Log In
Eugene Celebration-Coburg Time Trial • Aug 28 2011
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carl Decker Giant MTB 31:02.00
2 Rob English 31:23.40
3 Mark Vergari Hutch's/Bend Dental/Lowes 31:59.10
4 Davis Shepherd Gregg's/Trek 32:07.90
5 Galen Mittermann HPChiro/Alpine Mortgage Planning 32:37.90
6 Karsten Hagen West End Bikes/Specialized 32:41.20
7 Tim Butler West End Bikes/Specialized 32:49.10
8 Elijah Romer Team Oregon presented by Laurelwood 32:58.20
9 Christopher Dubois Team Oregon presented by Laurelwood 33:42.80
10 Matthew Slater West End Bikes/Specialized 33:49.10
11 Carl Hoefer Therapeutic Associates Cycling/Sage 33:50.80
12 David Kuhns University of Oregon Cycling Club 34:42.30
13 William Laubernds Team Oregon presented by Laurelwood 34:44.90
14 Shannon Maris Bikesale.com 34:50.50
15 Jim Anderson Team Oregon presented by Laurelwood 35:04.70
16 Garrett Mcallister GrandStay Hotels 35:49.90
17 Michael Rosenberg Hutch's-Eugene 36:12.80
18 Nick Skenzick Hutch's-Eugene 37:38.20
19 Lee Ordonez Hutch's-Eugene 42:24.70
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 8   Cat 3: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Pollock Portland Velo 31:57.20
2 Eric Lagerstrom 32:47.80
3 Kenneth Philbrick Pacific Power Blue Sky 32:59.70
4 Doug Laplaca Bend Memorial Clinic Total Care Rac 33:15.10
5 Nick Alden Life Cycle Bike Shop 33:41.90
6 Evan Siroky Guinness Cycling Team 33:44.60
7 Larry Jackson 33:49.50
8 Andrew Neill Team Oregon presented by Laurelwood 33:50.70
9 Timothy Lang 33:57.60
10 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 33:58.20 Teammate Top 5: Kenneth Philbrick
11 Adam Artner 34:00.40
12 Ryan Spaulding 34:05.70
13 Chris Winans Therapeutic Associates Cycling/Sage 34:08.40
14 Chris Johnson 34:13.50
15 Ron Babcock Portland Velo 34:24.40 Teammate Win: Jeffrey Pollock
16 Rob Angelo Therapeutic Associates Cycling/Sage 34:29.70
17 Michael Girard Portland Velo 34:34.40 Teammate Win: Jeffrey Pollock
18 Cordino Longiotti 34:38.40
19 Alexander Clemens Team Oregon presented by Laurelwood 34:54.30
20 Kevin Johnson 34:54.30
21 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood 35:21.90
22 Courtney Wood 35:26.80
23 Brian Vollmer-buhl Paul's Bicycle Way of Life Cycling 35:33.90
24 Dillon Caldwell University of Oregon Cycling Club 35:43.50
25 Patrick Gerke Team Oregon presented by Laurelwood 35:44.90
26 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene 35:49.10
27 Alex Turpin Bike Newport-Bier One 35:50.00
28 Tony Coca Team Oregon presented by Laurelwood 35:58.50
29 Brion Barnett Portland Velo 36:10.60 Teammate Win: Jeffrey Pollock
30 Edward Rosenberg 36:51.60
31 Brian Walburn Hagens-Berman LLP Cycling 38:39.70
32 Tyler Mangum Team Oregon presented by Laurelwood 52:29.90
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 14   Cat 4: 1   Cat 5: 5   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Bagshaw Flywheel Bicycle Solutions 33:09.40
2 Mick Mcdonald 33:22.30
3 Bryant Howard 33:57.60
4 Jesse Coombs 34:57.20
5 Peter Burrows Life Cycle Bike Shop 35:00.60
6 Nathan Abel 35:47.20
7 Josef Carlson 36:11.40
8 Matt Hawkyard Bike Newport-Bier One 36:12.10
9 Kyle Resnik Pacific Power Blue Sky 36:36.10
10 Ken Rodgers Oregon Paddle Sports 36:39.40
11 Matthew Erdelt Hutch's-Eugene 37:28.90
12 Dan Mahoney Team Oregon presented by Laurelwood 37:29.50
13 Rob Bingham Life Cycle Bike Shop 37:33.50 Teammate Top 5: Peter Burrows
14 Sky Mckinley 37:43.70
15 Chris Jackson Pacific Power Blue Sky 38:04.80
16 Matthew White 38:14.60
17 Eric Getz Bike Newport-Bier One 38:17.60
18 Joshua Hanselman 38:25.10
19 Eric Archambault 38:43.60
20 August Frank Life Cycle Bike Shop 38:48.40 Teammate Top 5: Peter Burrows
21 Dennis Sibilia-young 39:31.10
22 Mark Armstrong crank 39:38.30
23 Robert Grunau Guinness Cycling Team 39:49.10
24 Nathan Beach 41:39.60
25 Billy Holcomb Trusty Switchblade 43:04.70
26 John Osborne 44:42.50
27 Okon Udosenata 45:54.11
28 Alexander Chow Life Cycle Bike Shop 52:42.10 Teammate Top 5: Peter Burrows
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 5   Cat 5: 2   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Vrijmoet SLOCUM Race Team 33:43.50
2 Dave Campbell Hutch's-Eugene 33:45.00
3 Greg Canfield 34:11.50
4 Steven r Holland United Finance 34:42.40
5 John O'Brien West End Bikes/Specialized 35:51.30
6 Steve Swanson 42:41.50
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sue Butler 34:55.00
2 Kristina Hughes Hutch's-Eugene 36:38.10
3 Tina Brubaker Upper Echelon Fitness 36:53.30
4 Sydney Running 37:07.70
5 Aleah Davis Upper Echelon Fitness 40:37.90
6 Eryn Maris Bikesale.com 43:22.70
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Janet Howard West End Bikes/Specialized 38:41.80
2 Michelle Mishoe West End Bikes/Specialized 39:37.30 Teammate Win: Janet Howard
3 Danielle Curran Poplollies 40:11.70
4 Maureen Kavanagh Hammer Velo 40:12.00
5 Sandra Clark crank 40:13.00
6 Karin Wohlert Sorella Forte 41:09.40
7 Eryn Barker West End Bikes/Specialized 41:22.10 Teammate Win: Janet Howard
8 Sarah Hunter Green Submarine Records 41:32.40
9 Christine Jerko Sorella Forte 41:37.10
10 Kelly Sandow Poplollies 42:41.70 Teammate Top 5: Danielle Curran
11 Kim Frank 45:12.20
12 Deven Smith 46:12.00
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 11