Log In
Eugene Celebration Stage Race - Final General Classification • Aug 30 2009
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
Mostly Cloudy, 65 degrees, wind 10 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Krause Land Shark 00:00
2 Davis Shepherd Hutch's-Eugene 00:21
3 Spencer Gray Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cyc 00:32
4 George Chiou Nike Cycling 00:59
5 Dave Reitz Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cyc 01:26
6 Daniel Bechtold Lactic Acid Cycling 01:41
7 Adam Kaufman Recycled Cycles presented by Raleig 02:07
8 Chris Johnson Adventure's Edge 02:09
9 Ethan Stehley 02:18
10 Larry Jackson Midtown Direct Racing 02:25
11 Spencer Newell Therapeutic Associates Cycling/GENR 03:04
12 John Banks Portland Velo 03:13
13 Adam Edgerton Team Oregon presented by Laurelwood 03:23
14 Bryan Jorgensen 03:30
15 Brian Hitchcock Garage Racing 03:56
16 Alex Telitsine Thumbprint Racing 04:06
17 Justin La vigne Team Oregon presented by Laurelwood 04:21
18 Jamin Aasum Bridgetown Velo 04:25
19 Matt Allen 1 Error 04:31
20 Maikey Lopera Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 04:46
21 Stephen Maluk Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cyc 04:55 Teammate Top 5: Spencer Gray
22 Mike Brown Therapeutic Associates Cycling/GENR 04:58
23 Jonathon Moskowitz Taleo Racing Team 05:18
24 Sage Freeman Team Oregon presented by Laurelwood 05:20
25 Brian Walburn Hagens-Berman LLP Cycling 05:45
26 Tj Paskewich Therapeutic Associates Cycling/GENR 06:19
27 Michael Brunelle Life Cycle Bike Shop 07:51
28 Joshua Creem Portland Bicycle Studio 08:27
29 Scott Hill Paul's Bicycle Way of Life Cycling 08:39
30 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood 08:40
31 Matthew Heck Cucina Fresca 15:30
32 Doug Perrin Central Oregon Velo 15:55
33 David Heritage Wheelworks 27:07
34 Scott Goldstein EWEB Windpower 29:07
35 Joshua Hanselman 343 Racing 52:38
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 12   Cat 4: 2   Cat 5: 4   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Serena Bishop Sunnyside Sports 3:49:45
2 Mary Ramos Bend Memorial Clinic Total Care Rac 3:51:08
3 Lisa Reeve Veloforma 3:53:59
4 Jan Moss Team Group Health 4:12:22
5 Anne Linton Sorella Forte 4:12:29
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Johnson Adventure's Edge 3:36:35
2 Winter Lewis Greenridge Physical Therapy 3:36:47
3 Colby Wait-molyneux North River Racing 3:37:15
4 Sean Bagshaw Flywheel Bicycle Solutions 3:37:21
5 Whitfield Hartz Oregon Trail Racing p/b La Grande R 3:38:06
6 Larry Linebaugh Team Oregon presented by Laurelwood 3:38:18
7 Cole Hilton Pacific Power Blue Sky 3:38:51
8 Alex Kroman Portland Velo 3:38:57
9 Christopher Dubois Team Oregon presented by Laurelwood 3:39:02
10 Cordino Longiotti Desalvo Custom Cycles Racing 3:39:42
11 John Kenney Mountain View Cycles 3:40:07
12 Lee Ordonez 1 Error 3:40:18
13 Chris Ward 1 Error 3:40:35
14 Brian Scholl Life Cycle Bike Shop 3:40:39
15 Jody White Broken Spoke Cycling 3:40:41
16 Travis Caldwell Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cyc 3:40:48
17 Mark Taylor Starbuck's Cycling 3:40:59
18 Chris Schaper Pasadena Athletic Club 3:41:08
19 Ryan Champion 3:41:25
20 Azul Dahlstrom-eckman Life Cycle Bike Shop 3:41:32
21 Alan Whitney Team Oregon presented by Laurelwood 3:41:33
22 Brock Rowley Flywheel Bicycle Solutions 3:41:34 Teammate Top 5: Sean Bagshaw
23 Tyler Mangum Team Oregon presented by Laurelwood 3:41:52
24 Timothy Windbigler Adventure's Edge 3:41:54 Teammate Win: Kevin Johnson
25 Chris Winans Sunnyside Sports 3:42:06
26 Greg Shepherd Hutch's-Eugene 3:42:10
27 Steve Popp Cats Moon Coffee Roasters 3:42:11
28 Tony Coca 3:42:23
29 Isaac Sullivan Ruination Racing 3:42:29
30 Alex Reightley Veloce Racing 3:42:30
31 Shane Johnson Trinity Bikes 3:42:45
32 Dan Hewitt Mountain View Cycles 3:43:13
33 Rob Angelo Therapeutic Associates Cycling/GENR 3:43:23
34 Mike Emerson Capitol Velo p/b Lifesource 3:43:43
35 Jeramy Martin 1 Error 3:43:43
36 Erik Mills 3:43:45
37 Ken Rodgers Whitewater Designs 3:44:05
38 Kolben Preble Hammer Velo 3:44:19
39 Reily Catto Beaverton Bicycle Club 3:44:24
40 Jonathan Heritage Wheelworks 3:44:42
41 Peter Moe Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 3:44:43
42 Jeff Boehlke North River Racing 3:44:52 Teammate Top 5: Colby Wait-molyneux
43 Greg Kowalsky Team Oregon presented by Laurelwood 3:45:10
44 Brian Parker Boise State Cycling Club 3:45:32
45 Wes Cipriotti 1 Error 3:45:47
46 Matthew Erdelt Hutch's-Eugene 3:46:29
47 Calon Russell 1 Error 3:47:41
48 Brian Claytor 3:47:52
49 Jacques Rossignol Giga-Bikes 3:48:06
50 Mark Baldwin Team Oregon presented by Laurelwood 3:49:14
51 Chuck Meyer Sunnyside Sports 3:49:21
52 Jason Penry 3:49:36
53 Tim Richter Hutch's-Eugene 3:49:48
54 Brian Fawcett Pistis 3:49:49
55 Nicholas Hudson Pacific Power Blue Sky 3:56:44
56 Guy Polson Ruination Racing/Collins 4:00:33
57 Ken Kenly Ruination Racing 4:11:33
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 2   Cat 4: 14   Cat 5: 3   Cat ?: 34  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennie Phillips Wells Fargo Racing Team 3:50:48
2 Jan Moss Team Group Health 4:12:22
3 Anne Linton Sorella Forte 4:12:29
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elaine Bothe Sorella Forte 17:26
1
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karsten Hagen ZteaM 3:28:53
2 Daniel Quirk Veloce Racing 3:30:39
3 Steven R holland United Finance 3:31:10
4 Dan Vrijmoet Hutch's-Eugene 3:32:02
5 Ron Frerichs Hutch's-Eugene 3:32:28
6 Ivan Meadors United Finance 3:33:34
7 Scott Browning ZteaM 3:33:52 Teammate Win: Karsten Hagen
8 Gary Allen Liberty Cycle 3:35:19
9 Mark Follmer Cycle Therapy - 4 Corners Racing 3:49:19
10 John O'Brien ZteaM 3:52:17 Teammate Win: Karsten Hagen
11 Mike Adams United Finance 3:56:06 Teammate Top 5: Steven R holland
12 Chuck Woosley United Finance 4:09:09 Teammate Top 5: Steven R holland
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven R holland United Finance 3:31:10
2 Dan Vrijmoet Hutch's-Eugene 3:32:02
3 Ivan Meadors United Finance 3:33:34 Teammate Win: Steven R holland
4 Mark Follmer Cycle Therapy - 4 Corners Racing 3:49:19
5 John O'Brien ZteaM 3:52:17
6 Mike Adams United Finance 3:56:06 Teammate Win: Steven R holland
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rob English Midtown Direct Racing 4:43:35
2 Philip Elasser Fanatik Bike Co. 4:44:29
3 Kai Applequist Team Bobs-bicycles.com 4:44:39
4 Galen Mittermann Midtown Direct Racing 4:44:49 Teammate Win: Rob English
5 Paul Bourcier Hutch's-Eugene 4:45:30
6 Jason Riffle HPChiro/Scott's Cycling of Salem 4:46:45
7 Elijah Romer Team Oregon presented by Laurelwood 4:46:55
8 Quinn Keogh HPChiro/Scott's Cycling of Salem 4:47:04
9 Brandon Dyer Therapeutic Associates Cycling/GENR 4:47:04
10 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood 4:47:12
11 Mark Hibbard 1 Error 4:47:52
12 David Kuhns Midtown Direct Racing 4:47:52 Teammate Win: Rob English
13 Nick Skenzick Hutch's-Eugene 4:48:15 Teammate Top 5: Paul Bourcier
14 Sean Passage 1 Error 4:48:19
15 Matt Ritzow Paul's Bicycle Way of Life Cycling 4:48:24
16 Joel Wilson Paul's Bicycle Way of Life Cycling 4:48:50
17 Brian Ecken Fanatik Bike Co. 4:48:53 Teammate Top 5: Philip Elasser
18 Erik Bergstrom Therapeutic Associates Cycling/GENR 4:49:07
19 Ben Thompson Therapeutic Associates Cycling/GENR 4:49:11
20 Jim Anderson Team Oregon presented by Laurelwood 4:49:19
21 Derek Stallings Therapeutic Associates Cycling/GENR 4:49:21
22 David Roth Midtown Direct Racing 4:49:24 Teammate Win: Rob English
23 Brian Sather Oregon Trail Racing p/b La Grande R 4:50:08
24 Paul Berry SPOKE 4:50:30
25 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio 4:51:26
26 Cliff Heaberlin Guinness Cycling Team 4:51:26
27 Tyler Green River City Bicycles 4:51:33
28 Kennett Peterson Team Oregon presented by Laurelwood 4:54:22
29 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 4:54:47
30 Damian Schmitt Sunnyside Sports 4:57:17
31 Brendan Treacy Midtown Direct Racing 5:01:46 Teammate Win: Rob English
32 Brandt Hueser 5:02:36
34 Jason Dykstra Garrison Institational/Bike Smith 5:26:33
37 Marc Collard Midtown Direct Racing 5:27:23 Teammate Win: Rob English
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 8   Cat 3: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lisa Turnbull Therapeutic Associates Cycling/GENR 3:44:49
2 Jen Akeroyd Team Group Health 3:46:10
3 Kristine Brynjolfson Westwood/Cannondale pb Vision-Sport 3:46:22
4 Mackenzie Madison 3:46:41
5 Jade Wilcoxson Flywheel Bicycle Solutions 3:47:23
6 Jill Howe Therapeutic Associates Cycling/GENR 3:49:04 Teammate Win: Lisa Turnbull
7 Serena Bishop Sunnyside Sports 3:49:45
8 Cara Bussell 3:50:29
9 Jennie Phillips Wells Fargo Racing Team 3:50:48
10 Heather Hill Trek Store of St.Louis 3:50:57
11 Mary Ramos Bend Memorial Clinic Total Care Rac 3:51:08
12 Cary Steinman Bend Memorial Clinic Total Care Rac 3:52:26
13 Lisa Reeve Veloforma 3:53:59
14 Jan Moss Team Group Health 4:12:22 Teammate Top 5: Jen Akeroyd
15 Anne Linton Sorella Forte 4:12:29
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anna Vaughn Hammer Velo 2:27:04
2 Amanda Atwill Bend Memorial Clinic Total Care Rac 2:27:47
3 Mindy Simmons Hammer Velo 2:27:56 Teammate Win: Anna Vaughn
4 Sara Fletcher Bridgetown Velo 2:28:56
5 Katherine Reinhart University of Oregon Cycling Club 2:29:10
6 Alice Chang Hammer Velo 2:30:08 Teammate Win: Anna Vaughn
7 Susanna Julber Bend Memorial Clinic Total Care Rac 2:31:23 Teammate Top 5: Amanda Atwill
8 Alana Armstrong Sorella Forte 2:31:39
9 Amy Champion 2:32:32
10 Brooke Bauer 1 Error 2:32:47
11 Casey Arendt Bridgetown Velo 2:36:54 Teammate Top 5: Sara Fletcher
12 Kalli Phillips Poplollies 2:41:00
13 Erin Koenig Poplollies 2:42:30
14 Laura Van alst 1 Error 2:44:20
15 Elaine Bothe Sorella Forte 2:49:44
16 Kelly Sandow Poplollies 2:58:49
17 Elizabeth Johnson Wheelworks 3:03:23
Finishers: Cat 2: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 13