Log In
Mt. Tabor Series #4 • Jul 1 2009
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Liverman Veloce/Felt
2 Walton Brush
3 Jake Hansen Word-RCB
4 Joe Martin Veloce/Felt Teammate Win: Ryan Liverman
5 Cort Buchholz Therapeutic Associates Inc. Cyclin
6 Eirik Schulz Specialized River City Bicycles
7 Trevor O'neal
8 Matthew Wills
9 David Monnig Ironclad Performance Wear
10 Eric Nachtrab Portland Bicycle Studio
11 Mitch Lee Portland Velo
12 Justin La vigne Team Oregon
13 Harald Graham Specialized River City Bicycles
14 Ryan Thomson
15 Kevin Condron Gentle Lovers
16 Roger Lloyd Finnegans Toys/Discover Chiropract
17 Adrian Richardson Portland State University
18 Jeremy Dunn
19 Steve Brown Portland Velo
20 Jesse Homan Veloce/Felt Teammate Win: Ryan Liverman
21 Greg Adams Bridgetown Velo
22 Sean Babcock Team S&M
23 Brian Foresta
24 Phelan Kostur Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
25 Mark Crawford Ironclad Performance Wear
26 Derwyn Harris Specialized River City Bicycles
27 John Mitchem Guinness Cycling Team
28 Mike Bene Yard Dawgs Book Club
29 Patrick Gerke Team Oregon
30 Michael Palmer
31 Jonathan Mccoy
32 Aric Rist Half Fast Velo
33 Doug Evans bicycleattorney.com
34 Javad Simonsen Portland Velo
35 Steven Hunter Portland Bicycle Studio
36 David Saltzberg Bridgetown Velo
37 Adam Edgerton Team Oregon
38 Montgomery Hill Beaverton Bicycle Club
39 Paul Sullivan Vista Ridge Velo
40 Todd Dye Pacific Power Blue Sky
41 Neil Green Therapeutic Associates Inc. Cyclin Teammate Top 5: Cort Buchholz
42 Mitch Denham NoMad Sports Club
43 Tom Simon Specialized River City Bicycles
44 Wessel Robin Team Oregon
45 Saul Lopez Half Fast Velo
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 9   Cat 4: 1   Cat 5: 7   Cat ?: 24  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Bedford Word-RCB
2 Shane Rankin Portland Velo
3 Christopher Tuttle
4 Stephen Mcdade Beaverton Bicycle Club
5 David Masuda
6 Johannes ... Weber
7 Brian Mccall Veloshop
8 Scott Bradway Team S&M
9 Chip Sloan Grundelbruisers/Stewie Bicycles
10 Monyrith Tran bicycleattorney.com
11 Colby Wait-molyneux North River Racing
12 Joss Moore
13 Dave Condon Yakima Bike Vigilantes
14 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com
15 Steve Popp Cats moon coffee
16 Spencer Follen CAPA Cycling Team
17 David Mccasker
18 David German Hammer Velo
19 Michael Rabinowitz
20 Dennis Petross Portland Velo Teammate Top 5: Shane Rankin
21 William Laubernds Alex Cycling
22 Sam Taylor Finnegans Toys/Discover Chiropract
23 Matt Couzens Portland Velo Teammate Top 5: Shane Rankin
24 Shawn Small
25 Ben Verhoeven
26 Steve Holmes Cedar Mill Velo
27 Zach Bowden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
28 Andreas Gute
29 Zachary Utz
30 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear
31 Augusto Carneiro Existential Velo
32 Steven Burger Sunset Cycles
33 Eric Berndardt
34 Julian Deiss
35 Brian Barker Ironclad Performance Wear
36 Quenton Conant Ironclad Performance Wear
37 Tom Ricciardi Portland Velo Teammate Top 5: Shane Rankin
38 Richard Hall Team Beer
39 Mark Koller
40 Kevin Ziemke Team Beer
41 Evan Swanson
42 Aijiro Suzuki Ten Guys Named Alex
43 Eric Shaffner
44 Steven Russell
45 Scott Ballard Veloshop
46 Joe Leineweber Ironclad Performance Wear
47 Michael Lehman
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 2   Cat 4: 6   Cat 5: 4   Cat ?: 29  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lisa Reeve
2 Leia Tyrrell
3 Anna Vaughn
4 Amy Shepard
5 Mindy Simmons
6 Margi Lifsey
7 Stephanie Leikas
8 Alana Armstrong
9 Sara Fletcher
10 Alice Chang
11 Bree Edwards
12 Marylynn King
13 Rachael Roberts
14 Jennifer Woodruff
15 Eryn Barker
16 Erin Goodall
17 Erin Greeson
18 Michelle Mishoe
19 Stephanie Croy
20 Cameron Rogers
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Grant
2 Jordan Siemens
3 Calon Russell
4 Matt Wyllie
5 Tim Smith Tireless Velo
6 Brandon Barnhart
7 Robert Stewart
8 Jonathan Bauer
9 Steven Case Team S&M
10 Edwin Brown
11 Atlin Sestrich
12 Michael Mann Word-RCB
13 Matthew Dixon
14 Al Nelson Team High School
15 Bryan Swisshelm
16 Cody Gervasi
17 Ian Rogers
18 Isaac Potoczny-jones
19 Kevin Sundberg
20 James Jonke Tireless Velo Teammate Top 5: Tim Smith
21 Scott Leonard
22 Fergus Kinnell Word-RCB
23 Benjamin Herring Tsunamis
24 Murray Carlisle
25 Brandon Barnhart
26 Kevin Billingsley ZTeam
27 Trey Winthrop
28 David Prause Super Relax Concept
29 Raud Kennedy
30 Brent Sherry
31 Jon Gornick
32 Christopher Dyer augustus
33 Bryan Smith
34 Tricia Hedahl Ironclad Performance Wear
35 John Sullivan
36 Sean Kellogg
37 Ryan Tilley
38 Mark Jaxion
39 Edward Dalton Showers Pass
40 Derrick Chasse Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
41 Brian Happ
42 Alex Dupey
43 Loyan Kosten
44 Mark Bothe
45 James Webb
46 William Welch
47 Loyan Kosten
48 Matthew Dixon
49 Jon Dykhuizen
50 Walker Prettyman Beaverton Bicycle Club
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 7   Cat 5: 3   Cat ?: 37  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Guernsey
2 Tyler Green River City Bicycles
3 Erik Hofland Artisan Family Racing
4 John Porter
5 Erik Fabrizius
6 Jeff Tedder Hammer Velo
7 John Howe Team Beer
8 Bob Libby Tireless Velo
9 Mark Lapides
10 Keith Mastranunzio
11 Megan Murray
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Browning Cyclepath Racing
2 David Zimbelman ZTeam
3 Michael Benno Unattached
4 John Bravard Cyclepath Racing Teammate Win: John Browning
5 John Mccaffrey bicycleattorney.com
6 Matthew Slater ZTeam
7 John Mitchem Guinness Cycling Team
8 Daniel Quirk Veloce/Felt
9 David Oliphant Therapeutic Associates Inc. Cyclin
10 William Zale
11 Ivan Meadors Finnegans Toys/Discover Chiropract
12 Jon Nigbor Finnegans Toys/Discover Chiropract
13 Roger Joys River City Bicycles
14 Jim Jennings Nike Cycling
15 Joseph Fricke Guinness Cycling Team
16 Anthony Ohotto Yakima Bike Vigilantes
17 George Schreck Finnegans Toys/Discover Chiropract
18 Steve Schwaeber Veloce/Felt
19 James Kramer NoMad Sports Club
20 David Ripp Specialized River City Bicycles
21 Bob Jacobs
22 Martin Baker bicycleattorney.com Teammate Top 5: John Mccaffrey
23 John Obrien ZTeam Teammate Top 5: David Zimbelman
24 David Diviney Cyclepath Racing Teammate Win: John Browning
25 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
26 Shawn Kolitch
27 Bill Hall
28 Scott Grealish EyeHealth Northwest
29 Hugh Givens bicycleattorney.com Teammate Top 5: John Mccaffrey
30 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 10   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kendra Wenzel
2 Rhonda Morin
3 Ann Kennedy
4 Ann Leitheiser
5 Elaine Bothe
6 Sallyanne Ellis
7 Joanne Leyva
8 Melissa Boyd
9 Flo Leibowitz
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Rathe Hammer/CMG Racing Team
2 Austin Arguello Hammer/CMG Racing Team Teammate Win: Jacob Rathe
3 John Browning Cyclepath Racing
4 Tyler Green River City Bicycles
5 Pete Groblewski Gentle Lovers
6 Mike Kath Dangerboy racing
7 Joshua Liberles Ten Speed Drive Racing
8 Shannon Skerritt Vanilla Bicycles
9 Todd Fawcett
10 Sal Collura VELO Television
11 Wes Stein Hammer/CMG Racing Team Teammate Win: Jacob Rathe
12 Jimmy Udall
13 Aaron Sander Cyclepath Racing Teammate Top 5: John Browning
14 Brandt Hueser
15 Daniel Quirk Veloce/Felt
16 Matthew Slater ZTeam
17 Gant Enderle Cyclepath Racing Teammate Top 5: John Browning
18 Steve Schwaeber Veloce/Felt
19 Marcel Delisser Hammer/CMG Racing Team Teammate Win: Jacob Rathe
20 Cliff Heaberlin Guinness Cycling Team
21 Cary Miller Team S&M
22 Marshall Opel Hammer/CMG Racing Team Teammate Win: Jacob Rathe
23 Ryan Carlson Cyclepath Racing Teammate Top 5: John Browning
24 Emiliano Jordan
25 Ian Leitheiser Cyclepath Racing Teammate Top 5: John Browning
26 Max Durtschi
27 Matthew Karre
28 Erik Tonkin Team S&M
29 Seth Patla River City Bicycles Teammate Top 5: Tyler Green
30 John Bravard Cyclepath Racing Teammate Top 5: John Browning
31 Davy Yeater River City Bicycles Teammate Top 5: Tyler Green
32 Sean Passage Unattached
33 Evan Hepner
34 Eric Sheagley Veloce/Felt
35 Samuel Nicoletti Gentle Lovers Teammate Top 5: Pete Groblewski
36 Daniel Mensher
37 Quinn Keogh HPChiro/Bike n' Hike/Giant
38 Mark Bothe
39 Joseph King Team Oregon
40 David Gates Bridgetown Velo
41 Thomas Ghilarducci bicycleattorney.com
42 Matt Mahoney Gentle Lovers Teammate Top 5: Pete Groblewski
43 Aaron Coker HPChiro/Bike n' Hike/Giant
44 Tim Coffey
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 18   Cat 3: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melissa Sanborn
2 Sam Yeo
3 Anne Davis usher
4 Kelly Mckean
5 Dawn Riddle
6 Kaytee Petross
7 Abby Jenkins
8 Heather Wills
9 Susan Peithman
10 Beth Burns
11 Lindsay Kandra
12 Eloise Zimbelman
13 Lindsay Fox
14 Elise Huggins
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat ?: 8