Log In
35th Annual Longmont Criterium • Jul 10 2022 • Longmont, CO
Clear, 95 degrees, wind 5 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carlos Casali Black Swift / Cycleton Cycling Team 50:32.1
Off The Front
2 Jon Tarkington Stages Cycling 50:34.1
Off The Front
3 Jacob Rosenbarger Rally Sport Cycling Team 50:34.2
Off The Front
4 Norman F alvis Chalet/Celebrity Home Loans 51:43.0
5 Byron Nix Groove Subaru Excel Sports 51:44.4
6 Michael Giem Stages Cycling 51:47.6
1
7 Russell Griffin Black Swift / Cycleton Cycling Team 51:47.7
2
Teammate Win: Carlos Casali
8 James Dunkleberger Groove Subaru Excel Sports 51:47.8
3
Teammate Top 5: Byron Nix
9 Antony Barsi Black Swift / Cycleton Cycling Team 51:47.9
4
Teammate Win: Carlos Casali
10 David Almanzan 51:47.9
5
11 Kirk Corsello NGCA p/b Tyler Perry Studios 51:48.0
6
12 Jeff Hoobler Rally Sport Cycling Team 51:48.1
7
Teammate Top 5: Jacob Rosenbarger
13 Jeffrey A hartman 51:54.0
1
14 Fredd Corpuz Full Send Racing p/b Elevation Cycl 51:54.0
2
15 Peter H gee Stem Ciders Racing 51:54.1
3
16 Keith Harper Black Swift/Cycleton Cycling Club 51:54.2
4
17 Nick Bruskewitz 51:54.2
18 Dan Berger Black Swift / Cycleton Cycling Team 51:54.3 Teammate Win: Carlos Casali
19 Todd Cassan 51:54.3
20 Jerod Ridge Black Swift / Cycleton Cycling Team 51:54.4 Teammate Win: Carlos Casali
21 David Hildebrand The Meteor 51:54.5
22 Michael Gibson Black Swift / Cycleton Cycling Team 51:54.5 Teammate Win: Carlos Casali
23 Robert Wade Groove Subaru Excel Sports 51:54.6 Teammate Top 5: Byron Nix
24 Trevor Connor @ 1 Lap
DNF Jack Jefferies DNF
DNF Dan Foehner DNF
DNF Jeff Anderson Stages Cycling DNF Teammate Top 5: Jon Tarkington
DNF Ben Miller DNF
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 12   Cat 3: 4   Cat 4: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Hesselgrave 44:37.7
Off The Front
2 Brad Wright NCCP/ 1st City Cycling Team 45:16.7
3 Damon Brandt Stem Ciders Racing 45:22.0
1
4 Larry Smith Modern Market Racing p/b GR Capital 45:22.2
2
5 Steve Rademacher Stem Ciders Racing 45:22.3
3
6 Jun Watabe 45:22.6
4
7 Peter H gee Stem Ciders Racing 45:22.9
5
Teammate Top 5: Damon Brandt
8 Scott R hogg Modern Market Racing p/b GR Capital 45:22.9
6
Teammate Top 5: Larry Smith
9 Deniz Warraich Full Send Racing p/b Elevation Cycl 45:23.0
7
10 Kirk Groves Stem Ciders Racing 45:23.1
8
Teammate Top 5: Damon Brandt
11 Simon Shukhman 45:23.2
9
12 Mike Swanson Primal - Audi Denver 45:23.4
10
13 Scott Kurban Groove Subaru Excel Sports 45:23.5
11
14 Gregory Nye Stem Ciders Racing 45:23.8
12
Teammate Top 5: Damon Brandt
15 Jon Squadrito Stem Ciders Racing 45:24.5
13
Teammate Top 5: Damon Brandt
16 Mark Bales Stem Ciders Racing 45:24.7
14
Teammate Top 5: Damon Brandt
17 Brian Holcomb 45:27.8
18 Garrick Mitchell Stem Ciders Racing 45:41.3 Teammate Top 5: Damon Brandt
19 Ryan Christianson Natural Grocers Cycling Team 45:42.1
20 Curtis Mcilvain NCCP/ 1st City Cycling Team 45:43.7 Teammate Top 5: Brad Wright
21 Richard Price 46:17.9
22 Lanny Dunham Modern Market Racing p/b GR Capital 46:23.4 Teammate Top 5: Larry Smith
23 Scott Carlson Stem Ciders Racing @ 2 Laps Teammate Top 5: Damon Brandt
24 Daniel Burke Racer X Cycling / ColoBikeLaw @ 2 Laps
25 Jonathan White Reynolds Roofing Racing @ 3 Laps
26 Robert Massey Primal - Audi Denver @ 4 Laps
27 Colm Flannery Wholesome Masters Racing Team @ 4 Laps
DNF Jay Williford Groove Subaru Excel Sports DNF
DNF Ben Miller DNF
DNF Pablo Morales Natural Grocers Cycling Team DNF
DNF Richard Klusman Modern Market Racing p/b GR Capital DNF Teammate Top 5: Larry Smith
DNF Michael Howells Groove Subaru Excel Sports DNF
DNF James R stevens Modern Market Racing p/b GR Capital DNF Teammate Top 5: Larry Smith
DNF Broc Thompson DNF
Finishers: Cat 3: 30   Cat 4: 4  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Aragon 39:59.5
1
2 Matthias Stehle Primal - Audi Denver 39:59.5
2
3 Greg Bjorkquist 40:00.4
3
4 Jonathan Knisely Stem Ciders Racing 40:00.8
4
5 Michael Ortega 40:01.6
5
6 Craig Hibbard 40:02.3
6
7 Matthew Knoeder 41:57.4
8 Jon Dury Physio Racing @ 1 Lap
9 Greg Harris Stem Ciders Racing @ 1 Lap Teammate Top 5: Jonathan Knisely
10 Robert Shoemaker @ 1 Lap
DNF Andrew Mccarron CINCH Cycling DNF
DNF Michael Smith DNF
Finishers: Cat 4: 11   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Parsons Chalet/Celebrity Home Loans 45:42.5
1
2 Lilburn Shaw CINCH Cycling 45:43.3
2
3 Greg Scanlan NCCP/ Fort Follies 45:43.6
3
4 Norman F alvis Chalet/Celebrity Home Loans 45:44.0
4
Teammate Win: Chris Parsons
5 Kirk Corsello NGCA p/b Tyler Perry Studios 45:44.2
5
6 Jeff Hoobler Rally Sport Cycling Team 45:44.6
6
7 Brian Hart 45:44.6
7
8 Keith Harper Black Swift/Cycleton Cycling Club 45:44.8
8
9 Peter Benkowski Stem Ciders Racing 45:44.8
9
10 Christopher Stout Medtronic/Quest 45:44.9
10
11 Damon Brandt Stem Ciders Racing 45:45.7
11
12 Gardner Desroberts S2C/BOSCH pb Primal 45:46.0
12
13 Christopher Craver Medtronic/Quest 45:46.1
13
14 John Talley BoulderCentre for Orthopedics and S 45:46.3
14
15 Corey Cope BoulderCentre for Orthopedics and S 45:47.0
15
16 David Kendall Panache Cyclewear Co. 45:47.3
16
17 Emery Legg Great Divide Brewing Company 45:47.7
17
18 Todd Cassan 45:48.4
18
19 Garrick Mitchell Stem Ciders Racing 45:51.6
20 Robert Arena Groove Subaru Excel Sports 46:04.2
21 Mike Rogers 46:27.4
22 Daniel Burke Racer X Cycling / ColoBikeLaw @ 1 Lap
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 9   Cat 3: 6   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Hoese Medtronic/Quest 39:00.7
1
2 Jim Scheel Groove Subaru Excel Sports 39:02.5
2
3 Matthias Stehle Primal - Audi Denver 39:02.6
3
4 J. Brian anderson Rapha Cycling Club- Boulder 39:03.4
4
5 A Michael mcqueeney Wholesome Masters Racing Team 39:03.8
5
6 Tom Anthony Rapha Cycling Club- Boulder 39:03.9
6
7 Michael Smith 39:04.1
7
8 Michael Still 39:04.3
8
9 Brad Clemmons Reynolds Roofing Racing 39:04.3
9
10 J Hartel COS Racing 39:04.6
10
11 Richard Brady Team Louisville Cyclery 39:04.7
11
12 Karl Olsen 39:04.8
12
13 Louis Rodriguez Rapha Cycling Club- Boulder 39:05.5
13
Teammate Top 5: J. Brian anderson
14 Thomas Panton Modern Market Racing p/b GR Capital 39:06.7
14
15 Adam Atchinson 39:06.7
15
16 Richard Giniewski Racer X Cycling / ColoBikeLaw 39:06.8
16
17 John Broomhead Racer X Cycling / ColoBikeLaw 39:06.8
17
18 Bill B begg Panache Houndstooth 39:07.3
18
19 Evan Darling 39:07.5
19
20 Michael Dodge Wholesome Masters Racing Team 39:08.2
20
Teammate Top 5: A Michael mcqueeney
21 Philippe Capraro Rapha Cycling Club- Boulder 39:08.4
21
Teammate Top 5: J. Brian anderson
22 Mark Culver Racer X Cycling / ColoBikeLaw 39:08.5
22
23 Adam Devoe Rapha Cycling Club- Boulder 39:08.8
23
Teammate Top 5: J. Brian anderson
24 Tod Rowles Rapha Cycling Club 39:10.2
24
25 Steven Wens Old School Industries 39:17.1
26 Erik Swanson Hammer Racing Team p/b Thorne @ 1 Lap
DNF Andrew Ross Century Road Club Assoc DNF
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 23   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Asnes Medtronic/Quest 40:14.3
1
2 Joseph Paulson BoulderCentre for Orthopedics and S 40:14.5
2
3 William Soden Great Divide Brewing Company 40:15.0
3
4 Steve Crowley Groove Subaru Excel Sports 40:15.1
4
5 Craig Hofer 40:15.8
5
6 Robert Pinkerton Great Divide Brewing Company 40:16.8
6
7 James Dickerson Great Divide Brewing Company 40:16.9
7
Teammate Top 5: William Soden
8 Greg Langer 40:17.2
8
9 Michael Newsome BoulderCentre for Orthopedics and S 40:17.3
9
Teammate Top 5: Joseph Paulson
10 Andrew Buchanan Team ProPower 40:17.7
10
11 Stephen Presta Racer X Cycling / ColoBikeLaw 40:19.3
11
12 Jim Kraychy Chalet/Celebrity Home Loans 40:20.4
12
13 Brack Hattler Great Divide Brewing Company 40:21.5
13
Teammate Top 5: William Soden
14 Lloyd Jones Old School Industries 40:22.1
14
15 Richard Guillery Medtronic/Quest _ Teammate Win: Adam Asnes
16 Jeffrey Rice Chalet/Celebrity Home Loans 41:33.7
17 Steve Matous Medtronic/Quest 41:43.7 Teammate Win: Adam Asnes
DNF David Kruger BoulderCentre for Orthopedics and S DNF Teammate Top 5: Joseph Paulson
DNF Rip Mobus Chalet/Celebrity Home Loans DNF
DNF John Steward Cinch DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 13   Cat 3: 6  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Worley BoulderCentre for Orthopedics and S 40:27.4
2 Jerry Rome Wholesome Masters Racing Team 41:44.2
3 James Malone @ 1 Lap
4 Tony Riccio Wholesome Masters Racing Team @ 2 Lap
DNF Donald Haywood Team Rio Grande DNF
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michelle Henry 40:43.3
1
2 Michelle Main Racer X Cycling / ColoBikeLaw 40:43.7
2
3 Julie Hsu ALP Cycles Racing 40:43.8
3
4 Debra Preller Sonic Boom Racing 40:43.8
4
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tracey Jacobs 40:43.5
1
2 Lanier Allen Sonic Boom Racing 40:43.5
2
3 Cindy Hintgen Racer X Cycling / ColoBikeLaw 40:44.0
3
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristine Johnson DNA Cycling Masters 42:49.1
2 Carol Becht Racer X Cycling / ColoBikeLaw @ 1 Lap
Finishers: Cat 3: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mason Lawrence 50:20.1
Off The Front
2 Miles Livermore 50:20.4
Off The Front
3 Jonathan Pressman 50:24.2
Off The Front
4 Jonathan Cary 50:56.6
1
5 Kyle Sterns 50:56.7
2
6 Justin Stepchuk 50:56.8
3
7 Jeremy Norris 50:56.8
4
8 Ryan Osullivan Full Send Racing p/b Elevation Cycl 50:56.9
5
9 Conor Berry 50:57.0
6
10 Sam Pflugh Rage Cycling Team 50:57.1
7
11 Vin Hludzinski Boulder Junior Cycling 50:57.3
8
12 Keaten Kappes 50:57.4
9
13 Ross Meyer Full Send Racing p/b Elevation Cycl 50:57.6
10
14 Henry Dunkleberger 50:57.8
11
15 Caleb Schroder 50:58.0
12
16 Bryce Pfuetze CU Cycling-Boulder 50:58.1
13
17 Andrew Schmidt Primal - Audi Denver 50:58.3
14
18 Nicholas Gilida Primal - Audi Denver 50:58.3
15
19 Grant Gipson 50:58.5
16
20 Ben Jendrek @ 3 Laps
DNF Alex Winter Primal - Audi Denver DNF
DNF Pano Garry DNF
DNF Steven Truesdale DNF
DNF Maximiliano Alvarez Fusion DNF
DNF Chris Bacarisse Primal - Audi Denver DNF
DNF Jonathan White Reynolds Roofing Racing DNF
Finishers: Cat 3: 16   Cat 4: 7   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Gibson Sonic Boom Racing 39:48.2
1
2 Max Beitel 39:48.7
2
3 Cory Flood University of Wisconsin-Platteville 39:49.9
3
4 Anthony Harvey 39:50.0
4
5 Drew Brownlee 39:50.3
5
6 Matthew Boley Horsetooth Cycling Team 39:50.5
6
7 Dale Kochevar CG Racing 39:50.8
7
8 Jack Diemar 39:50.8
8
9 Jacob Fierce 39:50.8
9
10 Christopher Wood Boulder Junior Cycling 39:51.2
10
11 Quaine Day Reynolds Racing/R2 39:51.4
11
12 William Drasler 39:51.4
12
13 Ryan Bonick Grvl Dnkys 39:51.7
13
14 Scott Golightly 39:52.0
14
15 Desmond Mohr Boulder Junior Cycling 39:52.2
15
16 Brian Spencer 39:54.8
16
17 Mike Maunz Primal - Audi Denver 40:00.1
18 Lane Willer 40:01.4
19 Daniel Chance 40:02.3
20 Alfonso Martinez 40:04.3
21 Zachary Knapp 40:07.5
22 Patrick Kline 40:08.2
23 Robert Adams Stem Ciders Racing 40:10.3
24 Carlton Henry 40:13.1
25 Jose Medina 40:17.6
26 Grant Crist Twin Peaks Cycling 40:39.4
27 Keith Terwilliger 41:24.4
28 Justin Andrews Physio Racing 41:24.6
29 Mike Threadgould @ 1 Lap
30 Karl Olsen @ 1 Lap
31 Daniel Walters @ 1 Lap
32 Jordan Majdolashrafi @ 2 Lap
33 Zachary Christl @ 3 Lap
34 Brett Tucek @ 4 Lap
35 Jason Mirault Adventure Cycling @ 5 Lap
36 Erik Swanson Hammer Racing Team p/b Thorne @ 5 Lap
37 Darryl Adams @ 8 Lap
DNF Omar De la mora DNF
DNF Steven Martino DNF
DNF Connor Timms Stem Ciders Racing DNF
Finishers: Cat 4: 17   Cat 5: 9   Cat ?: 14  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gavin Mannion UCI PRT: HUMAN POWERED HEALTH 58:21.8
Off The Front
2 Cade Bickmore Texas Roadhouse Cycling Team 59:57.4
1
3 Marshall Graybill 59:57.6
2
4 Oliver Boyd Boulder Junior Cycling 59:57.8
3
5 Sam J redding Groove Subaru Excel Sports 59:57.8
4
6 Luke Elphingstone Primal - Audi Denver 59:57.8
5
7 Alex Kellum QCW P/B Cadence Cycling 59:57.9
6
8 George Jordan Primal - Audi Denver 59:57.9
7
9 Nick Buckley Stem Ciders Racing 59:58.1
8
10 Ben Rasich 59:58.2
9
11 Steven Lecey Adapt Cycling 59:58.7
10
12 Christopher Clancy 59:59.1
11
13 Robert Deetz Full Send Racing p/b Elevation Cycl 59:59.4
12
14 Michael Migler Ardor Racing 59:59.6
13
15 Michael Margolis Primal - Audi Denver 59:59.8
14
16 Juan Cortes 00:00.2
Off The Front
15
17 Cole Tamburri Full Send Racing p/b Elevation Cycl 00:00.5
Off The Front
16
18 Donoven Francis CINCH RISE 00:00.6
Off The Front
17
19 James Dunkleberger Groove Subaru Excel Sports 00:01.0
Off The Front
18
Teammate Top 5: Sam J redding
20 Jules Van kempen 00:02.0
Off The Front
19
21 Connor Pulvidente Primal - Audi Denver 00:07.1
Off The Front
22 Giancarlo Bianchi Rush Racing 00:09.2
Off The Front
23 David Almanzan 00:11.6
Off The Front
24 Michael Comer Groove Subaru Excel Sports 00:14.6
Off The Front
Teammate Top 5: Sam J redding
25 Zack Allison Team CLIF Bar Cycling 00:15.3
Off The Front
26 Robert Wade Groove Subaru Excel Sports 00:16.4
Off The Front
Teammate Top 5: Sam J redding
27 Tyrel Fuchs Rio Grande Elite Cycling Team 00:29.6
Off The Front
28 Melvin Barrios @ 1 Lap
Off The Front
DNF Ethan Dunham Groove Subaru Excel Sports DNF Teammate Top 5: Sam J redding
DNF Terry Rice Full Send Racing p/b Elevation Cycl DNF
DNF Fredd Corpuz Full Send Racing p/b Elevation Cycl DNF
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 24   Cat 3: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Zoerner 46:37.8
2 Grace Arlandson Flow Formulas Racing 46:38.8
3 Anna Kramer 46:40.0
4 Ashley Frye COS Racing @ 1 Lap
5 Anastasia Yanchilina Pastaria - Big Shark Racing Team @ 1 Lap
6 Esma Taylor @ 2 Lap
7 Michelle Mjoen Natural Grocers by Vitamin Cottage @ 2 Lap
8 Emma Bishop Stem Ciders Racing @ 3 Lap
9 Keren Wallace @ 3 Lap
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jordan Johnson Medtronic 39:30.9
2 Monica Rosa Sol Squad p/b Whole Sol 39:34.9
3 Brandy Gridley Medtronic 41:05.4 Teammate Win: Jordan Johnson
4 Courtney Diemar TWENTY16 41:06.6
Finishers: Cat 4: 4  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Holly Mathews CINCH Cycling 46:02.6
2 Caroline Mani 46:03.8
3 Michelle Henry 46:45.0
4 Olivia Maurey @ 1 Lap
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat ?: 1