Log In
Eugene Celebration Stage Race - McBeth Prologue • Aug 23 2013
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
Clear, 66 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maikey Lopera Life Cycle Racing Team 11:46
2 Joe Chaves Sappo Hill Soapworks 12:02
3 Dave Campbell Hutch's-Slocum-Co-Motion 12:11
4 Erik Bergstrom Therapeutic Associates of Bend/Pine 12:25
5 Rogier Ducloo Upper Echelon Fitness and Rehabilit 12:30
6 Matt Kline Sappo Hill Soapworks 12:37
7 Mark Williams Team Cycle Sport 12:55
8 Jurgen Fennerl Hutch's/Bend Dental 13:14
9 Bryant Howard O2 Endurance 13:29
10 Lloyd Connelly DNR Cycling 13:49
11 Greg Carroll 14:08
12 Jason Dykstra Kaladi/Subway 14:38
13 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 15:35
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Caldwell Sunnyside Sports 14:16
1 Scott Seaton Hutch's/Bend Dental 12:05
2 Doug Perrin Hutch's/Bend Dental 12:52
2 Garth Mckay 14:53
3 John Slawta Land Shark 13:25
4 Robert Maccracken Land Shark 13:39
5 Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com 14:03
6 Tom James bicycleattorney.com 14:09
Finishers: Cat 3: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Colby Wait-molyneux Hagens-Berman LLP Cycling 10:25.58
2 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood 10:35.89
3 Kai Applequist Elite Protocol 10:43.28
4 Rob English English Cycles 10:45.33
5 Kaler Marshall 10:51.86
6 Kyle Medlin Soraz Racing p/b CAPA 11:04.34
7 Dillon Caldwell Team Oregon presented by Laurelwood 11:08.24 Teammate Top 5: Scott Gray
8 Adam Artner Team Oregon presented by Laurelwood 11:16.84 Teammate Top 5: Scott Gray
9 Evan Siroky Guinness Cycling Team 11:18.86
10 Ben Thompson BendBroadband/WebCyclery.com 11:22.96
11 Stephen Bedford HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 11:23.15
12 Paul Bourcier Dark Horse 11:25.01
13 Cameron Clark Hutch's/Bend Dental 11:34.38
14 Sam Schartz Hutch's-Slocum-Co-Motion 11:35.98
15 Lee Ordonez English Cycles 11:37.02 Teammate Top 5: Rob English
16 Roger Worthington Worthy Brewing 11:40.43
17 Carl Hoefer Team Oregon presented by Laurelwood 11:42.06 Teammate Top 5: Scott Gray
18 Mark Hibbard Michelob Ultra 11:42.52
19 Kyle Wuepper BendBroadband/WebCyclery.com 11:45.12
20 Jake Perrin Hutch's/Bend Dental 12:05.36
21 Alex Yale Therapeutic Associates PDX Cycling 12:07.67
22 Matt Williams BendBroadband/WebCyclery.com 12:10.55
23 Kyle Brown Therapeutic Associates PDX Cycling 12:11.60
24 Andrew Utz Gentle Lovers 12:13.36
25 Samuel Pepperwood Gentle Lovers 12:32.75
26 Robb Flotti Elite Protocol 12:50.31 Teammate Top 5: Kai Applequist
27 Daniel Kurylo 13:22.23
28 Antonio Castaneda jr Soraz Racing p/b CAPA 13:33.95
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 13   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kirk Bjorling Hutch's/Bend Dental 11:15.33
2 Larry Jackson Rolf Prima 11:32.35
3 Calon Russell Bridgetown Velo 11:58.00
4 Matthew Studer Therapeutic Associates PDX Cycling 12:00.33
5 Adam Kennedy Vertebrata Chiropractic Cycling 12:20.56
6 Logan Evans Vertebrata Chiropractic Cycling 12:22.73
7 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside 12:23.90
8 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling 12:24.92 Teammate Top 5: Adam Kennedy
9 Eddie Delisle Soraz Racing p/b CAPA 12:27.44
10 Richard Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 12:30.82
11 Dan Packman WebCyclery.com 12:31.05
12 Josef Carlson 12:35.65
13 David Dimarco SLOCUM Race Team 12:38.12
14 Rob Angelo Therapeutic Associates of Bend/Pine 12:38.65
15 Tim Marcotte Michelob Ultra 12:42.12
16 Tim Richter 12:44.04
17 Eric Schusterman Bend Memorial Clinic Total Care Rac 12:56.05
18 Scott Goldstein Michelob Ultra 13:05.37
19 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 13:07.82
20 Edward Rosenberg Garage Racing 13:17.73
21 Spencer Newell Vertebrata Chiropractic Cycling 13:51.17 Teammate Top 5: Adam Kennedy
22 Tyler Rupe Hutch's/Bend Dental 13:56.28 Teammate Win: Kirk Bjorling
23 Cole Hilton Vertebrata Chiropractic Cycling 14:10.88 Teammate Top 5: Adam Kennedy
24 Zachary Utz Ruckus Test Team 14:59.77
25 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club 17:57.75
Finishers: Cat 3: 18   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Crandall Pacific Power Blue Sky 11:32.53
2 Gus Elder Hutch's-Slocum-Co-Motion 11:40.43
3 Eben Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 12:09.32
4 Matt Mallet 12:10.45
5 Leif Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion 12:19.23
6 Paul Hynes 12:33.87
7 Jeramy Martin 12:35.00
8 Corley Samuel mark 12:40.57
9 Daniel Hough 12:42.91
10 Mark Sorensen Adventure's Edge 13:12.22
11 Benjamin Brainard 13:15.51
12 Jeff Hamlin Pacific Power Blue Sky 13:17.58 Teammate Win: John Crandall
13 Marek Litinsky Beaverton Bicycle Club 13:23.28
14 Larry Linebaugh Life Cycle Racing Team 13:27.32
15 Jon Burrill Sappo Hill Soapworks 13:31.48
16 Stephen Harris 13:39.21
17 Galen Blair Reed College 13:42.52
18 Jorge Kaufmann Team Oregon presented by Laurelwood 13:46.63
19 August Frank Life Cycle Racing Team 13:51.46
20 Sean Kellogg Ruckus Test Team 14:10.76
21 John Osborne Pacific Power Blue Sky 14:12.24 Teammate Win: John Crandall
22 Adrian Bosch 14:21.08
23 Paul Brown Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 14:29.32
24 Joshua Hanselman 343 Racing 14:30.70
25 Michael Grindstaff Trinity Bikes 14:41.04
26 Anthony Disano Trailhead Coffee Roasters 15:00.01
27 Martin Lisk Hutch's-Slocum-Co-Motion 15:54.54 Teammate Top 5: Gus Elder
28 Ben Tankus 16:17.30
29 Dan Grabski Upper Echelon Fitness and Rehabilit 16:43.91
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 8   Cat 5: 5   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anna Christiansen Ironclad/Yakima
2 Beth Ann orton Team S+M
3 Brenna Wrye-simpson Ironclad/Yakima Teammate Win: Anna Christiansen
4 Kerry Martin Bend Memorial Clinic Total Care Rac
5 Sydney Running Vertebrata Chiropractic Cycling
6 Kristina Hughes Hutch's-Slocum-Co-Motion
7 Mackenzie Madison West Coast Women's Cycling p/b Nink
8 Stacy Westbrook Therapeutic Associates PDX Cycling
9 Lelah O'shaughnessy River City Bicycles Women's Team
10 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Nink
11 Brenna Lopez-otero Bend Memorial Clinic Total Care Rac Teammate Top 5: Kerry Martin
12 Molly Macgraw Vertebrata Chiropractic Cycling Teammate Top 5: Sydney Running
13 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Nink
14 Brooke Stehley West Coast Women's Cycling p/b Nink
15 Susanna Julber Bend Memorial Clinic Total Care Rac Teammate Top 5: Kerry Martin
16 Alexandria Schultz Ironclad/Yakima Teammate Win: Anna Christiansen
17 Michelle Cunha Bend Memorial Clinic Total Care Rac Teammate Top 5: Kerry Martin
18 Bre Rue Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
19 Jan Moss Therapeutic Associates PDX Cycling
20 Sarah Tisdale Therapeutic Associates PDX Cycling
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Clara Honsinger
2 Gabrielle Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion
3 Danielle Curran Poplollies
4 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Nink
5 Neisha Strait Poplollies
6 Lisa Heathman bicycleattorney.com
7 Patricia Strange Bend Memorial Clinic Total Care Rac
8 Allison Medellin Hammer Velo
9 Nicole Pressprich Nicole Pressprich
10 Vivian Satterfield Ironclad/Yakima
11 Meghan Fischer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
12 Kim Frank Life Cycle Racing Team
13 Chloe Majlinda conrad West Coast Women's Cycling p/b Nink Teammate Top 5: Jordan Faulds
14 Deven Dmith Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
15 Kristin Denmark Poplollies Teammate Top 5: Danielle Curran
16 Betty Tucker Pacific Power Blue Sky
17 Kelly Sandow Poplollies Teammate Top 5: Danielle Curran
18 Virginia Xing Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
19 Vikki Bourcier Poplollies Teammate Top 5: Danielle Curran
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 6   Cat ?: 11