Log In
Jack Frost TT • Feb 26 2012
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
Mostly Cloudy, 35 degrees, wind 2 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear 29:17
2 Richard Lorenz Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 31:53
3 Ryan Mccracken HPC/RPM Mortgage 31:59
4 Cole Sprague StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te 32:02
5 Jim Stuck Upper Echelon Fitness: Sports Medic 32:28
6 Randall Dollens 32:31
7 Chad Butler Hapi-Go! 32:39
8 Rick Upton Team Western Bike Works 33:00
9 Brian List Bike Central 33:41
10 Tyrone Miles crank 33:46
11 Todd Sprague StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te 33:54 Teammate Top 5: Cole Sprague
12 Narith Nhim 34:57
13 Thomas Orth Beaverton Bicycle Club 35:03
14 Steve Shaw Therapeutic Associates PDX Cycling 36:15
15 Colin Ross Team Oregon presented by Laurelwood 37:40
16 Christopher Luby Badass Cycling 38:09
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christy Love Team S+M 32:49
2 Sharon Anderson Ironclad Performance Wear 34:33
3 Cristina Mihaescu Ironclad Performance Wear 34:46
4 Daphne Moore Hammer Velo 36:43
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Clark Beaverton Bicycle Club 36:46
2 Nathanael Hart Hapi-Go! 45:27
3 Willy Campbell Word-RCB by Cyclisme 47:38
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grant Mcelroy Beaverton Bicycle Club 29:01
2 Aaron King Capitol Velo 37:38
3 Brian Hart jr. Hapi-Go! 39:56
4 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 42:28 Teammate Win: Grant Mcelroy
5 Paul Furst Camas Bike and Sport 45:53
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 30:21
2 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 31:17 Teammate Win: Emerson Webb
3 Noah Beggs Word-RCB by Cyclisme 33:04
4 Erik Hahn Beaverton Bicycle Club 33:19 Teammate Win: Emerson Webb
5 Harry Zimba Beaverton Bicycle Club 33:28 Teammate Win: Emerson Webb
6 Luca Mallon Word-RCB by Cyclisme 34:36
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jordan Landstrom Ironheads Multisport Racing Team 30:55
2 Naiqwan Pellman 37:20
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Janessa Wilson Camas Bike and Sport 59:07
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Natalie Shaw Therapeutic Associates PDX Cycling 49:46
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hannah Mcdade Beaverton Bicycle Club 36:04
2 Grace Nichols Pacific Power Blue Sky 38:10
3 Susannah Hart Hapi-Go! 38:53
4 Megan Shaw Therapeutic Associates PDX Cycling 50:12
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sharon Hart Hapi-Go! 40:44
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Colby Wait-molyneux Hammer Nutrition/CMG Racing Team 25:52
2 Colin Gibson Hagens-Berman LLP Cycling 26:06
3 William O'donnell Vertebrata Chiropractic Cycling 26:25
4 Alex Telitsine FareStart 27:08
5 Carl Hoefer Team Oregon presented by Laurelwood 27:32
6 Daniel Quirk Veloce Racing powered by Smith & Ne 27:33
7 Aaron Sander Cyclepath Racing 27:36
8 Mark Gyulafia River City Bicycles 27:50
9 Adam Blanchard Therapeutic Associates PDX Cycling 28:05
10 Mark Blackwelder Gentle Lovers 28:34
11 Matt Mahoney Gentle Lovers 30:08
12 Russell Cree Upper Echelon Fitness: Sports Medic 30:08
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 6   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Pollock Portland Velo 26:25
2 Adam Kennedy Vertebrata Chiropractic Cycling 26:56
3 Sampson Mckenzie UO Cycling 28:01
4 Timothy Lang Trailhead Coffee Roasters 28:23
5 David Masuda Team Western Bike Works 28:25
6 Kenneth Philbrick OSU Cycling Club 28:27
7 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood 28:56
8 Brian Ratliff The Goon Squad 28:58
9 Chris Heron Vertebrata Chiropractic Cycling 29:10 Teammate Top 5: Adam Kennedy
10 Patrick Gerke Team Oregon presented by Laurelwood 29:12
11 Scott Goodrich West End Bikes/Specialized 29:27
12 Tyler Fought Guinness Cycling Team 29:36
13 Aaron Zarosinski Half Fast Velo presented by Ninkasi 33:08
14 Neil Green Therapeutic Associates PDX Cycling 33:09
15 Peter Buco 41:22
DNF Kyle Medlin CAPA-Soraz Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Donald Reeb cyclocrossracing.com 26:57
2 Carl Hoefer Team Oregon presented by Laurelwood 27:18
3 Aaron Harrison Beaverton Bicycle Club 29:39
4 Peter Ettro 33:34
5 Krieg Kjer 33:37
6 Dan Grabski Portland Velo 34:55
7 Stewart Campbell Portland Velo 34:57
Finishers: Cat 1: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Rogers 27:54
2 Joe Tysoe Rodeo Clown Ciclismo 30:06
3 Spencer Follen CAPA-Soraz Racing 30:15
4 James Bradley Rogue / Mt. View Cycles 30:18
5 Kevin Short baracuda 30:18
6 Daniel Kappes Daniel Kappes 30:28
7 Mark Koller Ironclad Performance Wear 31:25
8 Todd Saunders 31:36
9 Michael Rueter Team Oregon presented by Laurelwood 31:39
10 Jeremy Hyatt Upper Echelon Fitness: Sports Medic 31:58
11 Jerome Leedy 32:23
12 Alexander Fine Beaverton Bicycle Club 32:40
13 David Prats 32:56
14 Bukie Mabayoje 1 Error 33:00
15 Chris Gibbs 33:08
16 Cory Sieg Team Oregon presented by Laurelwood 33:13
17 Casey Ehrman 33:17
18 Mike Zollitsch 33:33
19 Brian Hansen Red Lizard 34:03
20 Jeff Maurer Showers Pass 34:13
21 Justin Watkins 34:32
22 Kevin Talley Team Cthulhu 34:49
23 Nils Tillstrom Cyclesport.com 35:13
24 James Naas 35:23
25 Michael Richardson 35:25
26 Max Kirchoff Team Cthulhu 36:13
27 Jorge Kaufmann 36:27
28 Justin Zimmerman 36:35
29 Jamie Gilchrist Portland Velo 36:57
30 Mike Rudolph 37:08
31 Parice Juntradetdoungdee Team Oregon presented by Laurelwood 37:58
32 Matthew Williamson 40:06
33 John Philbrick 40:52
34 Brian Duhon Team Oregon presented by Laurelwood 42:17
DQ Travis Walker 39:00
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 4   Cat ?: 27  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Girard Portland Velo 27:48
2 Joseph Holcomb West End Bikes/Specialized 27:54
3 Thomas Morgan bicycleattorney.com 28:07
4 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi 28:19
5 Todd Rosier Therapeutic Associates PDX Cycling 28:44
6 Ron Babcock Team Oregon presented by Laurelwood 28:47
7 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi 28:55 Teammate Top 5: Mark Magilner
8 Tom Meese 29:28
9 David Hopper NoMads Bicycle Racing Team 29:35
10 Hugh Gapay Hammer Velo 29:45
11 Craig Broberg HPC/RPM Mortgage 29:47
12 Stephen Mcdade Beaverton Bicycle Club 29:51
13 Keith Levesque Rogue / Mt. View Cycles 29:52
14 Nick Blacklock Team Western Bike Works 30:12
15 Dean Anderson Team Western Bike Works 30:15
16 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi 30:18 Teammate Top 5: Mark Magilner
17 Dave Aldersebaes Ironclad Performance Wear 30:29
18 Paul Formiller Portland Velo 30:44 Teammate Win: Michael Girard
19 David Hart Half Fast Velo presented by Ninkasi 30:49 Teammate Top 5: Mark Magilner
20 David Saltzberg Half Fast Velo presented by Ninkasi 30:53 Teammate Top 5: Mark Magilner
21 Eric Stolberg Gr?ndelbr?isers/Stewie Bicycles 30:59
22 Greg Kempthorn Sunset Cycles 31:11
23 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 31:14
24 Dan Larson Half Fast Velo presented by Ninkasi 31:29 Teammate Top 5: Mark Magilner
25 Michael Cole 1 Error 31:39
26 Stephen Holmes Team Western Bike Works 32:36
27 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi 32:38 Teammate Top 5: Mark Magilner
28 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 32:45
29 Kyle Remington Sunset Cycles 32:53
30 James Webb Beaverton Bicycle Club 32:59
31 Michael Emery Untouched World 33:01
32 Garold Cates 33:54
33 Tony Raynor 34:06
34 Erik Spillman Portland Velo 34:20 Teammate Win: Michael Girard
35 Joel Sheley Team Lazy Tarantulas 34:24
36 Ricky Frasier 34:43
37 Johnathan White Portland Velo 34:54 Teammate Win: Michael Girard
38 Jamie Laird Team Oregon presented by Laurelwood 36:03
39 Matthew Kennedy 39:35
40 Jon Ragsdale Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance 41:10
DQ Neil Hatler 31:41
DQ Stanley Bob johnson 29:31
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 31  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Walsh RAO/Imperial River Racing 28:01
2 Evan Cumpston Team Rose City 28:34
3 William Zale West End Bikes/Specialized 29:12
4 Gregory Hartman Team Rose City 29:14
5 Jeff Tedder Hammer Velo 29:22
6 Richard Sather Brandford Bikes Racing Team 29:24
7 Alan Whitney Team Oregon presented by Laurelwood 29:26
8 Clint Ebert bicycleattorney.com 29:33
9 Shawn Mccloud Half Fast Velo presented by Ninkasi 29:45
10 Kevin Nichols Pacific Power Blue Sky 29:57
11 James Thiele Team Rose City 30:02 Teammate Top 5: Evan Cumpston
12 John Obrien Evolution Racing Team 30:07
13 Cal Stone 1 Error 30:23
14 Dan Gilden 30:32
15 Rick Kercheski Capitol Velo 30:43
16 Chuck Woosley United Finance 31:00
17 Steve Ridgeway 31:22
18 Mark Boguslawski 31:38
19 Donald Geddes Upper Echelon Fitness: Sports Medic 31:57
20 Russ Patterson Portland Velo 32:10
21 James Mcintosh 32:10
22 Ron Petti 32:28
23 John Henry maurice RAO/Imperial River Racing 32:38 Teammate Win: Michael Walsh
24 Tim Dorman Camas Bike and Sport 33:45
25 Scott Saulsbury 33:54
26 James Bell Hutch's-Co-Motion 33:57
27 Steve Truesdale Half Fast Velo presented by Ninkasi 34:15
28 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club 34:28
29 Stefan Furst Camas Bike and Sport 34:34
30 Mark Campillo 35:07
31 Brian Hart sr. Hapi-Go! 36:08
32 Reginald Lee Bull Run Distilling/Team CycleOne 36:11
33 George Freese 36:15
34 Jeff Macey HeadHunters 37:00
35 Jerry Hall Raise The Bar 37:25
36 Bill Croswell Pacific Power Blue Sky 38:40
37 Andrew Osborn 51:42
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 30  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Buck Team Rose City 29:57
2 Lance Brigman Team Western Bike Works 30:19
3 Steve Troseth Pacific Power Blue Sky 31:19
4 Dale Harless Cycle University 32:20
5 Ron Magnus 32:40
6 David Philbrick 33:13
7 Malcolm Johnson Portland Velo 33:29
8 Steve Johnson 34:02
9 Richard Marantz NoMads Bicycle Racing Team 34:51
10 Philip Litchfield Capitol Velo 35:09
11 Terry Atwood Portland Velo 35:18
12 Michael Olson Olson's Bicycles 35:46
13 Jay Rideout RAO/Imperial River Racing 36:33
14 Gary Meinhardt Bike Central 37:27
15 Edward Lanton 40:13
16 Clark Henry Team Rose City 41:21 Teammate Win: Jeff Buck
17 Walter Schwane 41:29
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 6   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve/jeffrey Matson/patterson Old Town Bicycles 29:25
2 Mark/lynn Godfrey/hughes-godfrey Bike Central 32:25
3 Stewart/heather Myers/myers Vertebrata Chiropractic Cycling 32:52
Finishers: Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elise Huggins Upper Echelon Fitness: Sports Medic 31:45
2 Lindsay Fox Athletes Lounge Cycling Team 32:51
3 Libby Blanchard Therapeutic Associates Cycling/Sage 36:25
Finishers: Cat 2: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrea Fisk Ruckus Test Team 33:10
2 Lori Brault 1 Error 36:10
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Renee Laird 41:26
2 Jennifer Gilstrap Upper Echelon Fitness: Sports Medic 41:35
3 Julie Greene 44:25
Finishers: Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Helen Kennedy Vertebrata Chiropractic Cycling 31:51
2 Molly Macgraw Vertebrata Chiropractic Cycling 33:25 Teammate Win: Helen Kennedy
3 Heather Johnson Beaverton Bicycle Club 34:14
4 Michelle Mishoe West End Bikes/Specialized 34:23
5 Amy Vantassel Athletes Lounge Cycling Team 34:45
6 Jill Martinez COG-Natives 34:59
7 Christine Jerko Sorella Forte p/b St Honor? Bakery 35:18
8 Valerie Favre-bonvin 35:45
9 Erica Zaworski Vertebrata Chiropractic Cycling 35:46 Teammate Win: Helen Kennedy
10 Allison Medellin Hammer Velo 36:15
11 Samone Brockett Upper Echelon Fitness: Sports Medic 36:43
12 Trish Jilot Sorella Forte p/b St Honor? Bakery 37:37
13 Theresa Olson 37:50
14 Hannah Hart Hapi-Go! 37:59
15 Christina Collada Team Cthulhu 43:21
16 Jennifer White 47:41
DNF Carly Heron RAO/Imperial River Racing
Finishers: Cat 4: 7   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Tisdale Sorella Forte p/b St Honor? Bakery 30:38
2 Brenda Spinney Pacific Power Blue Sky 31:30
3 Jennifer Woodruff 32:56
4 Sarah Havlik Sorella Forte p/b St Honor? Bakery 33:37 Teammate Win: Sarah Tisdale
5 Deann Krill Ironclad Performance Wear 34:28
6 Lisa George Trailhead Coffee Roasters 34:35
7 Stephanie Snyder 34:40
8 Denise Croucher HeadHunters 35:33
9 Angela Horton gapay Hammer Velo 35:50
10 Wendy Hill 36:58
11 Amy Mcauley 38:50
12 Nori La rue 1 Error 40:43
13 Sarah Echternkamp 54:15
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Martha Walsh RAO/Imperial River Racing 31:26
2 Pam Reid Team Rose City 35:17
3 Barbara Thiele Team Rose City 35:29
4 Grace Mccabe Pacific Power Blue Sky 36:41
5 Linda Moreland-hooker Multnomah Athletic Club 36:42
6 Julie Hewitt Pacific Power Blue Sky 37:12
7 Constance White Sorella Forte p/b St Honor? Bakery 38:24
8 Renee Way Tri Pacific 38:40
9 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 38:45 Teammate Top 5: Grace Mccabe
10 Andy Healy not affiliated 38:59
11 Renata Hahn Team Rose City 40:07 Teammate Top 5: Pam Reid
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joanne Heilinger RAO/Imperial River Racing 36:42
2 Cathey Philbrick Pacific Power Blue Sky 37:31
3 Kitt Pratt 37:42
4 Kathleen Richardson 46:47
Finishers: Cat ?: 4