Log In
Fat Tire Classic • Apr 22 2018
Series: BUBBA 2018
Clear, 57 degrees, wind 9 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Paul Richard Riverside Racing 1:42:12 0:24:50 0:25:22 0:25:38 0:26:21
2 Mike Wonderly 1:42:21 0:24:54 0:25:30 0:25:52 0:26:04
3 Scott Martin Scottee's Westport Bicycle 1:43:07 0:24:50 0:25:26 0:25:38 0:27:11
4 Torben Berwald Cycle Loft 1:44:21 0:24:52 0:25:53 0:26:50 0:26:45
5 Tyler Munroe RIVERSIDE RACING 1:48:32 0:25:32 0:27:09 0:27:38 0:28:12
6 Charlie Beal Benidorm Bikes 1:50:16 0:26:23 0:27:22 0:28:07 0:28:23
7 David Boyce State 9 Racing p/b Vittoria 1:51:13 0:26:50 0:28:11 0:27:52 0:28:19
8 Fabian Esponda LBC 1:56:30 0:28:04 0:30:02 0:29:13 0:29:09
9 Joel Brown Clif Bar/Giordana 1:59:26 0:26:24 0:28:33 0:31:32 0:32:55
10 John Buser Putney / westhill 2:00:27 0:28:45 0:30:40 0:30:30 0:30:31
11 Ward Ogden Putney Bike Club/West Hill Shop 2:08:31 0:30:10 0:31:27 0:32:48 0:34:04
12 Mark Mahoney 2:12:33 0:29:45 0:31:54 0:34:12 0:36:40
13 James Craddock Sea Sports Cycling 1:50:01 0:36:40 0:36:40 0:36:40
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Ben Powers Riverside Racing 1:40:15 0:23:41 0:25:20 0:25:22 0:25:51
2 Chase Kerzel CURE RAGE 1:40:59 0:23:43 0:25:20 0:25:52 0:26:02
3 Scott Yarosh Cyclonauts Racers 1:41:34 0:23:58 0:25:28 0:25:59 0:26:08
4 Adam Sullivan Thule 1:42:52 0:24:17 0:26:08 0:25:42 0:26:44
5 Adam Lovell Cycle Lodge 1:43:05 0:24:41 0:25:42 0:26:10 0:26:30
6 Miles Ericson Santa Cruz 1:44:03 0:24:35 0:26:16 0:26:02 0:27:08
7 Martin Schleede Bike Brothers 1:44:44 0:24:42 0:25:38 0:26:55 0:27:27
8 Sean Curran Bicycle Express Racing 1:45:03 0:24:37 0:25:46 0:26:24 0:28:15
9 Jeff Fairbanks 1:45:54 0:24:38 0:26:24 0:27:27 0:27:23
10 Timothy Burgher Bicycle Express Racing 1:46:00 0:25:17 0:26:34 0:27:10 0:26:57
11 Finnegan O'connor Competitive Edge Ski & Bike 1:47:51 0:24:15 0:26:06 0:26:22 0:31:06
12 Mark Walters Crankskins / Singletrack Academy 1:47:57 0:25:06 0:26:49 0:27:39 0:28:22
13 Josh Austin State 9 Racing p/b Vittoria 1:48:01 0:25:08 0:26:52 0:27:53 0:28:07
14 Trevor August Park Ave Bike p/b Borah Teamwear 1:49:15 0:24:46 0:26:12 0:28:01 0:30:15
15 Brendan Mahoney G.S. La Chiocciola 1:50:28 0:26:20 0:27:37 0:27:30 0:28:58
16 Jonathan Favata TRT Bicycles 1:51:51 0:25:47 0:28:12 0:28:46 0:29:05
17 Owen August Park Ave Bike p/b Borah Teamwear 2:00:33 0:24:50 0:27:57 0:30:54 0:36:51
18 Scott Shedeck 2:01:15 0:29:10 0:30:37 0:30:02 0:31:25
19 Jim Sullivan bikebarnracing.com 2:05:20 0:28:23 0:30:19 0:32:54 0:33:43
20 Jacob Van deusen 2:07:16
21 David Jaffe Sunapee/Continental Paving/Buchikas 2:11:58 0:29:17 0:32:29 0:34:00 0:36:10
DNF Colin Reuter B2C2 p/b JRA Cycles 0:29:40 0:29:40 0:29:40
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 8   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Roger Aspholm Finkraft Cycling Team 1:38:17 0:24:31 0:24:29 0:24:31 0:24:44
2 Vinny Bolt Corner Cycle 1:39:46 0:24:34 0:24:29 0:24:43 0:25:58
3 Jeffrey Craddock Sea Sports Cyclery & Outdoor 1:42:01 0:24:33 0:24:52 0:26:10 0:26:25
4 Richard Tortorici iii R-Cubed 1:43:05 0:24:30 0:25:56 0:26:08 0:26:29
5 Amos Brumble CCB racing 1:43:32 0:24:38 0:24:49 0:25:25 0:28:40
6 Matt Troutman Scorpion Racing pb Jaguar/Land Rove 1:44:22 0:25:16 0:26:18 0:26:27 0:26:19
7 Esdras Pechim 1:44:24 0:25:12 0:26:20 0:26:09 0:26:41
8 Doug Gowen NAV North American Velo 1:44:33 0:24:46 0:25:58 0:27:07 0:26:40
9 Hunter Pronovost Cheshire Cycle Racing 1:45:19 0:24:35 0:25:29 0:26:36 0:28:37
10 Jeff Seaton 1:46:10 0:25:23 0:26:30 0:26:38 0:27:38
11 Vladimir Capka Riverside Racing 1:46:35 0:25:31 0:26:20 0:27:03 0:27:39
12 Brig Currie Spin Arts Cycling 1:46:39 0:25:33 0:26:24 0:26:55 0:27:46
13 Andrew Wellman Bicycle Express 1:46:48 0:25:35 0:26:26 0:27:08 0:27:37
14 Steve Sadler Newington Bike 1:48:22 0:25:38 0:26:35 0:27:03 0:29:05
15 David Thompson Cycle-Smart 1:49:01 0:25:28 0:28:27 0:26:57 0:28:08
16 Craig Mattern Park Ave Bike p/b Borah Teamwear 1:49:21 0:25:26 0:26:29 0:28:12 0:29:13
17 Mike Shields State 9 Racing p/b Vittoria 1:49:33 0:26:41 0:27:16 0:27:41 0:27:54
18 Ben Norris Bicycle Express Racing 1:49:39 0:26:38 0:27:13 0:27:44 0:28:02
19 Scott Davidson Blue Hills Cycling Club 1:50:09 0:26:17 0:26:55 0:28:07 0:28:48
20 Andy August Park Ave Bike 1:50:30 0:24:37 0:26:09 0:27:25 0:32:18
21 John Meyerle Team Horst Sports 1:51:33 0:26:43 0:27:57 0:28:17 0:28:35
22 Stephen Pilcer 1:51:50 0:27:03 0:27:55 0:28:27 0:28:24
23 Kenny Fries Scottee's Westport Bicycle 1:52:14 0:26:31 0:27:35 0:28:57 0:29:09
24 Dan Desmarais Scottee's Westport Bicycle 1:55:55 0:26:57 0:29:01 0:30:14 0:29:42
25 Robert Mooney Class Act Racing 2:00:08 0:28:02 0:29:41 0:30:23 0:32:00
26 Stan Lezon 2:02:14 0:26:55 0:29:24 0:32:07 0:33:47
27 Ruy Ferreira Scottee's Westport Bicycle 2:02:23 0:30:00 0:31:06 0:30:47 0:30:28
28 Arthur Roti Team Horst Sports 2:02:44 0:28:33 0:31:05 0:31:09 0:31:54
DNF Chris Pare Minuteman Road Club 0:25:24
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 2   Cat 4: 5   Cat 5: 5   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Brian White R cubed 1:43:13 0:24:51 0:26:04 0:25:39 0:26:37
2 John Skarupa CURE RAGE 1:43:47 0:24:48 0:25:45 0:26:08 0:27:06
3 Scott Levreault Joe's Garage 1:48:20 0:25:52 0:26:32 0:27:49 0:28:05
4 Steve Segenchuk New England Devo p/b Cadence Wealth 1:49:11 0:26:44 0:27:43 0:27:37 0:27:05
5 Scott Rosenthal Mad Alchemy | Zanconato 1:49:41 0:25:56 0:27:13 0:28:14 0:28:17
6 Robert Stiles STAGE 1/AirLine Cycles 1:50:34 0:26:11 0:27:54 0:28:08 0:28:19
7 Mark Winbourne lostnationbrewing/ identityinterior 1:54:31 0:23:12 0:28:28 0:30:08 0:32:41
8 Joseph Dickerson Team Horst Sports 1:55:18 0:27:22 0:29:02 0:29:27 0:29:26
9 Peter Geloso Laurel Bike Club 1:58:34 0:28:16 0:30:09 0:30:05 0:30:03
10 Jason Selwitz 2:07:57 0:30:22 0:31:56 0:32:22 0:33:16
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Johnson Riverside Racing 0:00:00
2 Ben Ogden Brookhollow Racing 0:00:00
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sharon Sloan B2C2 p/b JRA Cycles 0:00:00
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3
1 Robert Dillon BMB Racing 1:34:54 0:30:57 0:31:44 0:32:12
2 Donald Crowell Spin Arts Cycling 1:34:55 0:31:01 0:31:46 0:32:08
3 Don Rice CCB Racing 1:35:40 0:30:59 0:31:59 0:32:41
4 George Dickerson Stage One - Airline Cycles 1:44:03 0:31:38 0:35:37 0:36:47
5 John Weferling Competitive Edge cycling 1:44:24 0:32:33 0:35:27 0:36:24
6 James Satryb 1:44:49 0:32:50 0:36:07 0:35:51
7 Gary Mikalson 1:52:16 0:34:31 0:37:06 0:40:38
8 Scott Mullin Ridgefield Bicycle Sport Club 1:53:39 0:34:58 0:37:44 0:40:56
9 Douglas Vail SilverBull VanDessel 1:23:57 0:38:22 0:45:34
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3
2 Kira Segenchuk New England Devo p/b Cadence Wealth 1:36:44 0:31:13 0:32:57 0:32:33
4 Bethany Newton RACE CF 1:46:13
Starters:1   Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3
1 Trey Jones BMB Racing 1:19:49 0:25:39 0:27:18 0:26:51
2 Colby Simone Sea Sports Clean Green Junior Team 1:20:51 0:25:37 0:27:21 0:27:52
3 Asa Chalmers 1:23:20 0:25:40 0:27:42 0:29:56
4 Nathan Champney AP Junior Development p/b Corner Cy 1:25:13 0:25:52 0:29:31 0:29:48
5 Benjamin Nafis CCAP Stage 1 Muddy Mayhem 1:26:26 0:25:49 0:28:59 0:31:38
6 Keenan Segenchuk New England Devo p/b Cadence Wealth 1:26:36 0:27:47 0:30:17 0:28:31
7 Jakob Oddleifson AP Junior Development 1:26:58 0:26:45 0:30:26 0:29:46
8 Johnny Meyerle CT Cycling Advancement Program 1:27:26 0:26:19 0:30:31 0:30:35
9 Ryan Zwick CCAP Stage 1 Muddy Mayhem 1:28:47 0:26:53 0:30:49 0:31:04
10 Frank O'reilly jr FinKraft Cycling Team 1:29:57 0:25:51 0:28:35 0:35:30
11 Evan Ghoreyeb CCAP Rocklandia RAD n GNAR 1:33:24 0:29:14 0:31:36 0:32:34
12 Sean Rourke CCAP Team Horst Junior Squad 1:35:13 0:29:44 1:05:28
13 Ben Stokes CCAP Fairfield County Youth Cycling 1:35:16 0:29:43 1:05:32
14 Antonio Amisano 1:39:35 0:51:30 0:48:05
15 Gavin Oneill 1:48:11 0:29:00 0:32:13 0:46:57
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 10   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Liza Bell PUTNEY WEST HILL
3 Lauren Powers RIVERSIDE RACING 1:41:42
Starters:1   Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3
1 Anthony Vecca 24Peace 1:22:46 0:25:44 0:27:31 0:29:30
2 Ryan Boothe South Windsor bike shop 1:23:18 0:26:19 0:28:10 0:28:48
3 Dylan Gardner Brumble Bikes 1:26:54 0:28:04 0:29:45 0:29:04
4 Daniel Cariolo B2C2 / JRA cycles 1:27:50 0:27:05 0:30:30 0:30:13
Finishers: Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3
1 Jason Lupke 1:17:42 0:25:06 0:26:26 0:26:08
2 Scott Medeiros Ten Speed Spokes 1:18:54 0:25:28 0:26:43 0:26:42
3 Benjamin Strunk Conglomerate Ltd. 1:18:57 0:25:25 0:26:34 0:26:56
4 Matthew Griswold 1:20:25 0:25:24 0:26:53 0:28:07
5 Luciano Souza Class Act Racing 1:20:38 0:25:49 0:27:00 0:27:48
6 Winslow Woodacre Minuteman Road Club 1:20:44 0:25:29 0:27:22 0:27:51
7 Michael Fowler 1:21:11 0:25:52 0:27:40 0:27:37
8 Jacob Pomerantz Storrs Center Cycle 1:21:34 0:25:56 0:27:54 0:27:43
9 Henry Browne 1:23:06 0:26:40 0:28:02 0:28:23
10 Nicholas Hrvatin 1:25:19 0:27:00 0:29:28 0:28:51
11 Adam Wesolowski Storrs Center Cycle 1:26:07 0:27:30 0:29:21 0:29:16
12 Steve Lamb Laurel Bicycle Club 1:26:39 0:28:27 0:29:18 0:28:53
13 Mikey Sudak 1:26:41 0:28:04 0:29:25 0:29:12
14 Brian Dempsey 1:27:05 0:27:26 0:29:17 0:30:21
15 Wayne Reavill NEMBA 1:27:16 0:27:12 0:29:17 0:30:46
16 Chris Mitchell 1:27:51 0:27:04 0:29:44 0:31:03
17 Tyler Parnes B2C2 p/b JRA Cycles 1:28:20 0:28:23 0:29:42 0:30:14
18 Jason Albert 1:35:25 0:29:09 0:32:23 0:33:52
19 Michael Amisano 1:36:59 0:29:30 0:32:45 0:34:43
20 Apollo Ziembroski 1:39:36 0:28:26 0:32:49 0:38:21
21 Michael Medeiros 1:42:58 0:29:52 0:33:37 0:39:28
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 8   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3
1 Todd Szegedy Ridgefield bicycle sport company 1:19:26 0:26:09 0:26:42 0:26:34
2 Oscar Purwin Minuteman Road Club 1:19:51 0:26:25 0:26:25 0:27:01
3 Alex Sousa 1:23:50 0:27:03 0:28:23 0:28:23
4 Harlan Lanes 1:23:53 0:27:08 0:28:12 0:28:33
5 Cristiano Jarbas Cristiano Jarbas Real Estate 1:24:19 0:27:26 0:28:17 0:28:35
6 Brett Chenail Team Horst Sports 1:24:26 0:27:23 0:28:17 0:28:45
7 Charles Lobosco R-Cubed 1:24:32 0:27:13 0:28:34 0:28:43
8 Wade Summers Team Horst Sports 1:26:40 0:27:51 0:28:54 0:29:55
9 Craig Schumann 1:28:01 0:27:55 0:29:47 0:30:18
10 Jason Manfredi 1:29:18 0:30:52 0:35:38 0:22:46
11 Andris Skulte 1:29:27 0:27:57 0:29:41 0:31:48
12 Eric Friberg Minuteman road club 1:30:38 0:28:57 0:30:44 0:30:56
13 Tomasz Florczyk JSC 1:35:25 0:29:46 0:32:24 0:33:14
14 Corey Acker 1:37:59 0:28:37 0:30:56 0:38:25
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3
1 Glenn James Begemann Racing Systems 1:20:53 0:26:24 0:27:03 0:27:24
2 Mark Pelletier 1:21:57 0:26:14 0:27:37 0:28:05
3 William Paredes 1:22:21 0:26:56 0:27:45 0:27:39
4 John Steiger 1:22:30 0:26:26 0:28:04 0:27:59
5 David Waltz 545 Velo 1:22:37 0:26:53 0:27:54 0:27:49
6 Don Gonzales 1:25:06 0:28:17 0:28:35 0:28:13
7 James Godbey 545 Velo 1:25:28 0:26:55 0:29:17 0:29:15
8 Michael Condin 1:27:20 0:27:34 0:29:16 0:30:29
9 Jesse Barnes The Bike Shop /Octagon 1:29:22 0:27:58 0:30:19 0:31:03
10 William Daley 1:32:43 0:29:24 0:31:36 0:31:42
11 Randy Pelletier 1:35:28 0:30:03 0:32:15 0:33:10
12 Jack Euxuto 1:35:40 0:30:44 0:32:24 0:32:31
13 Eli Levine JRA Cycles 1:38:02 0:30:42 0:33:13 0:34:06
14 Scott Nolan 1:38:51 0:31:02 0:32:56 0:34:53
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3
1 Kristin Motley 1:46:38 0:33:54 0:35:06 0:37:38
2 Sara Melikian pedalpowertraining.com 1:46:57 0:33:44 0:35:41 0:37:30
3 Kaitlyn Kehoe Northampton Bicycle Racing 1:54:26 0:34:55 0:38:40 0:40:49
4 Lauren Kling 1:55:20 0:35:56 0:39:38 0:39:45
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3
1 Anne August Park Ave Bike 1:41:11 0:31:23 0:34:10 0:35:37
2 Lauren Coscia R Cubed 1:43:24 0:32:06 0:35:02 0:36:15
3 Michelle Carney 1:45:41 0:33:43 0:35:08 0:36:49
4 Holly Hageman 1:48:58 0:34:41 0:36:32 0:37:45
5 Joanne Dirusso 1:52:30 0:33:51 0:37:23 0:41:14
6 Kathleen Gonzales 1:56:03 0:35:40 0:39:27 0:40:55
7 Karen Lynn Northampton Cycling Club 2:02:36 0:36:38 0:42:51 0:43:06
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2
1 David Gilchrist Centerline Optics 0:59:28 0:28:55 0:30:32
2 Ruda Souza 1:01:13 0:29:27 0:31:45
3 Roderick Eskew Laurel Bike Club 1:02:46 0:30:25 0:32:20
4 Daniel Cassella CFM Cycles 1:03:15 0:31:03 0:32:12
5 Preston Sanford 1:04:13 0:31:23 0:32:49
6 Zachary Thorne BBC CFM 1:04:31 0:31:43 0:32:47
7 Jonathan Dumonski 1:06:09 0:30:38 0:35:30
8 Kc Shailer 3rd 1:07:44 0:33:40 0:34:04
9 Daniel Fama 1:10:53 0:34:34 0:36:18
10 Daniel Flickinger 1:12:18 0:35:33 0:36:45
11 Matthew Migiano 1:16:07 0:37:39 0:38:27
12 Jarred Raymond 1:19:44 0:36:23 0:43:21
13 Stillman Jordan 1:46:29 0:53:14 0:53:14
DNF Greg Gutgsell 0:35:34 0:35:34
DNF Ryan Pelletier
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2
1 Chad Willey State 9 Racing 0:58:02 0:28:00 0:30:01
2 Brad Gauthier 0:58:42
3 Gabe Jidan 0:59:50 0:29:45 0:30:04
4 Shane Delgrosso Wayfarer Bicycle 0:59:53 0:28:51 0:31:02
5 Robert Langweil Greater Hartford Cycling Club 1:00:17 0:29:44 0:30:32
6 Scott Furtado 1:0017 0:29:44 0:30:32
7 Steffen Huber Cheshire Cycle Racing 1:01:46 0:30:09 0:31:36
8 Martin Senecal Competitive Edge Racing Team 1:02:14 0:30:13 0:32:00
9 Kevin Prestage 1:02:15
10 Seiji Nakamura 1:02:16 0:30:26 0:31:50
11 Chris Demars Team 43 1:02:33 0:30:18 0:32:15
12 Kyle Herlihy C3 RACING 1:02:39 0:30:11 0:32:27
13 Sean Murphy 1:03:04 0:31:17 0:31:47
14 John Hendershot 1:04:11 0:31:14 0:32:56
15 Steven Blondin 1:04:12 0:31:20 0:32:52
16 Timothy Sekelsky Riverside Racing 1:04:51 0:31:47 0:33:03
17 Steve May 1:05:16 0:32:57 0:32:19
18 Kevin Peoples Rocklandia Rad and Gnar 1:07:55 0:33:12 0:34:43
19 Duane Samuel New Haven Bicycling Club 1:16:05 0:35:29 0:40:36
20 Matthew Waskiewicz Team ERRACE p/b DSO Manufacturing 1:17:45 0:37:48 0:39:57
21 Sam Avery 1:25:01 0:39:32 0:45:29
22 Tim Brown Team Half Fast 1:26:53 0:34:03 0:52:50
23 Robert Pace 1:28:45 0:40:21 0:48:23
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 3   Cat 5: 6   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2
1 Erik Wohlert 1:00:42 0:29:31 0:31:11
2 Ron Chevrette State 9 Racing p/b Vittoria 1:00:44 0:29:28 0:31:16
3 Douglas Manfred 1:02:47 0:31:17 0:31:30
4 Jim Paiva State 9 Racing p/b Vittoria 1:03:54 0:30:54 0:32:59
5 Edward Ehrichs Sunmark Federal Credit Union 1:05:02 0:31:47 0:33:14
6 Brian Jusseaume 1:05:13 0:31:51 0:33:21
7 Michael St lawrence none 1:05:38 0:31:49 0:33:49
8 Jim Wright 1:06:00 0:32:14 0:33:45
9 Brett Metzaek 1:07:02 0:32:12 0:34:49
10 Thomas Ghoreyeb Laurel/Rad & Gnar 1:07:22 0:32:16 0:35:05
11 Ethan Waters 1:07:32 0:32:18 0:35:14
12 John Martin 1:33:24 0:32:20 0:36:21
13 Matthew Lennon Capital Bicycle Racing Club 1:09:07 0:33:30 0:35:36
14 John Grattan Rocklandia Rad n Gnar 1:09:17 0:33:34 0:35:43
15 Christopher Peterson 1:09:41 0:34:24 0:35:17
16 Frank Kowalonek RTX MTB GT 1:09:44 0:34:40 0:35:04
17 Stephen Bestrychi 1:12:15 0:35:01 0:37:14
18 Franc Strazar 1:16:22
19 Mark Belsky 1:23:56 0:39:30 0:44:26
20 Brien Fields 1:27:26 0:42:22 0:45:03
21 Wayne Falce 1:32:41 0:42:18 0:50:22
22 David Simon Thje RezRyderz 1:37:26 0:36:42 1:00:43
23 Ted Goerner RezRyders 1:37:27 0:42:39 0:54:48
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 9   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2
1 Hunter Ralston 1:12:54 0:36:19 0:36:35
2 Darcey Moore B2C2 / JRA Cycles 1:17:30 0:37:38 0:39:52
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2
1 Melinda White R Cubed 1:08:07 0:33:12 0:34:54
2 Laura Summers Team ERRACE 1:09:51 0:34:22 0:35:28
3 Sandra Delgrosso 1:11:35 0:34:54 0:36:41
4 Cheryl Jackson 1:12:45 0:35:00 0:37:45
5 Maria Dumoulin Class Cycles/ Ovens of France 1:15:18 0:37:23 0:37:54
6 Christine Makris Benidorm Bikes 1:16:14 0:36:40 0:39:34
DNF Brooke Spaulding This Team Saves Lives 0:33:05 0:33:05
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2
1 Sarah Gibertoni 1:11:02 0:33:32 0:37:30
2 Maya Brown CCAP / Farmington Valley Youth Cycl 1:24:38 0:41:52 0:42:45
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2
1 Aj August Park Ave Bike p/b Borah Teamwear 0:57:06 0:27:33 0:29:33
2 Kevin Mullaly 0:58:36 0:28:40 0:29:55
3 Ryan Avery AP Junior Development p/b Corner Cy 0:58:44 0:28:40 0:30:03
4 David Thompson CCAP Fairfield County Youth Cycling 1:00:12 0:28:42 0:31:30
5 Ethan Delgrosso Wayfarer Bicycle 1:03:24 0:29:18 0:34:06
6 Markus Dumoulin CCAP Waldo Warriors 1:03:25 0:31:00 0:32:25
7 Axl Pildner CCAP Rocklandia Rad n Gnar 1:03:27 0:31:41 0:31:45
8 Jackson Waters CCAP Fairfield County Youth Cycling 1:07:10 0:31:37 0:35:32
9 Gavin Wiggin Central Wheelers 1:07:32 0:31:40 0:35:52
10 Jake Muldoon CCAP Stage 1 Muddy Mayhem 1:08:04 0:32:31 0:35:33
11 Riley Nakamura CCAP/Fairfield County Youth Cycling 1:08:53 0:33:27 0:35:25
12 Lukas Bijleveld CCAP RTX MTB JUNIOR TEAM 1:09:00 0:31:38 0:37:21
13 Eric Peterson CCAP Fairfield County Youth Cycling 1:09:18 0:32:36 0:36:41
14 Cole Ricardi Team Horst 1:10:15 0:33:25 0:36:49
15 Ned Jobson Rocklandia Rad & Gnar 1:10:52 0:34:06 0:36:46
16 Owen Fluckiger CCAP Stage 1 Muddy Mayhem 1:11:29 0:33:44 0:37:45
17 Jake Tacinelli CCAP Central Wheelers 1:13:14 0:34:32 0:38:42
18 James Oksanen CCAP Central Wheelers 1:13:52 0:36:34 0:37:17
19 Alan Becker 1:17:10 0:36:08 0:41:01
20 Justin Kennedy CCAP Rocklandia RAD n GNAR 1:18:45 0:38:00 0:40:45
21 Weston Winbourne CCAP Team Horst Junior Squad 1:19:34 0:36:36 0:42:58
22 Nicholas Straka Rocklandia Rad & Gnar 1:19:57 0:36:14 0:43:43
23 Kyle Czajka CCAP Stage 1 Muddy Mayhem 1:21:54 0:35:26 0:46:28
24 Charles Griswold CCAP Stage 1 Muddy Mayhem 1:24:30 0:38:08 0:46:22
25 Owen Kocaba Rocklandia Rad and Gnar 1:26:37 0:38:09 0:48:28
26 Connor Dainiak CCAP Central Wheelers 1:30:53
27 Eiiyaan Shakeel 1:31:14 0:41:39 0:49:34
28 Cameron Varricchio 1:48:01 0:51:26 0:56:35
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 15   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2
1 Kyle Mullaly CT Cycling Advancement Program 0:58:35 0:28:22 0:30:12
2 Ryan Sherwin 0:59:02 0:28:39 0:30:22
3 Tyler Stevens 1:01:23
4 Liam Hangen CCAP Stage 1 Muddy Mayhem 1:02:05 0:29:47 0:32:17
5 Sky Reznik CCAP Fairfield County Youth Cycling 1:02:48 0:29:54 0:32:54
6 Logan Parent 1:04:02 0:30:37 0:33:24
7 Filip Kielbonica 1:04:15 0:30:31 0:33:43
8 Jeremy Labelle 1:05:12 0:30:25 0:34:46
9 Andrew Buckley 1:06:10
10 Michael Williams 1:07:45 0:31:20 0:36:25
11 Ryan Peoples CCAP Rocklandia Rad n Gnar 1:10:15 0:33:30 0:36:44
12 Shane Grattan CCAP Rocklandia Rad and Gnar 1:10:34 0:34:22 0:36:11
13 Aiden Nutall 1:12:27 0:34:38 0:37:49
14 Dean Bourtsev CCAP Fairfield County Youth Cycling 1:18:50 0:33:47 0:45:02
15 Jason Prescott 1:23:02 0:41:31 0:41:31
16 Sam Huffman 1:27:58 0:38:59 0:48:59
17 Tyson Gibertoni CCAP RTX MTB 1:29:25 0:40:55 0:48:30
18 Isiah Montanez 0:53:52 0:53:52
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 7   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2
1 Owen Jones BMB Racing 1:08:08 0:34:11 0:33:56
2 William Nafis CCAP Stage 1 Muddy Mayhem 1:11:30 0:35:58 0:35:32
3 Cade Fravel CCAP Fairfield County Youth Cycling 1:11:38 0:35:56 0:35:41
4 Joel Kowalonek CCAP RTX MTB Junior Team 1:12:22 0:36:20 0:36:02
5 Shepard Livingston CCAP Team Horst Junior Squad 1:13:03 0:36:10 0:36:53
6 Alejandro Huber CCAP RTX MTB Junior Team 1:16:48 0:38:03 0:38:45
7 Timothy Craddock Sea Sports Cyclery 1:16:57 0:38:05 0:38:52
8 Aaron Kowalonek CCAP RTX MTB Junior Team 1:18:23 0:40:52 0:37:30
9 Evan Waters CCAP Fairfield County Youth Cycling 1:19:06 0:38:42 0:40:24
10 Charles Lobosco iii R-Cubed 1:19:31 0:40:36 0:38:54
11 Rowyn Burgess 1:20:57 0:38:08 0:42:49
12 Boden Chenail CCAP Team Horst Junior Squad 1:26:02 0:43:05 0:42:57
13 Myles Haas Waldo Warriors CCAP Regional Team 1:29:42 0:44:28 0:45:13
14 Lars Roti CCAP Team Horst Junior Squad 1:29:44 0:43:35 0:46:08
15 Jack Geran Fairfield County Youth Cycling Team 1:29:56 0:43:55 0:46:01
16 Tristan Gauvin Team Edge 1:33:24 0:46:07 0:47:17
17 Jakob Burnham 1:35:20 0:45:33 0:49:47
18 Lucas Price-glynn CCAP CENTRAL WHEELERS 1:35:38 0:46:04 0:49:34
19 Mason Leitz CCAP - Waldo Warriors 1:36:32 0:44:50 0:51:41
20 Landon Hendershot CCAP RTX MTB Junior Team 1:37:03 0:46:05 0:50:57
21 Max Milliard CCAP RTX MTB Junior Team 1:37:13 0:50:20 0:46:53
22 Hendrix Ferraro 1:42:49 0:54:29 0:48:20
23 Hudson Ferraro 1:42:51 0:54:25 0:48:25
24 James read Ebert 1:43:16 0:46:55 0:56:21
25 Nathaniel Summers CCAP Central Wheelers 1:46:55 0:46:47 1:00:07
26 Brian Kalwat CCAP RTX MTB Junior Team 1:55:04 0:52:55 1:02:08
27 Jason Harmon CCAP Stage 1 Muddy Mayhem 1:00:48 1:00:48
28 Colby Dainiak CCAP Central Wheelers 1:00:51
29 Wyatt Pennington CCAP Stage 1 Muddy Mayhem 1:00:52 1:00:52
30 William Oksanen CCAP Central wheelers 1:04:23 1:04:23
31 Micah David Central Wheelers 1:04:36 1:04:36
DNF Edward Hageman CCAP Stage 1 Muddy Meyhem
Finishers: Cat 5: 20   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aeryn Northway RTX MTB GT 1:14:22
2 Melody Desplaines CCAP RTX MTB Junior Team 0:00:00
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2
1 Finley Aspholm Finkraft Cycling Team 1:11:55 0:37:08 0:34:46
2 Teagan Geran Fairfield County Youth Cycling Team 1:15:28 0:37:10 0:38:18
3 Amanda Meyerle CCAP Sherpa Junior Cycling Team 1:57:08 0:50:17 1:06:50
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Tom Huffman 45:07:06
2 Craig Ough Rumsey Hall 0:47:17 0:47:17
3 Saxon Annonson 0:51:14 0:51:14
4 Israel Ferreira 0:51:18 0:51:18
5 Stephen Abbott 0:59:06 0:59:06
6 Salvatore Lanzofano 1:02:35 1:02:35
Finishers: Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Orion Cenkl 0:32:20 0:32:20
2 Addison Pennington Rumsey Hall 0:34:51 0:34:51
3 Owen Annonson 0:39:14 0:39:14
4 Eric Duoji Rumsey Hall 0:43:31 0:43:31
5 Taichi Nguyen Rumsey Hall 0:46:38 0:46:38
6 Doug Crane 0:46:38 0:46:38
7 Brandon Dewitt 0:47:01 0:47:01
8 Jack Schroder ccap fairfield county youth cycling 0:47:18 0:47:18
DNF Aaaron Sandler
9 Kent Goerner 0:40:37
10 Jax Schmitz CCAP 0:52:13 0:52:13
11 Cam Salem 0:52:39 0:52:39
12 Theodore Braiewa 0:54:39 0:54:39
13 Max Romilly CCAP Seawolves Regional Junior Team 0:57:21 0:57:21
15 Logan Smith Rumsey Hall 0:59:07
16 Royce Burgess 1:00:20
17 Noah Rocklin 1:01:18
18 Massie Hayes 1:04:12
19 Evan Sohn CCAP Central Wheelers 1:05:39
20 Willard Seedman 1:08:52
21 Michael Pfarr CCAP Seawolves Regional Junior Team 1:29:44
Starters:13   Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Erin Dumonski 0:42:02 0:42:02
2 Julie Tacinelli 0:48:03 0:48:03
3 Izzi Greenberg 0:52:11 0:52:11
4 Michele Stryeski 0:58:37 0:58:37
Finishers: Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Anastasia Haubrich Petal Power 0:44:24 0:44:24
2 Meena Gourley 0:45:38 0:45:38
3 Sadie Bell 0:46:36 0:46:36
4 Dava Dudek CCAP Petal Power 0:47:58 0:47:58
5 Tabitha Salem Waldo Warriors by Class Cycles 0:48:06 0:48:06
6 Alexandra Miller-davey 0:52:24 0:52:24
7 Cora Troutman CCAP Seawolves Regional Junior Team 0:57:15 0:57:15
8 Samantha Haubrich Petal Power 0:59:42 0:59:42
9 Raynie Murphy Rumsey Hall 1:02:42 1:02:42
10 Eva Cohen CCAP Petal Power 1:05:37 1:05:37
11 Elena Huber CCAP RTX MTB Junior Team 1:06:51 1:06:51
12 Delilah Van ness CCAP Petal Power 1:12:04 1:12:04
13 Nicolette Leitz CCAP - Waldo Warriors 1:19:03 1:19:03
14 Kenna Tryba 1:20:55 1:20:55
15 Kelley Johnson riding redcoats 1:22:52 1:22:52
16 Julia Golden Rumsey Hall 1:35:52 1:35:52
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
14 Gavin Guerraz 0:58:16
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5
1 Neal Burton Team DSO Mfg.-ERRACE 2:01:14 0:23:51 0:23:28 0:24:12 0:24:45 0:24:57
2 Robert Nash Team Spark 2:01:15 0:23:49 0:23:29 0:24:12 0:24:43 0:25:01
3 Matthew Green Bicycle Express Racing 2:01:16 0:23:52 0:23:24 0:24:12 0:24:46 0:25:00
4 Logan Kasper 2:02:47 0:23:55 0:23:34 0:24:28 0:25:35 0:25:14
5 Chris Hamlin Bicycle Express Racing 2:03:26 0:23:54 0:23:37 0:24:17 0:25:23 0:26:14
6 Jake Hollenbach Hollenbach & Friends 2:06:00 0:23:50 0:23:31 0:24:12 0:26:22 0:28:04
7 Michael Wissell B2C2 p/b JRA Cycles 2:06:27 0:23:57 0:24:54 0:25:24 0:25:42 0:26:28
8 Frank O'reilly Finkraft Cycling Team 2:08:36 0:23:56 0:23:43 0:26:10 0:26:45 0:28:00
9 Carl Devincent JRA Cycles 2:10:30 0:24:39 0:26:23 0:26:02 0:26:24 0:26:59
10 Gregory Jancaitis Bicycle Express Racing 2:16:25 0:25:19 0:26:34 0:27:18 0:28:01 0:29:12
11 Gregg Griffo Park Ave Bike p/b Borah Teamwear 2:20:31 0:25:57 0:27:07 0:27:18 0:28:19 0:31:49
12 Erik Carlson Cycle Craft Fitness 2:23:03 0:23:58 0:24:54 0:26:15 0:32:19 0:35:36
Finishers: Cat 1: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5
1 Kelly Catale State 9 Racing p/b Vittoria 2:19:32 0:26:07 0:27:46 0:28:18 0:28:23 0:28:56
2 Alecia Faustini Laurel Bike Club 2:25:39 0:27:25 0:29:18 0:29:32 0:29:14 0:30:08
3 Tira Denny Allspeed 2:25:57 0:27:14 0:28:38 0:29:38 0:30:25 0:29:59
4 Kathryn Lawrence 2:29:43 0:27:26 0:29:41 0:29:41 0:31:04 0:31:48
5 Amanda Bayer NEWINGTON BICYCLE 2:31:36 0:28:22 0:30:06 0:30:38 0:31:07 0:31:21
6 Kimberly Milton R-Cubed 2:32:33 0:27:27 0:28:32 0:30:20 0:32:19 0:33:53
7 Elizabeth White 2:33:43 0:27:19 0:29:09 0:31:30 0:32:44 0:32:58
8 Emily Curley Corner Cycle 2:40:56 0:29:00 0:32:29 0:33:28 0:33:58 0:31:59
9 Katherine Rusch Ten Speed Spokes 2:43:33 0:30:07 0:32:25 0:31:45 0:33:36 0:35:38
10 Nikki Montanaro bikebarn Racing 2:44:32 0:30:40 0:32:22 0:32:46 0:33:29 0:35:13
DNF Rhys May RMJ Cycling 0:32:18 0:34:28 0:35:09 0:35:53 0:28:44
DNF Kelli Montgomery STAGE 1/AirLine Cycles 0:28:48 0:35:31 0:35:31
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 7   Cat 5: 3   Cat ?: 1