Log In
High Desert Omnium: Road Race • Jul 11 2010
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Brunelle Life Cycle Bike Shop
2 Lee Ordonez Paul's Bicycle Way of Life Cycling
3 David Wells Life Cycle Bike Shop Teammate Win: Michael Brunelle
4 Alex Wentz Team Oregon presented by Laurelwood
5 Qayam Jetha Olympia Orthopedic
6 Ryan Wilcoxson Flywheel Bicycle Solutions
7 Larry Jackson Life Cycle Bike Shop Teammate Win: Michael Brunelle
8 Mike Brown Therapeutic Associates Cycling/GENR
9 Peter Christoff Bend Memorial Clinic Total Care Rac
10 James Shingleton Capitol Velo p/b Lifesource
11 Andy Su Hutch's/ClearOne/Bend Dental
12 Sage Freeman Capitol Velo p/b Lifesource
13 William Laubernds Ten Guys Named Alex
14 Greg Bloom SJBC
15 Erik Hofland Artisan Family Racing/Sprout Cycles
16 Doug Laplaca Bend Memorial Clinic Total Care Rac
17 Juan Quintero Unattached
18 Cort Buchholz Cyclesoles/Sagebrush Cycles
19 Marshall Greene Bend Memorial Clinic Total Care Rac
20 Mike Bene Yard Dawgs Book Club
21 Spencer Newell Therapeutic Associates Cycling/GENR
22 Brian Walburn Hagens-Berman LLP Cycling
23 Brayton Osgood Bend Memorial Clinic Total Care Rac
24 Joseph Ferron CAPA Cycling Team
25 Alexander Clemens Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Top 5: Alex Wentz
26 Joel Palanuk Green Ridge PT/In Focus
27 Scott Hill Life Cycle Bike Shop Teammate Win: Michael Brunelle
28 Cole Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Rac
29 Kurt Haas Capitol Velo p/b Lifesource
30 Marcus Biancucci Therapeutic Associates Cycling/GENR
31 Patrick Gerke Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Top 5: Alex Wentz
32 John Lance Guinness Cycling Team
33 Spencer Gray Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cyc
34 Ambrose Su Hutch's/ClearOne/Bend Dental
35 John Craft Bend Memorial Clinic Total Care Rac
36 Rob Angelo Therapeutic Associates Cycling/GENR
37 Michael Roecklein Team Becher+
38 Tj Paskewich Therapeutic Associates Cycling/GENR
39 Rich Hummel Green Ridge PT/In Focus
40 Erik Jacobson Therapeutic Associates Cycling/GENR
41 Robert Sheasby Bend Memorial Clinic Total Care Rac
42 Jesse Finch gnehm Capitol Velo p/b Lifesource
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 11   Cat 4: 5   Cat 5: 3   Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bruce Cole-baker Sunnyside Sports
2 Matt Keeler University of Oregon Cycling Club
3 Mckenzie Sampson
4 Chris Winans Sunnyside Sports Teammate Win: Bruce Cole-baker
5 Ian Bagshaw Flywheel Bicycle Solutions
6 Isaac Sullivan Life Cycle Bike Shop
7 Sean Bagshaw Flywheel Bicycle Solutions Teammate Top 5: Ian Bagshaw
8 Tim Dougherty Flywheel Bicycle Solutions Teammate Top 5: Ian Bagshaw
9 Austin Line Sunnyside Sports Teammate Win: Bruce Cole-baker
10 Matt Engel Bend Memorial Clinic Total Care Rac
11 Kendal Johnson Cyclesoles/Sagebrush Cycles
12 Mick Mcdonald
13 Damian Hill Athlete's lounge
14 Stephen Szufnarowski
15 Ryan Champion Pacific Power Blue Sky
16 Ryan Reisbick Chinook Cycling Club
17 Michael Dennis Desert Orthopedics
18 Graham Kelley Life Cycle Bike Shop
19 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Rac
20 Jason Penry Pacific Power Blue Sky
21 Devin Mounts Team Oregon presented by Laurelwood
22 Kevin English WebCyclery.com
23 Todd Riley
24 Steve Heinrichs
25 Zach Violett
26 Atlin Sestrich Ironclad Performance Wear
27 Todd Berger Bend Memorial Clinic Total Care Rac
28 Steve Wursta Bend Memorial Clinic Total Care Rac
29 Zach Gilmour
30 Brock Rowley Flywheel Bicycle Solutions Teammate Top 5: Ian Bagshaw
31 David Caplan WebCyclery.com
32 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Rac
33 Tony Coca Team Oregon presented by Laurelwood
34 Alan Whitney Team Oregon presented by Laurelwood
35 Martin Christian River City Bicycles
36 Don Wright
37 Darren Smith Bend Memorial Clinic Total Care Rac
38 Eric Birky Windsor
39 Mike Harris Bend Memorial Clinic Total Care Rac
40 Michael Mara Desert Orthopaedics
41 Kevin Short loco moco
42 Tobin Peyton-levine University of Oregon Cycling Club Teammate Top 5: Matt Keeler
43 Owen Twitchell designstorm.org
44 Jon Gornick
45 Brian Barker Ironclad Performance Wear
46 Kevin Chandler Unattached
47 Cameron Carrick Bend Endurance Academy
48 Lance Nelson
49 Thomas Royce
50 Cameron Holmes russell
51 Devin Mast
52 Joe Leineweber Ironclad Performance Wear
53 Rob Bingham
54 Jack Mahler Unattached
55 Eric Willis
56 No name ?
57 Whit Bazemore
58 Riley Smith
59 Cliff Cayer Bend Memorial Clinic Total Care Rac
60 James Laughlin
61 Colin Dunlap Bend Endurance Academy
62 Rob Angelo Therapeutic Associates Cycling/GENR
63 Calon Russell Bridgetown Velo
64 Kyle Gorman WebCyclery.com
65 Dane Etter-garrette SSI/Carona
66 Eric Schusterman Ritte Van Vlaanderen
67 David Nelson
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 6   Cat 4: 10   Cat 5: 6   Cat ?: 42  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gregg Strome Hutch's/ClearOne/Bend Dental
2 Scott Seaton Hutch's/ClearOne/Bend Dental Teammate Win: Gregg Strome
3 Richard Albrow Bend Memorial Clinic Total Care Rac
4 John Obrien Echelon Gran Fondo/ZteaM
5 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions
6 Mark Crawford Ironclad Performance Wear
7 Jurgen Fennerl Hutch's/ClearOne/Bend Dental Teammate Win: Gregg Strome
8 Eric Schusterman Ritte Van Vlaanderen
9 Steve Yenne Capitol Subaru Cycling
10 Bob Grover Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cyc
11 Tony Dirks Mountain View Cycles
12 Jeff Garren Unattached
13 Justin Serna Guinness Cycling Team
14 Philip Litchfield Capitol Velo p/b Lifesource
15 James Wellington Hutch's/ClearOne/Bend Dental Teammate Win: Gregg Strome
16 Yutzy Gordon Sunnyside Sports
17 Mike Adams United Finance
18 Mark Reinecke Bend Memorial Clinic Total Care Rac Teammate Top 5: Richard Albrow
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Boswell Bissell Pro Cycling
2 Andrew Boone Cyclesoles/Sagebrush Cycles
3 Elijah Romer Team Oregon presented by Laurelwood
4 Chris Sheppard Rocky Mountain Bikes
5 Carson Miller Veloforma
6 Sloane Anderson Pro Air
7 Kennett Peterson Hagens-Berman LLP Cycling
8 Sean Passage Hagens-Berman LLP Cycling
9 Brian Seguin BendBroadband/WebCyclery.com
10 Roger Worthington Indie Hops
11 Kyle Wuepper Bend Memorial Clinic Total Care Rac
12 Peter Vraniak
13 Michael Larsen Hutch's/ClearOne/Bend Dental
14 Scott Gray Cyclesoles/Sagebrush Cycles Teammate Top 5: Andrew Boone
15 Mike Kath Cyclepath Racing
16 Adam Edgerton Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Top 5: Elijah Romer
17 Brad Winn Primal/1st Bank
18 Ben Thompson Trek Mtn Co-Op
19 Karsten Hagen Echelon Gran Fondo/ZteaM
20 David Gates Bridgetown Velo
21 Angelo Roman Hammer/CMG Racing Team
22 Erik Bergstrom Therapeutic Associates Cycling/GENR
23 Damian Schmitt Sunnyside Sports
24 Sal Collura SLOCUM Rebound Racing
25 Jason Riffle HPChiro/Scott's Cycling of Salem
26 Matt Russell www.evanplews.com/KENDAUSA
27 Derek Stallings BendBroadband/WebCyclery.com
28 Brandon Dyer Cyclesoles/Sagebrush Cycles Teammate Top 5: Andrew Boone
29 Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com
30 David Rosensen
31 Jim Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Top 5: Elijah Romer
32 Edward Micek BendBroadband/WebCyclery.com
33 David Root Therapeutic Associates Cycling/GENR
34 Austin Arguello
35 Greg Canfield Hutch's/ClearOne/Bend Dental
36 Matt Ritzow Bicycleway.com
37 Jimmy Udall Courage Cycles
38 Wessel Robin Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Top 5: Elijah Romer
39 Mckenzie Thramer SLOCUM Rebound Racing
40 Dustin Hahn Godspeed
41 Doug Perrin Hutch's/ClearOne/Bend Dental
42 Christopher Dubois Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Top 5: Elijah Romer
43 William Warburton Therapeutic Associates Cycling/GENR
44 Brandt Hueser
45 Tim Jones WebCyclery.com
46 Seth Patla River City Bicycles
47 Steven r Holland United Finance
48 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Top 5: Elijah Romer
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 20   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mackenzie Madison Therapeutic Associates Cycling/GENR
2 Jade Wilcoxson Flywheel Bicycle Solutions
3 Tina Brubaker Veloforma
4 Teri Sheasby Veloforma
5 Jen Akeroyd Sorella Forte
6 Brenna Lopez-otero Bend Memorial Clinic Total Care Rac
7 Heather Hill Life Cycle Bike Shop
8 Lisa Reeve Veloforma Teammate Top 5: Tina Brubaker
9 Serena Bishop Sunnyside Sports
10 Karey Miles Therapeutic Associates Cycling/GENR Teammate Win: Mackenzie Madison
11 Lindsay Myers webcor
12 Libby Evans Therapeutic Associates Cycling/GENR Teammate Win: Mackenzie Madison
13 Susan Peithman Veloforma Teammate Top 5: Tina Brubaker
14 Jill Howe Therapeutic Associates Cycling/GENR Teammate Win: Mackenzie Madison
15 Elise Huggins Veloforma Teammate Top 5: Tina Brubaker
16 Cara Bussell Trisport Cycling
17 Kerry Martin Sunnyside Sports
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 7   Cat 4: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mackenzie Madison Therapeutic Associates Cycling/GENR
2 Jade Wilcoxson Flywheel Bicycle Solutions
3 Tina Brubaker Veloforma
4 Teri Sheasby Veloforma
5 Jen Akeroyd Sorella Forte
6 Brenna Lopez-otero Bend Memorial Clinic Total Care Rac
7 Heather Hill Life Cycle Bike Shop
8 Lisa Reeve Veloforma Teammate Top 5: Tina Brubaker
9 Mindy Simmons Hammer Velo
10 Serena Bishop Sunnyside Sports
11 Rachelle Jorgensen Life Cycle Bike Shop
12 Maire Osborn Life Cycle Bike Shop
13 Sheila Raff Blue Rooster Sports Medicine Clinic
14 Cary Steinman Bend Memorial Clinic Total Care Rac
15 Karey Miles Therapeutic Associates Cycling/GENR Teammate Win: Mackenzie Madison
16 Lindsay Myers webcor
17 Libby Evans Therapeutic Associates Cycling/GENR Teammate Win: Mackenzie Madison
18 Susan Peithman Veloforma Teammate Top 5: Tina Brubaker
19 Jessica Kaplan Therapeutic Associates Cycling/GENR Teammate Win: Mackenzie Madison
20 Jill Howe Therapeutic Associates Cycling/GENR Teammate Win: Mackenzie Madison
21 Sarah Tisdale Sorella Forte Teammate Top 5: Jen Akeroyd
22 Amanda Atwill Hammer Velo
23 Joanne Schmitz L'ecole/Wheatland Wheelers
24 Elise Huggins Veloforma Teammate Top 5: Tina Brubaker
25 Megan Chinburg Veloforma Teammate Top 5: Tina Brubaker
26 Helen Grogan Bend Memorial Clinic Total Care
27 Jan Moss Sorella Forte Teammate Top 5: Jen Akeroyd
28 Judy Richardson Sorella Forte Teammate Top 5: Jen Akeroyd
29 Cara Bussell Trisport Cycling
30 Kerry Martin Sunnyside Sports
31 Laura Mcgraw Veloforma Teammate Top 5: Tina Brubaker
32 ? ?
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 8   Cat 3: 7   Cat 4: 4   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mindy Simmons Hammer Velo
2 Rachelle Jorgensen Life Cycle Bike Shop
3 Maire Osborn Life Cycle Bike Shop
4 Sheila Raff Blue Rooster Sports Medicine Clinic
5 Cary Steinman Bend Memorial Clinic Total Care Rac
6 Jessica Kaplan Therapeutic Associates Cycling/GENR
7 Sarah Tisdale Sorella Forte
8 Amanda Atwill Hammer Velo Teammate Win: Mindy Simmons
9 Joanne Schmitz L'ecole/Wheatland Wheelers
10 Megan Chinburg Veloforma
11 Helen Grogan Bend Memorial Clinic Total Care
12 Jan Moss Sorella Forte
13 Judy Richardson Sorella Forte
14 Laura Mcgraw Veloforma
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 7   Cat 4: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brianna Walle Ironclad Performance Wear
2 Tawnie Mcdonald
3 Stephanie Howe
4 Shawna Palanuk Green Ridge/Infocus
5 Erica Loder Veloforma
6 Amy Champion Pacific Power Blue Sky
7 Ann Kennedy Guinness Cycling Team
8 Toni Decker
9 Jennifer Schweitzer Veloforma Teammate Top 5: Erica Loder
10 Tonya Roe Sorella Forte
11 Erin Goodall Showers Pass
12 Lillian Schiavo Hutch's Klamath Falls
13 Katy Pranian Sorella Forte
14 Courtney Gould Sorella Forte
15 Eryn Barker Specialized River City Bicycles
16 Emily Ohlin bicycleattorney.com
17 Kelly Sandow Poplollies
18 Michelle Kunec Sorella Forte
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat ?: 12