Log In
Banana Belt Road Race Series • Mar 12 2006
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
Mostly Cloudy, 43 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cliff Heaberlin GSC United
2 Jim Fischer EWEB Windpower
3 Steven Beardsley Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance
4 Sam Bell Whitman College
5 David Roth Midtown Direct Racing
6 Chris Thomas Whitman College
7 Mark Blackwelder Veloshop
8 Brandt Hueser GSC United Teammate Win: Cliff Heaberlin
9 Mike Mauch United Finance
10 Tom Woodcock CMG Racing/Alpine Mortgage
11 Bill Reuss Owens Healthcare
12 Anthony Graupera
13 Mark Ginsberg Team Oregon/River City Bicycles
14 Brian Cimmiyotti Scott's Cycle and Sports
15 Wes Stephens Paul's Bicycle Way of Life Cycling
16 Shane Fletcher Veloce Racing
17 Jamie Williams
18 Gary Malcolm Paul's Bicycle Way of Life Cycling
19 John Friesen Owens Healthcare
20 Drew Russell GSC United Teammate Win: Cliff Heaberlin
21 Richard Anderson CMG Racing/Alpine Mortgage
22 Eric Nachtrab Veloce Racing
23 J.michael Manning United Finance
24 Geoffrey Huber Paul's Bicycle Way of Life Cycling
25 Turner Waskom Bend Memorial Clinic Total Care Rac
26 Matthew Wolpert
27 Erik Voldengen Beaverton Bicycle Club
28 Josh Cooper EWEB Windpower Teammate Top 5: Jim Fischer
29 Paul Anderson Half Fast Velo
30 Brian Marcroft Hagens-Berman LLP Cycling
31 Joel Wilson Paul's Bicycle Way of Life Cycling
32 Galen Mittermann Midtown Direct Racing Teammate Top 5: David Roth
33 Jesse Graden Veloshop
34 Jeff Fuchs Sunnyside Sports
35 Chris Swan Peninsula Velo
36 Kurt Haas Bike Peddler
37 Steve Davee Veloce Racing
38 David Diviney Half Fast Velo
39 Doug Wilmes River City Bicycles
40 Ernie Conway Team Oregon/River City Bicycles
41 David Root United Finance
42 Wade Goff Half Fast Velo
44 Kent Heli Los Ciclistas
45 Kevin Thompson Half Fast Velo
46 David Hart Specialized River City Bicycles
47 Brian Vollmer-buhl Paul's Bicycle Way of Life Cycling
48 David Schneider Escape Velocity
49 Saul Lopez Half Fast Velo
50 Brett Lundmark GSC United Teammate Win: Cliff Heaberlin
51 ? ?
52 Anthony Mccray Team Oregon/River City Bicycles
53 Duncan Calver Veloshop
54 David Pilz Simple Cycling
55 Brett Jarolimek Veloshop
56 Ian Penner Half Fast Velo
57 Ward Spears Half Fast Velo
DNF Ivan Meadors United Finance
58 Dan Larson Half Fast Velo
DNF Geoff Raynak Half Fast Velo
DNF Martin-chan Anderson University of Oregon/Hutch's Cyclin
DNF James Randall Team Oregon/River City Bicycles
DNF George Gardner Team Oregon/River City Bicycles
DNF Chris Conley Second Ascent
DNF Jason Mauer Labor Power
DNF Rob Williams Veloce Racing
DNF Ben Langsdorf EWEB Windpower Teammate Top 5: Jim Fischer
DNF Jamie Wendell
DNF Carson Miller Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
DNF Greg Doan Logie Velo
DNF Ian Bishop
DNF Peter Gutwald Therapeutic Associates Cycling/GENR
Finishers: Cat ?: 71  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Edgerton University of Oregon Cycling Club
2 Daniel Cooley Scott's Cycle and Sports
3 Karl Choltus Team Oregon/River City Bicycles
4 Robin Calver Veloshop
5 Jay Middleton Team Novara Eugene
6 Erik Edgar OSU Cycling Club
7 Kennett Peterson University of Oregon Cycling Club Teammate Win: Adam Edgerton
8 Cort Buchholz Therapeutic Associates Cycling/GENR
9 David Grant
10 Jacob Hill
11 Geoffrey Green
12 Jason Weinstein Team Oregon/River City Bicycles Teammate Top 5: Karl Choltus
13 Jimmy Udall Veloshop Teammate Top 5: Robin Calver
14 Kevin Maier Midtown Direct Racing
15 David Cowperthwaite Team Oregon/River City Bicycles Teammate Top 5: Karl Choltus
16 Roger Lloyd United Finance
17 Kurt Robinson bicycleattorney.com
18 Thomas Bradford North River Racing
19 Jeff Tedder United Finance
20 Ryan Hediger Midtown Direct Racing
21 Jim Hinkley EBS Inc
22 David Strader Team Oregon/River City Bicycles Teammate Top 5: Karl Choltus
23 Brice Gary Paul's Bicycle Way of Life Cycling
24 T. Kenji sugahara Bike Peddler
25 Malcolm Dunn
26 David Miller
27 Ryan Conrad University of Oregon Cycling Club Teammate Win: Adam Edgerton
28 Joe Santos
29 Damien Kruziki Paul's Bicycle Way of Life Cycling
30 Phil De la motte Team Oregon/River City Bicycles Teammate Top 5: Karl Choltus
31 Aaron Stensvad GSC United
32 Matthew Stein Team Oregon/River City Bicycles Teammate Top 5: Karl Choltus
33 Richard Haight Team Bike Tires Direct
34 Mike Alligood Gateway/Speedzone
35 Joshua Hanselman 343 Racing
36 Bari Stockton Disco Velo
37 ? ? Red Jersey
38 Ken Finch bicycleattorney.com
39 Matthew Rider Team Bike Tires Direct
40 Scott Jones University of Oregon Cycling Club Teammate Win: Adam Edgerton
41 Antonio Castaneda
42 Mike Olson
43 Scott Steinman Bend Memorial Clinic Total Care Rac
44 Steven Burger Team Bridge City
45 Tommy Tuite Veloshop Teammate Top 5: Robin Calver
46 Chuck Woosley United Finance
47 Gregory Dering Hagens-Berman LLP Cycling
48 Greg Rhode
49 Ed Kendrick United Finance
50 Greg Edwards Team Oregon/River City Bicycles Teammate Top 5: Karl Choltus
51 Paul Kanz United Finance
52 Emile Lemoine bicycleattorney.com
53 Guy Polson Collin's Cycle Shop
DNF Nate Sweet EWEB Windpower
DNF Steven Hunter Veloshop Teammate Top 5: Robin Calver
DNF Patrick Wilder
DNF Greg Edwards Team Oregon/River City Bicycles Teammate Top 5: Karl Choltus
DNF Abe Schafermeyer Paul's Bicycle Way of Life Cycling
DNF Jim Moore Specialized River City Bicycles
DNF Charles Sowers United Finance
DNF David German Team Bridge City
DNF Mike Bene Veloshop Teammate Top 5: Robin Calver
DNF Geoffrey Green
DNF Robert Hughes
DNF Joshua Lebus
DNF Jurgen Fennerl Hutch's-Eugene
Finishers: Cat ?: 66  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Mcmanus
2 Scott Williams
3 Michael Brunelle
4 Mark Reinecke Hutch's Bend
5 Seth Patla United Finance
6 Brady Brady Team Oregon/River City Bicycles
7 Jason Hight Team Bike Tires Direct
8 John Spurgeon
9 David Stoops
10 Josh Gobershock Gecko Cycling Club
11 Mitch Lee
12 Mike Van hoose Team Bike Tires Direct
13 Craig Beavers Bike Peddler
14 Tj Paskewich Therapeutic Associates Cycling/GENR
15 Andrew Coe
16 Andrew Czajkowski University of Oregon Cycling Club
17 Scott Shine
18 Jake Rosenfeld
19 Dirk Martin Bike Peddler
20 Sasha Lacey Veloshop
21 ? ? United Finance Teammate Top 5: Seth Patla
22 Jon Hernandez Fresh Air Sports
23 Elias Whetsell
24 John Swanson Bend Memorial Clinic Total Care Rac
25 Jeff Shipley Fresh Air Sports
26 Thadeous Bamford Veloshop
27 Clint Ebert bicycleattorney.com
28 Montgomery Hill
29 Mike Mcgee
30 Euan Pollock United Finance Teammate Top 5: Seth Patla
31 Jeff Schuler Hutch's-Eugene
32 Blaine Dickason
33 Andreas Gute Beaverton Bicycle Club
34 Cameron Coker Gecko Cycling Club
35 Tom Norby
36 David Longdon Team Novara Eugene
37 Matthew Lasala Sunnyside Sports
38 Mark Everett Olson's Bicycles
39 Takuya Hagiwara University of Oregon Cycling Club
40 Bruce Burke Team Novara Eugene
41 Joel Thompson
42 Reed Cote University of Oregon Cycling Club
DNF Juan Cagampang
DNF David George
DNF Kevin Hedahl
DNF Tibor Hesek
DNF Ben Johnson
DNF Kennett Peterson University of Oregon Cycling Club
DNF Stephen Sessions University of Oregon Cycling Club
DNF Joe Hennessey Team Bike Tires Direct
DNF Dennis Dalangin Gecko Cycling Club
DNF Paul Ogawa Team Novara Eugene
DNF Nathan Swain Whitman College
DNF Jake Jogren
DNF Joshua Walker
DNF Ronald Kizziar
DNF Stuart Sandor
DNF Erich Meihoff
Finishers: Cat ?: 58  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Woods Beaverton Bicycle Club
2 Richard Suditu Beaverton Bicycle Club Teammate Win: Christopher Woods
3 Jack Zhang EWEB Windpower
4 Jacob Rathe Beaverton Bicycle Club Teammate Win: Christopher Woods
5 Cameron Sparr Beaverton Bicycle Club Teammate Win: Christopher Woods
6 Marcel Delisser Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
7 Harry Hamlin EWEB Windpower Teammate Top 5: Jack Zhang
8 Kyle Thackray EWEB Windpower Teammate Top 5: Jack Zhang
9 Ian Megale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
10 Daniel Ahlvin EWEB Windpower Teammate Top 5: Jack Zhang
11 Wes Stein EWEB Windpower Teammate Top 5: Jack Zhang
12 Keith Beckman Beaverton Bicycle Club Teammate Win: Christopher Woods
13 Vincent Stebner Beaverton Bicycle Club Teammate Win: Christopher Woods
14 Duncan Hay Bike Peddler
15 Alex Reightley GS Forza Velo-Bend
16 Don Vandervort Beaverton Bicycle Club Teammate Win: Christopher Woods
17 Matt Bloom Beaverton Bicycle Club Teammate Win: Christopher Woods
18 Madison Chilenski Team Oregon/River City Bicycles
19 Jacob Chilenski Team Oregon/River City Bicycles
20 Kallen Dewey Beaverton Bicycle Club Teammate Win: Christopher Woods
DNF Alex Reightley GS Forza Velo-Bend
DNF Kayla Woolcock Sum Bike Team
DNF Fiona Graham Beaverton Bicycle Club Teammate Win: Christopher Woods
Finishers: Cat ?: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 George Schreck United Finance
2 Bob Raker
3 Cary Mallon Disco Velo
4 Eric Christenson Team Rose City
5 Dave Burnard Alan
6 Leo Tsou United Finance Teammate Win: George Schreck
7 David Jackson Hutch's-Eugene
8 Lance Brigman Team Bike Tires Direct
9 Steve Long North River Racing
10 Steve Truesdale Half Fast Velo
11 Dave Faust Team Rose City Teammate Top 5: Eric Christenson
12 Andy Stahl Hutch's-Eugene
13 David Russell United Finance Teammate Win: George Schreck
14 J.michael Manning United Finance Teammate Win: George Schreck
15 Pat Sagers Hutch's Bend
16 Al Depenbrock EWEB Windpower
17 Jim Kenney Team Rose City Teammate Top 5: Eric Christenson
18 Richard Beightol Scott's Cycle and Sports
19 Reed Cote University of Oregon Cycling Club
20 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club
21 Jeff Buck Team Rose City Teammate Top 5: Eric Christenson
22 Darell Provencher Team Rose City Teammate Top 5: Eric Christenson
23 Billy Ramsey Team Novara Eugene
24 Bruce Burke Team Novara Eugene
Finishers: Cat ?: 24  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brad Gebhard The Bike Gallery
2 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
3 David Zimbelman Excel Sports
4 Matt Ritzow Paul's Bicycle Way of Life Cycling
5 Patrick Gray Excel Sports
6 Mark Magilner Half Fast Velo
7 Michael Jones Disco Velo
8 John Wilson EWEB Windpower
9 Jake Vanderzanden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Teammate Top 5: Kent Johnston
10 Scott Metzler Hutch's-Eugene
11 Greg Crane Beaverton Bicycle Club
12 Rob Annen Willamette Valley Vineyards
13 Brad Ross River City Bicycles
14 Luis Valls Casa Bruno
15 Todd Rosier United Finance
16 Richard Fox Land Shark
17 Scott Toll Cycle Sport
18 Glen Gann Land Shark
19 David Saltzberg Specialized River City Bicycles
20 Bruce Lenhart
21 Phil Randall Hutch's-Eugene
22 Hugh Gapay
23 Doug Smith Bend Memorial Clinic Total Care Rac
24 Eric Ahlvin EWEB Windpower
25 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Teammate Top 5: Kent Johnston
26 Peter Courogen
27 Lance Coffel Casa Bruno
28 ? ? Excel Sports Teammate Top 5: David Zimbelman
29 Glenn Bunselmeyer Excel Sports Teammate Top 5: David Zimbelman
30 Gary Cornilles Specialized River City Bicycles
31 Greg Edwards Team Oregon/River City Bicycles
32 Paul Kanz United Finance
33 Emile Lemoine bicycleattorney.com
34 Thadeous Bamford Veloshop
35 Guy Polson Collin's Cycle Shop
36 Eric Hansen Team S+M
37 Patrick Hartigan
38 Montgomery Hill
39 James Thiele Team Rose City
40 Tom Simon North River Racing
41 Greg Ausland Hutch's-Eugene
DNF Glen Eppick Cyclotopia
DNF Darren Pollard Excel Sports Teammate Top 5: David Zimbelman
DNF David Miller
DNF Shanan Whitlatch Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Teammate Top 5: Kent Johnston
DNF K. Duane baker
DNF Jim Hinkley EBS Inc
DNF Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Teammate Top 5: Kent Johnston
DNF Kevin Nichols Excel Sports Teammate Top 5: David Zimbelman
Finishers: Cat ?: 49  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
2 Chris Myers GSC United
3 Mikkel Bossen CMG Racing/Alpine Mortgage
4 Doug Beardsley Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Teammate Win: Peter Drake
5 Steven R holland United Finance
6 David Oliphant Therapeutic Associates Cycling/GENR
7 Paul Bourcier Hutch's-Eugene
8 John Browning Half Fast Velo
9 Travis Brown Second Ascent
10 Brant Buchholz Therapeutic Associates Cycling/GENR
11 Daniel Quirk Veloce Racing
12 Cliff Thompson Beaverton Bicycle Club
13 Jason Chapman Midtown Direct Racing
14 Jesse Sampson Veloce Racing
15 Joseph King Hagens-Berman LLP Cycling
16 Damian Schmitt Therapeutic Associates Cycling/GENR
17 Greg Tyler GSC United Teammate Top 5: Chris Myers
18 Jay Freyensee Sugar CRM-Easton-Specialized
19 Steve Wright Nike Cycling
20 Carl Hoefer Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance
21 Nathan Coffey CMG Racing/Alpine Mortgage Teammate Top 5: Mikkel Bossen
22 Aaron Sander Half Fast Velo
23 Nathan Hobson Half Fast Velo
24 Douglas Shanks Half Fast Velo
25 Ian Leitheiser Half Fast Velo
26 Dan Vrijmoet Hutch's-Eugene
27 Sal Collura Hutch's-Eugene
28 John Mitchem Casa Bruno
29 Jason Hobson
30 Chad Swanson Team S+M
31 Michael Rosenberg Hutch's-Eugene
32 Timmy Evans Rebound Sports Performance Lab
33 Yann Blindert The Bike Gallery
34 John Leonard Casa Bruno
35 Corey Stayton The Bike Gallery
36 Jonathan Myers Team S+M
37 Duncan Oliphant Therapeutic Associates Cycling/GENR
38 Solomon Woras Hagens-Berman LLP Cycling
39 Christopher Hamilton Super Nice Guy
40 David Tsai Hutch's-Eugene
41 Jeff Bannink The Bike Gallery
42 Mark Steger CMG Racing/Alpine Mortgage Teammate Top 5: Mikkel Bossen
43 Seth Hosmer CMG Racing/Alpine Mortgage Teammate Top 5: Mikkel Bossen
44 Nick Skenzick Hutch's-Eugene
45 Gordie Cumming Minneapolis Cycling
DNF Aaron Coker CMG Racing/Alpine Mortgage Teammate Top 5: Mikkel Bossen
DNF Brad Gebhard The Bike Gallery
DNF Rick Hammel Hutch's-Eugene
DNF Ryan Weaver River City Bicycles
DNF Harry Phinney CCCP
DNF David Garcia The Bike Gallery
DNF Billy Truelove Hutch's-Eugene
DNF Shannon Skerritt The Bike Gallery
DNF Shannon Skerritt The Bike Gallery
Finishers: Cat ?: 54  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrea Fisk CMG Racing/Alpine Mortgage
2 Kori Kunz Poplollies
3 Shari White Half Fast Velo
4 Heather Clark Bend Memorial Clinic Total Care Rac
5 Jill Waskom Bend Memorial Clinic Total Care Rac
6 Meagan Bozeman Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
7 Jan Moss Team Group Health
Finishers: Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicole Alexander
2 Julie Leasure
3 Monica Freeman
4 Jill Hanson
5 Rachelle Hobson Forza Jet Velo
6 Beth Whittaker Specialized River City Bicycles
7 Tessa Sugahara
8 Michelle Savoie Veloshop
9 Cary Steinman Bend Memorial Clinic Total Care Rac
10 Kathleen Kolman EWEB Windpower
11 Julie Forrest EWEB Windpower
11 Cate Hass Gecko Cycling Club
12 Debra Windus United Finance
DNF Denise Livingston Team Bike Tires Direct
DNF Lauren Hobson Forza Jet Velo Teammate Top 5: Rachelle Hobson
Finishers: Cat ?: 15