Log In
High Desert Omnium - Road Race • Jun 14 2015
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
Clear, 73 degrees, wind 12 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Hainisch WebCyclery.com
2 Scott Carroll
3 Benjamin Brainard Flywheel Bicycle Solutions
4 Scott Seaton Hutch's/Bend Dental
5 Rob Angelo Evolution Racing Team/River City Bi
6 Scott Goldstein Hop Valley Brewing
7 Tim Marcotte Hop Valley Brewing
8 Steven Simone Audi
9 John Prosser Pacific Power Blue Sky
10 Ron Sines Pacific Power Blue Sky
11 Sean Haidet BendBroadband/WebCyclery.com
12 David Hart Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
13 Scott Peterson Monster Media Racing p/b Fight Meso
14 Keith Levesque Rogue
15 Timothy Smith Therapeutic Associates Racing
16 David Saltzberg Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
17 John Kenney Rogue
18 Andrew Laveine Audi
19 Perry Lund Hutch's-Slocum-Co-Motion
20 Wayne Boyle Interurban
21 Tony Dirks Rogue
22 Scott Damon Hutch's-Slocum-Co-Motion
23 Tyler Rupe Hutch's/Bend Dental Teammate Top 5: Scott Seaton
24 Greg Luniewski
25 Rick Upton
26 Erik Spillman Portland Velo Racing Team
27 Jeff Boulet Hutch's/Bend Dental Teammate Top 5: Scott Seaton
28 Daniel Caldwell Sunnyside Sports
29 Alan Whitney Rogue
30 Andrew Hayes Rogue
31 Steve Wursta Bend Memorial Clinic Total Care Rac
DNF Casey Patton
DQ Roger Malinowski
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 5   Cat 5: 6   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Lockwood Team Oregon presented by Laurelwood
2 Jeremy Russell Therapeutic Associates Racing
3 Maikey Lopera
4 Carl Hoefer Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T
5 David Kuhns Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T
6 Daniel Lincoln Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T
7 Dwayne Farr US Military Cycling Team
8 Paul Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes
9 Stephen Bedford Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T Teammate Top 5: Carl Hoefer
10 Austin Arguello Therapeutic Associates Racing Teammate Top 5: Jeremy Russell
11 Sean Mcelroy
12 Nick Castellano
13 Dillon Caldwell Audi
14 Lance Haidet
15 Cameron Clark Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Win: Stephen Lockwood
16 Colby Wait-molyneux English Cycles
17 Kyle Wuepper BendBroadband/WebCyclery.com
18 Kirk Bjorling Hutch's/Bend Dental
19 John Morehouse Therapeutic Associates Racing Teammate Top 5: Jeremy Russell
20 Adam Oliver Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T Teammate Top 5: Carl Hoefer
21 Peter Vraniak
22 Steven R holland Illy Coffee-River City Bicycles
23 Carl Decker
24 Peter Buco Showers Pass Elite p/b Sage Cycles
25 Brad Sigurdson Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Win: Stephen Lockwood
26 Doug Perrin Hutch's/Bend Dental
27 Dennis Hahn Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Win: Stephen Lockwood
28 Christopher Bagg Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T Teammate Top 5: Carl Hoefer
29 Galen Mittermann Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T Teammate Top 5: Carl Hoefer
30 Keegan O'neill Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Win: Stephen Lockwood
31 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Win: Stephen Lockwood
32 Andrew Boone Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Win: Stephen Lockwood
33 Adrian Richardson Showers Pass Elite p/b Sage Cycles
34 Sandor Delgado jr.
35 John Hartnett Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Win: Stephen Lockwood
DNF Tom James Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
DNF David Root Therapeutic Associates Racing Teammate Top 5: Jeremy Russell
DNF Matthew Studer Therapeutic Associates Racing Teammate Top 5: Jeremy Russell
DNF Joshua Liberles Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T Teammate Top 5: Carl Hoefer
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 16   Cat 3: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cliff Eslinger
2 Andrew Warren Olympia Cycling Team
3 Adrian Bennett Team Oregon presented by Laurelwood
4 Zhaolong Wu
5 Kyle Mccall Team Oregon presented by Laurelwood
6 Matt Kline
7 Erik Young Athletes Lounge Cycling Team
8 Paul Hynes Therapeutic Associates of Bend/Pine
9 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
10 Cassidy Bigsby Smith&Nephew p/b West End Bikes
11 Justin Buell Therapeutic Associates Racing
12 Erik Hammerquist
13 Gus Elder
14 Joe Chaves
15 Tucker Feyder
16 Brandon Groza Therapeutic Associates of Bend/Pine
17 Todd Berger
18 Darren Smith
19 Marcus Biancucci Therapeutic Associates of Bend/Pine
DNF Matt Fox
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 2   Cat 5: 5   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Felipe Nystrom Athletes Lounge Cycling Team
2 Donovan Birky Bend Memorial Clinic Total Care Rac
3 Matthew Fischer
4 Eric Birky Bend Memorial Clinic Total Care Rac
5 Travis Wilson
6 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team Teammate Win: Felipe Nystrom
7 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions
8 Dan Litwora Athletes Lounge Cycling Team Teammate Win: Felipe Nystrom
9 Tyler Fox Trinity Bikes
10 Chris Sarrett Pacific Power Blue Sky
11 Justin Guidroz
12 Alex Mcculley
13 Shane Johnson Trinity Bikes
14 Jorge Kaufmann Team Oregon presented by Laurelwood
15 Elliott Usher
16 Damon Runberg Team 10 Barrel
17 Adam Demarzo Trinity Bikes
18 Timothy Martell
19 Michael Collins bicycleattorney.com
20 Justin Lair
21 Jason Whitley
22 Alex Wilson
23 Jeff Baertsch Monkey Wrench Bicycle Club
24 Scott Decker Athletes Lounge Cycling Team Teammate Win: Felipe Nystrom
25 Henry Jones Bend Endurance Academy
26 Scott Rath Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T
27 Josh Wilhite
28 Kevin Fuller US Military Cycling Team
29 Ian Boggs
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 4   Cat 5: 4   Cat ?: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristina Hughes Monster Media Racing p/b Fight Meso
2 Julie Cutts Monster Media Racing p/b Fight Meso Teammate Win: Kristina Hughes
3 Jenna App Monster Media Racing p/b Fight Meso Teammate Win: Kristina Hughes
4 Jennifer Luebke Portland Bicycle Studio
5 Martha Walsh
6 Gina Kavesh
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christine A holland Portland Bicycle Studio
2 Sophie Andrews
3 Lauren Trolley Team Cycle Sport
4 Lisa Heathman Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lisa Bowerman Bowen Sports Performance Cycling Te
2 Allison Halpin Sunnyside Sports
3 Tracey March Bowen Sports Performance Cycling Te Teammate Win: Lisa Bowerman
4 Rachel Mavis Bowen Sports Performance Cycling Te Teammate Win: Lisa Bowerman
5 Taylor Phillips Showers Pass Elite p/b Sage Cycles
6 Toni Decker
7 Patricia Strange
8 Jennifer Bartloff Team Alex
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat ?: 3