Log In
Tuesday PIR #7 • May 18 2010
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christian Tresser Cyclepath Racing
2 Ben Chaddock Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance
3 Nathan Dills unaffiliated
4 Bob Mionske Guinness Cycling Team
5 Mike Northey Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance
6 Steven Beardsley Gentle Lovers
7 Joshua Liberles Ten Speed Drive Racing
8 James Bender Beaverton Bicycle Club
9 Cliff Heaberlin Guinness Cycling Team Teammate Top 5: Bob Mionske
10 Duncan Oliphant Therapeutic Associates Cycling/GENR
11 Mark Ginsberg HPC/Scott's Cycles
12 Brant Buchholz Cyclesoles/Sagebrush Cycles
13 David Root Therapeutic Associates Cycling/GENR
14 Steve Marcy Rapha Racing
15 Christopher Hamilton Rapha Racing
16 Jason Mauer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
17 Taylor Kneuven Adageo Energy
18 David Oliphant Therapeutic Associates Cycling/GENR
19 Jeff Harwood Ironclad Performance Wear
20 Benjamin Miller Guinness Cycling Team Teammate Top 5: Bob Mionske
21 Benjamin Weaver Ten Guys Named Alex
22 Scott Harman HPC/Scott's Cycles
23 James Randall Unattached
24 Andrew Willis Ironclad Performance Wear
25 John Browning Echelon Gran Fondo/ZteaM
26 Michael Benno Veloce Racing
27 John Grochau Rapha Racing
28 Brian Foresta Filth and Fury
29 Eric Nachtrab Portland Bicycle Studio
30 William Laubernds Ten Guys Named Alex
31 Mark Crawford Ironclad Performance Wear
32 Joe Prettyman Beaverton Bicycle Club
33 Dl Byron Bike Hugger
34 Paul Zagacki bicycleattorney.com
35 Richard Desmond Upper Echelon Fitness
36 Rob Thompson Dolce Vita Cycling
37 Dickie Mallison Mellow Johnny's Bike Shop
38 Mitch Lee Portland Velo
39 Jake Rosenfeld Unattached
40 Casey Davidson Unattached
41 The Rhys Unattached
42 Robert Huff Half Fast Velo
43 Jason Dykstra Guinness Cycling Team Teammate Top 5: Bob Mionske
44 Chris Wright Rapha Racing
45 Derwyn Harris Specialized River City Bicycles
46 Brian Gerow Ironclad Performance Wear
47 Nate Magaret Rapha Racing
48 Brian Ratliff Portland Velo
49 Casey Patton Unattached
50 Jonathan Irick Rapha Racing
51 Daryl Hemenway BRIHOP
52 Bret Berner River City Bicycles
53 Andrew Utz HPC/Scott's Cycles
54 John Leonard Rapha Racing
55 Johannes ... Weber Ironclad Performance Wear
56 Benjamin Jacobsen Rapha Racing
57 Daniel Mensher Gentle Lovers
58 David Pilz Gentle Lovers
59 Matt Lichtenfels Bridgetown Velo
60 Dave Dezellem Ironclad Performance Wear
61 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
62 Norrene Godfrey Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Teammate Top 5: Ben Chaddock
63 Ryan Thomson Embroication
64 Austin Arguello Team Exergy
65 Christopher Bright United Finance
66 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood
67 Dan Larson Half Fast Velo
68 Craig Bartholomaus Unattached
69 Brad Pauly Unattached
70 Eric Tsai Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Teammate Top 5: Ben Chaddock
71 Drew Tracy Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Teammate Top 5: Ben Chaddock
72 Ryan Weaver River City Bicycles
73 Patrick Gerke Team Oregon presented by Laurelwood
74 Anthony Oneal Unattached
75 Roman Van uden Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Teammate Top 5: Ben Chaddock
76 Alex Kroman Portland Velo
77 Jason Allen Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Teammate Top 5: Ben Chaddock
78 Chauncey Curl Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Teammate Top 5: Ben Chaddock
79 Lonny Knabe Team Type 1
80 Lisa Reeve Veloforma
81 Lindsay Fox Veloforma
82 David Godfrey Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Teammate Top 5: Ben Chaddock
83 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 17   Cat 3: 8   Cat 4: 5   Cat 5: 2   Cat ?: 40  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Lightman Word-RCB
2 Shawn Cecotti Team Oregon presented by Laurelwood
3 Alex Wentz Team Oregon presented by Laurelwood
4 Cliff Thompson Beaverton Bicycle Club
5 Gus Juffer
6 Brent Emoff BRIHOP
7 Lincoln Wettenhall Hammer Velo
8 Phelan Kostur Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Top 5: Shawn Cecotti
9 Richard Ensworth Sunset Cycles
10 Ricardo Medina Hammer Velo
11 Stephen Mcdade Beaverton Bicycle Club Teammate Top 5: Cliff Thompson
12 Aaron Leritz Team S+M
13 Colin O'brady
14 Zachary Utz Ruckus Test Team
15 James Shingleton Capitol Velo p/b Lifesource
16 Kyle Murphy Veloshop
17 Kolben Preble Hammer Velo
18 Joel Rosinbum Portland Velo
19 Sean Kellogg Ruckus Test Team
20 Bryan Voytilla Ruckus Test Team
21 Kyle Holmes Portland State University
22 Brian Clemens Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Top 5: Shawn Cecotti
23 Matthew Rider Team Bike Tires Direct
24 Bryan Richardson Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Top 5: Shawn Cecotti
25 Richard Rosko Hammer Velo
26 Craig Ruby Waterfront Bicycles
27 Peter Welte Portland State University
28 Keith Levesque Hammer Velo
29 Brandon Barnhart Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Top 5: Shawn Cecotti
30 Joe Durkee bicycleattorney.com
31 Shy Shyman HalfFastVelo
32 Cliff Cayer Bend Memorial Clinic Total Care Rac
33 James Harrah SSI/Caroma
34 Joe Rozanek Unattached
35 Grant Eldridge Caroma-SSI
36 Kyle Bush Beaverton Bicycle Club Teammate Top 5: Cliff Thompson
37 Ken Pace Team S+M
38 Amy Shepard BRIHOP
39 Jason Weinstein
40 Dave Groner Unattached
41 Mindy Simmons Hammer Velo
42 Jeff Tedder Hammer Velo
43 Jesse Finch gnehm Capitol Velo p/b Lifesource
44 Greg Kowalsky Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Top 5: Shawn Cecotti
45 Jason Feig Portland Velo
46 ? ?
47 Richard Fattic Ruckus Test Team
48 James Henry Capitol Velo p/b Lifesource
49 Joe Cipale North River Racing
50 Darell Provencher Team Rose City
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 9   Cat 4: 6   Cat 5: 1   Cat ?: 31  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Emerson Capitol Velo p/b Lifesource
2 Lance Nelson
3 Matt Gilman Capitol Velo p/b Lifesource Teammate Win: Mike Emerson
4 Kyle Bush Beaverton Bicycle Club
5 Kevin Billingsley ZteaM
6 Richard Rosko Hammer Velo
7 Jamie Fitzgerald Hammer Velo
8 Ashton Summers Beaverton Bicycle Club Teammate Top 5: Kyle Bush
9 Tony Coca Team Oregon presented by Laurelwood
10 Al Nelson
11 Grant Mcelroy Beaverton Bicycle Club Teammate Top 5: Kyle Bush
12 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club Teammate Top 5: Kyle Bush
13 Ian Jackson Beaverton Bicycle Club Teammate Top 5: Kyle Bush
14 Jack Rising Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
15 Cliff Cayer Bend Memorial Clinic Total Care Rac
16 Craig Broughton Unattached
17 Cristian Fuentes Unattached
18 Thomas Royce Unattached
19 Jeff Horn Unattached
20 James Webb Beaverton Bicycle Club Teammate Top 5: Kyle Bush
21 Tyler Rupe Capitol Velo p/b Lifesource Teammate Win: Mike Emerson
22 Matthew Rider Team Bike Tires Direct
23 Ryan Tilley Hammer Velo
24 Rick Boston Unattached
25 Jeff Golden Unattached
26 Scott Leonard Pacific Power Blue Sky
27 Brad Foster Hammer Velo
28 Ian Compton WSU Cycling
29 Jesse Trigg Unattached
30 Lia Cunningham Ruckus Test Team
31 ? ?
32 Liz Cartwright Beaverton Bicycle Club Teammate Top 5: Kyle Bush
33 Steven Potter Showers Pass
34 Eryn Barker Specialized River City Bicycles
35 Darryl Hanson Unattached
36 Hannah Mcdade Beaverton Bicycle Club Teammate Top 5: Kyle Bush
37 Alex Summers Beaverton Bicycle Club Teammate Top 5: Kyle Bush
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 5   Cat 5: 8   Cat ?: 21