben Lopez
37 Jorge Saucedo-daniel
38 Ernesto Tovar
DNP Rory Osbrink
Finishers: Cat 3: 19   Cat 4: 15   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charon Smith Methods to Winning Elite
2 Michael Easter Methods to Winning Masters
3 Philip Tinstman
4 Scott Cox E-VOKE RACING
5 John Garbo
6 Bart Hollaren Monster Racing Team
7 Benjamin Petzoldt S2C/BOSCH pb Primal
8 Matthew Easter HSR Racing p/b BIRDWORX
9 Victor Ayala
10 James Barnwell Velo Pasadena Team
11 Mark Tucker Velo Kings Racing p/b ATP Coaching
12 Tory Gillett
13 Byron Davis
14 Jon Alejo
15 Frank Perez D9 Foundation / CBS Cycling
16 Carlos Franco
17 John Slover E-VOKE RACING Teammate Top 5: Scott Cox
18 Michael Hamman
19 Andow Rodriguez CFT/AXION Cycling Team
20 Gordon Hilleque
21 Greg Kogut S2C/BOSCH pb Primal
22 Jesus Rocha CFT/AXION Cycling Team
23 Louie Amelburu MADDOG Racing
24 James Robbins S2C/BOSCH pb Primal
25 Michael Anderson Velo Vegas Racing p/b NuMale
26 Randall Coxworth
DNP Ruben Lopez
DNP Steve Remy Monster Racing Team
DNP Bart Clifford E-VOKE RACING Teammate Top 5: Scott Cox
DNP Arturo Anaya
DNP James Perren SDBC Powered by Bonnici Law Group p
DNP Shaun Bagley
DNP Oscar Estrada Kitzuma Racing
DNP Hans Wilhelm
DNP Bryan Wierzchucki E-Voke Racing Teammate Top 5: Scott Cox
DNP Shan Nowroozani
Finishers: Cat 1: 15   Cat 2: 6   Cat 3: 12   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Randall Coxworth
2 Larry Tanzo Padyak Racing Team
3 Sean Smith R4R-Make A Wish
4 Ruben Meza
5 Jorge Hernandez Velo Pasadena Team
6 Aaron Levin
7 Shaun Bagley
8 David Morrison
9 Ara Oggoian Kitzuma Racing
10 Gardner Desroberts S2C/BOSCH pb Primal
11 Tim Coleman S2C/BOSCH pb Primal
12 Mike Shaw Coureur presented by Spinergy
13 James Macdonald Coureur presented by Spinergy
14 Aaron Goodale
15 Reon Fogg Artemis Racing Inc.
16 Ernest Sanchez S2C/BOSCH pb Primal
17 Dustyn Benedict Go Fast - Incycle
18 Scott Matsuda KITZUMA RACING
19 Johnny Lance E-Voke Racing
20 Jose Eugenio vega S2C/BOSCH pb Primal
21 Oliver Dayos KITZUMA RACING
22 Michael Onkels S2C/BOSCH pb Primal
23 Christopher Evans
24 Christopher Bennett S2C/BOSCH pb Primal
25 James Robbins S2C/BOSCH pb Primal
DNP Stephan Burge San Diego Bicycle Club
DNP Hector Hernandez
DNP Kendall Stanley Factory Racing
DNP James Stark S2C/BOSCH pb Primal
DNP Fermin Robles S2C/BOSCH pb Primal
DNP Tomo Hamasaki
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 12   Cat 3: 8   Cat 4: 4   Cat 5: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bart Clifford E-VOKE RACING
2 Jerome Nadel ThirstyBear Cycling
3 Alan Flores Monster Racing Team
4 Steve Remy Monster Racing Team
5 Tony Smith Hit Squad/Squeaky Wheel Bike Shop
6 Steve Landry
7 Michael Penta E-VOKE RACING Teammate Win: Bart Clifford
8 Scott Claes e11even Masters
9 David Osborne Artemis Racing
10 Gerald Bacher e11even Masters
11 Robert Davis San Diego Bicycle Club
12 Douglas D'aluisio Team Simple Green
13 Artemio Martinez S2C/BOSCH pb Primal
14 Michael Araluce KITZUMA RACING
15 Delfino Pastrana
16 Miguel Ibarra S2C/BOSCH pb Primal
17 Joseph Weickgenant e11even Masters
18 Louie Amelburu MADDOG Racing
19 Fernando Lindo Padyak Racing Team
20 Saul Nunez Kitzuma Racing
21 Michael Anderson Velo Vegas Racing p/b NuMale
22 Anrew Nuckles E-Voke Racing Teammate Win: Bart Clifford
23 Mario Higareda KITZUMA RACING
24 Marque Grizzard
25 Jorge Simental COUREUR
26 Greg Hayes Impact Racing Team
27 John Slover E-VOKE RACING Teammate Win: Bart Clifford
DNP Agustin Gonzalez KITZUMA RACING
DNP Gregory Coburn
DNP Erik Petersen
DNP James Perren SDBC Powered by Bonnici Law Group p
DNP Jaime Pena Padyak Racing Team
DNP William Delgado S2C/BOSCH pb Primal
DNP Michael Dalbratt Padyak Racing Team
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 8   Cat 3: 14   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Monique Snieders CFC
2 Darlene Krohn
3 Melissa Haley Los Angeles Bicycle Club
4 Philine Endres Go Fast
5 Sofia Schugar San Diego Bicycle Club
6 Allison Grynick E-VOKE RACING
7 Morgan James
8 Nicole Steinmetz Velo Club La Grange
9 Emy Solis SDBC Powered by Bonnici Law Group p
10 Nadia Rayo
11 Camille Kittredge SDBC Powered by Bonnici Law Group p
12 Tina Grant
13 Renee Hagen Velo Club La Grange
14 Sage Lechusza Next Wave by Velotown
15 Deryn Leduke San Diego Bicycle Club Teammate Top 5: Sofia Schugar
16 Naomi Bisagno E-Voke Racing
17 Riley Halpern BOOST CycleSport
18 Aine Chen Virginia Blue Ridge TWENTY24 Devo
19 America Rayo
20 Karla Mireles CFT/AXION Cycling Team
21 Samantha Nuss Go Fast - Incycle Teammate Top 5: Philine Endres
22 Linda Gonzalez
23 Ellen Strickland
24 Gabriela Cardenas
25 Jessica Garner Go Fast Teammate Top 5: Philine Endres
26 Veronica Church
27 Jasmine Board Sisterhood of Cycling
28 Camila Arenas Los Angeles Bicycle Academy P/B SIS
29 Jennifer Mettler
30 Cassady Davidson
31 Dafne Zendejas Lola Cycling Team
32 Evett Zendejas Lola cycling team
33 Lynda T cruz Auto-Tec
34 Lynda Cruz
35 Marie Martinez Go Fast - Incycle Teammate Top 5: Philine Endres
36 Julie Sims
37 Jade Stevens Major Motion Cycling
DNP Melissa Pena
Finishers: Cat 3: 12   Cat 4: 12   Cat 5: 9   Cat ?: 5  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Colleen Gulick
2 Cassidy Hickey LUX-CTS p/b Specialized
3 Chloe Patrick Serious Cycling
4 Aubrey Drummond LUX-CTS p/b Specialized
5 Hayley Bates Levine Law Group - CCB
6 Ana Hernandez delgado Sisterhood of Cycling - Team OH.SO
7 Claire Windsor LUX-CTS p/b Specialized Teammate Top 5: Cassidy Hickey
8 Shelby Reynolds Los Angeles Bicycle Club
9 Susej Esqueda SDBC Powered by Bonnici Law Group p
10 Lizbeth Ureno SDBC Powered by Bonnici Law Group p
11 Eire Chen Virginias Blue Ridge TWENTY24 Devo
12 Laurel Rathbun Los Angeles Bicycle Club
13 Mary Joyce monton Shadow Elite
14 Caitlin Conyers LUX-CTS p/b Specialized Teammate Top 5: Cassidy Hickey
15 Sofia Schugar San Diego Bicycle Club
16 Jenna Klein SDBC Powered by Bonnici Law Group p
17 Denise Mueller Sisterhood of Cycling OH.SO Dog
18 Veronica Church
19 Emily Marcolini 3T/Q+M
20 Katherine Sarkisov LUX-CTS p/b Specialized Teammate Top 5: Cassidy Hickey
21 Paige Handy Serious Cycling Teammate Top 5: Chloe Patrick
22 Mallory Macrostie
23 Rebekah Potter Los Angeles Bicycle Club
24 Jancy Meraz barcelo SDBC Powered by Bonnici Law Group p
25 Jasmine Naea
26 Priscilla Calderon Los Angeles Bicycle Club
27 Katherine Nadler SDBC Powered by Bonnici Law Group p
28 India Harvey Sisterhood of Cycling/ Sisterhood o
29 Alexa Alarcon SDBC Powered by Bonnici Law Group p
30 Lynda Cruz
31 Shari Stillman-corbitt
DNP Nicole Steinmetz Velo Club La Grange
DNP Esther Walker SDBC Powered by Bonnici Law Group p
DNP Darlene Krohn
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 14   Cat 3: 7   Cat 4: 1   Cat ?: 5  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charity Chia D9 Foundation / CBS Cycling
2 Shannon Gaffney E-VOKE RACING
3 Sumer Avila
4 Sherri Bates Sisterhood of Cycling/ Sisterhood o
5 Christina Davis San Jose Bicycle Club
6 Amber Pearson
7 Melissa Locher Bikecoach Cycling Club
8 Kenya Mcelroy-covarrubias D9 CBS Cycling
9 Abiu Camarena D9 Foundation / CBS Cycling Teammate Win: Charity Chia
10 Taisha Walker
DNP Raegan Lunsford Sisterhood of Cycling/ Sisterhood o Teammate Top 5: Sherri Bates
11 Lissa Muhammad
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat ?: 1