Log In
OBRA Criterium • Aug 11 2012
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
Clear, 82 degrees, wind 8 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Wimberly MBSEF Cycling Team
2 Lukas Strauss-wise
3 Joseph Bardy
4 Kyler Ervin Capitol Velo
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cameron Beard Bend Endurance Academy
2 Braden Fridell Beaverton Bicycle Club
3 Alex Martin WebCyclery.com
4 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club
5 Levi Kramer FASTER Performance Center
6 Harrison Helt
7 Aaron King Capitol Velo
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jake Perrin Hutch's/Bend Dental/Lowes
2 Lance Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Rac
3 Will Reinking
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club
2 Emma Kissel
3 Haley Mullane
Finishers: Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Taye Nakamura-koyama MBSEF Cycling Team
2 Ivy Taylor Bend Endurance Academy
3 Emma Huntsman
4 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hannah Mcdade Beaverton Bicycle Club
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luke Demoe Hutch's-Co-Motion
2 Nick Skenzick Hutch's-Co-Motion Teammate Win: Luke Demoe
3 Billy Truelove SLOCUM Race Team
Finishers: Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com
2 Christian Tresser Evolution Racing Team
3 Dave Campbell Hutch's-Co-Motion
4 Bart Bowen Silverado Gallery/Sunnyside
5 Matt Williams BendBroadband/WebCyclery.com Teammate Win: Eric Martin
6 Sal Collura SLOCUM Race Team
7 Edward Micek BendBroadband/WebCyclery.com Teammate Win: Eric Martin
8 James Kramer FASTER Performance Center
9 Mitch Denham FASTER Performance Center
10 Mark Crawford Ironclad Performance Wear
11 Erik Bakker Ironclad Performance Wear
12 Greg Freyberg Greg Freyberg
13 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions
14 George Wescott Bend Memorial Clinic Total Care Rac
15 Karsten Hagen Evolution Racing Team Teammate Top 5: Christian Tresser
16 Tim Jones Therapeutic Associates of Bend/Pine
17 Daryl Hemenway Cyclesport.com
18 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Rac
19 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
20 Steve Wursta Bend Memorial Clinic Total Care Rac
21 Anthony William
22 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
23 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
24 Stephen Helt
25 Guy Polson
26 Christopher Bright United Finance
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 6   Cat 3: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chauncey Curl Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance
2 Alan Whitney Team Oregon presented by Laurelwood
3 Richard Desmond Evolution Racing Team
4 David Mccasker Portland Velo
5 Jay Palubeski Bend Memorial Clinic Total Care Rac
6 Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com
7 John Slawta Land Shark
8 Eric Schusterman Bend Memorial Clinic Total Care Rac Teammate Top 5: Jay Palubeski
9 Steve Yenne Upper Echelon Fitness: Sports Medic
10 Steve Swanson Team ESC Sports - Bio Racer
11 Paul Mautner Team Rose City
12 Tom Mccullough
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ken Rodgers Bicycleway.com
2 Steve Troseth Pacific Power Blue Sky
3 Dale Harless Cycle University
4 Daniel Caldwell Sunnyside Sports
5 Dale Allen
6 Donald Coker
7 Frank Fleetham Boneyard Cycling
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amanda Atwill West Coast Women's Cycling p/b Nink
2 Stacy Westbrook
3 Courtney Gould Sorella Forte p/b St Honor? Bakery
4 Lindsay Felker Peterson Racing
Finishers: Cat 3: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mary Ramos Bend Memorial Clinic Total Care Rac
2 Brenna Lopez-otero Bend Memorial Clinic Total Care Rac Teammate Win: Mary Ramos
3 Kristina Hughes Hutch's-Co-Motion
4 Sarah Tisdale Sorella Forte p/b St Honor? Bakery
5 Cary Schwarz Bend Memorial Clinic Total Care Rac Teammate Win: Mary Ramos
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Helen Grogan Bend Memorial Clinic Total Care Rac
2 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honor? Bakery
3 Meg Mautner Bike Central
4 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cole Hilton Vertebrata Chiropractic Cycling
2 Jake Perrin Hutch's/Bend Dental/Lowes
3 Todd Berger Bend Memorial Clinic Total Care Rac
4 Tj Paskewich Therapeutic Associates of Bend/Pine
5 Tony Broadman StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
6 Erik Bakker Ironclad Performance Wear
7 Stephen Szufnarowski Center Cycling Team
8 Aaron Aikin Team Oregon presented by Laurelwood
9 Marcus Biancucci Therapeutic Associates of Bend/Pine Teammate Top 5: Tj Paskewich
10 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Rac Teammate Top 5: Todd Berger
11 Justin Serna StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te Teammate Top 5: Tony Broadman
12 Jurgen Fennerl Hutch's/Bend Dental/Lowes Teammate Top 5: Jake Perrin
13 Neil Byzick Vertebrata Chiropractic Cycling Teammate Win: Cole Hilton
14 Steve Wursta Bend Memorial Clinic Total Care Rac Teammate Top 5: Todd Berger
15 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Rac Teammate Top 5: Todd Berger
16 Stewart Myers Vertebrata Chiropractic Cycling Teammate Win: Cole Hilton
Finishers: Cat 3: 8   Cat 5: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Seth Taylor Zeitgeist Racing & Kovarus Wells Fa
2 Brandon Gallagher
3 Rob Bingham Life Cycle Racing Team
4 Brad Kent Stadium Cycling
5 Lance Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Rac
6 Shane Johnson Trinity Bikes
7 Tyler Rupe Hutch's/Bend Dental/Lowes
8 Kevin Chandler 1 Error
9 Ryan Altman Bend Memorial Clinic Total Care Rac Teammate Top 5: Lance Haidet
10 Brent Wood Las Vegas Cyclery
11 Jay Palubeski Bend Memorial Clinic Total Care Rac Teammate Top 5: Lance Haidet
12 Thomas Pastor Life Cycle Racing Team Teammate Top 5: Rob Bingham
13 John Osborne Pacific Power Blue Sky
14 John Paden
15 David Mccasker Portland Velo
16 Nils Tillstrom Cyclesport.com
DNF August Frank Life Cycle Racing Team Teammate Top 5: Rob Bingham
DNF Guy Polson
DNF Jeff Wygant Team Highlander
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 6   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Oman The Bucklers
2 Paul Hynes
3 Dan Grabski Portland Velo
DNF Levi Bishop
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Connor Mccutcheon Powered By Bowen
2 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com
3 Sam Schartz Hutch's-Co-Motion
4 Adam Artner Land Shark
5 Paul Bourcier Veloce Racing powered by Smith & Ne
6 Edward Micek BendBroadband/WebCyclery.com
7 Rocky Serna Guinness Cycling Team
8 Bart Bowen Silverado Gallery/Sunnyside
9 Hamilton Christopher Rapha Racing NW
10 Dave Campbell Hutch's-Co-Motion Teammate Top 5: Sam Schartz
11 Dillon Caldwell University of Oregon Cycling Club
12 Christian Tresser Evolution Racing Team
13 Stephen Bedford Team Oregon presented by Laurelwood
14 Josh Lagrange
15 Luke Demoe Hutch's-Co-Motion Teammate Top 5: Sam Schartz
16 Billy Truelove SLOCUM Race Team
17 Nick Skenzick Hutch's-Co-Motion Teammate Top 5: Sam Schartz
18 Matt Williams BendBroadband/WebCyclery.com Teammate Top 5: Eric Martin
19 Carl Hoefer Team Oregon presented by Laurelwood
20 William Laubernds Team Oregon presented by Laurelwood
21 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood
22 Austin Arguello Team Oregon presented by Laurelwood
23 Sal Collura SLOCUM Race Team
24 Joe Dengel West End Bikes/Specialized
25 Eddie French Guinness Cycling Team
26 Steven Beardsley Gentle Lovers
DNF Samuel Nicoletti Gentle Lovers
DNF Jimmy Lingwood Gentle Lovers
DNF Andrew Utz Gentle Lovers
DNF Evan Siroky Guinness Cycling Team
DNF Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com Teammate Top 5: Eric Martin
DNF Daryl Hemenway Cyclesport.com
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 10   Cat 3: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brenna Lopez-otero Bend Memorial Clinic Total Care Rac
2 Tina Brubaker Upper Echelon Fitness: Sports Medic
3 Jenn Levo Ironclad Performance Wear
4 Kristina Hughes Hutch's-Co-Motion
5 Michelle Bazemore Sunnyside Sports
6 Lindsay Fox Athletes Lounge Cycling Team
7 Kerry Martin Bend Memorial Clinic Total Care Rac Teammate Win: Brenna Lopez-otero
8 Stephanie Croy Ironclad Performance Wear Teammate Top 5: Jenn Levo
9 Mary Ramos Bend Memorial Clinic Total Care Rac Teammate Win: Brenna Lopez-otero
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amanda Atwill West Coast Women's Cycling p/b Nink
2 Amy Shepard Cyclesport.com
3 Helen Grogan Bend Memorial Clinic Total Care Rac
4 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honor? Bakery
5 Alynda Lingwood Gregg's/Trek
6 Stacy Westbrook
7 Courtney Gould Sorella Forte p/b St Honor? Bakery Teammate Top 5: Jan Moss
8 Sarah Tisdale Sorella Forte p/b St Honor? Bakery Teammate Top 5: Jan Moss
Finishers: Cat 3: 6   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laura Hagen Bend Memorial Clinic Total Care Rac
2 Lara Kessler Cyclesport.com
3 Lynda Palubeski WebCyclery.com
4 Vivian Satterfield Ruckus Test Team
5 Molly Cogswell-kelley MBSEF Cycling Team
6 Patricia Strange
7 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky
8 Emma Huntsman MBSEF Cycling Team Teammate Top 5: Molly Cogswell-kelley
9 Taye Nakamura-koyama MBSEF Cycling Team Teammate Top 5: Molly Cogswell-kelley
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 6