Log In
OBRA Time Trial • Aug 4 2013
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
Clear, 79 degrees, wind 9 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stewart Myers Vertebrata Chiropractic Cycling 1:00:53
2 Jason Penry Vertebrata Chiropractic Cycling 1:01:18 Teammate Win: Stewart Myers
3 David Prats Unattached 1:04:04
4 John Osborne Pacific Power Blue Sky 1:07:53
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 17:17
2 Naja Slawta Land Shark 22:43
3 Ethan Choo Unattached 25:15
4 Fu Gui slawta Land Shark 33:18
Finishers: Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peyton Logue Sappo Hill Soapworks 16:55
2 Grayson Szczukowski Unattached 23:56
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 33:37
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 19:53
2 Anika Havlik Unattached 26:15
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club 21:25
2 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 26:17
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aubrey Whitty Pacific Power Blue Sky 40:39
2 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 53:48
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Pollock Upper Echelon Fitness and Rehabilit 0:54:05
2 William O'donnell Vertebrata Chiropractic Cycling 0:57:21
3 Gregg Magnus Hutch's-Slocum-Co-Motion 1:01:22
4 Shin-cheng Tzeng Unattached 1:07:00
5 Geoff Rinella Planet X p/b On One 1:10:14
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maikey Lopera Life Cycle Racing Team 0:54:08
2 Karsten Hagen Evolution Racing Team/River City Bi 0:54:58
3 Ron Babcock Team Oregon presented by Laurelwood 0:55:57
4 Edward Micek BendBroadband/WebCyclery.com 0:56:09
5 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 0:58:49
6 Joseph Holcomb West End Bikes/Specialized 0:59:34
7 Charles Choo Unattached 1:19:27
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Bourcier Dark Horse 0:53:24
2 Tim Marcotte Michelob Ultra 0:57:51
3 Allen Kraft crank 0:57:56
4 Doug Palmer Half Fast Velo presented by Ninkasi 0:58:33
5 Brian List Bike Central 0:59:22
6 Kevin Short loco moco 1:02:39
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Vrijmoet Hutch's Race Team 0:56:00
2 Kerry Farrell Wheelsport 0:56:35
3 Mark Bradley Unattached 0:57:08
4 John Slawta Land Shark 0:58:08
5 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi 0:59:14
6 Clint Ebert bicycleattorney.com 0:59:46
7 John Obrien Evolution Racing Team/River City Bi 0:59:46
8 John Kenney Upper Echelon Fitness and Rehabilit 1:00:05
9 Mark Newsome Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 1:00:36
10 Dean Anderson crank 1:00:38
11 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club 1:03:58
12 Thane Jennings Sunnyside Sports 1:04:07
13 Steve Ridgeway Unattached 1:04:21
14 Eric Szczukowski Unattached 1:04:39
15 Rod Underhill Bridgetown Velo 1:05:01
16 David Macfarlane Roseburg Racing 1:07:02
17 Stanley L. saviage Beaverton Bicycle Club 1:09:32
18 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 1:11:15
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Allan Wright Unattached 0:58:18
2 Ed Condit Unattached 1:01:03
3 Paul Mautner Veloforma 1:02:02
4 John Nicholas DNR Cycling 1:05:35
5 James Bell Hutch's-Slocum-Co-Motion 1:07:53
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Timothy Elliott Intermountain Cycling 0:59:03
2 Tom Webb Team Rose City 0:59:06
3 Gregory Hartman Team Rose City 0:59:16
4 Steve Troseth Pacific Power Blue Sky 0:59:32
5 Ray Anderson Unattached 1:00:04
6 Jeff Buck Team Rose City 1:00:51
7 Mark Edlen Unattached 1:01:24
8 Richard Daifuku Emerald City Cycling Club 1:01:35
9 Tim Rich Team Rose City 1:02:46 Teammate Top 5: Tom Webb
10 Steve Long Team ESC Sports - Bio Racer 1:02:59
11 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 1:03:27
12 Russ Patterson Portland Velo Racing Team 1:04:26
13 Daniel Caldwell Sunnyside Sports 1:05:11
14 Alan Mcguire-dale West End Bikes/Specialized 1:05:30
15 Gary Jacquot Unattached 1:05:47
16 Tom Kelly Planet X p/b On One 1:10:45
DNF Russell Morton Unattached
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 8   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bruce Burke Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 32:18
2 James Noonan V B C 32:39
3 Roger Nelson crank 34:05
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Roger Johnson Team Rose City 32:30
2 Thom Meyers Unattached 35:43
3 Loren Russell Unattached 35:54
4 Donald Coker Hutch's/Bend Dental 36:39
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heather Myers Vertebrata Chiropractic Cycling 1:35:21
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristina Hughes Hutch's-Slocum-Co-Motion 1:02:16
2 Sarah Tisdale Therapeutic Associates PDX Cycling 1:03:54
3 Bre Rue Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 1:04:50
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jenny Slawta Land Shark 1:03:48
2 Joanne Eastwood Sunnyside Sports 1:04:33
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Martha Walsh RAO/Imperial River Racing 1:04:00
2 Laura Wanker Unattached 1:08:37
3 Kim Frank Life Cycle Racing Team 1:12:37
4 Vikki Bourcier Poplollies 1:16:34
5 Betty Tucker Pacific Power Blue Sky 1:18:27
6 Andriana Krueger Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 1:21:22
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kitt Pratt Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 32:40
2 Joanne Heilinger RAO/Imperial River Racing 36:24
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rob English English Cycles 51:39
2 Dillon Caldwell Team Oregon presented by Laurelwood 52:53
3 Lee Ordonez English Cycles 53:08 Teammate Win: Rob English
4 Joshua Liberles HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 53:21
5 Evan Siroky Guinness Cycling Team 53:27
6 Jason Riffle HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 53:38
7 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood 53:40 Teammate Top 5: Dillon Caldwell
8 Carl Hoefer Team Oregon presented by Laurelwood 53:54 Teammate Top 5: Dillon Caldwell
9 Alex Telitsine Apex Racing Team 55:08
10 John Odonnell Keller Rohrback Cycling Team 57:56
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Kennedy Vertebrata Chiropractic Cycling 0:54:32
2 John Banks HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 0:54:49
3 Neil Byzick Vertebrata Chiropractic Cycling 0:56:29 Teammate Win: Adam Kennedy
4 Bradley Maier Therapeutic Associates PDX Cycling 0:58:17
5 Edward Rosenberg Garage Racing 0:58:31
6 Logan Evans Vertebrata Chiropractic Cycling 0:59:42 Teammate Win: Adam Kennedy
7 Cole Hilton Vertebrata Chiropractic Cycling 1:00:22 Teammate Win: Adam Kennedy
8 David Hart Half Fast Velo presented by Ninkasi 1:01:40
9 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club 1:07:25
10 Joe Cipale Team Rose City 1:14:50
DNF Keith Levesque Rogue / Mt. View Cycles 1:17:30
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Norm Swygert Kissena Cycling Club 0:56:43
2 Nick Gilbert Unattached 0:58:12
3 Joe Tysoe Unattached 0:58:54
4 Darrin Guitreau Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 1:00:43
5 Don Bailey Soraz Racing p/b CAPA 1:01:00
6 Martin Lisk Hutch's-Slocum-Co-Motion 1:01:09
7 Mark Lipchick Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 1:02:51
8 Doug Spencer Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 1:02:51
9 Steven Basden Half Fast Velo presented by Ninkasi 1:04:17
10 Paul Brown Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 1:05:26
11 Michael Richardson Unattached 1:08:08
12 Dan Grabski Upper Echelon Fitness and Rehabilit 1:08:19
13 Mitch Ridge Unattached 1:08:46
14 David Allcroft Unattached 1:11:34
15 Ben Tankus Vertebrata Chiropractic Cycling 1:12:07
16 Brian Duhon Team Oregon presented by Laurelwood 1:20:08
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John/margareta Cacabelos/germeaux Unattached 54:08
2 Bruce/ronald Carter/brigham Team ESC Sports - Bio Racer 57:04
3 Ryan/rachel Miller/lee Hagens-Berman LLP Cycling 57:15
Finishers: Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anna Christiansen Ironclad/Yakima 1:00:57
2 Michele Conrad Keller Rohrback Cycling Team 1:04:11
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karey Miles West Coast Women's Cycling p/b Nink 0:59:24
2 Heather Johnson Beaverton Bicycle Club 1:03:34
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kambria Schumacher 1:04:35
2 Sara Slawta Land Shark 1:07:04
3 Tiffonie Carroll Unattached 1:07:34
4 Neisha Strait Poplollies 1:10:19
5 Kaitlin Borstelmann Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 1:12:54
6 Meghan Fischer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 1:17:06
7 Erica Rinella Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 1:19:15 Teammate Top 5: Kaitlin Borstelmann
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 6