Log In
OBRA Criterium Championships • Aug 22 2010
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
Mostly Cloudy, 68 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grant Mcelroy Beaverton Bicycle Club
2 Erik Hammerquist
3 Grayson Bailey
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene
2 Killian Bailey Capitol Velo p/b Lifesource
3 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
4 Adam Oliver Hutch's-Eugene Teammate Win: Sam Rosenberg
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Artner Cycle Sport
2 Jack Rising Team Oregon presented by Laurelwood
3 Stephen Gann Land Shark
4 Andy Su Hutch's/ClearOne/Bend Dental
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Bennett Team Specialized Racing
2 Zach Bowden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
3 Jack Mahler 1 Error
4 Justin Roberts
5 Brian Fawcett Pistis
6 Nicholas Hudson Pacific Power Blue Sky
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Haley Wilson Pacific Power Blue Sky
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hannah Mcdade Beaverton Bicycle Club
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Liz Cartwright Beaverton Bicycle Club
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Skenzick Hutch's-Eugene
2 T. Kenji sugahara Team Oregon presented by Laurelwood
3 Cliff Heaberlin Guinness Cycling Team
4 Derek Stallings BendBroadband/WebCyclery.com
5 Tim Jones WebCyclery.com
6 Mitch Denham NoMad Sports Club
7 Paul Zagacki bicycleattorney.com
8 Scott Hill Life Cycle Bike Shop
9 Jeff Harwood Ironclad Performance Wear
10 Ian Bagshaw Flywheel Bicycle Solutions
11 Mark Krause Land Shark
12 Rob Angelo Therapeutic Associates Cycling/GENR
13 Carl Hoefer Cyclesoles/Sagebrush Cycles
14 Jim Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Top 5: T. Kenji sugahara
15 John Gillilan Hammer Velo
16 Luke Demoe HTFU
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Vanscholten-crawford SLOCUM Rebound Racing
2 Todd Fawcett
3 Paul Bourcier Hutch's-Eugene
4 Sal Collura SLOCUM Rebound Racing Teammate Win: Greg Vanscholten-crawford
5 Christian Tresser Cyclepath Racing
6 Wessel Robin Team Oregon presented by Laurelwood
7 Eddie French Guinness Cycling Team
8 Thomas Ghilarducci bicycleattorney.com
9 Maikey Lopera Life Cycle Bike Shop
10 Matt Willhite HPChiro/Scott's Cycling of Salem
11 Jurgen Fennerl Hutch's/ClearOne/Bend Dental
12 James Kramer Arizona Masters Racing
13 Ron Babcock Portland Velo
14 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions
15 Daryl Hemenway BRIHOP Cycling
16 Damon Schaefer Absolute Six-Pack
17 Matthew Erdelt Hutch's-Eugene Teammate Top 5: Paul Bourcier
18 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Rac
19 Scott Wagnon Team Oregon presented by Laurelwood
20 Ron Frerichs Hutch's-Eugene Teammate Top 5: Paul Bourcier
21 Steve Wursta Bend Memorial Clinic Total Care Rac
22 Glen Gann Land Shark
23 David Tsai SLOCUM Rebound Racing Teammate Win: Greg Vanscholten-crawford
24 Richard Rosko Hammer Velo
25 R Dean bailey Capitol Velo p/b Lifesource
DNF Richard Hogan Land Shark
DNF Guy Polson Collin's Cycle Shop
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 7   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Tedder Hammer Velo
2 Donald Vizzini Marty's Cycle & Moore
3 Ivan Meadors United Finance
4 Steven R holland United Finance
5 Hugh Givens bicycleattorney.com
6 Craig Beavers Capitol Velo p/b Lifesource
7 Richard Desmond Upper Echelon Fitness
8 Clint Ebert bicycleattorney.com Teammate Top 5: Hugh Givens
9 Michael Rosenberg Hutch's-Eugene
10 Dickie Mallison Mellow Johnny's Bike Shop
11 John Wilson Pacific Power Blue Sky
12 Dan Houghton Showers Pass
13 J.michael Manning CycleOne CrossWorld
14 Ambrose Su Hutch's/ClearOne/Bend Dental
15 Mike Adams United Finance Teammate Top 5: Ivan Meadors
16 Paul Mautner Team Rose City
17 Andy Stahl Hutch's-Eugene
18 Darell Provencher Team Rose City
19 Joe Cipale North River Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ron Magnus NoMad Sports Club
2 John Forbes Bri-Hop Cycling Team
3 Philip Litchfield Capitol Velo p/b Lifesource
4 Richard Marantz NoMad Sports Club Teammate Win: Ron Magnus
5 Russell Speirn Portland Velo
6 Mark Siddall
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heather Hill Life Cycle Bike Shop
2 Jen Akeroyd Sorella Forte
3 Amanda Atwill Hammer Velo
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kerry Martin Sunnyside Sports
2 Mary Ramos Bend Memorial Clinic Total Care Rac
3 Sarah Tisdale Sorella Forte
4 Jan Moss Sorella Forte
5 Betty Tucker Pacific Power Blue Sky
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky
2 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky Teammate Win: Flo Leibowitz
3 Cindy Harder Harder Cycling
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Lightman Guinness Cycling Team
2 Brian Ratliff Portland Velo
3 Brent Poole Therapeutic Associates Cycling/GENR
4 Derek Newell Team Oregon presented by Laurelwood
5 Scott Jones Portland Velo
6 Mark Crawford Ironclad Performance Wear
7 Erik Bakker GRTC Excelsior (The Netherlands)
8 Kurt Haas Capitol Velo p/b Lifesource
9 Scott Hill Life Cycle Bike Shop
10 Justin Serna Guinness Cycling Team Teammate Win: Alex Lightman
11 Rob Angelo Therapeutic Associates Cycling/GENR Teammate Top 5: Brent Poole
12 Mike Stockton Capitol Velo p/b Lifesource
13 Zach Bowden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
14 Colin Mullane Land Shark
15 Jurgen Fennerl Hutch's/ClearOne/Bend Dental
16 Tony Coca Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Top 5: Derek Newell
17 Cole Hilton Pacific Power Blue Sky
18 Graham Kelley Life Cycle Bike Shop
19 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions
20 Daniel Penner
21 Luke Demoe HTFU
22 Andrew Utz HPChiro/Scott's Cycling of Salem
23 Dave Aldersebaes Ironclad Performance Wear
24 Jeff Harwood Ironclad Performance Wear
25 Zachary Utz Ruckus Test Team
26 Joel Crouch
27 Sean Thielen Portland Velo Teammate Top 5: Brian Ratliff
28 Scott Goldstein EWEB Windpower
29 Dan Houghton Showers Pass
DNF Trevor O'neal Gentle Lovers
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 10   Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Dunagan Land Shark
2 Todd Berger Bend Memorial Clinic Total Care Rac
3 Ian Bagshaw Flywheel Bicycle Solutions
4 Isaac Sullivan Life Cycle Bike Shop
5 James Duke Wheelworks
6 Aaron Aikin Team Oregon presented by Laurelwood
7 Shaun Conley Ironclad Performance Wear
8 Eric Birky
9 Ryan Champion Pacific Power Blue Sky
10 Earl Hazekamp Capitol Velo p/b Lifesource
11 Evan Siroky Evan Siroky
12 Tim Richter Hutch's-Eugene
13 Matthew Rider Team Bike Tires Direct
14 Adam Artner Cycle Sport
15 Steven Eriksen CAPA Cycling Team
16 Ryan Seward CAPA Cycling Team
17 Sam Radakovich CAPA Cycling Team
18 Damon Schaefer Absolute Six-Pack
19 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Rac Teammate Top 5: Todd Berger
20 Jack Rising Team Oregon presented by Laurelwood
21 Christopher Kessler Ruckus Test Team
22 Steve Wursta Bend Memorial Clinic Total Care Rac Teammate Top 5: Todd Berger
23 Richard Rosko Hammer Velo
24 Nathan Smith Pacific Power Blue Sky
25 Spencer Follen CAPA Cycling Team
26 Kevin Ward Team Oregon presented by Laurelwood
27 Robert Stewart CAPA Cycling Team
28 Andy Stahl Hutch's-Eugene
29 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene
30 John Gillilan Hammer Velo
31 Zack Phillips
32 Lincoln Wettenhall Hammer Velo
33 Stephen Gann Land Shark Teammate Win: Ryan Dunagan
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 5   Cat 5: 2   Cat ?: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Davis Life Cycle Bike Shop
2 Tom Cordier Pacific Power Blue Sky
3 Thomas Mccain
4 Dustin Harder Harder Cycling
5 Alex Turpin Bike Newport
6 Colin Dunlap Bend Endurance Academy
7 Jim Julian
8 Scott Mccanna Pacific Power Blue Sky Teammate Top 5: Tom Cordier
9 Tom Dempsey Harder Cycling Teammate Top 5: Dustin Harder
10 Adam Oliver Hutch's-Eugene
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Beardsley Gentle Lovers
2 Stephen Bedford Word-RCB
3 Pete Groblewski Gentle Lovers Teammate Win: Steven Beardsley
4 Joshua Liberles Ten Speed Drive Racing
5 Zachary Kovalcik BRIHOP Cycling
6 Brendon Gallant Guinness Cycling Team
7 Paul Bourcier Hutch's-Eugene
8 T. Kenji sugahara Team Oregon presented by Laurelwood
9 Aaron Olson Foundation Roots
10 Steven R holland United Finance
11 Tony Kic Gentle Lovers Teammate Win: Steven Beardsley
12 Cory Domingues Hutch's-Eugene
13 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood
14 Maikey Lopera Life Cycle Bike Shop
15 Molly Cameron Portland Bicycle Studio
16 Christian Tresser Cyclepath Racing
17 Derek Stallings BendBroadband/WebCyclery.com
18 Benjamin Miller Guinness Cycling Team
19 Nick Skenzick Hutch's-Eugene
20 Jason Riffle HPChiro/Scott's Cycling of Salem
21 Brent Emoff BRIHOP Cycling Teammate Top 5: Zachary Kovalcik
22 Carl Hoefer Cyclesoles/Sagebrush Cycles
23 Tim Jones WebCyclery.com
24 Jake Hansen Word-RCB Teammate Top 5: Stephen Bedford
25 James Adamson Gentle Lovers Teammate Win: Steven Beardsley
26 Ron Frerichs Hutch's-Eugene
27 Sal Collura SLOCUM Rebound Racing
28 Samuel Nicoletti Gentle Lovers Teammate Win: Steven Beardsley
29 Eddie French Guinness Cycling Team
30 David Klipper Guinness Cycling Team
31 Adam Edgerton Team Oregon presented by Laurelwood
32 Tim Richter Hutch's-Eugene
33 Daryl Hemenway BRIHOP Cycling Teammate Top 5: Zachary Kovalcik
DNF Cliff Heaberlin Guinness Cycling Team
DNF Derek Newell Team Oregon presented by Laurelwood
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 11   Cat 3: 3   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jade Wilcoxson Flywheel Bicycle Solutions
2 Leia Tyrrell CAPA Cycling Team
3 Karey Swan Therapeutic Associates Cycling/GENR
4 Jen Akeroyd Sorella Forte
5 Tina Brubaker Veloforma
6 Michelle Bazemore Sunnyside Sports
7 Lisa Reeve Veloforma Teammate Top 5: Tina Brubaker
8 Mindy Simmons Hammer Velo
9 Heather Hill Life Cycle Bike Shop
10 Kerry Martin Sunnyside Sports
11 Susan Peithman Veloforma Teammate Top 5: Tina Brubaker
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 8   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Chinburg Veloforma
2 Amanda Atwill Hammer Velo
3 Maire Osborn Life Cycle Bike Shop
4 Jenn Levo Bridgetown Velo
5 Amy Shepard BRIHOP Cycling
6 Sarah Tisdale Sorella Forte
7 Elena Larson BRIHOP Cycling Teammate Top 5: Amy Shepard
8 Molly Mullane Land Shark
9 Jan Moss Sorella Forte
DNF Camille Hook BRIHOP Cycling Teammate Top 5: Amy Shepard
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Liz Cartwright Beaverton Bicycle Club
2 Erin Goodall Showers Pass
3 Mielle Blomberg Word-RCB
4 Sydney Running CAPA Cycling Team
5 Lisa Heathman bicycleattorney.com
6 Deven Smith
7 Allison Medellin Hammer Velo
8 Christy Bigelow Hammer Velo
9 Kara Smith
10 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat ?: 5