Log In
OBRA TTT • May 23 2010
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
Light Rain, 54 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Obrien Echelon Gran Fondo/ZteaM 1:00:31
1 Scott Browning Echelon Gran Fondo/ZteaM 1:00:31 Teammate Win: John Obrien
1 Michael Dunn Echelon Gran Fondo/ZteaM 1:00:31 Teammate Win: John Obrien
1 Kerry Farrell Echelon Gran Fondo/ZteaM 1:00:31 Teammate Win: John Obrien
2 Doug Palmer Half Fast Velo 1:02:26
2 Mark Magilner Half Fast Velo 1:02:26
2 Ian Penner Half Fast Velo 1:02:26 Teammate Top 5: Doug Palmer
2 Robert Huff Half Fast Velo 1:02:26 Teammate Top 5: Doug Palmer
3 Jon Kraft North River Racing 1:04:33
3 Ronald Brigham North River Racing 1:04:33
3 Allen Kraft North River Racing 1:04:33
3 Gary Watts North River Racing 1:04:33
4 Dan Larson Half Fast Velo 1:07:40 Teammate Top 5: Doug Palmer
4 Craig Austin Half Fast Velo 1:07:40 Teammate Top 5: Doug Palmer
4 Dan Silvernail Half Fast Velo 1:07:40 Teammate Top 5: Doug Palmer
4 Paul Anderson Half Fast Velo 1:07:40 Teammate Top 5: Doug Palmer
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Buck Team Rose City 1:05:09
1 Tom Webb Team Rose City 1:05:09 Teammate Win: Jeff Buck
1 Dave Miller Team Rose City 1:05:09 Teammate Win: Jeff Buck
1 Evan Cumpston Team Rose City 1:05:09 Teammate Win: Jeff Buck
2 Craig Beavers Capitol Velo p/b Lifesource 1:05:28
2 Philip Litchfield Capitol Velo p/b Lifesource 1:05:28
2 Mark Zielinski Capitol Velo p/b Lifesource 1:05:28 Teammate Top 5: Craig Beavers
2 Rick Kercheski Capitol Velo p/b Lifesource 1:05:28 Teammate Top 5: Craig Beavers
3 Tim Rich Team Rose City 1:08:19 Teammate Win: Jeff Buck
3 James Thiele Team Rose City 1:08:19 Teammate Win: Jeff Buck
3 Paul Mautner Team Rose City 1:08:19 Teammate Win: Jeff Buck
3 Ralph Medica Team Rose City 1:08:19 Teammate Win: Jeff Buck
4 Darell Provencher Team Rose City 1:11:37 Teammate Win: Jeff Buck
4 Jim Kenney Team Rose City 1:11:37 Teammate Win: Jeff Buck
4 Scott Kelly Team Rose City 1:11:37 Teammate Win: Jeff Buck
5 James Pittman Multnomah Athletic Club 1:12:13
5 Robert Burney Multnomah Athletic Club 1:12:13
5 David Gratke Showers Pass 1:12:13
5 Art Blumenkron Multnomah Athletic Club 1:12:13
6 John Forbes Bri-Hop 1:12:48
6 Thomas Morgan North River Racing 1:12:48
6 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood 1:12:48
7 Vern Krist Showers Pass 1:14:05
7 Tim Hanrahan Showers Pass 1:14:05
7 Michael Blackard Showers Pass 1:14:05
7 David Smith Showers Pass 1:14:05
8 David Philbrick 1:16:18
8 John Henry maurice Capitol Velo p/b Lifesource 1:16:18 Teammate Top 5: Craig Beavers
8 Kevin Van dyke 1:16:18
8 Dick Richardson Capitol Velo p/b Lifesource 1:16:18 Teammate Top 5: Craig Beavers
9 Dave Klug Team Rose City 1:16:51 Teammate Win: Jeff Buck
9 Mike Chombeau Team Rose City 1:16:51 Teammate Win: Jeff Buck
9 Guy Schiffler Team Rose City 1:16:51 Teammate Win: Jeff Buck
9 Frank Verhoorn Team Rose City 1:16:51 Teammate Win: Jeff Buck
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 25  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Roger Johnson Team Rose City 1:09:14
1 David Russell United Finance 1:09:14
1 Gregory Hartman Portland Velo 1:09:14
1 Lance Brigman Team Bike Tires Direct 1:09:14
2 Rann Millar Pacific Power Blue Sky 1:11:41
2 Alec Bentley Hutch's-Eugene 1:11:41
2 Paul Qualtere-burcher 1 Error 1:11:41
2 Eric Selker Hutch's-Eugene 1:11:41
3 John Wiest NoMad Sports Club 1:12:03
3 Ron Magnus NoMad Sports Club 1:12:03
3 Del Scharffenberg NoMad Sports Club 1:12:03
3 Henry Grass NoMad Sports Club 1:12:03
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ann Williams kennedy Hammer Velo 1:25:58
1 Julie Carter Hammer Velo 1:25:58 Teammate Win: Ann Williams kennedy
1 Angela Horton gapay Hammer Velo 1:25:58 Teammate Win: Ann Williams kennedy
1 Sallyanne Ellis Hammer Velo 1:25:58 Teammate Win: Ann Williams kennedy
Finishers: Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Debra Windus Team Rose City 1:16:15
1 Connie Vine Team Rose City 1:16:15 Teammate Win: Debra Windus
1 Mary Ross Team Rose City 1:16:15 Teammate Win: Debra Windus
1 Barbara Thiele Team Rose City 1:16:15 Teammate Win: Debra Windus
2 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 1:25:24
2 Cathey Philbrick Pacific Power Blue Sky 1:25:24
2 Betty Tucker Pacific Power Blue Sky 1:25:24 Teammate Top 5: Melissa Boyd
2 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 1:25:24 Teammate Top 5: Melissa Boyd
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 3   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Brown Portland Velo 1:00:21
1 Ron Babcock Portland Velo 1:00:21 Teammate Win: Steve Brown
1 Mitch Lee Portland Velo 1:00:21 Teammate Win: Steve Brown
1 Todd Rosier Portland Velo 1:00:21 Teammate Win: Steve Brown
2 Mike Stockton Capitol Velo p/b Lifesource 1:02:03
2 Jesse Finch gnehm Capitol Velo p/b Lifesource 1:02:03
2 Kurt Haas Capitol Velo p/b Lifesource 1:02:03 Teammate Top 5: Mike Stockton
2 Sage Freeman Capitol Velo p/b Lifesource 1:02:03 Teammate Top 5: Mike Stockton
3 Robert Anderson Team Oregon presented by Laurelwood 1:02:24
3 Alan Whitney Team Oregon presented by Laurelwood 1:02:24
3 David Cowperthwaite Team Oregon presented by Laurelwood 1:02:24
3 Phil De la motte Team Oregon presented by Laurelwood 1:02:24
4 Tim Schauer Specialized River City Bicycles 1:02:43
4 Joseph Holcomb Specialized River City Bicycles 1:02:43
4 William Zale Specialized River City Bicycles 1:02:43
4 Eirik Schulz Specialized River City Bicycles 1:02:43
5 Spencer Newell Therapeutic Associates Cycling/GENR 1:03:02
5 Rob Angelo Therapeutic Associates Cycling/GENR 1:03:02
5 Erik Jacobsen Therapeutic Associates Cycling/GENR 1:03:02
5 Tj Paskewich Therapeutic Associates Cycling/GENR 1:03:02
6 Jason Hobson Team Hobson/Z-team 1:03:12
6 Nathan Hobson Team Hobson/Z-team 1:03:12
6 David Hobson Team Hobson 1:03:12
7 Rich Hummel Greenridge Physical Therapy 1:03:38
7 Greg Zadow Greenridge Physical Therapy 1:03:38
7 Winter Lewis Greenridge Physical Therapy 1:03:38
7 Joel Palanuk Greenridge Physical Therapy 1:03:38
8 Calon Russell Bridgetown Velo 1:04:25
8 Joshua Lebus Bridgetown Velo 1:04:25
8 Matt Lichtenfels Bridgetown Velo 1:04:25
8 Rod Underhill Bridgetown Velo 1:04:25
9 Kevin Thompson Half Fast Velo 1:07:09
9 Saul Lopez Half Fast Velo 1:07:09
9 Cameron Vander stoep Half Fast Velo 1:07:09
9 Wade Goff Half Fast Velo 1:07:09
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 27  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Bagshaw Flywheel Bicycle Solutions 1:02:16
1 Ryan Wilcoxson Flywheel Bicycle Solutions 1:02:16 Teammate Win: Sean Bagshaw
1 Ian Bagshaw Flywheel Bicycle Solutions 1:02:16 Teammate Win: Sean Bagshaw
1 Cordino Longiotti Flywheel Bicycle Solutions 1:02:16 Teammate Win: Sean Bagshaw
2 Tom Ricciardi Portland Velo 1:04:15
2 Jeffrey Pollock Portland Velo 1:04:15
2 Sasha Lacey Portland Velo 1:04:15 Teammate Top 5: Tom Ricciardi
2 Dave Mabry Portland Velo 1:04:15 Teammate Top 5: Tom Ricciardi
3 Robert Stewart CAPA Cycling Team 1:04:20
3 Sam Radakovich CAPA Cycling Team 1:04:20
3 Spencer Follen CAPA Cycling Team 1:04:20
3 Ryan Seward CAPA Cycling Team 1:04:20
4 Adam Kennedy Pacific Power Blue Sky 1:04:40
4 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 1:04:40
4 Kevin Nichols Pacific Power Blue Sky 1:04:40
4 Jay Penry Pacific Power Blue Sky 1:04:40
5 James Bradley Hammer Velo 1:05:09
5 Keith Levesque Hammer Velo 1:05:09
5 John Gillilan Hammer Velo 1:05:09
5 Hugh Gapay Hammer Velo 1:05:09
6 Michael Rueter Team Oregon presented by Laurelwood 1:05:29
6 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood 1:05:29
6 Tony Coca Team Oregon presented by Laurelwood 1:05:29
6 Shawn Cecotti Team Oregon presented by Laurelwood 1:05:29
7 Ricardo Medina Hammer Velo 1:09:22
7 Richard Rosko Hammer Velo 1:09:22
7 James Ralston Hammer Velo 1:09:22
7 Jamie Fitzgerald Hammer Velo 1:09:22
8 Eric Lanners Word-RCB 1:09:28
8 Isaac Potoczny-jones Word-RCB 1:09:28
8 Dave Wingard Word-RCB 1:09:28
8 Naiqwan Pelman Word-RCB 1:09:28
9 Scott Mccanna Pacific Power Blue Sky 1:11:38
9 Kenneth Graham Pacific Power Blue Sky 1:11:38
9 Joe Rothery Pacific Power Blue Sky 1:11:38
9 Mark Newsome Pacific Power Blue Sky 1:11:38
10 Donovan Stewart Portland Velo 1:11:58 Teammate Top 5: Tom Ricciardi
10 Dave Bachman Portland Velo 1:11:58 Teammate Top 5: Tom Ricciardi
10 Erik Spillman Portland Velo 1:11:58 Teammate Top 5: Tom Ricciardi
10 Joel Rosinbum Portland Velo 1:11:58 Teammate Top 5: Tom Ricciardi
11 Steven Basden Half Fast Velo 1:11:59
11 Scott Ballard Half Fast Velo 1:11:59
11 Shy Shyman Half Fast Velo 1:11:59
11 Shawn Mccloud Half Fast Velo 1:11:59
12 Todd Foreman-kinder Showers Pass 1:13:15
12 Kevin Sundberg Showers Pass 1:13:15
12 Steven Potter Showers Pass 1:13:15
12 David Kurushima Showers Pass 1:13:15
13 Stewart Campbell Portland Velo 1:18:09 Teammate Top 5: Tom Ricciardi
13 Dean Lee Portland Velo 1:18:09 Teammate Top 5: Tom Ricciardi
13 John Connors Portland Velo 1:18:09 Teammate Top 5: Tom Ricciardi
13 Steve Robison Portland Velo 1:18:09 Teammate Top 5: Tom Ricciardi
14 Chris Luby Kick Ass Cycling 1:20:36
14 Gary Scotch Kick Ass Cycling 1:20:36
14 Ken James Kick Ass Cycling 1:20:36
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 3   Cat 5: 4   Cat ?: 41  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kendal Johnson Sage Brush Cyclery 1:06:40
1 Andy Su Clear Choice 1:06:40
1 Cole Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Rac 1:06:40
2 Lance Pugh Beaverton Bicycle Club 1:07:44
2 Ashton Summers Beaverton Bicycle Club 1:07:44
2 Tyler Boadway Beaverton Bicycle Club 1:07:44
2 Joe Prettyman Beaverton Bicycle Club 1:07:44 Teammate Top 5: Lance Pugh
3 Grant Mcelroy Beaverton Bicycle Club 1:18:56 Teammate Top 5: Lance Pugh
3 Walker Prettyman Beaverton Bicycle Club 1:18:56 Teammate Top 5: Lance Pugh
3 Ian Jackson Beaverton Bicycle Club 1:18:56 Teammate Top 5: Lance Pugh
3 Alex Summers Beaverton Bicycle Club 1:18:56 Teammate Top 5: Lance Pugh
4 David Petrich Bend Endurance Academy 1:22:05
4 Colin Dunlap Bend Endurance Academy 1:22:05
4 Keenan Branch Bend Endurance Academy 1:22:05
DNF Urijah Ridders Pacific Power Blue Sky 0:00:00
DNF Nicholas Hudson Pacific Power Blue Sky 0:00:00
DNF Everett Barnes Pacific Power Blue Sky 0:00:00
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William O'donnell Westwood Velo/Vertebrata 0:58:13
1 Paul Bourcier Hutch's-Eugene 0:58:13
1 Rob English Hutch's-Eugene 0:58:13
1 Mckenzie Thramer SLOCUM Rebound Racing 0:58:13
2 John Browning Echelon Gran Fondo/ZteaM 0:59:15
2 Matthew Slater Echelon Gran Fondo/ZteaM 0:59:15
2 Karsten Hagen Echelon Gran Fondo/ZteaM 0:59:15 Teammate Top 5: John Browning
2 Michael Walsh Echelon Gran Fondo/ZteaM 0:59:15 Teammate Top 5: John Browning
3 Scott Gray Cyclesoles/Sagebrush Cycles 0:59:25
3 Brandon Dyer Cyclesoles/Sagebrush Cycles 0:59:25
3 Andrew Boone Cyclesoles/Sagebrush Cycles 0:59:25
3 Brant Buchholz Cyclesoles/Sagebrush Cycles 0:59:25
4 John Banks HPChiro/Scott's Cycling of Salem 1:00:27
4 Roger Stevens HPChiro/Scott's Cycling of Salem 1:00:27
4 Seth Hosmer HPChiro/Scott's Cycling of Salem 1:00:27
4 Jason Riffle HPChiro/Scott's Cycling of Salem 1:00:27
5 Emiliano Jordan Team Oregon presented by Laurelwood 1:01:49
5 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood 1:01:49
5 Elijah Romer Team Oregon presented by Laurelwood 1:01:49
5 Jim Anderson Team Oregon presented by Laurelwood 1:01:49
6 Carl Hoefer Cyclesoles/Sagebrush Cycles 1:02:53
6 David Oliphant Therapeutic Associates Cycling/GENR 1:02:53
6 Adam Blanchard Therapeutic Associates Cycling/GENR 1:02:53
6 Cort Buchholz Cyclesoles/Sagebrush Cycles 1:02:53
7 Doug Obletz Team Bike Tires Direct 1:05:21
7 David Masuda Team Bike Tires Direct 1:05:21
7 Nick Blacklock Team Bike Tires Direct 1:05:21
7 Steve Holmes Team Bike Tires Direct 1:05:21
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 13   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jen Akeroyd Sorella Forte 1:06:56
1 Kim Rueter Sorella Forte 1:06:56 Teammate Win: Jen Akeroyd
1 Sarah Tisdale Sorella Forte 1:06:56 Teammate Win: Jen Akeroyd
1 Anne Linton Sorella Forte 1:06:56 Teammate Win: Jen Akeroyd
2 Susan Peithman Veloforma 1:08:27
2 Megan Chinburg Veloforma 1:08:27
2 Elise Huggins Veloforma 1:08:27 Teammate Top 5: Susan Peithman
2 Lindsay Fox Veloforma 1:08:27 Teammate Top 5: Susan Peithman
3 Jessica Kaplan Therapeutic Associates Cycling/GENR 1:08:58
3 Mackenzie Madison Therapeutic Associates Cycling/GENR 1:08:58
3 Jill Howe Therapeutic Associates Cycling/GENR 1:08:58
3 Karey Swan Therapeutic Associates Cycling/GENR 1:08:58
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amanda Atwill Hammer Velo 1:09:45
1 Mindy Simmons Hammer Velo 1:09:45 Teammate Win: Amanda Atwill
1 Anna Vaughn Hammer Velo 1:09:45 Teammate Win: Amanda Atwill
1 Alice Chang Hammer Velo 1:09:45 Teammate Win: Amanda Atwill
2 Tara Pemberton Poplollies 1:12:15
2 Kalli Phillips Poplollies 1:12:15
2 Kay Bork Poplollies 1:12:15 Teammate Top 5: Tara Pemberton
2 Michele Gladieux Poplollies 1:12:15 Teammate Top 5: Tara Pemberton
Finishers: Cat 2: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kerri Vanden berg Poplollies 1:19:49
1 Jessica Wilson Poplollies 1:19:49 Teammate Win: Kerri Vanden berg
1 Kelly Sandow Poplollies 1:19:49 Teammate Win: Kerri Vanden berg
1 Helen Southworth Poplollies 1:19:49 Teammate Win: Kerri Vanden berg
2 Susan Chamberlain Portland Velo 1:25:30
2 Cindy Mccasker Portland Velo 1:25:30
2 Erika Pollock Portland Velo 1:25:30 Teammate Top 5: Susan Chamberlain
2 Alyssa Ledesma Portland Velo 1:25:30 Teammate Top 5: Susan Chamberlain
Finishers: Cat ?: 8