Log In
Maverick Classics - RR • Mar 28 2021 • Grand Junction, CO
Clear, 55 degrees, wind 4 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cole Lewis University of Southern California 2:57:10
2 Sam Brown Fort Lewis College 2:57:38
3 Johnathan Hsu Fount Cycling Guild 2:57:39
4 Andrew Lydic CINCH Elite 2:57:56
5 Tydeman Newman 2:57:58
6 Ivan Gallego Missoula Bicycle Works Racing 2:58:03
7 Ethan Moyer Steamboat Velo/ Ride Workshop 2:58:12
8 James Eby Landis/Trek 2:58:17
9 Ethan Dunham Groove Subaru Excel Sports 2:58:23
10 Connor Pulvidente Primal - Audi Denver 2:58:33
11 George Piepgras Fort Lewis College 2:58:44 Teammate Top 5: Sam Brown
12 Gregory Janousek Bicycle Haus 2:58:50
13 William Dowling Fort Lewis College 2:58:53 Teammate Top 5: Sam Brown
14 Jack Seidler 2:59:14
15 Sean Burke Ardor Racing 2:59:16
16 Caleb Schroder Avout Racing 2:59:45
17 Ziad Lien DistrictTaco Racing 3:00:54
18 Brian Oliver Groove Subaru-Excel Sports 3:00:54
19 Dylan Zakrajsek DDP Cycling Team 3:01:03
20 John Herr Primal - Audi Denver 3:09:23
21 Alex Breakstone BEYOND CATEGORY COACHING 3:09:27
22 Erik Hemstad 3:10:56
23 Oliver Boyd Boulder Junior Cycling 3:13:39
24 Lucca Trapani WE Devo 3:15:14
25 Christopher Schroeder Untamed Cycling Academy 3:16:40
26 Matt Mcwhirter Bicycle Haus 3:16:59
27 Henry Mcalvanah Colorado Mesa University 3:17:23
28 Mario Sandoval Fount cycling Guild 3:17:24 Teammate Top 5: Johnathan Hsu
29 Joel Bouma Fort Lewis College 3:18:38 Teammate Top 5: Sam Brown
30 Stephen Cochran Breakaway Cycles 3:18:50
31 Antonio Rossi Team Swift 3:28:50
32 Javier Jimenez Team Swift 3:28:50
33 Luke Bray Fort Lewis College 3:33:58 Teammate Top 5: Sam Brown
34 Noah Sears MRP 3:36:03
35 Colin Wood Mines Cycling 3:56:07
DNF Hayden Fox Natural Grocers/Junior Cycle Sport
DNF Ian Rogers
DNF Mack Dorf Team Colorado
DNF Ross Steward Scheels Colorado
DNF Ben Stevenson Boulder Junior Cycling
DNF Eduardo Colon COS Racing
DNF Cole Tamburri B2C2 p/b JRA Cycles
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 24   Cat 4: 8   Cat 5: 5   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ethan Ash Lat cycling 1:21:00
2 Nathan Colavolpe Fort Lewis College 1:21:01
3 Ian Kutzleb 1:21:04
4 Noah Moyer Natural Grocers Cycing 1:21:07
5 Justin Stepchuk Lat cycling 1:21:13 Teammate Win: Ethan Ash
6 Travis Miller Team Swift 1:23:58
7 Nate Schneider Primal Audi Denver 1:24:16
8 Kye Cordes Fort Lewis College 1:24:33 Teammate Top 5: Nathan Colavolpe
9 Bryce Wolf Groove Subaru Excel Sports 1:24:35
10 Oliver Neeley Team Swift 1:24:36
11 Ethan Cefus ProCycling Warehouse 01:24:30
12 Cole Amaya Team Swift 1:24:37
13 Kyle Brunken Fort Lewis College 1:24:42 Teammate Top 5: Nathan Colavolpe
14 Ben Gonzalez Team Swift 1:24:46
15 Vin Hludzinski Boulder Junior Cycling 1:24:48
16 Hanson Finley COS Racing 1:24:48
17 Jack Odron Lat Cycling 1:24:54 Teammate Win: Ethan Ash
18 Sam Pflugh Rage Cycling 1:25:04
19 Alex Green Bear National Team 1:25:25
20 Ryan Osullivan Full Send Racing p/b Elevation Cycl 1:26:58
21 Andrew Tsoi Groove Subaru 1:27:00
22 Max Halpern Boost Cyclesport - Jr Devo 1:27:03
23 Clayton Lamonica 1:30:05
24 Derek Meadows Mines Cycling 1:31:01
25 Matt Smith 1:31:05
26 Brandon Hanson 1:31:22
27 Owen Bertany Fort Lewis College 1:32:17 Teammate Top 5: Nathan Colavolpe
28 Steven Evans TheBikeShopGJ 1:33:01
29 Patrick Roenicke Punk Wrench 1:33:54
30 Austin Marsden 1:35:19
31 Cole Schumacher PRJCT x UNKWN 1:35:36
32 Parker Lindley Twin Peaks Racing 1:35:41
33 Sean Ege Mind Over Matter 1:36:14
34 Sam Denton 1:39:06
35 Darren Blair Natural Grocers Cycling Team 1:40:21
36 Colton Skinner Landis Trek/ WMRC 1:40:43
37 Rafael Medero 1:40:51
38 Andres Sweetland PRJCT x UNKWN 1:43:28
39 Cory Prager 1:43:39
40 Alfonso Martinez Lat Cycling 1:43:47 Teammate Win: Ethan Ash
41 Nathan Asay Utah State University 1:44:42
42 Brett Hensinger 1:45:53
43 Evan Schumacher PRJCT x UNKWN 1:47:24
44 Kyle Williams Scheels Colorado Cycling 1:47:40
45 Blake Williams 1:47:49
46 Benjamin Tribble n/a 1:49:03
47 Mike Looney Copper 1:52:35
48 Gary Deaguero N/A 1:56:50
49 Brock Blake 1:57:45
DQ Jack Hemmelgarn
DNF Matthew Mcgarry Stay Park City Cycling
DNF Aiden Swift Team CO p/b BUILD
DNF Xavier Lemon
DNF Tydeman Newman Colorado Mesa University
DNF Brendan Towle
DNF Andrew Simons Rage Cycling
DNF Jack Swift BUILD Cycling Academy
DNF Jude L schafer Boulder Junior Cycling
DNF Patrick Buck Velo Ambassador Team
DNF Michael Gines
DNF Ben Stevenson Boulder Junior Cycling
DNF Ryan Kaehler Team Swift DEVO
DNF Eric Morgenstern Physio Racing
Finishers: Cat 4: 22   Cat 5: 13   Cat ?: 28  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joel Homan 2:16:28
2 Mark Meadows PhysioRacing 2:16:31
3 Jorge Hinojos Capital Gainz Racing 2:16:48
4 Ryan Christianson Natural Grocers Cycling Team 2:16:59
5 Shawn Kingrey Capital Gainz 2:17:07
6 Jun Watabe Natural Grocers Cycling Team 2:21:00
7 Scott Newton Poison Spider Bicycles 2:22:02
8 Nate Furman Zone Five Racing 2:26:45
9 Pablo Morales Natural Grocers Cycling Team 2:30:16 Teammate Top 5: Ryan Christianson
10 Paul Hesselgrave PhysioRacing 2:32:48 Teammate Top 5: Mark Meadows
11 Donald Dority Scheels Colorado Racing 2:33:51
12 Marc Kenney Natural Grocers 2:33:53
13 Lanny Dunham Modern Market p/b GR Capital 2:34:29
14 Andrew Fields Physio Racing 2:38:54 Teammate Top 5: Mark Meadows
DNF Lucas Jaramillo Sonic Boom Racing
DNF Colby Lash Bicycle Outfitters
DNF Todd Stevenson Sonic Boom Racing
DNF Matthew Mills Velo Kings Racing p/b ATP Coaching
DNF Victor Rodriguez No Ride Around
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 8   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Nicol Excel Sports - Insight Designs 2:16:02
2 Walter Durrer Remote Geo 2:16:10
3 Tom Lyons Big Rock Sports 2:18:44
4 Butch Peterson RFMBA Trail Agents 2:19:50
5 John Mansell Rallysport 2:22:42
6 Omar Dickenson Sonic Boom Racing 2:25:24
7 Larry Smith Modern Market Racing 2:25:24
8 Geoff Cooper Wholesome Masters Racing 2:25:24
9 Christopher M r munro Black Swift 2:25:49
10 Adam Asnes Alfalfa's Cycling Team
11 Bob Smith Natural Groceries 2:30:28
12 Ed Chamberlin Natural Grocers 2:30:28
13 Gardner Desroberts Stage 2 Bosch p/b Primal 2:30:36
14 Steve Matous Excel Sports-Insight Designs 2:30:42 Teammate Win: Kevin Nicol
15 Jim Kraychy Chalet/Celebrity Home Loans 2:32:42
16 Michael Barsch Wholesome Masters Cycling 2:37:17
17 George York COS Racing 2:37:26
18 Jerry Rome Wholesome Masters Racing 2:37:36
19 Troy Westergren Primal -Audi Denver 2:38:27
20 Cecil Rickman Natural Grocers 2:40:09
21 Vince Hooper Wholesome Masters Racing 2:42:23
22 William Pfaffendorf Worst Team Ever 2:46:21
23 Kevin Mcnamara Modern Market p/b GR Capital 2:48:27
24 Alex Collazos 2:56:06
25 Rick Taggart Natural Grocers 2:57:27
26 Robert Tiernan Natural Grocers Cycling Team 3:11:06
DNF Erik Dorf Sonic Boom Racing
DNF Matt Muyres DONKEY LABEL
DNF Jeffrey Mozingo Alpine Bank
DNF Rob Zillioux Natural Grocers
DNF Rodney Hill Team Taco Belly
DNF Rip Mobus Chalet/Celebrity Home Loans
DNF Greg Scanlan Remote Geo-Matador
DNF Dane Emde Remote Geo Teammate Top 5: Walter Durrer
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 11   Cat 3: 8   Cat 4: 7   Cat 5: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Riley Sheehan Sojasun Espoir ACNC 3:32:33
2 Torbjorn Roed Colorado Mesa University 3:32:33
3 Conor Mullervy Team CLIF Bar 3:32:34
4 Tayne Andrade Rio Grande Elite Racing 3:32:34
5 Henry York Rio Grande Elite Cycling 3:32:53
6 Sean Christian cinch elite 3:35:15
7 Lance Abshire Colorado Mesa University 3:35:51 Teammate Top 5: Torbjorn Roed
8 Alexander Marr Rio Grande Elite Cycling Team 3:36:35
9 Daxton Mock Colorado Mesa University 3:37:13 Teammate Top 5: Torbjorn Roed
10 Ian Anderson Colorado Mesa Univeristy 3:39:06
11 James Hilyer Rio grande cycling team 3:47:11
12 Steven Lecey Adapt Cycling 3:49:09
13 Taylor Skinner Landis Trek 3:49:09
14 Edward Huntsman Elevate-Webiplex Pro Cycling 3:49:25
15 Scott Funston Colorado Mesa University 3:51:12 Teammate Top 5: Torbjorn Roed
16 Jack R tanner 3:52:56
17 Jon Moro 3:53:20
18 Alexis Skarda 3:54:09
19 Peter Behm Rio Grande Elite Cycling Team 3:55:41
20 Cyrus Pearo Primal-Audi Denver 3:55:41
21 Erin Huck
DNF Maddison Russell
DNF Rob Smallman Hangar 15 Bicycles
DNF Joseph Bacala Landis Cyclery/Trek Team
DNF Michael Bouwkamp
DNF Paul Morris Team CLIF Bar Teammate Top 5: Conor Mullervy
DNF Austin Turner Team CLIF Bar Teammate Top 5: Conor Mullervy
DNF Dillon Janda
DNF Zackary Villars Fort Lewis College
DNF Andrew Dewar Team CLIF Bar Teammate Top 5: Conor Mullervy
DNF Grant Simonds Above & Beyond Cancer p/b Bike Worl
DNF Andrew Clemence
DNF Jonah Killy Colorado Mesa University / KBS Elit
DNF Chaz Hogenauer Team Rio Grande
DNF Jerod Ridge Blackswift / Cycleton
DNF Michael Potter Ibis Off-Road pb Eliel Cycling
DNF Andrew Frank Gene Johnson Cycling Team
DNF Stephen Pedone Landis Cyclery/Trek Team
DNF Matt Jablonski Total Civil Construction p/b Battle
DNF Paul Warner TEAM CLIF Bar Teammate Top 5: Conor Mullervy
DNF Gavin Hoover Elevate-Webiplex Pro Cycling
DNF Antony Barsi Black Swift / Cycleton
DNF Sindre Hvesser brein Colorado Mesa University Teammate Top 5: Torbjorn Roed
DNF Cameron Brenneman Moab Cyclery
DNF Joseph Lewis Team CLIF Bar Teammate Top 5: Conor Mullervy
DNF Matt Pike Cutaway One South Realty
DNF Luca Haines Fort Lewis College
DNF Trevor Mccutcheon Colorado Mesa University Teammate Top 5: Torbjorn Roed
DNF Eli Husted Elevate-Webiplex Pro Cycling
DNF Samuel Meullenet Dean Factory Racing
DNF Tyrel Fuchs ElevateWebiplex Pro Cycling
DNF Andrew Geffner Rush Racing Team
DNF Tyler Thorp Fort Lewis College
DNF Jesse Maris Kelly Benefit Strategies Elite Devo
DNF Cristhian Ravelo CS Velo
DNF Colby Simmons Lux Cycling p/b Specialized
DNF Gabriel Gutierrez
DNF Raphael Auclair Pivot Cycles - OTE
DNF Ryan Chaney Fort Lewis College
DNF Tyler Schwartz LABC
DNF Kobi Gyetvan Fort Lewis College
DNF Sam Riess Fort Lewis College
DNF Cole Page Fort Lewis College
DNF Alexander Martinek Mercedes p/b Pedal Mafia
DNF Stephen Schaefer Bicycle Haus
DNF Kevin Mullervy Team CLIF Bar Teammate Top 5: Conor Mullervy
DNF George Jordan Primal - Audi Denver
DNF Guy Leshem Fort Lewis College
DNF Zack Allison Team CLIF Bar Teammate Top 5: Conor Mullervy
DNF Brett Rindt Rio Grande Elite Cycling Team
DNF Aaron Calhoun Primal Audi Denver
DNF Jeevan Philip The Velo Ambassador Team
DNF Joe Lewis One on One Bike Studio / Cycle Smar
DNF Travis Longfellow
DNF Matthew Amara Team Swift
DNF Gavin Storie Johnson Elite Orthodontics
Finishers: Cat 1: 37   Cat 2: 22   Cat 3: 7   Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexis Jaramillo Rage Cycling 1:36:17
2 Madelyn Roberson Fort Lewis College 1:36:24
3 Makala Jaramillo Rage Cycling 1:38:00 Teammate Win: Alexis Jaramillo
4 Natalie Quinn BJC 1:38:14
5 Hannah Reese Flow Formulas Racing 1:40:46
6 Lauren Riedle Alp Cycles Racing 1:40:47
7 Sydney Nielson Rouleur Devo p/b DNA Cycling 1:40:54
8 Keira Bond Boulder Junior Cycling 1:41:10
9 Isabella Rich Colorado Mesa University 1:42:51
10 Olivia Woodruff Sol Squad Cycling 1:45:41
11 Paige Hauptmann Colorado Mesa University 1:46:00
12 Jorja Bond Boulder Junior Cycling 1:47:43
13 Amelia Orton Team Colorado 1:48:23
14 Emma Bishop Palmares Racing 1:48:57
15 Annie Rich Colorado Mesa University 1:50:40
16 Laurie Brandt Bicycle Outfitters/GJ Velo 1:53:39
17 Darby Teander ALP Cycles Racing 1:54:11
18 Kennedy Scott Fort Lewis College 1:59:49 Teammate Top 5: Madelyn Roberson
19 Riley Halpern Boost Cyclesport - Jr Devo 2:07:53
20 Elizabeth Wallentine Zion Cycles 02:08:53
21 Melissa Stevens Alp Cycle Racing 2:10:36
DNF Anna Burdick Fort Lewis College Teammate Top 5: Madelyn Roberson
DNF Lyndsey Larson ALP Cycles Racing
DNF Madelynn Gerritsen Fort Lewis College Teammate Top 5: Madelyn Roberson
DNF Marjorie Goodyear palmares
DNF Courtney Bailey Team MACK Racing
DNF Elizabeth Bearden ALP Cycles Racing
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 9   Cat 5: 5   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gwendalyn Gibson Colorado Mesa University 2:35:43
2 Romina Hinojosa cruz Ahfenix 2:23:44
3 Kira Payer Fort Lewis College 2:35:47
4 Michaela Thompson Fort Lewis College 2:35:57
5 Katie Clouse Colorado Mesa University 2:36:03 Teammate Win: Gwendalyn Gibson
6 Andrea Buttine ButcherBox Cycling 2:40:47
7 Ruby Ryan Colorado Mesa University 2:41:04 Teammate Win: Gwendalyn Gibson
8 Lauren Lackman Colorado Mesa University 2:41:22 Teammate Win: Gwendalyn Gibson
9 Ashley Berton Brihop Racing 2:42:05
10 Ingrid Smallman Zone Five Racing 2:48:17
11 Alexis Bobbitt Colorado Mesa University 2:48:31 Teammate Win: Gwendalyn Gibson
12 Cassidy Hickey TWENTY24 2:49:36
13 Rachel Plessing ButcherBox Cycling 3:04:44
14 Vanessa Romano Colorado Mesa University 3:04:45 Teammate Win: Gwendalyn Gibson
15 Kate Seiler Colorado Mesa University 3:08:39 Teammate Win: Gwendalyn Gibson
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat ?: 4