Log In
Banana Belt Series #3 • Mar 22 2009
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Brown Chinook Cycling Club
2 Gant Enderle Cyclepath Racing
3 Samuel Nicoletti Gentle Lovers
4 Sage Freeman Team Oregon
5 Kent Heli Southtown Velo
6 John Kim Beaverton Bicycle Club
7 Andrew Bennett Hutch's
8 Zachary Kovalcik Team Beer
9 Cliff Thompson Beaverton Bicycle Club
10 David Hopper NoMad Sports Club
11 Mike Bene Yard Dawgs Book Club
12 Andrew Willis Ironclad Performance Wear
13 Sandy Poulson Chinook Cycling Club Teammate Win: Ryan Brown
14 Scott Hill Mob Squad
15 Cort Buchholz Therapeutic Associates Inc. Cycling
16 Roger Lloyd Finnegans Toys/Discover Chiropracti
17 David Sherman Bridgetown Velo
18 Mitch Lee Portland Velo
19 Bryan Jorgensen
20 Richard Haight Three Rivers Racing
21 J.michael Manning Three Rivers Racing
22 James Norman GSC United
23 Grant Folske Cyclepath Racing Teammate Top 5: Gant Enderle
24 Jimmy Udall Courage
25 Matthew Wills Courage
26 Luke Demoe Collin's Cycle Shop
27 Brent Emoff
28 Jesse Graden Veloshop
29 Karl Haunold GSC United
30 Brian Gumpert
31 Mike Kath Dangerboy racing
32 Brian Austin bicycleattorney.com
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 6   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Banks Portland Velo
2 Brian Mccall Veloshop
3 Brian Ratliff Portland Velo Teammate Win: John Banks
4 Joe Prettyman Beaverton Bicycle Club
5 Andrew Utz
6 Jason Butler-brown Existential Velo
7 Erik Hofland Artisan Family Racing
8 Nathan Smith Pacific Power Blue Sky
9 Alex Kroman Portland Velo Teammate Win: John Banks
10 Brent Casady Existential Velo
11 Alex Gonzalez Portland Velo Teammate Win: John Banks
12 Clint Culpepper Team Beer
13 Casey Davidson BRIHOP
14 Paul Sullivan Vista Ridge Velo
15 Jacob Balderas Existential Velo
16 Brian Gerow Ironclad Performance Wear
17 Alexander Birman Beaverton Bicycle Club Teammate Top 5: Joe Prettyman
18 Dennis Petross Portland Velo Teammate Win: John Banks
19 Montgomery Hill Beaverton Bicycle Club Teammate Top 5: Joe Prettyman
20 Mike Liefeld Existential Velo
21 Adam Ward
22 Joe Durkee bicycleattorney.com
23 Greg Deane
24 Madison Chilenski Team Oregon
25 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear
26 Shawn Small
27 Steven Russell
28 Ben Guernsey Wei
29 Guy Polson Ruination Racing/Collins Bike shop
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 3   Cat ?: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Rathe Hammer/CMG Racing Team
2 Marcel Delisser Hammer/CMG Racing Team Teammate Win: Jacob Rathe
3 Austin Arguello Hammer/CMG Racing Team Teammate Win: Jacob Rathe
4 Aaron Sander Cyclepath Racing
5 David Root Therapeutic Associates Inc. Cycling
6 Richard Suditu Beaverton Bicycle Club
7 Paul Bourcier Hutch's/OIC
8 Steve Carwile Capitol Subaru Cycling
9 Ryan Carlson Cyclepath Racing Teammate Top 5: Aaron Sander
10 Matt Ritzow Paul's Bicycle Way of Life Cycling
11 David Oliphant Therapeutic Associates Inc. Cycling Teammate Top 5: David Root
12 Ian Leitheiser Cyclepath Racing Teammate Top 5: Aaron Sander
13 Seth Patla River City Bicycles
14 Chris Swan Team Oregon
15 Matt Willhite HPChiro/Bike n' Hike/Giant
16 Seth Hosmer HPChiro/Bike n' Hike/Giant
17 Cliff Heaberlin Guinness Cycling Team
18 Scott Ogilvie
19 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio
20 Brian Marcroft Team Oregon
21 Brandon Dyer Therapeutic Associates Inc. Cycling Teammate Top 5: David Root
22 Chad Swanson Team S&M
23 Jacob Hill Bridgetown Velo
24 Erik Tonkin Team S&M
25 Mark Blackwelder Gentle Lovers
26 Joseph King Team Oregon
27 Daniel Mensher Gentle Lovers
28 Matt Mahoney Gentle Lovers
29 T. kenji Sugahara Team Oregon
30 John Bravard Cyclepath Racing Teammate Top 5: Aaron Sander
31 Benjamin Miller Guinness Cycling Team
32 Steven Holland Finnegans Toys/Discover Chiropracti
33 ? ? cycle sportif
34 Mathew Braun Team SCR
35 Daryl Hemenway Portland Velo
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 11   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Colby Wait-molyneux North River Racing
2 Zach Bowden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
3 Phelan Kostur Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
4 Joe Prettyman Beaverton Bicycle Club
5 Dan Birman Beaverton Bicycle Club
6 Lance Pugh Beaverton Bicycle Club
7 Kolben Preble Hammer Velo
8 Derrick Chasse
9 Liz Cartwright Beaverton Bicycle Club Teammate Top 5: Joe Prettyman
10 Dana Martel Pacific Power Blue Sky
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karsten Hagen ZTeam
2 David Zimbelman ZTeam Teammate Win: Karsten Hagen
3 Mark Steger Nike Cycling
4 Greg Turpen Chinook Cycling Club
5 Michael Walsh ZTeam Teammate Win: Karsten Hagen
6 Jake Vanderzanden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
7 Bruce Connelly Nike Cycling Teammate Top 5: Mark Steger
8 Matthew Slater ZTeam Teammate Win: Karsten Hagen
9 Todd Rosier Portland Velo
10 Mark Crawford Ironclad Performance Wear
11 Gordie Cumming bicycleattorney.com
12 Jeffery Otto Portland Velo
13 Dan Larson Half Fast Velo
14 Tim Ellerbruch Finnegans Toys/Discover Chiropracti
15 Peter Courogen Nike Cycling Teammate Top 5: Mark Steger
16 Thomas Ghilarducci bicycleattorney.com
17 Kurt Robinson bicycleattorney.com
18 David Saltzberg Bridgetown Velo
19 John Obrien North River Racing
20 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
21 Gerry Ellis Nike Cycling Teammate Top 5: Mark Steger
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jake Rosenfeld
2 Ron Sines Pacific Power Blue Sky
3 Hugh Gapay Hammer Velo
4 Greg Meller Life Cycle Bike Shop
5 Dean Anderson North River Racing
6 Michael Rabinowitz Tireless Velo
7 Nick Blacklock Three Rivers Racing
8 Steve Wursta Bend Bike 'N Sport
9 Kevin Nichols Pacific Power Blue Sky Teammate Top 5: Ron Sines
10 Evan Cumpston Team Rose City
11 Tim Smith Tireless Velo
12 Eric Stouck Half Fast Velo
13 Donovan Grabowski Half Fast Velo
14 Matthew s Martel Pacific Power Blue Sky Teammate Top 5: Ron Sines
15 Scott Fisher Life Cycle Bike Shop Teammate Top 5: Greg Meller
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ken Spiess bicycleattorney.com
2 Steve Long North River Racing
3 Matt Allen
4 James Thiele Team Rose City
5 Kurt Recknagle Chinook Cycling Club
6 Jeff Buck Team Rose City
7 John Wilson Pacific Power Blue Sky
8 Mike Adams
9 Eric Christenson Team Rose City Teammate Top 5: James Thiele
10 Tim Rich Team Rose City Teammate Top 5: James Thiele
11 Bruce Werner 3
12 Gregory Hartman Portland Velo
13 David Deatherage Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
14 Richard Desmond Team Oregon
15 Mark Miller Pacific Power Blue Sky
16 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club
17 Jon Gornick Hammer Velo
18 Glenn Kostur Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lance Brigman Three Rivers Racing
2 Ron Magnus
3 John Forbes Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jesse Luckett Cyclepath
2 Andrew Buswell
3 Michael Aylward Portland Velo
4 Shawn Cecotti
5 William Laubernds
6 Zachary Utz
7 John Eckert one cup
8 Steve Heinrichs
9 Peter Schwane
10 Greg Warner Ten Guys Named Alex
11 Eric Anderson Pacific Power Blue Sky
12 Tim Aylward
13 Bill Larson Cyclepath Teammate Win: Jesse Luckett
14 Christopher Brown Southtown Velo
15 Johannes ... Weber Ironclad Performance Wear
16 Jeffrey Hwang
17 Mark Koller
18 John Abcarius Portland Velo Teammate Top 5: Michael Aylward
19 Dan Evans
20 Earl Hazekamp Capitol Velo Racing Club
21 Dave Torrance
22 Russell Gober
23 Jonathan Heritage Wheelworks
24 Mark Biedrzycki Portland Velo Teammate Top 5: Michael Aylward
25 Stephen Duffy
26 Cameron Carpenter Pacific Power Blue Sky
27 Jacob Bumstead
28 Cash Lowe
29 Clark Henry Beaverton Bicycle Club
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat 5: 3   Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alice Pennington Veloforma
2 Jill Howe Therapeutic Associates Inc. Cycling
3 Pamela Archer Therapeutic Associates Inc. Cycling
4 Martha Walsh ZTeam
5 Susan Peithman Veloforma Teammate Win: Alice Pennington
6 Miranda Moon VELOFORMA-ZYM
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jen Akeroyd Team Group Health
2 Joanna Mensher Gentle Lovers
3 Heather Wills Veloforma
4 Kaytee Petross Portland Velo
5 Elise Huggins Veloforma
6 Karey Miles Therapeutic Associates Inc. Cycling
7 Georgann Shinn North River Racing
8 Tessa Sugahara Team Group Health Teammate Win: Jen Akeroyd
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lindsay Fox Team Oregon
2 Dawn Riddle Veloshop
3 Robyn Poulson Chinook Cycling Club
4 Anna Vaughn Hammer Velo
5 Lindsay Kandra Hammer Velo
6 Mindy Simmons Hammer Velo
7 Margi Lifsey Bridgetown Velo
8 Elena Larson Therapeutic Associates Inc. Cycling
9 Karleta Reierson Sorella Forte
10 Justine Saudan Bridgetown Velo
11 Alice Chang Hammer Velo Teammate Top 5: Anna Vaughn
12 Jennifer Woodruff Hammer Velo Teammate Top 5: Anna Vaughn
13 Rachael Roberts Bridgetown Velo
14 Christy Bigelow Hammer Velo Teammate Top 5: Anna Vaughn
15 Casey Arendt Bridgetown Velo
16 Jennifer Schweitzer Veloforma
17 Erin Goodall Artisan Family Racing
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sallyanne Ellis Hammer Velo
2 Angela Horton gapay Hammer Velo Teammate Win: Sallyanne Ellis
3 Lisa Belair Hammer Velo Teammate Win: Sallyanne Ellis
4 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 3