Log In
Mt. Tabor Series #3 • Jun 23 2010
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Walton Brush Mash SF
2 Joe Martin Veloce Racing
3 Trevor O'neal Gentle Lovers
4 ? ? Portland State University
5 Clint Culpepper Team Beer
6 Shane Fletcher Veloce Racing
7 Jeremy Dunn
8 Jonathan Vinson Gentle Lovers Teammate Top 5: Trevor O'neal
9 Stephen Mcdade Beaverton Bicycle Club
10 Chris Thomas
11 Brent Emoff BRIHOP
12 Cort Buchholz Cyclesoles/Sagebrush Cycles
13 Eric Nachtrab Portland Bicycle Studio
14 Patrick Gerke Team Oregon presented by Laurelwood
15 Brent Casady Existential Velo
16 Alex Kroman Portland Velo
17 Anderson Folts Yard Dawgs Book Club
18 Justin La vigne Team Oregon presented by Laurelwood
19 Stephen Fitzgerald Liberty Cycle
20 Mike Bene
21 Kolben Preble Hammer Velo
22 Kyle Murphy Veloshop
23 Ricardo Medina Hammer Velo
24 Robert Carver Ironclad Performance Wear
25 Ryan Thomson Embrocation Cycles
26 Zac Strode Team O/pb
27 Dennis Petross Ten Guys Named Alex
28 Joshua Lebus Bridgetown Velo
29 Tommy Tuite Yard Dawgs Book Club
30 Derwyn Harris Specialized River City Bicycles
31 William Laubernds Ten Guys Named Alex
32 Andrew Utz HPChiro/Scott's Cycling of Salem
33 John Lance Guinness Cycling Team
34 Daniel Penner
35 Ira Ryan IRA Ryan Cycles
36 Richard Fattic Ruckus Test Team
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 10   Cat 5: 4   Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Wentz Team Oregon presented by Laurelwood
2 Steven Case Team S+M
3 Bennett Shane Crossniacs
4 Calon Russell Bridgetown Velo
5 Andrew Sprott
6 Carl bjorn Kjellstrand ZteaM
7 Shawn Cecotti Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Win: Alex Wentz
8 Jake Salcone
9 Don Joling
10 Jason Borum Team Motordome
11 Michael Aylward Portland Velo
12 Brandon Macemon
13 Daniel Porter Cyclepath Racing
14 Brandon Barnhart Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Win: Alex Wentz
15 Mark Koller Ironclad Performance Wear
16 Chip Graeper
17 Michael Rabinowitz Tireless Velo
18 Edward Reagan
19 Brian Kasselman
20 Devin Mounts Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Win: Alex Wentz
21 Daniel Felts Portland State University
22 Tony Coca Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Win: Alex Wentz
23 Troy Sexton
24 James Ramey Portland State University
25 Joel Armstrong River City Bicycles
26 Dave Wingard Word-RCB
27 James Jonke Tireless Velo
28 Tyler Elings Texas Christian University
29 Joe Durkee bicycleattorney.com
30 Ken Pace Team S+M Teammate Top 5: Steven Case
31 ? ?
32 Julian Deiss
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 4   Cat ?: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brianna Walle Yakima Bike Vigilantes
2 Abra Mcnair Showers Pass
3 Susan Grandjean Showers Pass
4 Stephanie Croy Ironclad Performance Wear
5 Lisa Heathman bicycleattorney.com
6 Analise Herrera-minteer Artisan Family Racing
7 Mielle Blomberg Word-RCB
8 Tonya Roe Sorella Forte
9 Eryn Barker Specialized River City Bicycles
10 Lia Cunningham Ruckus Test Team
11 Jennifer Woodruff Hammer Velo
12 Erin Greeson Team Beer
13 Michelle Mishoe Specialized River City Bicycles
14 Karin Wohlert Sorella Forte
15 Sarah Hunter Word-RCB
Finishers: Cat 2: 1   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Stewart CAPA Cycling Team
2 Aubrey Edwards
3 Atlin Ecstrich Ironclad Performance Wear
4 Blair Warner
5 Timothy Lang Portobello Bicycle Racing
6 Eric Stolberg Gr??ndelbr??isers/Stewie Bicycles
7 James Buckroyd Team Beer
8 Neil Freidrich
9 Jonathan Bauer Team Lazy Tarantulas
10 Steve Mccallory 10 Guys Named Alex
11 Kevin Williams
12 Kevin Billingsley ZteaM
13 Rich Horacek
14 Christopher Kessler Ruckus TT
15 Cameron Duff
16 Brent Wallace Portobello Bicycle Racing Teammate Top 5: Timothy Lang
17 Scott Leonard Pacific Power Blue Sky
18 Julian Haggar
19 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky
20 Erol Chandler
21 Murray Carlisle Tireless Velo
22 John Miller ZanConato
23 Scott Ballard Half Fast Velo
24 Noah Winchester
25 ? ?
26 Ian Harris
27 Lindsey Smith Buy Local Cycling
28 Dennis Bley
29 Spencer White
30 John Porter
31 Matt Joffe
32 James Webb Beaverton Bicycle Club
33 ? ?
34 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
35 Lorne Cross Team Poseur
36 Rob Fleskes Harder Cycling
37 Tom Denosey Harder Cycling
38 John Howe Team Beer
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 4   Cat 5: 7   Cat ?: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Walton Brush Mash SF
2 Kyle Murphy Veloshop
3 Jonah Porter River City Bicycles
4 Erik Hofland Artisan Family Racing/Sprout Cycles
5 Brian Kasselman
6 Darrin Joos Bike Gallery
7 Johnny Vergis Cyclepath
8 Nick Groesz XO Racing
9 Einar Traa Portland Velo
10 Nathanael Cho
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Browning Echelon Gran Fondo/ZteaM
2 John Mitchem Guinness Cycling Team
3 Tim Butler Specialized River City Bicycles
4 Matthew Slater Echelon Gran Fondo/ZteaM Teammate Win: John Browning
5 Wil Catlin Nike Cycling
6 David Sherman Bridgetown Velo
7 Daniel Quirk Veloce Racing
8 Karl Choltus Harder Cycling
9 Derwyn Harris Specialized River City Bicycles Teammate Top 5: Tim Butler
10 William Zale Specialized River City Bicycles Teammate Top 5: Tim Butler
11 Kevin Drake
12 Joseph Fricke Guinness Cycling Team Teammate Top 5: John Mitchem
13 Matt Mcguire ZteaM
14 Roger Joys United Finance
15 Luis Valls Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
16 Nick Blacklock Team Bike Tires Direct
17 Casey Patton
18 Tim Schauer Specialized River City Bicycles Teammate Top 5: Tim Butler
19 Thomas Ghilarducci Presto Velo
20 Anthony Ohotto Yakima Bike Vigilantes
21 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com
22 Steve Long North River Racing
23 Bob Jacobs bicycleattorney.com
24 Kevin Billingsley ZteaM
25 Bob Albano bicycleattorney.com
26 Lance Coffel HPChiro/Scott's Cycling of Salem
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ruth Kostur Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
2 Elaine Bothe Sorella Forte
3 Daphne Moore Unattached
4 Jan Moss Sorella Forte
5 Martina Ralle Sorella Forte
6 ? ? Pacific Power Blue Sky
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Browning Echelon Gran Fondo/ZteaM
2 Eric Sheagley Veloce Racing
3 Pete Groblewski Gentle Lovers
4 Todd Fawcett
5 Mike Kath Cyclepath Racing
6 Joseph King Team Bike Tires Direct
7 Adrian Richardson Guinness Cycling Team
8 Patrick Marzullo HPChiro/Scott's Cycling of Salem
9 Michael Benno Veloce Racing Teammate Top 5: Eric Sheagley
10 Andrew Willis Ironclad Performance Wear
11 Davy Yeater River City Bicycles
12 Adam Edgerton Team Oregon presented by Laurelwood
13 Jimmy Udall Courage Cycles
14 Ian Leitheiser Cyclepath Racing Teammate Top 5: Mike Kath
15 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio
16 Mark Blackwelder Gentle Lovers Teammate Top 5: Pete Groblewski
17 Steve Schwaeber Veloce Racing Teammate Top 5: Eric Sheagley
18 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio
19 Christopher Dubois Team Oregon presented by Laurelwood
20 Samuel Nicoletti Gentle Lovers Teammate Top 5: Pete Groblewski
21 Cary Miller Cary Miller
22 Jason Riffle HPChiro/Scott's Cycling of Salem
23 Yann Blindert Isabel - Bike Gallery
24 John Bravard Cyclepath Racing Teammate Top 5: Mike Kath
25 Matt Mahoney Gentle Lovers Teammate Top 5: Pete Groblewski
26 Jake Hansen Word-RCB
27 Stephen Bedford Word-RCB
28 Wessel Robin Team Oregon presented by Laurelwood
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 15   Cat 3: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melissa Sanborn Cyclepath Racing
2 Amy Campbell River City Bicycles
3 Anne Davis usher Bridgetown Velo
4 Abby Jenkins Embrocation Cycling Journal
5 Anona Whitley Ironclad Performance Wear
6 Anna Christiansen Ironclad Performance Wear
7 Margi Lifsey Bridgetown Velo Teammate Top 5: Anne Davis usher
8 Amy Shepard BRIHOP
9 Chelsea Momany Whitman College
10 Sara Fletcher Bridgetown Velo Teammate Top 5: Anne Davis usher
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 3