Log In
Mt. Tabor Series #5 • Jul 8 2009
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Liverman Veloce/Felt
2 Walton Brush
3 Jeremy Dunn
4 Jake Hansen Word-RCB
5 Matt Lichtenfels Bridgetown Velo
6 David Sherman Bridgetown Velo
7 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear
8 Justin La vigne Team Oregon
9 George Trask Team Cthulhu
10 Cort Buchholz Therapeutic Associates Inc. Cycling
11 Ryan Thomson
12 Adam Edgerton Team Oregon
13 Doug Evans bicycleattorney.com
14 Adrian Richardson Portland State University
15 Joe Martin Veloce/Felt Teammate Win: Ryan Liverman
16 Patrick Gerke Team Oregon
17 Joe Prettyman Beaverton Bicycle Club
18 Eric Nachtrab Portland Bicycle Studio
19 Matthew Wills
20 Roger Wotton
21 Michael Fee
22 John Mccaffrey bicycleattorney.com
23 Sean Babcock Team S&M
24 Sean Rogers
25 Martin Baker bicycleattorney.com
26 James Ceccorulli Portland State University
27 Kevin Condron Gentle Lovers
28 Montgomery Hill Beaverton Bicycle Club
29 Shane Fletcher
30 Jonathan Mccoy
31 David Fee
32 Michael Palmer
33 Joshua Hanselman 343 Racing
34 Erik Haunold GSC United
35 Andrew Willis Ironclad Performance Wear
36 Scott Willson Gentle Lovers
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 8   Cat 5: 4   Cat ?: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Hemming Rapha Racing
2 Jake Salcone RideMore
3 Leland Gilmore River City Bicycles
4 Stephen Bedford Word-RCB
5 Zachary Utz Ruckus Test Team presented by Zipca
6 Andrew Trask
7 Monyrith Tran bicycleattorney.com
8 Jeremy Garbellano Life Cycle Bike Shop
9 Stephen Mcdade Beaverton Bicycle Club
10 Steve Popp Cats moon coffee
11 Alex Kroman Portland Velo
12 Colby Wait-molyneux North River Racing
13 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com
14 Amit Kobrowski Portland Velo
15 Zach Bowden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
16 Jordan Siemens
17 Christopher Tuttle
18 Brian Mccall Veloshop
19 William Laubernds Alex Cycling
20 Michael Rabinowitz
21 Dennis Petross Portland Velo
22 Shane Rankin Portland Velo
23 Spencer Follen CAPA Cycling Team
24 Robert Carver Ironclad Performance Wear
25 Scott Ballard Veloshop
26 Brent Casady Existential Velo
27 Andrew Utz Ruckus Test Team presented by Zipca Teammate Top 5: Zachary Utz
28 Christopher Brown Southtown Velo
29 Eric Shaffner
30 Matt Couzens Portland Velo
31 Kevin Ziemke Team Beer
32 Aijiro Suzuki Ten Guys Named Alex
33 Richard Hall Team Beer
34 Alex Hughes Ten Guys Named Alex
35 Greg Shepherd Hutch's
36 Ken Pace Team S&M
37 Joe Leineweber Ironclad Performance Wear
38 Scott Ballard Veloshop
39 Martin Shellard
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 3   Cat ?: 25  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Margi Lifsey Bridgetown Velo
2 Anna Clark Ironclad Performance Wear
3 Alana Armstrong Sorella Forte
4 Sara Fletcher Bridgetown Velo Teammate Win: Margi Lifsey
5 Abra Mcnair
6 Erin Goodall Artisan Family Racing
7 Marylynn King Ironclad Performance Wear Teammate Top 5: Anna Clark
8 Eryn Barker
9 Amy Shepard
10 Erin Greeson Team Beer
11 Susan Grandjean Showers Pass
12 Beth Chase Ironclad Performance Wear Teammate Top 5: Anna Clark
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Seward
2 Denny Burnett
3 Eric Reinhart
4 Robert Stewart OSU Cycling Club
5 Daniel Felts
6 Damian Riehl
7 Jeff Wolf Team Vegan/OrganicAthlete
8 Brandon Barnhart
9 Isaac Potoczny-jones
10 Joseph Ferron CAPA Cycling Team
11 Edwin Brown
12 Steven Case Team S&M
13 Steven Eriksen CAPA Cycling Team
14 Matt Wyllie
15 Michael Grant
16 Jerome Stretch
17 Troy Sexton
18 ? ?
19 Michael Mann Word-RCB
20 Tim Smith
21 Murray Carlisle
22 Cody Gervasi
23 Dave Hamernik
24 Jonathan Bauer
25 James Jonke Tireless Velo
26 Kevin Williams
27 David Fee
28 Dave Wingard Word-RCB
29 David Rees
30 Kevin Sundberg Showers Pass
31 Brent Wallace OrganicAthlete
32 Peter Casey
33 Raud Kennedy
34 John Porter Portland Velo
35 Sean Reynolds
36 Tony Coca
37 Stewart Campbell
38 Robin Moore
39 Willem Bakker
40 Alexander Clemens
41 Todd Bauch
42 Kim Neve
43 Eric Anderson Pacific Power Blue Sky
44 Frank Charron
45 Craigan Usher
46 Tom Scott
47 Quinn Leighton
48 Tim Hanrahan
49 Lindsey Smith
50 Stephen Duffy
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 7   Cat 5: 5   Cat ?: 34  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erik Fabrizius
2 Walton Brush
3 Erik Hofland
4 Kyle Murphy
5 David Auker
6 John Porter
7 Darrin Joos
8 Ben Guernsey
9 John Howe
10 Aubrey Edwards
11 Scott Duddridge
12 Daniel Denison
13 Rowe Gabriel
14 Bob Libby
15 Mark Lapides
Finishers: Cat 3: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Browning Cyclepath Racing
2 Chris Haverty Bridgetown Velo
3 Steve Schwaeber Veloce/Felt
4 Daniel Quirk Veloce/Felt
5 John Mitchem Guinness Cycling Team
6 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
7 Peter Serrurier
8 Matthew Slater ZTeam
9 Mike Alligood Therapeutic Associates Inc. Cycling
10 Ivan Meadors Finnegans Toys/Discover Chiropracti
11 Casey Patton
12 Craig Hamilton
13 David Hopper NoMad Sports Club
14 Tom Hill NoMad Sports Club
15 Martin Baker bicycleattorney.com
16 Michael Benno Veloce/Felt Teammate Top 5: Steve Schwaeber
17 David Zimbelman ZTeam
18 John Bravard Cyclepath Racing Teammate Win: John Browning
19 Roger Joys River City Bicycles
20 Bret Berner
21 Bill Hall
22 John Valls Guinness Cycling Team Teammate Top 5: John Mitchem
23 Luis Valls Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
24 David German Hammer Velo
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 8   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elaine Bothe Sorella Forte
2 Sallyanne Ellis Hammer Velo
3 Ann Leitheiser Cyclepath Racing
4 Ann Kennedy Guinness Cycling Team
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Austin Arguello Hammer/CMG Racing Team
2 Jacob Rathe Hammer/CMG Racing Team Teammate Win: Austin Arguello
3 Evan Hepner
4 Quinn Keogh HPChiro/Bike n' Hike/Giant
5 Steven Beardsley Gentle Lovers
6 Todd Fawcett
7 John Browning Cyclepath Racing
8 Carson Miller Land Rover-ORBEA Benefiting the Lan
9 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio
10 Shannon Skerritt
11 Erik Tonkin Team S&M
12 Matthew Slater ZTeam
13 Tony Kic Gentle Lovers Teammate Top 5: Steven Beardsley
14 Joseph King Team Oregon
15 Craig Hamilton
16 Steve Schwaeber Veloce/Felt
17 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio
18 Kevin Hulick Gentle Lovers Teammate Top 5: Steven Beardsley
19 Mike Bene Yard Dawgs Book Club
20 Brandt Hueser
21 Sean Babcock Team S&M
22 Mark Gyulafia Guinness Cycling Team
23 Joshua Bartlett Land Rover-ORBEA Benefiting the Lan
24 Gant Enderle Cyclepath Racing
25 Devin Zoller Portland Bicycle Studio
26 Daniel Quirk Veloce/Felt
27 Nate Magaret Rapha Racing
28 John Bravard Cyclepath Racing
29 Cary Miller Team S&M
30 Matt Mahoney Gentle Lovers Teammate Top 5: Steven Beardsley
31 Daniel Mensher
32 Michael Benno Veloce/Felt
33 Ryan Carlson Cyclepath Racing
34 Kevin Hulick Gentle Lovers Teammate Top 5: Steven Beardsley
35 Spencer Bushnell Therapeutic Associates Inc. Cycling
36 David Diviney Cyclepath Racing
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 9   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kaytee Petross Portland Velo
2 Melissa Sanborn Vanderkitten Racing
3 Lisa Reeve
4 Tina Brubaker Veloforma
5 Leia Tyrrell CAPA Cycling Team
6 Lindsay Fox
7 Dawn Riddle Gentle Lovers
8 Sam Yeo Hammer Velo
9 Cara Bussell
10 Alice Pennington Veloforma Teammate Top 5: Tina Brubaker
11 Rebecka Hartkop Veloforma Teammate Top 5: Tina Brubaker
12 Susan Peithman Veloforma Teammate Top 5: Tina Brubaker
13 Abby Jenkins Bridgetown Velo
14 Kelly Benjamin Colavita Sutter Home p/b Cooking Li
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 4   Cat 4: 2   Cat ?: 4