Log In
The Willamette Valley Classic Stage Race - High Pass Road Race • Apr 21 2006
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
Mostly Cloudy, 48 degrees, wind 15 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Dibble Davis Bike Club Race Team 2:03:56.5
Off The Front
2 David Roth Midtown Direct Racing 2:04:06.5
Off The Front
3 Matthew Beebe Webcor Alto Velo 2:04:15.5
Off The Front
4 Matt Daniel Mobile Money Racing 2:04:26.5
5 Jason Lewis Veloce Racing 2:04:26.5
6 Richard Anderson CMG Racing/Alpine Mortgage 2:04:20.5
7 Brian Marcroft Hagens-Berman LLP Cycling 2:04:26.5
8 Jon Finnoff BendEliteMTB.com 2:04:26.5
9 Peter Dinolfo Webcor Alto Velo 2:04:26.5 Teammate Top 5: Matthew Beebe
10 Andy Mckerrow Veloshop 2:04:23.5
11 Brandt Hueser GSC United 2:04:26.5
1
12 Matt Russell 2:04:26.5
2
13 Anthony Mccray Team Oregon/River City Bicycles 2:04:26.5
3
14 Jerome Dumortier Beaverton Bicycle Club 2:04:26.5
4
15 Jonz Norine Owens Healthcare 2:04:26.5
5
16 Bill Reuss Owens Healthcare 2:04:26.5
6
17 Sloan Anderson Bend Memorial Clinic Total Care Rac 2:04:26.5
7
18 Geoffrey Huber Paul's Bicycle Way of Life Cycling 2:04:26.5
8
19 Mike Sohm Binghams/Northshore 2:04:26.5
9
20 Kris Stanton Arlberg Sports 2:04:26.5
10
21 Matthew Karre Contender Bicycles 2:04:26.5
11
22 Brad Cowley Mobile Money Racing 2:04:26.5
12
Teammate Top 5: Matt Daniel
23 Matt Lieto Bend Memorial Clinic Total Care Rac 2:04:21.5
13
24 Greg Miller Bend Memorial Clinic Total Care Rac 2:04:26.5
1
25 Joshua Creem GSC United 2:04:26.5
2
26 Ted Tatos ICE Rocky Mountain Surgery Center 2:04:26.5
3
27 Duncan Calver Veloshop 2:04:26.5
4
28 Turner Waskom Bend Memorial Clinic Total Care Rac 2:04:26.5
5
29 Matthew Wolpert 1 Error 2:04:26.5
6
30 Eric Bonder Vanguard Media Cycling Team 2:04:26.5
7
31 Tim Welter Mobile Money Racing 2:04:26.5
8
Teammate Top 5: Matt Daniel
32 Rob Williams Veloce Racing 2:04:26.5
9
Teammate Top 5: Jason Lewis
33 Eric Thompson Vanguard Media Cycling Team 2:04:26.5
10
34 Ted Chauvin Hagens-Berman LLP Cycling 2:04:26.5
11
35 Wes Stephens Paul's Bicycle Way of Life Cycling 2:04:26.5
12
36 James Williams 2:04:26.5
13
37 Ivan Meadors United Finance 2:04:26.5
14
38 Shane Fletcher Veloce Racing 2:04:26.5
15
Teammate Top 5: Jason Lewis
39 Galen Mittermann Midtown Direct Racing 2:04:26.5
16
Teammate Top 5: David Roth
40 Clint Carter Vanguard Media Cycling Team 2:04:26.5
17
41 Tom Woodcock CMG Racing/Alpine Mortgage 2:04:26.5
18
42 John Friesen Owens Healthcare 2:04:26.5
19
43 Bradley Ritter Garage Racing 2:04:26.5
20
44 Tim Turk Cycle Sport 2:04:26.5
21
45 Christopher Hill Recycled Cycles presented by Raleig 2:04:26.5
22
46 Jacob Macarthur Arlberg Sports 2:04:26.5
23
47 Michael Benno Veloce Racing 2:04:26.5
24
Teammate Top 5: Jason Lewis
48 Wade Goff Half Fast Velo 2:04:26.5
25
49 Graeme Bant Rocky Mountain/Different Bikes 2:04:26.5
26
50 Sean Rogers Bend Memorial Clinic Total Care Rac 2:04:26.5
27
51 Mark Vergari Hutch's Bend 2:04:26.5
28
52 Mike Cleary Midtown Direct Racing 2:04:26.5 Teammate Top 5: David Roth
53 Jeff Fuchs Sunnyside Sports 2:04:26.5
54 Thomas Pennell CRCA/Blue Ribbon-Translationscom 2:04:26.5
55 Evan Plews Santiam Bicycle 2:04:23.5
56 Ed Harley Mobile Money Racing 2:04:26.5 Teammate Top 5: Matt Daniel
57 Joel Wilson Paul's Bicycle Way of Life Cycling 2:04:26.5
58 Greg Davis Webcor Alto Velo 2:04:26.5 Teammate Top 5: Matthew Beebe
59 Brian Vollmer-buhl Paul's Bicycle Way of Life Cycling 2:04:26.5
60 Demetrius Houpis Sierra Nevada/Specialized 2:04:26.5
61 Todd Dye Capitol Velo p/b Lifesource 2:04:26.5
62 Jonathon Gormick Steed Cycles/SRAM 2:04:26.5
63 Mikkel Andersen NoMad Sports Club 2:04:26.5
64 Mike Bene Veloshop 2:04:26.5
65 Mark Merklein Capitol Velo p/b Lifesource 2:04:26.5
66 Brian Lannutti Mobile Money Racing 2:04:26.5 Teammate Top 5: Matt Daniel
67 William Warburton Therapeutic Associates Cycling/GENR 2:04:26.5
68 Jeremy Breach Mobile Money Racing 2:04:26.5 Teammate Top 5: Matt Daniel
69 David Schneider Escape Velocity 2:04:26.5
70 Mike Hilbrandt Veloshop 2:04:26.5
71 Tom Letsinger GVH Bikes 2:04:26.5
72 Dan Bryant Sierra Nevada/Specialized 2:04:26.5
73 Christian Doabler Midtown Direct Racing 2:04:39.4 Teammate Top 5: David Roth
74 Erik Edgar OSU Cycling Club 2:04:48.5
75 Josh Friberg bicycleattorney.com 2:04:52.8
76 Ben Langsdorf EWEB Windpower 2:04:57.0
77 Anthony Graupera Guinness Cycling Team 2:08:43.2
78 Matt Dolan Arlberg Sports 2:08:43.2
79 Nicholas Barile Recycled Cycles presented by Raleig 2:08:43.2
80 Bryce Huck Arlberg Sports 2:08:43.2
81 Mark Blackwelder Veloshop 2:08:43.2
82 Steve Davee Veloce Racing 2:08:43.2 Teammate Top 5: Jason Lewis
83 Scott Gray Therapeutic Associates Cycling/GENR 2:08:43.2
84 Kurt Haas Bike Peddler 2:08:43.2
85 Glen Enzfelder GVH Bikes 2:08:43.2
86 Jesse Graden Veloshop 2:14:14.0
Off The Back
87 Paolo Mion Fiordifrutta Racing Team 2:14:14.0
Off The Back
88 James Gritters Therapeutic Associates Cycling/GENR 2:14:14.0
Off The Back
89 Christopher Morales 2:14:14.0
Off The Back
90 Alex Hayes Cycle Sport 2:16:08.2
Off The Back
91 Al Michini Vanguard Media Cycling Team 2:16:08.2
Off The Back
92 Benjamin Albracht Webcor Alto Velo 2:16:08.2
Off The Back
Teammate Top 5: Matthew Beebe
93 Nicholas Brown TiCycles 2:20:45.7
Off The Back
94 Barret Fishner Guinness Cycling Team 2:20:45.7
Off The Back
95 Gary Dastrup Vanguard Media Cycling Team 2:24:16.1
Off The Back
96 Brian Austin bicycleattorney.com 2:25:37.0
Off The Back
97 Douglas Robertson Sunnyside Sports 2:27:10.1
Off The Back
98 Jason Edens Recycled Cycles presented by Raleig 2:27:37.1
Off The Back
1000 Mike Vella Webcor Alto Velo 0:00:00.0 Teammate Top 5: Matthew Beebe
1000 Spencer Gray Cycle Analysis 0:00:00.0
Finishers: Cat ?: 100  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hope Strode Poplollies 1:41:56.4
Off The Front
2 Cheryl Korcala Excel Sports 1:42:06.4
Off The Front
3 Jeanie Bihlmaier Specialized River City Bicycles 1:42:16.4
4 Kay Bork Poplollies 1:42:23.4 Teammate Win: Hope Strode
5 Tessa Sugahara Team Group Health 1:42:26.4
6 Amy Campbell 1:42:21.4
7 Heather Clark Bend Memorial Clinic Total Care Rac 1:42:26.4
1
8 Marisa Mcadler Davis Bike Club Race Team 1:42:25.4
2
9 Kristine Rotan Sorella Forte 1:42:26.4
3
10 Jan Moss Team Group Health 1:42:26.4
4
Teammate Top 5: Tessa Sugahara
11 Kristi Green Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cyc 1:42:26.4
5
12 Julie Forrest EWEB Windpower 1:42:26.4
6
13 Teri Sheasby Bend Memorial Clinic Total Care Rac 1:42:26.4
7
14 Erin Luckhardt Poplollies 1:42:26.4
8
Teammate Win: Hope Strode
15 Jill Waskom Bend Memorial Clinic Total Care Rac 1:42:31.4
16 Karen Oppenheimer Bend Memorial Clinic Total Care Rac 1:42:31.4
Finishers: Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cate Hass Gecko Cycling Club 46:00.3
Off The Front
2 Amanda Seigle Davis Bike Club Race Team 46:05.3
3 Andrea Jones Forza Jet Velo 46:10.3
4 Marieka Peterson Therapeutic Associates Cycling/GENR 46:15.3
1
5 Theresa Holtermann Sorella Forte 46:15.3
2
6 Lisa Turnbull Poplollies 46:15.3
3
7 Kimberly Mullen 1 Error 46:15.3
4
8 Nicole Alexander 46:15.3
5
9 Sabrina Read Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cyc 46:15.3
6
10 Beth Hattenberger Gecko Cycling Club 46:15.3
7
Teammate Win: Cate Hass
11 Courtney Leonard Poplollies 46:15.3
8
12 Julie Robertson zivin Wines of Washington 46:15.3
9
13 Tara Pemberton Paul's Bicycle Way of Life Cycling 46:15.3
10
14 Jessi Brunson Sorella Forte 46:15.3
11
Teammate Top 5: Theresa Holtermann
15 Cary Steinman Bend Memorial Clinic Total Care Rac 46:15.3
12
16 Erin Koenig Paul's Bicycle Way of Life Cycling 46:15.3
13
17 Alison Dauble 46:15.3
14
18 Erica Mckenzie 46:15.3
15
19 Patricia Harlow 46:15.3
16
20 Rachelle Hobson Forza Jet Velo 46:15.3
17
Teammate Top 5: Andrea Jones
21 Courtney Ries 46:15.3
18
22 Flo Leibowitz EWEB Windpower 46:15.3
19
23 Candy Walker Paul's Bicycle Way of Life Cycling 46:15.3
20
24 Celia Leber Gecko Cycling Club 46:40.9 Teammate Win: Cate Hass
25 Debra Lambourn Sorella Forte 47:42.6
Off The Back
Teammate Top 5: Theresa Holtermann
26 Jessica Harm North River Racing 53:37.0
Off The Back
1000 Christine Rekai Byrne Specialty Gases/Starbucks Dou 00:00.0
1000 Melanie Grandjacques Gecko Cycling Club 00:00.0 Teammate Win: Cate Hass
Finishers: Cat ?: 28  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Hanselman 343 Racing 1:29:46.4
Off The Front
2 Greg Gambetta Davis Bike Club Race Team 1:29:57.9
Off The Front
Off The Back
3 Jeffrey Eifert Arlberg Sports 1:30:07.9
Off The Back
4 Jason Weinstein Team Oregon/River City Bicycles 1:30:12.9
Off The Back
5 Jay Middleton Team Novara Eugene 1:30:14.9
Off The Back
6 T. Kenji sugahara Bike Peddler 1:30:17.9
Off The Back
1
7 Thomas Bradford North River Racing 1:30:17.9
Off The Back
2
8 Nate Sweet EWEB Windpower 1:30:17.9
Off The Back
3
9 Josh Gobershock Gecko Cycling Club 1:30:17.9
Off The Back
4
10 Mark Peterson VMG Cycling 1:30:17.9
Off The Back
5
11 Richard Haight Team Bike Tires Direct 1:30:17.9
Off The Back
6
12 Scott Williams 1:30:17.9
Off The Back
7
13 Kevin Maier Midtown Direct Racing 1:30:17.9
Off The Back
8
14 Kevin Sivertson Therapeutic Associates Cycling/GENR 1:30:17.9
Off The Back
9
15 Jeffrey Gerwing Word-RCB 1:30:17.9
Off The Back
10
16 Chris Sautter Word-RCB 1:30:17.9
Off The Back
11
17 Ryan Morgan 1:30:17.9
Off The Back
12
18 Pieter Bergmans Therapeutic Associates Cycling/GENR 1:30:17.9
Off The Back
13
19 Roger Lloyd United Finance 1:30:17.9
Off The Back
14
20 Brian Johnson Marty's Cycle & Moore 1:30:17.9
Off The Back
15
21 Ryan Hediger Midtown Direct Racing 1:30:17.9
Off The Back
16
22 Ryan Ness Therapeutic Associates Cycling/GENR 1:30:17.9
Off The Back
17
23 David Grant 1:30:17.9
Off The Back
18
24 Todd Taft Vanguard Media Cycling Team 1:30:16.9
Off The Back
19
25 Ryan Mcknab 1:30:17.9
Off The Back
20
26 Robin Calver Veloshop 1:30:17.9
Off The Back
21
27 Brian Gordon Wheelworks 1:30:17.9
Off The Back
22
28 Seth Patla United Finance 1:30:17.9
Off The Back
23
29 Scott Steinman Bend Memorial Clinic Total Care Rac 1:30:17.9
Off The Back
24
30 Tom Bey Owens Healthcare 1:30:17.9
Off The Back
25
31 Matthew Erdelt Hutch's-Eugene 1:30:17.9
Off The Back
32 Chuck Woosley United Finance 1:30:17.9
Off The Back
33 Ted Jones Half Fast Velo 1:30:28.2
Off The Back
34 Anthony Ohotto Word-RCB 1:30:28.2
Off The Back
35 David George 1:30:28.2
Off The Back
36 Tyler Stetson Portland State University 1:30:30.5
Off The Back
37 Adam Pascale Vanguard Media Cycling Team 1:30:30.5
Off The Back
38 Guy Polson Collin's Cycle Shop 1:30:30.5
Off The Back
39 Adam Kaufman Recycled Cycles presented by Raleig 1:30:30.5
Off The Back
40 Steve Anderson EWEB Windpower 1:30:30.5
Off The Back
41 Mike Mcgee Team Novara Eugene 1:30:37.4
Off The Back
Teammate Top 5: Jay Middleton
42 Michael Adams Collin's Cycle Shop 1:30:40.6
Off The Back
43 Michael Brunelle 1:30:42.5
Off The Back
44 Eugene Cathcart Therapeutic Associates Cycling/GENR 1:30:42.5
Off The Back
45 Charlie Wicker Word-RCB 1:30:47.5
Off The Back
46 Steven Savich Paul's Bicycle Way of Life Cycling 1:30:47.5
Off The Back
47 Robert Sanders Word-RCB 1:34:21.3
Off The Back
48 Gene Hill Cycle Analysis 1:34:36.4
Off The Back
49 K. Buzz peterson Vanguard Media Cycling Team 1:34:36.4
Off The Back
50 Ed Kendrick United Finance 1:55:05.5
Off The Back
1000 Nils Johnson Davis Bike Club Race Team 0:00:00.0 Teammate Top 5: Greg Gambetta
1000 Jodi Krenik Team Novara Eugene 0:00:00.0 Teammate Top 5: Jay Middleton
1000 Dennis Dalangin Gecko Cycling Club 0:00:00.0
1000 Michael Risner Word-RCB 0:00:00.0
1000 Richard Urena Vanguard Media Cycling Team 0:00:00.0
1000 Todd Dodds Owens Healthcare 0:00:00.0
1000 Cameron Coker Gecko Cycling Club 0:00:00.0
1000 Brian Ellin Veloshop 0:00:00.0
1000 Carter Hick The Valley Athletic Club 0:00:00.0
Finishers: Cat ?: 59  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carson Miller Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 47:46.0
2 Ian Boswell Sunnyside Sports 47:51.0
3 Marcel Delisser Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 50:09.6 Teammate Win: Carson Miller
4 Harry Hamlin EWEB Windpower 50:17.0
5 Dillon Caldwell Sunnyside Sports 50:23.5
6 Ryan Miller EWEB Windpower 50:23.5
7 Daniel Ahlvin EWEB Windpower 50:27.6 Teammate Top 5: Harry Hamlin
8 Duncan Hay Bike Peddler 50:38.5
9 Weston Fitzsimmons 50:43.7
10 Kyle Thackray EWEB Windpower 51:04.0 Teammate Top 5: Harry Hamlin
11 Alex Reightley GS Forza Velo-Bend 54:17.3
12 Tony Hamilton 58:09.9
1000 Terence Wedam Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 00:00.0 Teammate Win: Carson Miller
1000 Ian Megale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 00:00.0 Teammate Win: Carson Miller
Finishers: Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Douglas Shanks Half Fast Velo 2:02:47.5
2 Les Korcala Excel Sports 2:02:57.5
3 Dan Vrijmoet Hutch's-Eugene 2:03:14.5
4 Shaun Locker Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cyc 2:03:07.5
5 Alan Wiley Byrne Specialty Gases/Starbucks Dou 2:03:17.5
6 Nathan Hobson Half Fast Velo 2:03:17.5 Teammate Win: Douglas Shanks
7 Matthew Slater Excel Sports 2:03:14.5 Teammate Top 5: Les Korcala
8 Greg Canfield 2:03:17.5
9 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 2:03:16.5
10 Mark Bradley Excel Sports 2:03:17.5 Teammate Top 5: Les Korcala
11 Rick Hammel Hutch's-Eugene 2:03:16.5 Teammate Top 5: Dan Vrijmoet
12 Patrick Gray Excel Sports 2:07:10.5 Teammate Top 5: Les Korcala
13 Glenn Bunselmeyer Excel Sports 2:07:10.5 Teammate Top 5: Les Korcala
14 Steven R holland United Finance 2:07:10.5
15 Clint Chase Byrne Specialty Gases/Starbucks Dou 2:09:37.2 Teammate Top 5: Alan Wiley
16 David Zimbelman Excel Sports 2:09:37.2 Teammate Top 5: Les Korcala
17 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 2:10:05.6
18 Grant Boswell Hutch's Bend 2:10:09.2
19 Erik Huston 2:10:09.2
20 Michael Rosenberg Hutch's-Eugene 2:10:09.2 Teammate Top 5: Dan Vrijmoet
21 Mike Simpson Owens Healthcare 2:10:09.2
22 David Tsai Hutch's-Eugene 2:10:09.2 Teammate Top 5: Dan Vrijmoet
23 Mark Blaser Owens Healthcare 2:10:13.2
24 Kevin Fiske Excel Sports 2:10:13.2 Teammate Top 5: Les Korcala
25 David Root 2:10:13.2
26 Walt Nestell The Valley Athletic Club 2:10:53.1
27 Darren Pollard Excel Sports 2:11:22.7 Teammate Top 5: Les Korcala
28 J.michael Manning United Finance 2:11:22.7
29 Mike Neel Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cyc 2:17:12.4 Teammate Top 5: Shaun Locker
30 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 2:28:12.4
31 Doug Perrin Sunnyside Sports 2:28:49.1
1000 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 0:00:00.0
1000 Scott Seaton Hutch's Bend 0:00:00.0
1000 Matt Ritzow Paul's Bicycle Way of Life Cycling 0:00:00.0
Finishers: Cat ?: 34  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Hancock Sierra Nevada/Specialized 1:23:59.9
Off The Front
2 Paul Duncan EWEB Windpower 1:24:41.7
Off The Front
Off The Back
3 Dave Palmer Guinness Cycling Team 1:24:52.7
Off The Front
Off The Back
4 John Wilson EWEB Windpower 1:25:02.7
Off The Back
6 Mike Mauch United Finance 1:25:02.5
Off The Back
1
7 Rob Annen Willamette Valley Vineyards 1:25:05.5
Off The Back
2
8 Scott Davidson Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cyc 1:25:05.5
Off The Back
3
9 David Jackson Hutch's-Eugene 1:25:05.5
Off The Back
4
10 Greg Bruce Hutch's Bend 1:25:05.5
Off The Back
5
11 Craig Beavers Bike Peddler 1:25:05.5
Off The Back
6
12 George Schreck United Finance 1:25:05.5
Off The Back
7
Teammate Top 5: Mike Mauch
13 Terry Keele Team Oregon/River City Bicycles 1:25:05.5
Off The Back
8
14 Doug Smith Bend Memorial Clinic Total Care Rac 1:25:05.5
Off The Back
9
15 Paul Anderson Half Fast Velo 1:25:05.5
Off The Back
10
16 Steve Long North River Racing 1:25:05.5
Off The Back
11
17 Gary Cornilles Specialized River City Bicycles 1:25:05.5
Off The Back
12
18 Andy Stahl Hutch's-Eugene 1:25:05.5
Off The Back
13
19 Bob Grover Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cyc 1:25:05.5
Off The Back
14
20 Dave Skinkle Fresh Air Sports 1:25:05.5
Off The Back
15
21 Kurt Robinson bicycleattorney.com 1:25:05.5
Off The Back
16
22 Greg Crane Beaverton Bicycle Club 1:25:05.5
Off The Back
17
23 Mike Harris GS Forza Velo-Bend 1:25:05.5
Off The Back
18
24 Mark Magilner Half Fast Velo 1:25:05.5
Off The Back
19
25 Clint Ebert bicycleattorney.com 1:25:05.5
Off The Back
20
26 Scott Toll Cycle Sport 1:25:05.5
Off The Back
27 Tim Rich Specialized River City Bicycles 1:25:05.5
Off The Back
28 Patrick Cole Sunnyside Sports 1:25:05.5
Off The Back
29 Eric Christenson Team Rose City 1:25:05.5
Off The Back
30 Scott Goldstein EWEB Windpower 1:25:05.5
Off The Back
Teammate Top 5: Paul Duncan
31 David Strader Team Oregon/River City Bicycles 1:25:12.3
Off The Back
32 Ernie Conway Team Oregon/River City Bicycles 1:25:27.9
Off The Back
33 Mark Reinecke Hutch's Bend 1:25:34.8
Off The Back
34 Bill Robberson Desalvo Custom Cycles Racing 1:32:37.4
Off The Back
35 Steven Basden Half Fast Velo 1:35:08.5
Off The Back
36 Matthew Lasala Sunnyside Sports 1:35:08.5
Off The Back
37 Pat Hewes 1:35:08.5
Off The Back
38 Mark Kurashige Sugar CRM-Easton-Specialized 1:35:59.9
Off The Back
39 Steve Swanson Team Oregon/River City Bicycles 1:36:42.8
Off The Back
40 Craig Austin Half Fast Velo 1:36:42.8
Off The Back
41 Mike Adams United Finance 1:36:42.8
Off The Back
Teammate Top 5: Mike Mauch
42 Erich Meihoff Community Cycling Center 1:36:42.8
Off The Back
43 Shawn Mccloud Half Fast Velo 1:36:42.8
Off The Back
44 James Thiele Team Rose City 1:36:42.8
Off The Front
1000 Steven Mullen NoMad Sports Club 0:00:00.0
1000 Mike Mcmanus 1 Error 0:00:00.0
1000 Scott Peterson Gecko Cycling Club 0:00:00.0
1000 Randy Daniels Byrne Specialty Gases/Starbucks Dou 0:00:00.0
1000 Rob Polasek Team Zoka 0:00:00.0
1000 Jon Pearson Gateway/Speedzone 0:00:00.0
Finishers: Cat ?: 49  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Svein Tuft Symmetrics Cycling 2:42:12.7
Off The Front
2 Rob Britton Giga bike/La-Z-boy 2:42:22.7
Off The Front
Off The Back
3 Max Plaxton Rocky Mountain-Business Objects 2:42:32.7
Off The Front
Off The Back
4 Donald Reeb CMG Racing/Alpine Mortgage 2:42:38.7
Off The Front
Off The Back
5 Christian Meier Symmetrics Cycling 2:42:48.3
Off The Front
Off The Back
Teammate Win: Svein Tuft
6 Roman Kilun Health Net presented by Maxxis 2:42:44.3
Off The Front
Off The Back
7 William Routley Symmetrics Cycling 2:43:15.8
Off The Back
Teammate Win: Svein Tuft
8 Brian Buchholz Webcor Alto Velo 2:43:15.8
Off The Back
9 Kenny Williams First Rate Mortgage Cycling Team 2:43:10.8
Off The Back
10 Dennis Guikema RHVilla.com/Montano Velo 2:43:15.8
Off The Back
1
11 Logan Hunn Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance 2:43:15.8
Off The Back
2
12 Mitchell Trux Davis Bike Club Race Team 2:43:15.8
Off The Back
3
13 Jeff Sherstobitoff Symmetrics Cycling 2:43:15.8
Off The Back
4
Teammate Win: Svein Tuft
14 Andrew Pinfold Symmetrics Cycling 2:43:15.8
Off The Back
5
Teammate Win: Svein Tuft
15 Adrian Hegyvary Recycled Cycles presented by Raleig 2:43:15.8
Off The Back
6
16 Jesse Mendonca RHVilla.com/Montano Velo 2:43:15.8
Off The Back
7
17 Jesse Moore Davis Bike Club Race Team 2:43:15.8
Off The Back
8
18 Aaron Coker CMG Racing/Alpine Mortgage 2:43:15.8
Off The Back
9
Teammate Top 5: Donald Reeb
19 Judd Van sickle Davis Bike Club Race Team 2:43:15.8
Off The Back
10
20 Michael Margraf Webcor Alto Velo 2:43:15.8
Off The Back
11
21 Carl Decker Hagens-Berman LLP Cycling 2:43:15.8
Off The Back
12
22 Andrew Fischer Hagens-Berman LLP Cycling 2:43:15.8
Off The Back
13
23 Paul Bourcier Hutch's-Eugene 2:43:15.8
Off The Back
14
24 Derik Archibald The Valley Athletic Club 2:43:15.8
Off The Back
15
25 Stephen Dey Davis Bike Club Race Team 2:43:15.8
Off The Back
16
26 Daniel Harm Recycled Cycles presented by Raleig 2:43:15.8
Off The Back
17
27 Derek Stallings Therapeutic Associates Cycling/GENR 2:43:15.8
Off The Back
18
28 Zach Winter Guinness/fundamental 2:43:15.8
Off The Back
19
29 Jackson Beuhler Trek/RedTruck Racing Team 2:43:15.8
Off The Back
20
30 Ted Huang Webcor Alto Velo 2:43:15.8
Off The Back
21
31 Ricky Federau TEAM RACE 2:43:15.8
Off The Back
22
32 Steve Schwaeber Veloce Racing 2:43:15.8
Off The Back
23
33 Ian Mckissick Recycled Cycles presented by Raleig 2:43:15.8
Off The Back
24
34 Paul Reichardt Team Brain and Spine 2:43:15.8
Off The Back
25
35 Trevor Connor Chris Cookies/Swan Cycles 2:43:15.8
Off The Back
26
36 Neal Kindree Kona Factory Team 2:43:15.8
Off The Back
27
37 Dario Falquier Webcor Alto Velo 2:43:15.8
Off The Back
28
38 Carl Roberts First Rate Mortgage Cycling Team 2:43:29.8
Off The Back
1
39 Seth Hosmer CMG Racing/Alpine Mortgage 2:43:29.8
Off The Back
2
Teammate Top 5: Donald Reeb
40 Nick Clayville Hagens-Berman LLP Cycling 2:43:29.8
Off The Back
3
41 Morgan Schmitt Hagens-Berman LLP Cycling 2:43:29.8
Off The Back
4
42 Reny Townsend Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cyc 2:43:29.8
Off The Back
5
43 Matt Morenzoni Davis Bike Club Race Team 2:43:29.8
Off The Back
6
44 Ryan Trebon AEG-Toshiba-JetNetwork/Kona 2:43:29.8
Off The Back
7
45 Pete Kuennemann 2:43:29.8
Off The Back
8
46 Chad Nikolz Hagens-Berman LLP Cycling 2:43:26.8
Off The Back
9
47 Lang Reynolds Recycled Cycles presented by Raleig 2:43:29.8
Off The Back
48 David Robinson Kodakgallery.com/Sierra Nevada Pro 2:43:29.8
Off The Back
49 Barry Wicks AEG-Toshiba-JetNetwork/Kona 2:43:29.8
Off The Back
50 Carl Hoefer Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance 2:43:44.9
Off The Back
51 Justin Morgan Hagens-Berman LLP Cycling 2:44:05.7
Off The Back
52 Ben Kaplan First Rate Mortgage Cycling Team 2:44:05.7
Off The Back
53 Doug Beardsley Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 2:44:24.9
Off The Back
54 Adam Craig Giant 2:45:14.0
Off The Back
55 Michael Walsh First Rate Mortgage Cycling Team 2:45:14.0
Off The Back
56 Cody Peterson 3D Racing/Tom's Atlantic Cyclery 2:48:54.7
Off The Back
57 Alton Dunnigan Team Brain and Spine 2:50:47.1
Off The Back
58 Peter Cazalet Webcor Alto Velo 2:50:47.1
Off The Back
59 Brian Ecken First Rate Mortgage Cycling Team 2:50:47.1
Off The Back
60 Brendan Macintosh Trek/Rider's Cycles 2:50:47.1
Off The Back
61 Andrew Lathrop The Valley Athletic Club 2:50:47.1
Off The Back
62 Sal Collura Hutch's-Eugene 2:50:47.1
Off The Back
63 Stephen Maluk Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cyc 2:50:47.1
Off The Back
64 Ryan Mcnamara Giga bike/La-Z-boy 2:50:47.1
Off The Back
Teammate Top 5: Rob Britton
65 Damian Schmitt Therapeutic Associates Cycling/GENR 2:50:47.1
Off The Back
66 Richard Speer Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance 2:50:47.1
Off The Back
67 Nick Skenzick Hutch's-Eugene 2:50:47.1
Off The Back
68 Robert Campbell The Valley Athletic Club 2:50:51.0
Off The Back
69 Todd Posselli Vanguard Media Cycling Team 2:50:51.0
Off The Back
70 Joseph Carpisassi The Bike Post Racing 2:50:51.0
Off The Back
71 Michael Gallagher Valley/U.S. Armed Froces 2:50:51.0
Off The Back
72 Charles Warner Veloce Racing 2:50:54.0
Off The Back
73 Mikkel Bossen CMG Racing/Alpine Mortgage 2:50:54.0
Off The Back
Teammate Top 5: Donald Reeb
74 Ryan Clark Team Coastal 2:50:54.0
Off The Back
75 Jesse Sampson Veloce Racing 2:50:54.0
Off The Back
76 Jimmy Lingwood Recycled Cycles presented by Raleig 2:55:35.1
Off The Back
77 Joe Karbowski Davis Bike Club Race Team 2:59:18.5
Off The Back
78 Nicholas Hight-huf Webcor Alto Velo 3:05:10.7
Off The Back
79 Joseph King Hagens-Berman LLP Cycling 3:08:06.7
Off The Back
80 Sam Richardson Gentle Lovers 3:08:06.7
Off The Back
81 Jason Chapman Midtown Direct Racing 3:08:06.7
Off The Back
82 Jay Freyensee Sugar CRM-Easton-Specialized 3:08:06.7
Off The Back
83 Paul Ecord Team Clif Bar 3:11:22.8
Off The Back
84 Ben Thompson Therapeutic Associates Cycling/GENR 3:11:45.3
Off The Back
85 Damien Waugh Masi-Adobe 3:11:45.3
Off The Back
86 Zac Houghton The Valley Athletic Club 3:11:45.3
Off The Back
87 Solomon Woras Hagens-Berman LLP Cycling 3:11:45.3
Off The Back
88 Adam Curry Hagens-Berman LLP Cycling 3:11:45.3
Off The Back
89 Damon Pettinger California Giant Berry Farms/Specia 3:11:45.3
Off The Back
90 Sam Krieg ICE Rocky Mountain Surgery Center 3:11:45.3
Off The Back
91 Joshua Snead RHVilla.com/Montano Velo 3:11:45.3
Off The Back
92 Aaron Tuckerman Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance 3:11:45.3
Off The Back
93 John-christian Flack The Valley Athletic Club 3:11:45.3
Off The Back
1000 Ian Stuart Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance 0:00:00.0
1000 Jonny Sundt AxleyUSA.com 0:00:00.0
1000 Steven Beardsley Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance 0:00:00.0
1000 Pat Caurant Team Brain and Spine 0:00:00.0
1000 Lance Doherty Team Brain and Spine 0:00:00.0
1000 Nathan Coffey CMG Racing/Alpine Mortgage 0:00:00.0 Teammate Top 5: Donald Reeb
1000 Christian Kearney RHVilla.com/Montano Velo 0:00:00.0
1000 Chris Stuart ICE Rocky Mountain Surgery Center 0:00:00.0
1000 Jeffrey Morgan ICE/Idaho Cycling Enthusiasts 0:00:00.0
1000 Cory Lange Symmetrics Cycling 0:00:00.0 Teammate Win: Svein Tuft
1000 Cameron Evans Symmetrics Cycling 0:00:00.0 Teammate Win: Svein Tuft
1000 Erik Tonkin Kona Factory Team 0:00:00.0
Finishers: Cat ?: 105  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Martina Patella 2:21:12.5
Off The Front
2 Miranda Moon Colorado Premier Training - Colnago 2:21:28.1
Off The Front
Off The Back
3 India Sanjuan Touchstone Climbing 2:21:38.1
Off The Back
4 Maria Lee Symmetrics Cycling 2:21:47.1
Off The Back
1
5 Beverly Harper Touchstone Climbing 2:21:48.1
Off The Back
2
6 Norrene Godfrey Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance 2:21:48.1
Off The Back
3
7 Hilary Billington 2:21:48.1
Off The Back
4
8 Alena Radomsky Team Coastal 2:21:48.1
Off The Back
5
9 Shanan Whitlatch Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 2:21:48.1
Off The Back
6
10 Debra Preller Byrne Specialty Gases/Starbucks Dou 2:21:48.1
Off The Back
7
11 Marni Hambleton Symmetrics Cycling 2:21:38.1
Off The Back
8
Teammate Top 5: Maria Lee
12 Patricia Sinclair 2:21:45.1
Off The Back
13 Leah Goldstein Mighty Riders 2:21:48.1
Off The Back
14 Allison Beall TRIA 2:21:48.1
Off The Back
15 Carrie Eller TRIA 2:21:53.5
Off The Back
16 Suz Weldon TRIA 2:21:53.5
Off The Back
17 Christiana Briante Team Coastal 2:21:53.5
Off The Back
18 Kori Kunz Poplollies 2:21:56.6
Off The Back
19 Laurel Gitlen Gentle Lovers 2:21:56.6
Off The Back
20 Amanda Butler Team Coastal 2:22:04.0
Off The Back
21 Alice Pennington 2:22:07.8
Off The Back
22 Martha Walsh TRIA 2:22:14.6
Off The Back
1000 Liza Rachetto TEAm Lipton 0:00:00.0
1000 Andrea Fisk TRIA 0:00:00.0
1000 Stacey Spencer Symmetrics Cycling 0:00:00.0 Teammate Top 5: Maria Lee
1000 Annette Hanson First Rate Mortgage Cycling Team 0:00:00.0
1000 Moriah Macgregor TRIA 0:00:00.0
1000 Naomi Cooper Symmetrics Cycling 0:00:00.0 Teammate Top 5: Maria Lee
Finishers: Cat ?: 28