Log In
Tour de Bloom Stage Race - Road Race • May 4 2018
Clear, 70 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Sargent Evolution Racing Team-WA 2:03:20
Off The Front
2 David Kuhns 2:03:23
Off The Front
3 Richard Costello Steed Cycles 2:03:26
Off The Front
4 Larry Jackson 2:03:30
Off The Front
5 Matt Cusack Bandit Elite Racing 2:03:32
Off The Front
6 Aris Sophocles 2:03:32
Off The Front
7 Kyle Farrell Keller Rohrback Cycling 2:03:35
Off The Front
8 Matthew Van nostrand Fulgas 2:03:35
Off The Front
9 Greg Hoglund 2:03:38
Off The Front
10 Mark Sherman 2:03:40
11 David Chipchase Liquid Velo 2:03:42
12 Steve Savage Steed Cycles 2:03:42 Teammate Top 5: Richard Costello
13 Jeffrey Gaeckle Liquid Velo 2:03:45
14 David Gordon Olympia Orthopaedic Associates 2:03:45
15 David Gerth Langlois Brown Racing 2:03:45
16 Brian Smith Audi 2:03:45
17 Joshua Simmons Monton-TM 2:03:49
1
18 Stuart Ayling Monton-TM 2:03:51
2
19 Marty Heck Fulgas 2:03:51
3
20 Dean Broomham 2:03:53
4
21 William Broeker Este Monton 2:03:55
5
22 Leif Olson Monton-TM 2:03:55
6
23 Vincent Marcotte Langlois Brown Racing 2:03:58
24 Maikey Lopera Washington State Bicycle Associ 2:04:00
25 Maurice Worsfold Tag cycling 2:04:00
26 Jeffrey Werner 2:04:00
27 Paul Taylor 2:04:06
28 Shawn Howard Washington State Bicycle Associ 2:04:09
29 Andrew Shirey Audi 2:04:09
30 Leigh Thurgood Tenspeed Hero 2:04:09
31 Paul Krzywicki 2:04:17
1
32 Curtis Schlossberger Pro City Racing 2:04:17
2
33 Paul Beard 2:04:17
3
34 Craig Debellefeuille 2:04:17
4
35 Jason Elder 2:04:17
36 John Browning Evolution Racing Team-WA 2:04:17 Teammate Win: Andrew Sargent
37 Nicholas Rowe Victoria Breakaway Cycling Club 2:04:23
38 William Knudsen Bandit Elite Racing 2:04:31 Teammate Top 5: Matt Cusack
39 Jeffrey Reed Drop Bar Racing 2:04:31
40 Chris Worsfold Tag cycling 2:04:40
41 Chris Sexton Taco Time Northwest Cycling Tea 2:04:44
42 Julian Soh Audi 2:04:51
Off The Back
43 Mark Breakspear 2:04:51
Off The Back
44 Rob Angelo Evolution Racing Team-WA 2:04:51
Off The Back
Teammate Win: Andrew Sargent
45 John Wolters Tenspeed Hero 2:05:00
Off The Back
46 Christopher Kaiser Monton-TM 2:05:09
Off The Back
47 David Lanier Audi 2:05:25
Off The Back
48 Justin Heinen Taco Time Northwest Cycling Tea 2:05:34
Off The Back
49 Todd Moore Independent 2:05:34
Off The Back
50 Alfredo Ramirez Liquid Velo 2:05:43
Off The Back
51 James Stangeland Keller Rohrback Cycling 2:05:43
Off The Back
52 Andrew Martin Tenspeed Hero 2:06:03
Off The Back
53 Nigel Davies Bandit Elite Racing 2:06:23
Off The Back
Teammate Top 5: Matt Cusack
54 Jonathan Wood Langlois Brown Racing 2:06:23
Off The Back
55 Blaine Felton Taco Time Northwest Cycling Tea 2:06:53
Off The Back
56 Matthew Brown Fulgas 2:13:12
Off The Back
57 Neil Evans Rundle Mountain Cycling Club 2:14:56
Off The Back
58 Travis Dawson Victoria Breakaway Cycling 2:15:02
Off The Back
59 Nat Faulkner Watt Riot 2:26:58
Off The Back
60 Darren Vogler Independent 2:32:16
Off The Back
61 Eric Hung Steed Cycles 2:32:16
Off The Back
Teammate Top 5: Richard Costello
61 Dalton Fayad 2:32:16
Off The Back
DNF Matthew Slater Evolution Racing Team-WA DNF Teammate Win: Andrew Sargent
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 12   Cat 3: 15   Cat 4: 2   Cat ?: 26  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Hamilton Wildhorse Cycling Club 2:07:45
2 Luther Riley River City Red 2:07:52
3 William Dejarlais Audi 2:07:52
4 Jesse Gough Victoria Breakaway Cycling Club 2:07:56
5 Todd Strahm Wenatchee Valley Velo 2:08:08
6 Tim Belding Bearded Monkey Racing 2:08:16
7 Brett Gaspers Apex Racing 2:08:21
8 Aaron Jones Apex Racing 2:08:21
9 Pieter Mulier Tete de la Course Cycling 2:08:28
10 Jim Stefanoff Two Wheeler/Specialized 2:08:37
11 Ted Buchanan Taco Time Northwest Cycling Tea 2:08:52
12 Adam Loving Taco Time Northwest Cycling Tea 2:08:59
13 Scott Long Two Wheeler/Specialized 2:09:08
14 Chad Eder Chinook Cycling 2:12:22
15 Jeffrey Musser Liquid Velo 2:12:48
16 Chris Joosse Tacoma Bike Racing Team 2:13:47
17 David Branson Apex Racing 2:16:13
18 Dale Cook 2:16:17
19 Matt Dente Fell Swoop 2:19:25
20 Mark Selander Apex Racing 2:21:28
21 Joe Huber Taco Time Northwest Cycling Tea 2:24:36
22 Cory Applebury Hagens Berman Cycling 2:24:43
23 David Mckinnie Apex Racing 2:24:52
24 Scott Napier Bicycle Centres Racing 2:26:16
25 Lorne Cross Team Oregon presented by Rodda 2:27:04
26 Jeffrey Youde 2:30:40
27 Harry Edwards Liquid Velo 2:30:47
28 Frederick Vandiver Taco Time Northwest Cycling Tea 2:31:31
29 Kurt Hubbart 2:38:36
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 19   Cat 5: 6   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Loney 2:06:43
2 Douglas Reid Wenatchee Valley Velo 2:07:21
3 Nikos Mills Drop Bar Racing 2:07:28
4 Brad Halstead Olympia Orthopaedic Associates 2:07:37
5 Sean Phillips Drop Bar Racing 2:07:48
6 Garth Campbell Victoria Breakway Cycling Club 2:07:54
7 Jack Stringham Drop Bar Racing 2:08:13 Teammate Top 5: Nikos Mills
8 Francisco Pons Monton-TM 2:08:16
9 Kent Duncan 2:08:16
10 Mark Littrell Audi 2:08:16
11 Greg Cote Rundle Mountain Cycling Club 2:08:25
12 Greg Inkster VO2 Men 2:08:35
13 Bob Chew 2:08:37
14 Chris Adolf Fell Swoop 2:08:37
15 Scott Monett Tacoma Bike Racing Team 2:08:37
16 Gregory Luniewski VELOBODY / GERK'S 2:08:44
17 Denny Bartlett Drop Bar Racing 2:08:47 Teammate Top 5: Nikos Mills
18 Alex Rosenast Drop Bar Racing 2:09:13 Teammate Top 5: Nikos Mills
19 Garth Ferber Taco Time Northwest Cycling Tea 2:11:50
20 Mark Watson Hagens Berman Cycling 2:13:36
21 Kevin Hall 2:22:04
22 Phil Arnold Taco Time Northwest Cycling Tea 2:26:16
23 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club 2:29:06
24 Anthony Pawley 2:31:48
25 Roberto Castro Wenatchee Valley Velo 2:32:31 Teammate Top 5: Douglas Reid
26 Kevin Andrews Allegro Cyclery Racing 2:39:36
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 7   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ritchie Hughes Echapee Victoria Break-Away 2:08:21
2 Mark Clausen Taco Time Northwest Cycling Tea 2:08:52
3 David Friedt Taco Time Northwest Cycling Tea 2:53:01
DNF J Michael manning DNF
DNF Donald Stimson Taco Time Northwest Cycling Tea DNF
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexander Fraser-maraun Hewdog Racing 2:51:56
Off The Front
2 Florenz Knauer Stradalli Cycle/ Safetti 2:52:05
3 Zachary Kovalcik 2:52:08
1
4 Theodore Schwartz Metier Racing & Coffee 2:52:09
2
5 Nigel Kinney Langlois Brown Racing 2:52:10
3
6 Ryan Kingsolver Stay Park City Cycling 2:52:10
4
7 Kyle Buckosky 2:52:10
5
8 Will Teal Metier Racing & Coffee 2:52:10
6
Teammate Top 5: Theodore Schwartz
9 Nicholas Zendler Liquid Velo 2:52:10
7
10 Conor Martin TaG Cycling Club 2:52:10
8
11 Max Ritzow V.C. Cascade/Slocum Center 2:52:10
9
12 Clark Smithson Tenspeed Hero 2:52:17
13 Austin Arguello Union Bay Cycling 2:52:17
14 Alexander Murison Trek Red Truck Racing 2:52:23
15 Zhaolong Wu Team Oregon presented by Rodda 2:52:25
16 Nick Monette Victoria Wheelers 2:52:28
17 Paul Bourcier 2:52:29
18 Kevin Bradford-parish 2:52:31
19 Seth Cowie 2:52:33
20 Felipe Nystrom 2:52:33
21 Amiel Flett brown North Coast Lumber p/b Giant Wh 2:52:36
22 Sam Horn Victoria Wheelers 2:52:36
23 Justin Wagner TeamODZ 2:52:40
24 Gregory Kell Holtey Brown p/b Peak Condition 2:52:43
Off The Back
25 Christian Gomes Ride with Rendall p/b Biemme 2:52:46
Off The Back
26 Kyle Berg Holtey Brown p/b Peak Condition 2:52:55
Off The Back
27 Zor Keeler Audi 2:52:55
Off The Back
28 David Vanbolt Audi 2:52:55
Off The Back
29 Ryan Short Monton-TM 2:52:55
Off The Back
30 Dylan Davies Trek Red Truck Racing p/b Mosai 2:53:04
Off The Back
31 Tyler Aquino Holtey Brown p/b Peak Condition 2:53:04
Off The Back
32 Brian Venable Audi 2:53:07
Off The Back
33 Ayden Young Audi 2:53:07
Off The Back
34 Cory Ostertag Langlois Brown Racing 2:53:07
Off The Back
Teammate Top 5: Nigel Kinney
35 Jackson Bocksnick 2:53:07
Off The Back
36 Wilson Tran Langlois Brown Racing 2:53:10
Off The Back
Teammate Top 5: Nigel Kinney
37 Christopher Carter Monton-TM 2:53:12
Off The Back
38 Mark Meuleman Monton-TM 2:53:17
Off The Back
39 Ryan Golbeck 2:53:22
Off The Back
40 Josiah Poler Bandit Elite Racing/Bandit Elit 2:53:24
Off The Back
41 Waiben Wong 2:53:24
Off The Back
42 Chris Macleod Trek Red Truck Racing P/B Mosai 2:53:30
Off The Back
43 Graham Lock Applewood Garneau p/b Smart Sav 2:53:33
Off The Back
44 Ian Tubbs Audi 2:53:44
Off The Back
45 Marc Dupuis Hewdog Racing 2:54:19
Off The Back
Teammate Win: Alexander Fraser-maraun
46 Brendan Cowley Hewdog Racing 2:54:19
Off The Back
Teammate Win: Alexander Fraser-maraun
47 Patrick Riddell Hewdog Racing 2:54:21
Off The Back
Teammate Win: Alexander Fraser-maraun
48 Adam Holcombe Hewdog Racing 2:54:38
Off The Back
Teammate Win: Alexander Fraser-maraun
49 Thomas Wallace Glotman Simpson Racing 2:54:43
Off The Back
50 Erik Diertens Trek Red Truck Racing p/b Mosai 2:54:43
Off The Back
51 Jeremiah Arnold 2:54:43
Off The Back
52 Eric Cockrell Metier Racing & Coffee 2:54:43
Off The Back
Teammate Top 5: Theodore Schwartz
53 Nicholas Jones Langlois Brown Racing 2:54:43
Off The Back
Teammate Top 5: Nigel Kinney
54 Sean Henry Hewdog Racing 2:54:52
Off The Back
Teammate Win: Alexander Fraser-maraun
55 Emile De rosnay 2:54:57
Off The Back
56 Kellen Viznaugh Applewood Garneau pb Smartsavvy 2:55:33
Off The Back
57 Brendan Armstrong Independent 2:55:41
Off The Back
58 Scott Ofarrell Metier Racing & Coffee 2:55:49
Off The Back
Teammate Top 5: Theodore Schwartz
59 Branden Russell Metier Racing 2:57:10
Off The Back
60 Colin Fowlow Trek Red-Truck Racing P/B Mosai 3:15:34
Off The Back
61 Sherwood Plant Langlois Brown Racing 3:23:00
Off The Back
Teammate Top 5: Nigel Kinney
62 Andrew Austin Hedrick Racing 3:29:08
Off The Back
63 Emmett Culp Hosmer Chiropractic-RPM Mortgag 3:32:48
Off The Back
64 Sam Harbison Holtey Brown p/b Peak Condition 3:33:06
Off The Back
65 Scott Wannop Mighty Cycling 3:33:06
Off The Back
65 Normand Richard Northcoast Lumber 1 p/d Giant W 3:33:06
Off The Back
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 22   Cat ?: 34  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Rubuliak red devils cycling academy 2:09:10
2 Andrew Haslem 2:09:18
3 Cole Glover Victoria Wheelers 2:09:24
4 Grant Gill Steed 2:09:24
5 Baili Guidi 2:09:24
6 Adam Worobec Liquid Velo 2:09:33
7 Evan Russell TaG Cycling Team 2:09:36
8 Erik Hammerquist TNCG Legal Pees 2:09:38
9 Brennan Hodgins Apex Racing 2:09:41
10 Jonathan Pittsford Tenspeed Hero 2:09:43
11 Nathaniel Bean Apex Racing 2:09:45
12 Nathaniel Sherrett 2:09:48
13 Will Harrison Apex Racing 2:09:48
14 Michael Ott 2:09:48
15 Nicholas Mendenhall Apex Racing 2:09:48
16 Cristian Fuentes Therapeutic Associates Racing p 2:09:52
17 Austin Foxley Metier Racing & Coffee 2:09:52
18 Rocky White Apex Racing 2:09:52
19 Chris Wilson Metier Racing & Coffee 2:09:52
20 Istvan Takacs Therapeutic Associates Racing p 2:09:52
21 Sean Richardson Cannondale pb Fortius 2:09:55
22 Eric Inkster Cannondale p/b Fortius 2:09:58
23 Benjamin Waters Holtey Brown p/b Peak Condition 2:10:00
24 Zachary Johnson Hagens Berman Cycling 2:10:00
25 Theo Floor WWU Cycling Team 2:10:00
26 Tamatea Westby Independent 2:10:00
27 Lee Isaman 2:10:04
28 Philippe Gauthier Holtey Brown p/b Peak Condition 2:10:11
29 Alec Osenbach Tenspeed Hero 2:10:11
30 Brad Wiltfong Holtey Brown p/b Peak Condition 2:10:17
31 Kelsey Unger Independant 2:10:20
32 Jason Whitley Team Oregon presented by Rodda 2:10:22
33 Sean Wallace 2:10:25
34 Scott Allen Eastern Washington University 2:10:34
35 Dee Patterson 0 2:10:36
36 Matt Mcwhirter 2:10:36
37 Daniel Fealk Apex Racing 2:10:39
38 Samuel O'brien 2:10:41
39 Nathan Hakken Apex Racing 2:10:52
40 Ethan Pauly TaG Cycling Race Team 2:10:52
41 Jonathon Hinkle Therapeutic Associates Racing p 2:10:54
42 Evan Halladay Chinook Cycling 2:11:03
43 Justin Tornow Bearded Monkey Racing 2:11:07
44 George Romer Hagens Berman Cycling 2:11:42
45 Edward Rosenberg Audi 2:11:50
46 Kyle Peterek Apex Racing 2:11:59
47 Adam Angert Holtey Brown p/b Peak Condition 2:12:54
48 Rian Rustvold Hagens Berman Cycling 2:13:16
49 Elliott Usher 2:13:22
50 Andrew Funamoto 2:13:22
51 Steven Hewick Hewdog Racing 2:13:27
52 Ian Hilts Glotman Simpson Cycling 2:19:30
53 David Mullen Hagens Berman Cycling 2:31:25
54 Robert Breathet The Bike Barn 2:31:25
Finishers: Cat 3: 36   Cat 4: 1   Cat ?: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Rathwell Broad St Cycles/Stuckylife 2:18:49
2 Callie Swan Trek Red Truck Racing P/B Mosai 2:19:04
3 Brooke Danaher 2:19:04
4 Jasmine Soh V.C. Cascade/Slocum Center 2:19:12
5 Claire Cameron Fluevogs Crit Nasty 2:19:33
6 Anna Talman Trek Red Truck 2:19:33
7 Jessica Daniels Glotman Simpson Cycling 2:19:50
8 Sarah Macarthur Synergy Racing 2:19:55
9 Joanie Caron Crit Nasty 2:20:15
10 Joelle Delhaes Fluevogs Crit Nasty 2:20:19 Teammate Top 5: Claire Cameron
11 Jennifer Gerth 2:20:36
12 Cara Machacek Keller Rohrback Cycling 2:24:23
13 Erin Ruttan 2:24:29
14 Janna Gillick 2:24:51
15 Lisa Eriksson Holtey Brown p/b Peak Condition 2:26:19
16 Annemarije Rook Keller Rohrback Cycling 2:26:19
16 Deborah Snell Victoria Wheelers 2:26:19
16 Holly Simonson Trek Red Truck Racing 2:26:19
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Marshall 2:19:23
2 Sonia Taylor Glotman Simpson Cycling Club 2:19:29
3 Elle Bush 2:19:38
4 Anne-julie Dudemaine Rundle Mountain Cycling Club 2:19:45
5 Madeline Arpin Watt Riot Cycling 2:20:01
6 Dierdre Douglas 2:20:05
7 Julie Strong Monton-TM 2:20:17
8 Alesha Miller Fresh Air Athena 2:23:10
9 Krista Matthews Glotman Simpson Cycling 2:23:28
10 Stephanie Wood 2:24:12
11 Danita Dunlap 2:25:53
12 Kara Lily Peloton Racing p/b Hyperbia.ca 2:28:51
13 Kelsey Spiegel Team Digestive Health Clinic Bo 2:30:26
14 Nadine Carter Team Digestive Health Clinic Bo 2:39:39
15 Katie Fitzmaurice Glotman Simpson 2:39:39
15 Emily Ball SIREN Racing 2:39:39
DNF Rebecca Cohen Glotman Simpson Cycling DNF
Finishers: Cat 3: 6   Cat ?: 11