Log In
High Desert Omnium: Road Race • Jul 12 2009
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Liverman Veloce/Felt
2 Davis Shepherd Hutch's
3 Matt Dooley Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cyc
4 Paul Clark Rebound SPL
5 Donald Hahn Reno Wheelmen
6 Hans Bielat Amgen
7 Mark Krause Land Shark
8 Scotty Carlile Hutch's Bend
9 Mike Olson Team WebCyclery.com
10 Dave Reitz Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cyc Teammate Top 5: Matt Dooley
11 Joel Palanuk Sisters Cycling
12 Greg Miller GS Forza Velo-Bend
13 David Monnig Ironclad Performance Wear
14 Doug Laplaca Bend Bike 'N Sport
15 Adam Edgerton Team Oregon
16 Mike Brown Therapeutic Associates Inc. Cycling
17 Doug Smith Bend Bike 'N Sport
18 Jake Keener Hutch's of Klamath Falls/Bend
19 Spencer Gray Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cyc Teammate Top 5: Matt Dooley
20 Matthew Pavlovich Hutch's Teammate Top 5: Davis Shepherd
21 Brian Austin bicycleattorney.com
22 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear
23 Spencer Newell Therapeutic Associates Inc. Cycling
24 Michael Brunelle Life Cycle Bike Shop
25 Tj Paskewich Therapeutic Associates Inc. Cycling
26 Jamin Aasum Bridgetown Velo
27 Mitch Denham NoMad Sports Club
28 Jeff Harwood Ironclad Performance Wear
29 Matt Lichtenfels Bridgetown Velo
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 7   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anna Vaughn Hammer Velo
2 Alice Chang Hammer Velo Teammate Win: Anna Vaughn
3 Stephanie Howe
4 Katherine Reinhart University of Oregon Cycling Club
5 Courtney Carlsen
6 Sara Fletcher Bridgetown Velo
7 Vanessa Cass Ironclad Performance Wear
8 Virginia Pedersen Ironclad Performance Wear
9 Alana Armstrong Sorella Forte
10 Justine Saudan Bridgetown Velo
11 Susanna Julber Bend Bike 'N Sport
12 Eryn Barker Specialized River City Bicycles
13 Kalli Phillips Poplollies
14 Amanda Atwill Bend Bike 'N Sport
15 Amy Champion
16 Rachael Roberts Bridgetown Velo
17 Deann Krill Ironclad Performance Wear
18 Erin Koenig Poplollies
19 Rachel Hoar na
20 Lillian Schiavo Hutch's Klamath Falls
21 Maureen Kavanagh Sorella Forte
22 Jeanna Romer ASM G-Sport
23 Amy Nortrom Team WebCyclery.com
24 Deven Smith
25 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky
26 Sallyanne Ellis Hammer Velo Teammate Win: Anna Vaughn
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 4   Cat ?: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Hines Therapeutic Associates Inc. Cycling
2 Ryan Wilcoxson Flywheel Bicycle Solutions
3 Brayton Osgood XC Oregon
4 Christopher Dubois
5 Eric Reinhart
6 Shane Johnson Trinity Bikes
7 Dennis Petross Portland Velo
8 David Montes UO Cycling/Lifecycle
9 Marcus Biancucci Team WebCyclery.com
10 John Craft Rebound SPL
11 Zach Violett
12 Ian Bagshaw Flywheel Bicycle Solutions Teammate Top 5: Ryan Wilcoxson
13 Larry Linebaugh Team Oregon
14 Stephen Szufnarowski Bend Bike 'N Sport
15 Bruce Cole baker
16 Ryan Champion Galen Cycles
17 Owen Twitchell Snowscream
18 Michael Dennis Desert Orthopedics
19 Peter Christoff Bend Bike 'N Sport
20 Stuart Allen OSU Cycling Club
21 Steve Heinrichs Unattached
22 Tim Dougherty Flywheel Bicycle Solutions Teammate Top 5: Ryan Wilcoxson
23 Zach Gilmour Hutch's-OIC
24 Ryan Seward CAPA Cycling Team
25 Matt Engel Bend Bike 'N Sport
26 Brian Barker Ironclad Performance Wear
27 Darren Smith Bend Bike 'N Sport
28 Andy Su Hutch's/Clear Choice/Bend Dental
29 Joseph Ferron CAPA Cycling Team
30 Brian Scholl Life Cycle Bike Shop
31 George Hegarty Bend Bike 'N Sport
32 Dakota Blackhorse-von ... Bend Nordic Team
33 Michael Mara Desert Orthopaedics
34 Greg Meller Life Cycle Bike Shop
35 Colin Mullane Land Shark
36 Alan Whitney Team Oregon
37 Steve Wursta Bend Bike 'N Sport
38 Christopher Ragusa CCB International
39 Cash Lowe
40 Matthew Lasala Bend Bike 'N Sport
41 Kevin Short
42 Murray Carlisle Tireless Velo
43 Cedric Kohler
44 Kevin Brown Team One Racing
45 Rob Angelo Therapeutic Associates Inc. Cycling Teammate Win: Jonathan Hines
46 Gene Nelson Bend Bike 'N Sport
47 Tom Schwiesow Wenatchee Area Racers
48 Henry Abel Team WebCyclery.com
49 Joe Leineweber Ironclad Performance Wear
50 Atlin Sestrich Ironclad Performance Wear
51 Jason Singleton Desalvo Custom Cycles Racing
52 Kyle Gorman Team WebCyclery.com
53 Chuck Meyer Sunnyside Sports
54 Murphy Mcfarland Bend Bike 'N Sport
55 Tom Simon Specialized River City Bicycles
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 7   Cat 4: 5   Cat 5: 2   Cat ?: 38  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Seaton Hutch's/Clear Choice/Bend Dental
2 Robert Sheasby Bend Bike 'N Sport
3 Bruce Rogers Hutch's/Clear Choice/Bend Dental Teammate Win: Scott Seaton
4 Maikey Lopera
5 Sean Rogers Bend Bike 'N Sport
6 Gregg Strome Hutch's Clearchoice
7 Mark Crawford Ironclad Performance Wear
8 Steve Yenne Capitol Subaru Cycling
9 Jurgen Fennerl Hutch's/Clear Choice/Bend Dental Teammate Win: Scott Seaton
10 Tim Hittner Veloforma
11 David Hart Guinness Cycling Team
12 Scott Goldstein EWEB Windpower
13 Doug Perrin Central Oregon Velo
14 Richard Albrow Bend Bike 'N Sport Teammate Top 5: Robert Sheasby
15 Rod Underhill Bridgetown Velo
16 Rick Johnson Hutch's/Clear Choice/Bend Dental Teammate Win: Scott Seaton
17 Dave Masessa Desalvo Custom Cycles Racing
18 Ambrose Su Hutch's/Clear Choice/Bend Dental Teammate Win: Scott Seaton
19 Clint Ebert bicycleattorney.com
20 John Sorlie Hutch's/Clear Choice/Bend Dental Teammate Win: Scott Seaton
21 Bill Robberson Desalvo Custom Cycles Racing
22 James Wellington Hutch's/Clear Choice/Bend Dental Teammate Win: Scott Seaton
23 Greg Shepherd Hutch's
24 Jay Palubeski
25 James Kramer NoMad Sports Club
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 5   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Passage Unattached
2 Ryan Trebon Kona
3 Michael Larsen Hutch's Bend/Clear Choice/Bend Dent
4 Kennett Peterson Team Oregon
5 Ryan Mckean Bend Bike 'N Sport
6 Paul Bourcier Hutch's/OIC
7 Andrew Boone Therapeutic Associates Inc. Cycling
8 Evan Hepner
9 Quinn Keogh HPChiro/Bike n' Hike/Giant
10 Roger Worthington Labor Power
11 Chris Swan Team Oregon Teammate Top 5: Kennett Peterson
12 Erik Huston Hutch's Bend
13 Matt Ritzow Paul's Bicycle Way of Life Cycling
14 Bill Warburton Therapeutic Associates Inc. Cycling
15 Elijah Romer Team Oregon Teammate Top 5: Kennett Peterson
16 Matt Russell Capitol Subaru Cycling
17 Daniel Quirk Veloce/Felt
18 Sloan Anderson Pure Energy-Pro Air/HFA
19 Seth Patla River City Bicycles
20 Brian Seguin Team WebCyclery.com
21 Kyle Wuepper Bend Bike 'N Sport Teammate Top 5: Ryan Mckean
22 Karsten Hagen ZTeam
23 Bradley Taylor Hutch's-OIC
24 Michael Rosenberg Hutch's
25 Sal Collura VELO Television
26 Galen Mittermann Midtown Direct Racing
27 David Gates Bridgetown Velo
28 Omer Kem Bissell
29 Mckenzie Thramer thramerrods.com/WheelWorks
30 Edward Micek Team WebCyclery.com
31 Erik Edgar Pacific Power Blue Sky
32 David Roth Midtown Direct Racing
33 Scott Gray Therapeutic Associates Inc. Cycling
34 Erik Bergstrom Therapeutic Associates Inc. Cycling
35 Jim Anderson Team Oregon Teammate Top 5: Kennett Peterson
36 Tim Jones Therapeutic Associates Inc. Cycling
37 Derek Stallings Therapeutic Associates Inc. Cycling
38 T. kenji Sugahara Team Oregon Teammate Top 5: Kennett Peterson
39 Nick Skenzick Hutch's-OIC
40 David Root Therapeutic Associates Inc. Cycling
41 Michael King Hutch's/Clear Choice/Bend Dental
42 Greg Canfield Hutch's Bend/Clear Choice/Bend Dent Teammate Top 5: Michael Larsen
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 15   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Teri Sheasby Bend Bike 'N Sport
2 Rebecka Hartkop Veloforma
3 Lisa Turnbull Therapeutic Associates Inc. Cycling
4 Ally Stacher
5 Jen Akeroyd Team Group Health
6 Jacqueline Cohen Therapeutic Associates Inc. Cycling
7 Jill Howe Therapeutic Associates Inc. Cycling Teammate Top 5: Lisa Turnbull
8 Jade Wilcoxson Flywheel Bicycle Solutions
9 Lindsay Fox Team Oregon
10 Lisa Magness Hutch's Bend
11 Kerry Martin Sunnyside Sports
12 Arielle Filiberti
13 Kristi Green Desalvo Custom Cycles Racing
14 Pamela Archer Therapeutic Associates Inc. Cycling Teammate Top 5: Lisa Turnbull
15 Beth Burns Veloce/Felt
16 Louise Smyth Team LaS'port
17 Karey Miles Therapeutic Associates Inc. Cycling Teammate Top 5: Lisa Turnbull
18 ? ?
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 8   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christi Binstadt Poplollies
2 Serena Bishop Sunnyside Sports
3 Mackenzie Madison
4 Lisa Reeve
5 Karen Oppenheimer Bend Bike 'N Sport
6 Sarah Max Bend Bike 'N Sport
7 Molly Mullane Land Shark
8 Leia Tyrrell CAPA Cycling Team
9 Kristen Fauria Life Cycle Bike Shop
10 Tara Pemberton Poplollies Teammate Win: Christi Binstadt
11 Kay Bork Poplollies Teammate Win: Christi Binstadt
12 Tessa Sugahara Team Group Health
13 Sarah Tisdale Sorella Forte
14 Sherry Jako Sorella Forte
15 Anne Linton Sorella Forte
16 Judy Richardson Sorella Forte
17 Mary Yax Bend Bike 'N Sport Teammate Top 5: Karen Oppenheimer
18 Mariel Ettinger
19 Michelle Bazemore Bend Bike 'N Sport Teammate Top 5: Karen Oppenheimer
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 3   Cat 4: 3   Cat ?: 9