Log In
OBRA TTT • Jun 9 2013
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
Clear, 68 degrees, wind 12 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Osborne Pacific Power Blue Sky 0:57:34
1 Jeff Hamlin Pacific Power Blue Sky 0:57:34 Teammate Win: John Osborne
1 Kevin Nichols Pacific Power Blue Sky 0:57:34 Teammate Win: John Osborne
1 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 0:57:34 Teammate Win: John Osborne
2 Nile Drieling Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 1:03:04
2 David Shortreed Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 1:03:04
2 Dirk Siverts Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 1:03:04 Teammate Top 5: Nile Drieling
2 Stuart Pearson Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 1:03:04 Teammate Top 5: Nile Drieling
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 0:59:07
1 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 0:59:07 Teammate Win: Killian Bailey
1 Harry Zimba Beaverton Bicycle Club 0:59:07 Teammate Win: Killian Bailey
2 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 1:00:55
2 Joshua Tsen PDX Devo Junior Cycling 1:00:55
2 Jonathan Howland PDX Devo Junior Cycling 1:00:55
3 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 1:12:34 Teammate Win: Killian Bailey
3 Adam Valls Beaverton Bicycle Club 1:12:34 Teammate Win: Killian Bailey
3 Braden Fridell Beaverton Bicycle Club 1:12:34 Teammate Win: Killian Bailey
3 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 1:12:34 Teammate Win: Killian Bailey
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brad Earl Land Shark 53:04
1 Richard Hogan Land Shark 53:04 Teammate Win: Brad Earl
1 Glen Gann Land Shark 53:04 Teammate Win: Brad Earl
1 John Slawta Land Shark 53:04 Teammate Win: Brad Earl
2 Allen Kraft crank 54:20
2 Dean Anderson crank 54:20
2 Nick Blacklock crank 54:20 Teammate Top 5: Allen Kraft
2 David Masuda crank 54:20 Teammate Top 5: Allen Kraft
3 Rob Thompson Ironclad/Yakima 54:54
3 Mark Crawford Ironclad/Yakima 54:54
3 Erik Bakker Ironclad/Yakima 54:54
3 Joe Martin Ironclad/Yakima 54:54
4 Dan Larson Half Fast Velo presented by Ninkasi 58:36
4 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi 58:36
4 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi 58:36
4 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi 58:36
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jon Kraft 0:56:29
1 Steve Long Team ESC Sports - Bio Racer 0:56:29
1 Bruce Carter Team ESC Sports - Bio Racer 0:56:29
1 Ronald Brigham Team ESC Sports - Bio Racer 0:56:29
2 Paul Mautner Veloforma 1:00:10
2 Brian List Bike Central 1:00:10
2 Vincent Plaza BriHOP Cycling 1:00:10
2 Jamie Fitzgerald Veloforma 1:00:10 Teammate Top 5: Paul Mautner
3 Rod Malone Tempo/KWC 1:01:59
3 Kirk Whitman 1:01:59
3 John Tess Tempo/KWC 1:01:59
3 Mark Edlen 1:01:59
4 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 1:03:27
4 Russ Patterson Portland Velo Racing Team 1:03:27
4 Erik Spillman Portland Velo Racing Team 1:03:27
4 Malcolm Johnson Portland Velo Racing Team 1:03:27
Finishers: Cat 3: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Rich Team Rose City 0:56:02
1 Tom Webb Team Rose City 0:56:02 Teammate Win: Tim Rich
1 Jeff Buck Team Rose City 0:56:02 Teammate Win: Tim Rich
1 Darell Provencher Team Rose City 0:56:02 Teammate Win: Tim Rich
2 Eric Selker Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 1:01:21
2 Bruce Burke Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 1:01:21
2 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 1:01:21 Teammate Top 5: Eric Selker
2 Dennis Sibilia-young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 1:01:21 Teammate Top 5: Eric Selker
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stewart Myers Vertebrata Chiropractic Cycling 53:16
1 Logan Evans Vertebrata Chiropractic Cycling 53:16 Teammate Win: Stewart Myers
1 Adam Kennedy Vertebrata Chiropractic Cycling 53:16 Teammate Win: Stewart Myers
1 Neil Byzick Vertebrata Chiropractic Cycling 53:16 Teammate Win: Stewart Myers
2 Caan Zarosinski Half Fast Velo presented by Ninkasi 59:57
2 Steven Basden Half Fast Velo presented by Ninkasi 59:57
2 David Hart Half Fast Velo presented by Ninkasi 59:57 Teammate Top 5: Caan Zarosinski
2 Steve Truesdale Half Fast Velo presented by Ninkasi 59:57 Teammate Top 5: Caan Zarosinski
Finishers: Cat 3: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Zimmerman Team Oregon presented by Laurelwood 0:58:30
1 Michael Rueter Team Oregon presented by Laurelwood 0:58:30 Teammate Win: Justin Zimmerman
1 Jamie Laird Team Oregon presented by Laurelwood 0:58:30 Teammate Win: Justin Zimmerman
1 Ian Compton Team Oregon presented by Laurelwood 0:58:30 Teammate Win: Justin Zimmerman
2 Michael Hopkins Planet X p/b On One 1:00:00
2 Scott Kocher Planet X p/b On One 1:00:00
2 Dan Grabski Upper Echelon Fitness and Rehabilit 1:00:00
2 Stewart Campbell Planet X p/b On One 1:00:00 Teammate Top 5: Michael Hopkins
3 Jeffrey Lange Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 1:03:14
3 Paul Brown Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 1:03:14
3 Doug Spencer Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 1:03:14
3 Mark Newsome Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 1:03:14
4 Albert Edwards Life Cycle Racing Team 1:04:49
4 Jonathan Backer Life Cycle Racing Team 1:04:49
4 August Frank Life Cycle Racing Team 1:04:49
4 Peter King Life Cycle Racing Team 1:04:49
5 Mark Jensen Planet X p/b On One 1:05:25 Teammate Top 5: Michael Hopkins
5 Souk Soulinthone Planet X p/b On One 1:05:25 Teammate Top 5: Michael Hopkins
5 Rob Burton Planet X p/b On One 1:05:25 Teammate Top 5: Michael Hopkins
5 Geoff Rinella Planet X p/b On One 1:05:25 Teammate Top 5: Michael Hopkins
6 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club 1:18:56
6 R Dean bailey Beaverton Bicycle Club 1:18:56
6 Stanley L. saviage Beaverton Bicycle Club 1:18:56
6 James Webb Beaverton Bicycle Club 1:18:56
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rob English English Cycles 0:47:35
1 Colby Wait-molyneux Hagens-Berman LLP Cycling 0:47:35
1 Lee Ordonez English Cycles 0:47:35 Teammate Win: Rob English
2 Joshua Liberles HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 0:48:31
2 John Banks HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 0:48:31
2 Trevor Spahr HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 0:48:31
2 Galen Mittermann HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 0:48:31 Teammate Top 5: Joshua Liberles
3 Ron Babcock Team Oregon presented by Laurelwood 0:49:41
3 Andrew Boone Team Oregon presented by Laurelwood 0:49:41
3 Carl Hoefer Team Oregon presented by Laurelwood 0:49:41
3 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood 0:49:41
4 Dave Campbell Hutch's-Slocum-Co-Motion 0:49:58
4 Sam Schartz Hutch's-Slocum-Co-Motion 0:49:58
4 Sam Rosenberg Hutch's-Slocum-Co-Motion 0:49:58
4 Nick Skenzick Hutch's-Slocum-Co-Motion 0:49:58
5 Brant Buchholz Therapeutic Associates PDX Cycling 0:51:15
5 Zach Winter Therapeutic Associates PDX Cycling 0:51:15
5 Sage Freeman Therapeutic Associates PDX Cycling 0:51:15
5 Erik Hofland Therapeutic Associates PDX Cycling 0:51:15
6 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi 0:54:42
6 Doug Palmer Half Fast Velo presented by Ninkasi 0:54:42
6 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi 0:54:42
6 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi 0:54:42
7 Ryan Jarrell HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 1:02:20 Teammate Top 5: Joshua Liberles
7 Cort Buchholz HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 1:02:20 Teammate Top 5: Joshua Liberles
7 Jason Riffle HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 1:02:20 Teammate Top 5: Joshua Liberles
7 David Kuhns HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 1:02:20 Teammate Top 5: Joshua Liberles
DNF Ryan Miller Hagens-Berman LLP Cycling 0:00:00 Teammate Top 5: Colby Wait-molyneux
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 6   Cat 3: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leia Tyrrell Ironclad/Yakima 0:56:42
1 Brenna Wrye-simpson Ironclad/Yakima 0:56:42 Teammate Win: Leia Tyrrell
1 Alana Armstrong Ironclad/Yakima 0:56:42 Teammate Win: Leia Tyrrell
1 Jenn Levo Ironclad/Yakima 0:56:42 Teammate Win: Leia Tyrrell
2 Elise Huggins Upper Echelon Fitness and Rehabilit 0:57:28
2 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness and Rehabilit 0:57:28
2 Kristy Huffman Upper Echelon Fitness and Rehabilit 0:57:28 Teammate Top 5: Elise Huggins
2 Rachel Lee Upper Echelon Fitness and Rehabilit 0:57:28 Teammate Top 5: Elise Huggins
3 Sara Fletcher West Coast Women's Cycling p/b Nink 0:58:08
3 Karey Miles West Coast Women's Cycling p/b Nink 0:58:08
3 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Nink 0:58:08
3 Maire Osborn West Coast Women's Cycling p/b Nink 0:58:08
4 Lisa Magness Bend Memorial Clinic Total Care Rac 1:07:13
4 Kristina Hughes Hutch's-Slocum-Co-Motion 1:07:13
4 Michelle Cunha Bend Memorial Clinic Total Care Rac 1:07:13
4 Kerry Martin Bend Memorial Clinic Total Care Rac 1:07:13
Finishers: Cat 2: 9   Cat 3: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 1:14:46
1 Betty Tucker Pacific Power Blue Sky 1:14:46 Teammate Win: Flo Leibowitz
1 Signe Wright "Melissa Boyd Flo Libowi
1 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 1:14:46 Teammate Win: Flo Leibowitz
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tara Pemberton Poplollies 1:02:25
1 Danielle Curran Poplollies 1:02:25 Teammate Win: Tara Pemberton
1 Michele Gladieux Michele Gladieux 1:02:25
1 Kathryn Bork Poplollies 1:02:25 Teammate Win: Tara Pemberton
2 Sarah Tisdale Therapeutic Associates PDX Cycling 1:10:06
2 Courtney Gould Therapeutic Associates PDX Cycling 1:10:06
2 Jan Moss Therapeutic Associates PDX Cycling 1:10:06 Teammate Top 5: Sarah Tisdale
3 Susannah Nelson Ironclad/Yakima 1:20:54
3 Rachel Bagley Ironclad/Yakima 1:20:54
3 Lara Kessler Ironclad/Yakima 1:20:54
3 Sharon Anderson Ironclad/Yakima 1:20:54
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Angela Horton gapay Hammer Velo 1:03:50
1 Tracey Lew Sorella Forte p/b St Honor? Bakery 1:03:50
1 Karin Wohlert Sorella Forte p/b St Honor? Bakery 1:03:50
1 Christine A holland Sorella Forte p/b St Honor? Bakery 1:03:50
2 Brooke Stehley West Coast Women's Cycling p/b Nink 1:05:44
2 Heather Daniel West Coast Women's Cycling p/b Nink 1:05:44
2 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Nink 1:05:44 Teammate Top 5: Brooke Stehley
2 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Nink 1:05:44 Teammate Top 5: Brooke Stehley
3 Kristin Yarris Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 1:07:09
3 Angelicque White 1:07:09
3 Vikki Bourcier Poplollies 1:07:09
3 Virginia Xing Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 1:07:09
4 Kelly Sandow Poplollies 1:07:32
4 Kristin Denmark Poplollies 1:07:32
4 Ward Carrie 1:07:32
4 Kerri Vanden berg Poplollies 1:07:32
5 Vicky Hanson Trailhead Coffee Roasters 1:19:00
5 Lisa George Trailhead Coffee Roasters 1:19:00
5 Julie Ann smith Trailhead Coffee Roasters 1:19:00
6 Leslie Thomas Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 1:23:33
6 Katy Giombolini 1:23:33
6 Deven Dmith 1:23:33
6 Dawnetta Rios 1:23:33
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 22