Log In
Eugene Roubaix • Apr 30 2011
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Krause
2 Eric Kytola
3 Derek Stallings BendBroadband/WebCyclery.com
4 Maikey Lopera Life Cycle Bike Shop
5 Ron Babcock Portland Velo
6 Matt Williams GrandStay Hotels
7 Mark Magilner Half Fast Velo
8 Dickie Mallison Upper Echelon Fitness
9 Nick Blacklock Team Bike Tires Direct
10 Richard Desmond Upper Echelon Fitness
11 Hilary Billington
12 Chad Smeltzer Team Bike Tires Direct
13 Daryl Hemenway Diamond Law Cycling Team
14 Doug Striley Cycle Sport
15 Tim Hittner Veloforma Factory Team
16 Robert Huff Half Fast Velo
17 Jonathan Nelson
18 Matt Engel Bend Memorial Clinic Total Care Rac
19 David Dimarco SLOCUM Race Team
20 Nathan Hobson Half Fast Velo
21 Ivan Meadors United Finance
22 Richard Julyan
23 Scott Goldstein
24 Doug Perrin Hutch's/Bend Dental/Lowes
25 Vilim Fundak
26 Saul Lopez Half Fast Velo
27 Dan Houghton Showers Pass
28 Dan Vrijmoet SLOCUM Race Team
DNF Dan Wolnick WebCyclery.com
DNF David Miller Team Rose City
DNF Rick Upton Team Bike Tires Direct
DNF Dan Shepherd Cycle Sport
DNF Craig Austin Half Fast Velo
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 7   Cat 4: 2   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Boone Team Oregon presented by Laurelwood
2 Cliff Heaberlin Guinness Cycling Team
3 Brent Emoff Diamond Law Cycling Team
4 Jason Riffle HPChiro/Alpine Mortgage Planning
5 Joe Prettyman Hammer Nutrition/CMG Racing Team
6 Elijah Romer Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Win: Andrew Boone
7 David Wells Life Cycle Bike Shop
8 Nick Skenzick Hutch's-Eugene
9 Paul Bourcier Hutch's-Eugene
10 Jake Hansen Word-RCB
11 Andrew Willis Ironclad Performance Wear
12 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio
13 Brendan Treacy Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Win: Andrew Boone
14 Adam Blanchard Therapeutic Associates Cycling/Sage
15 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Win: Andrew Boone
16 Brant Buchholz Therapeutic Associates Cycling/Sage
17 Adam Edgerton Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Win: Andrew Boone
18 Steven Beardsley Gentle Lovers
19 Jonathan Mccoy Ironclad Performance Wear
20 Colin Gibson Hagens-Berman LLP Cycling
21 Connor Mccutcheon
22 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio
23 Rob English
24 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear
25 Christopher Dubois Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Win: Andrew Boone
26 Jim Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Win: Andrew Boone
27 Wessel Robin Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Win: Andrew Boone
28 Sage Freeman Capitol Velo
29 Tim Jones
DNF Cory Domingues
DNF Joel Wilson
DNF Michael Rosenberg Hutch's-Eugene
DNF Lee Ordonez Hutch's-Eugene
DNF Stephen Bedford Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Win: Andrew Boone
DNF William Laubernds Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Win: Andrew Boone
DNF Taylor Kneuven
DNF Erik Hofland Therapeutic Associates Cycling/Sage
DNF Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Win: Andrew Boone
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 13   Cat 3: 7   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Baumann Paul's Bicycle Way of Life Cycling
2 Bennett Shane Portland State University
3 Alexander Clemens Team Oregon presented by Laurelwood
4 Kolben Preble Hammer Nutrition/CMG Racing Team
5 Jeremy Garbellano Life Cycle Bike Shop
6 Tony Coca Team Oregon presented by Laurelwood
7 Rand Shoaf Sunnyside Sports
8 Tj Paskewich Therapeutic Associates Cycling/Sage
9 Alex Wentz Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Top 5: Alexander Clemens
10 Jeff Brown Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Top 5: Alexander Clemens
11 Ryan Miller Pacific Power Blue Sky
12 Joseph Ferron OSU Cycling Club
13 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside
14 Cort Buchholz Therapeutic Associates Cycling/Sage
15 Brian Engelhard bicycleattorney.com
16 Ryan Wilcoxson Flywheel Bicycle Solutions
17 Doug Turnbull Paul's Bicycle Way of Life Cycling Teammate Win: Matt Baumann
18 Rob Angelo Therapeutic Associates Cycling/Sage
19 Nick Alden Life Cycle Bike Shop Teammate Top 5: Jeremy Garbellano
20 Clint Culpepper
21 Scott Hill Life Cycle Bike Shop Teammate Top 5: Jeremy Garbellano
22 Todd Dye Pacific Power Blue Sky
23 Brayton Osgood
24 Daniel Penner Ironclad Performance Wear
25 Brian w. Scholl
26 Brian Vollmer-buhl Paul's Bicycle Way of Life Cycling Teammate Win: Matt Baumann
27 Kevin Drake Close2myart Cycling Team
28 Luke Demoe SLOCUM Race Team
29 Evan Siroky Guinness Cycling Team
30 Kitch Turner Sunnyside Sports
31 Stephen Szufnarowski
32 Peter Moe Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
33 Brian Fawcett Pistis
34 Tim Richter Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
DNF Jason Weinstein Harder Cycling
DNF Dave Dezellem Ironclad Performance Wear
DNF Nathan r Frechen Diamond Law Cycling Team
DNF Alex Kroman Portland Velo
DNF Brian Ratliff Portland Velo
DNF James Jorgensen Life Cycle Bike Shop Teammate Top 5: Jeremy Garbellano
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 10   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Johnson Portland Velo
2 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood
3 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood
4 Timothy Lang Tempo Cycling and Pilates Studio
5 Dwayne Farr Soraz Racing
6 Kevin Bernstein
7 Nathan Gibson
8 Isaac Potoczny-jones Word-RCB
9 John Hartnett
10 Kevin Driscoll bicycleattorney.com
11 Marcus Benton Team Dirt/Mudslinger Events
12 Peter Burrows Life Cycle Bike Shop
13 Cliff Allen
14 Eric Schusterman Ritte Van Vlaanderen
15 Bryan Richardson Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Top 5: Stephan Niquet
16 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene
17 David Boerner
18 Rob Bingham
19 Ken James
20 Austin Sommerfield University of Oregon Cycling Club
21 Taylor Bushnell Tensegrity PT Cycling
22 Mark Adamski Portobello Bicycle Racing
23 Erik Spillman Portland Velo Teammate Win: Ben Johnson
24 Jon Gornick Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Top 5: Stephan Niquet
25 Thomas Pastor Life Cycle Bike Shop
26 Dan Mahoney Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Top 5: Stephan Niquet
27 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Rac
28 Troy Sexton Cycle Smart
29 Matthew Erdelt
30 Bukie Mabayoje
31 Eric Anderson Pacific Power Blue Sky
32 Shy Shyman
DNF Jordan Staples Half Fast Velo
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 4   Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Hawley
2 Alexander Chow
3 Aaron Edwards Bloom Racing
4 Dustin Miller Capitol Velo
5 Nathan Johnsen Team Oregon presented by Laurelwood
6 Robert Tsunehiro
7 Blake Taylor
8 Brent Wallace Portobello Bicycle Racing
9 Douglas Sproston
10 Patrick Palmer HPChiro/Alpine Mortgage Planning
11 Eric Speakman
12 Steve Williams Capitol Velo Teammate Top 5: Dustin Miller
13 John Baldwin Half Fast Velo
14 Robert Grunau Guinness Cycling Team
15 Tim Coughlan
16 Evan Mikkelson
17 Eric Archambault
18 Ryan Mccracken HPChiro/Alpine Mortgage Planning
19 Dirk Siverts
20 Jake Perrin Hutch's/Bend Dental/Lowes
21 Dylan Cernitz Half Fast Velo
22 Orion Shannon
23 Dannon Canterbury Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
24 Andrew Nemecek
25 Jimmy Candelaria Close2myart Cycling Team
26 Scott Rath HPChiro/Alpine Mortgage Planning
27 Adam Oliver
28 Dan Grabski Portland Velo
29 Edgar Gomez
DNF Luis Palacios Life Cycle Bike Shop
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 25  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jen Akeroyd Sorella Forte
2 Jessica Cutler
3 Brianna Walle Ironclad Performance Wear
4 Lisa Turnbull REP Gym/Riverstone
5 Brenna Lopez-otero Bend Memorial Clinic Total Care Rac
6 Lindsay Fox
7 Anne Davis usher Upper Echelon Fitness
8 Tina Brubaker Upper Echelon Fitness
9 Heather Hill Life Cycle Bike Shop
10 Susan Peithman Upper Echelon Fitness
11 Anna Christiansen Ironclad Performance Wear Teammate Top 5: Brianna Walle
12 Anona Whitley Ironclad Performance Wear Teammate Top 5: Brianna Walle
DNF Amy Campbell River City Bicycles
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 7   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Playman
2 Maire Osborn Life Cycle Bike Shop
3 Amanda Atwill Hammer Velo
4 Mcguire Zayda
5 Jessica Kaplan Therapeutic Associates Cycling/Sage
6 Helen Grogan Bend Memorial Clinic Total Care Rac
7 Susanna Julber Bend Memorial Clinic Total Care Rac
8 Emily Charbonneau
9 Erin Goodall Hammer Velo Teammate Top 5: Amanda Atwill
10 Stephanie Chase Upper Echelon Fitness Women's Cycli
11 Stephanie Croy Ironclad Performance Wear
12 Lana Pressey Ironclad Performance Wear
DNF Heather Vanvalkenburg Diamond Law Cycling Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Annika Johannesen
2 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness Women's Cycli
3 Brooke Bauer Paul's Bicycle Way of Life Cycling
4 Maureen Kavanagh Hammer Velo
5 Danielle Curran Poplollies
6 Kristen Fauria Life Cycle Bike Shop
7 Aleah Davis
8 Marylynn King Ironclad Performance Wear
9 Kelly Sandow Poplollies Teammate Top 5: Danielle Curran
10 Karin Wohlert Sorella Forte
DNF Kristi Carver
DNF Sharon Anderson Ironclad Performance Wear
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jan Moss Sorella Forte
2 Sarah Tisdale Sorella Forte Teammate Win: Jan Moss
3 Christine Jerko Sorella Forte Teammate Win: Jan Moss
4 Meg Mautner Bike Central
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 1