Log In
Dirty Circles • Mar 17 2013
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
Mostly Cloudy, 46 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling
2 Kent Ross Trailhead Coffee Roasters
3 Harry Zimba Beaverton Bicycle Club
4 Braden Fridell Beaverton Bicycle Club
5 Joshua Tsen PDX Devo Junior Cycling Teammate Win: Noah Beggs
6 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club
7 Brian Connelly
8 Paul Furst Camas Bike and Sport
9 Nathanael Hart Hapi-Go!
10 Sharon Hart Hapi-Go!
11 Kyler Ervin Capitol Velo
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Bourcier Dark Horse
2 Joshua Liberles HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
3 Kyle Brown Therapeutic Associates PDX Cycling
4 Jason Riffle HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
5 Dave Campbell Hutch's-Slocum-Co-Motion
6 Thomas Cody Dark Horse Teammate Win: Paul Bourcier
7 William O'donnell Vertebrata Chiropractic Cycling
8 Mike Stockton Planet X p/b On One
9 Duncan Oliphant Therapeutic Associates PDX Cycling Teammate Top 5: Kyle Brown
10 Matthew Slater Evolution Racing Team/River City Bi
11 Wessel Robin HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Teammate Top 5: Joshua Liberles
12 Chris Hamilton
13 Stephen Bedford HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Teammate Top 5: Joshua Liberles
14 Mark Crawford Ironclad/Yakima
15 David Root Therapeutic Associates PDX Cycling Teammate Top 5: Kyle Brown
16 Stewart Myers Vertebrata Chiropractic Cycling
17 John Browning Evolution Racing Team/River City Bi
18 Brian Marcroft Upper Echelon Fitness and Rehabilit
19 Steven R holland Illy Coffee-River City Bicycles
20 Sage Freeman Planet X p/b On One
21 Michael Benno Dark Horse Teammate Win: Paul Bourcier
22 Brant Buchholz Therapeutic Associates PDX Cycling Teammate Top 5: Kyle Brown
23 John Obrien Evolution Racing Team/River City Bi
24 Craig Broberg HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Teammate Top 5: Joshua Liberles
25 Brad Gebhard Multnomah Athletic Club
26 David Saltzberg Rebound/Tireless Velo
27 Sal Collura SLOCUM Race Team
28 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi
29 Erik Anderson
30 Aaron Coker HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Teammate Top 5: Joshua Liberles
31 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi
32 Ryan Jarrell HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Teammate Top 5: Joshua Liberles
33 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling Teammate Top 5: Kyle Brown
34 David Haag Unattached
35 Cort Buchholz HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Teammate Top 5: Joshua Liberles
36 Tom James bicycleattorney.com
37 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi
38 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
39 Mark Ginsberg HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Teammate Top 5: Joshua Liberles
DNF David Hart Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
DNF David Ripp West End Bikes/Specialized
DNF Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Michael Medina Hapi-Go!
DNF Roger Lloyd Therapeutic Associates PDX Cycling Teammate Top 5: Kyle Brown
DNF Scott Harman HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Teammate Top 5: Joshua Liberles
DNF Neil Green Therapeutic Associates PDX Cycling Teammate Top 5: Kyle Brown
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 15   Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat 5: 6   Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tony Dirks Rogue / Mt. View Cycles
2 Peter Seelig Dr Will Bar
3 Jamie Mikami Rubicon
4 Andrew Hayes Rogue / Mt. View Cycles Teammate Win: Tony Dirks
5 Bruce Carter Team ESC Sports - Bio Racer
6 Jonathan Nelson Team ESC Sports - Bio Racer
7 Doug Brecht crank
8 Matt Edler crank
9 Dave Dezellem Ironclad/Yakima
10 Jerrol Lackey West End Bikes/Specialized
11 Erik Bakker Ironclad/Yakima
12 Steve Swanson
13 Joel Crouch Ironclad/Yakima
14 Jason Feig Portland Velo Racing Team
15 Keith Levesque Rogue / Mt. View Cycles Teammate Win: Tony Dirks
16 Scott Ballard Half Fast Velo presented by Ninkasi
17 Steve Long Team ESC Sports - Bio Racer Teammate Top 5: Bruce Carter
18 Sasha Lacey Portland Velo Racing Team
19 Sean Bergman Portland Velo Racing Team
20 Joe Hamilton
21 Christopher Hoops
22 Rob Thompson Ironclad/Yakima
23 Joe Martin Ironclad/Yakima
24 Vince Blaney Dr Will Bar Teammate Top 5: Peter Seelig
25 Jason Fleming Portland Velo Racing Team
26 ? ?
27 Ryan Altman Bend Memorial Clinic Total Care Rac
28 Jon Thomsen Dr Will Bar Teammate Top 5: Peter Seelig
29 David Thielen ii Dr Will Bar Teammate Top 5: Peter Seelig
30 Mark Koller Ironclad/Yakima
31 Dave Aldersebaes Ironclad/Yakima
DNF Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 27  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi
2 Andrew Marges Hammer Velo
3 Bradley Maier Therapeutic Associates PDX Cycling
4 Johnny Burrell
5 Aaron Even Therapeutic Associates PDX Cycling
6 Kevin Billingsley crank
7 Darren Ferris Hammer Velo Teammate Top 5: Andrew Marges
8 Dennis Starkey
9 Jeff Boehlke The Spokesmen
10 Lukas Hermes Portland Velo Racing Team
11 Keyon Maljai Therapeutic Associates PDX Cycling Teammate Top 5: Bradley Maier
12 Brandon Cornejo Portland Velo Racing Team
13 Adam Tate Guinness Cycling Team
14 Vincent Plaza BriHOP Cycling
15 Stanley L. saviage Beaverton Bicycle Club
16 Darren Smith Rubicon
17 Jamie Fitzgerald
18 Stewart Campbell Planet X p/b On One
19 Sam Shiffman Portland Velo Racing Team
20 Steve Zimba
21 Tom Kelly
22 Mike Meier
23 Geoff Rinella
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brad Winn HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
2 Mark Porcella
3 Sam Rosenberg Hutch's-Slocum-Co-Motion
4 Grant Boursaw Gregg's/Trek
5 Alex Yale Therapeutic Associates PDX Cycling
6 Eric Nelson Soraz Racing p/b CAPA
7 Grant Mcelroy Team Specialized Racing
8 Matthew Slater Evolution Racing Team/River City Bi
9 Kent Ross Trailhead Coffee Roasters
10 Evan Siroky Guinness Cycling Team
11 Jason Riffle HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Teammate Win: Brad Winn
12 Chris Hamilton
13 Paul Bourcier Dark Horse
14 Galen Mittermann HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Teammate Win: Brad Winn
15 Mike Kath Therapeutic Associates PDX Cycling Teammate Top 5: Alex Yale
16 Stewart Myers Vertebrata Chiropractic Cycling
17 Sam Schartz Hutch's-Slocum-Co-Motion Teammate Top 5: Sam Rosenberg
18 Trevor Spahr HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Teammate Win: Brad Winn
19 John Browning Evolution Racing Team/River City Bi
20 Joshua Liberles HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Teammate Win: Brad Winn
21 Cole Hilton Vertebrata Chiropractic Cycling
22 Casey Ehrman Therapeutic Associates PDX Cycling Teammate Top 5: Alex Yale
23 Andrew Neill Rolf Prima
24 Stephen Mcdade Beaverton Bicycle Club
25 Warren Atkey
26 Garrett Mcallister Canyon Bicycles Racing Team
27 Sage Freeman Planet X p/b On One
28 Alexander Clemens Upper Echelon Fitness and Rehabilit
29 Mike Stockton Planet X p/b On One
30 Clint Culpepper Team Wooly Mammoth
31 David Root Therapeutic Associates PDX Cycling Teammate Top 5: Alex Yale
32 Wessel Robin HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Teammate Win: Brad Winn
33 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
34 Steven Beardsley Gentle Lovers
35 Erik Hofland Therapeutic Associates PDX Cycling Teammate Top 5: Alex Yale
36 Kyle Brown Therapeutic Associates PDX Cycling Teammate Top 5: Alex Yale
37 Erik Anderson
38 Matthew Studer Therapeutic Associates PDX Cycling Teammate Top 5: Alex Yale
39 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood
40 Brian Marcroft Upper Echelon Fitness and Rehabilit
41 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club
42 Brant Buchholz Therapeutic Associates PDX Cycling Teammate Top 5: Alex Yale
43 Michael Benno Dark Horse
44 Thomas Cody Dark Horse
45 William O'donnell Vertebrata Chiropractic Cycling
46 Logan Evans Vertebrata Chiropractic Cycling
47 Stephen Bedford HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Teammate Win: Brad Winn
48 Aaron Aikin Dr Will Bar
49 Cort Buchholz HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Teammate Win: Brad Winn
50 Brad Gebhard Multnomah Athletic Club
DNF Ryan Mccracken HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Teammate Win: Brad Winn
DNF Ryan Jarrell HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Teammate Win: Brad Winn
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 19   Cat 3: 9   Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Will Hawkins Trusty Switchblade
2 Cliff Eslinger StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
3 Alex Nelson Chinook Cycling Club
4 Bradley Hogan Lost Highway
5 David Baldwin
6 Logan Trammell Hapi-Go!
7 Nils Tillstrom BriHOP Cycling
8 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club
9 Michael Zaccaro Soraz Racing p/b CAPA
10 Andrew Hawley Lost Highway Teammate Top 5: Bradley Hogan
11 Josiah Zukowski
12 Kris Fischer Heartstrings Cycling
13 Timothy Olin-sipe Beaverton Bicycle Club
14 William Mccolloch
15 Jerome Leedy Soraz Racing p/b CAPA
16 Ben Corbalis
17 Brian Hart jr. Hapi-Go!
18 Chad Butler Hapi-Go!
DNF Douglas Sproston
DNF Dan Grabski Upper Echelon Fitness and Rehabilit
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heather Vanvalkenburg Upper Echelon Fitness and Rehabilit
2 Lelah O'shaughnessy River City Bicycles Women's Team
3 Anna Christiansen Ironclad/Yakima
4 Kristina Hughes Hutch's-Slocum-Co-Motion
5 Courtney Gould Therapeutic Associates PDX Cycling
6 Stacy Westbrook Therapeutic Associates PDX Cycling
7 Amy Shepard Bike Gallery - Bontrager Trek
8 Leia Tyrrell Ironclad/Yakima Teammate Top 5: Anna Christiansen
9 Sarah Tisdale Therapeutic Associates PDX Cycling Teammate Top 5: Courtney Gould
10 Bre Rue Planet X p/b On One
11 Erin Playman River City Bicycles Women's Team Teammate Top 5: Lelah O'shaughnessy
12 Amy Campbell River City Bicycles Women's Team Teammate Top 5: Lelah O'shaughnessy
13 Mielle Blomberg Team S+M
14 Hannah Mcdade Exergy Twenty16 Jnr Development
15 Alana Armstrong Ironclad/Yakima Teammate Top 5: Anna Christiansen
16 Sharon Anderson Ironclad/Yakima Teammate Top 5: Anna Christiansen
17 Stephanie Croy Therapeutic Associates PDX Cycling Teammate Top 5: Courtney Gould
18 Andrea Fisk-beardsley Gentle Lovers
19 Nissy Cobb River City Bicycles Women's Team Teammate Top 5: Lelah O'shaughnessy
20 Heather Johnson Beaverton Bicycle Club
21 Jeanne Beko Athletes Lounge Cycling Team
22 Norrene Godfrey Rubicon
DNF Cristina Mihaescu
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 5   Cat 4: 3   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lara Kessler Ironclad/Yakima
2 Robin Gumpert Therapeutic Associates PDX Cycling
3 Brenna Wrye-simpson Ironclad/Yakima Teammate Win: Lara Kessler
4 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Nink
5 Susannah Hart Hapi-Go!
6 Lisa Heathman bicycleattorney.com
7 Annie Bertucio
8 Heather Daniel West Coast Women's Cycling p/b Nink Teammate Top 5: Deann Garcia
9 Amanda Gilchrist Sweetpea Ladies Auxiliary
10 Karin Wohlert Sorella Forte p/b St Honor? Bakery
11 Katie Nelson
12 Christine A holland Sorella Forte p/b St Honor? Bakery
13 Rachel Bagley IRA Ryan Cycles Cross Team
14 Tess Weir
15 Jen Powell IRA Ryan Cycles Cross Team
16 Erin Lolich
17 Vivian Satterfield Ironclad/Yakima Teammate Win: Lara Kessler
18 Alexandria Schultz Ironclad/Yakima Teammate Win: Lara Kessler
DNF Vicky Hanson
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 16