Log In
Bend Don't Brake • May 26 2012
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
Partly Cloudy, 54 degrees, wind 12 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bruce Rogers Hutch's/Bend Dental/Lowes
2 Tim Butler Evolution Racing Team
3 Todd Schock Boneyard Cycling
4 Erik Bergstrom Therapeutic Associates of Bend/Pine
5 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi
6 Daryl Hemenway Cyclesport.com
7 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Rac
8 Sal Collura SLOCUM Race Team
9 Craig Broberg HPC/RPM Mortgage
10 Tim Marcotte Michelob Ultra
11 George Wescott Bend Memorial Clinic Total Care Rac
12 Stephen Kocher Life Cycle Racing Team
13 Cameron Tongier Team Bobs-bicycles.com
14 John Prosser Pacific Power Blue Sky
15 Jared Roy Portland Bicycle Studio
16 Jurgen Fennerl Hutch's/Bend Dental/Lowes Teammate Win: Bruce Rogers
17 Tim Jones Therapeutic Associates of Bend/Pine Teammate Top 5: Erik Bergstrom
18 Dave Campbell Hutch's-Co-Motion
19 Tre Hendricks Mountain View Cycles/Subway
20 Gregg Strone Hutch's/Bend Dental/Lowes Teammate Win: Bruce Rogers
21 Tony Dirks Rogue / Mt. View Cycles
22 David Bjork Hutch's/Bend Dental/Lowes Teammate Win: Bruce Rogers
23 Sebastian Lopez-otero Bend Memorial Clinic Total Care Rac
24 Scott Wazny
25 Dan Freeman
DNF Matthew S martel Pacific Power Blue Sky
DNF Greg Russell NoMads Bicycle Racing Team
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 8   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rick Adams Core Techs Cycling Team
2 Scott Seaton Hutch's/Bend Dental/Lowes
3 Michael Rosenberg Hutch's-Co-Motion
4 David Thielen ii Pacific Power Blue Sky
5 Jim Fox bicycleattorney.com
6 Richard Desmond Evolution Racing Team
7 Eric Anderson Pacific Power Blue Sky Teammate Top 5: David Thielen ii
8 James Wellington Hutch's/Bend Dental/Lowes Teammate Top 5: Scott Seaton
9 Daniel Caldwell Sunnyside Sports
10 James Holmes
DNF John Obrien Evolution Racing Team
DNF Scott Harman HPC/RPM Mortgage
DNF Jon Gornick Pacific Power Blue Sky Teammate Top 5: David Thielen ii
DNF Mike Ozment Team Mack
DNF Jeff Parker Upper Echelon Fitness: Sports Medic
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kathryn Bork Poplollies
2 Michelle Gladleux Poplollies Teammate Win: Kathryn Bork
3 Stacy Stokes West Coast Women's Cycling p/b Nink
Finishers: Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cindy Mccasker Portland Velo
2 Tara Pemberton Poplollies
3 Carey Macnaughton Upper Echelon Fitness: Sports Medic
4 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Bedford Team Oregon presented by Laurelwood
2 Paul Bourcier Veloce Racing powered by Smith & Ne
3 Karsten Hagen Evolution Racing Team
4 Ben Thompson BendBroadband/WebCyclery.com
5 Ryan Liverman Veloce Racing powered by Smith & Ne
6 Ryan Trebon Cannondale/Clement
7 David Robinson
8 Kyle Wuepper BendBroadband/WebCyclery.com Teammate Top 5: Ben Thompson
9 Ryan Mckean Bend Memorial Clinic Total Care Rac
10 Galen Mittermann HPC/RPM Mortgage
11 John Browning Evolution Racing Team Teammate Top 5: Karsten Hagen
12 Cliff Heaberlin Guinness Cycling Team
13 Kyle Medlin CAPA-Soraz Racing
14 Christopher Bagg Athletes Lounge Cycling Team
15 David Muecke Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Win: Stephen Bedford
16 Warren Atkey
17 Joshua Liberles HPC/RPM Mortgage
18 Maikey Lopera Life Cycle Racing Team
19 Dillon Caldwell University of Oregon Cycling Club
20 Edward Micek BendBroadband/WebCyclery.com Teammate Top 5: Ben Thompson
21 Brian Marcroft Upper Echelon Fitness: Sports Medic
22 Doug Perrin Hutch's/Bend Dental/Lowes
23 Hamilton Christopher Rapha Racing NW
24 Matt Williams BendBroadband/WebCyclery.com Teammate Top 5: Ben Thompson
25 Dwayne Farr CAPA-Soraz Racing
26 Luke Demoe Hutch's-Co-Motion
27 Garrett Mcallister GrandStay Hotels
28 Nick Skenzick Hutch's-Co-Motion
29 Michael Palmer Veloce Racing powered by Smith & Ne Teammate Top 5: Paul Bourcier
30 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com Teammate Top 5: Ben Thompson
DNF Lonny Knabe Team Type 1 - Sanofi
DNF Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com Teammate Top 5: Ben Thompson
DNF Brian Seguin BendBroadband/WebCyclery.com Teammate Top 5: Ben Thompson
DNF Michael Larsen BendBroadband/WebCyclery.com Teammate Top 5: Ben Thompson
DNF Kaler Marshall
DNF Brant Buchholz Therapeutic Associates PDX Cycling
DNF Cort Buchholz HPC/RPM Mortgage
DNF Steven R holland United Finance
DNF Eddie French Guinness Cycling Team
DNF Steven Beardsley Gentle Lovers
DNF Andrew Utz Gentle Lovers
DNF Mckenzie Thramer Hutch's-Co-Motion
43 Andrew Boone Cyclesoles/Sagebrush Cycles
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 15   Cat 3: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Doug Laplaca Therapeutic Associates of Bend/Pine
2 Austin Line Trinity Bikes
3 Tj Paskewich Therapeutic Associates of Bend/Pine Teammate Win: Doug Laplaca
4 Adam Artner Land Shark
5 John Hartnett CAPA-Soraz Racing
6 Graham Kelley Veloce Racing powered by Smith & Ne
7 Sam Rosenberg Hutch's-Co-Motion
8 Cole Hilton Vertebrata Chiropractic Cycling
9 Todd Berger Bend Memorial Clinic Total Care Rac
10 Chris Winans Therapeutic Associates of Bend/Pine Teammate Win: Doug Laplaca
11 James Jorgensen
12 Rob Angelo Therapeutic Associates of Bend/Pine Teammate Win: Doug Laplaca
13 Ryan Ness Therapeutic Associates of Bend/Pine Teammate Win: Doug Laplaca
14 Brad Sigurdson CAPA-Soraz Racing Teammate Top 5: John Hartnett
15 Peter Moe Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
16 Zach Gilmour
17 David Burke Trailhead Coffee Roasters
18 Justin Serna StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
DNF Cole Sprague Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Will Fernyhough byrne
DNF Pat Sagers Hutch's/Bend Dental/Lowes
DNF Mark Williams Team Cycle Sport
DNF Ricardo Medina Rogue / Mt. View Cycles
DNF David Rosen Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Eddie Delisle CAPA-Soraz Racing Teammate Top 5: John Hartnett
DNF Mike Brown Therapeutic Associates of Bend/Pine Teammate Win: Doug Laplaca
DNF Tony Coca Team Oregon presented by Laurelwood
29 Steve Wursta Bend Memorial Clinic Total Care Rac
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 12   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Wythe Life Cycle Racing Team
2 David Mccasker Portland Velo
3 Erik Spillman Portland Velo
4 Brandon Gallagher
5 Ryan Mccracken HPC/RPM Mortgage
6 Seth Taylor Zeiteist
7 Ryan Garner Tensegrity PT Cycling
8 Jason Oman The Bucklers
9 Rob Bingham Life Cycle Racing Team Teammate Win: Kevin Wythe
10 Andy Olsson Team Finger
11 Tim Farrell FareStart
12 Brennan Wodtli All Access Racing
13 Andrew Laveine
14 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
15 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood
16 Cameron Beard Bend Endurance Academy
17 Daniel Rey
18 Jeff Sakacsi Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
19 Derek Swanson
20 Darrin Joos The Bike Gallery
21 David Caplan WebCyclery.com
22 Lance Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Rac
23 ? ?
24 Brian Jorgensen CoCC
25 Mark Passmore
26 Cameron Clark
27 Mark Lipchick Life Cycle Racing Team Teammate Win: Kevin Wythe
28 Jake Akerberg
29 Jake Perrin Hutch's/Bend Dental/Lowes
30 Adam Chizek
31 Whitney Griggs Whitman College
32 Paul Hynes
33 Stewart Myers Vertebrata Chiropractic Cycling
34 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair
35 Tom Perilloux Hammer Velo
36 James Webb Beaverton Bicycle Club
37 Joseph Ben
38 Dannon Canterbury Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
39 Eddie Wang River City Bicycles
40 Drew Nevala
41 Harrison Helt
DNF Ian Neubauer CoCC
DNF Jorge Kaufmann
DNF Ryan Altman Bend Memorial Clinic Total Care Rac
DNF Robert Declerk Hutch's/Bend Dental/Lowes
DNF Todd Riley Hutch's/Bend Dental/Lowes
DNF Thomas Pastor Life Cycle Racing Team Teammate Win: Kevin Wythe
DNF Stephen Helt
DNF Dawson Stallings Bend Endurance Academy
DNF Mike Maurer
DNF Levi Bishop
DNF Gerard Smith Upper Echelon Fitness: Sports Medic
DNF Tom Mccullough
DNF Whit Bazemore Bend Memorial Clinic Total Care Rac
DNF Nils Tillstrom Cyclesport.com
DNF Robert Kephart
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 9   Cat 5: 4   Cat ?: 38  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leia Tyrrell Sorella Forte p/b St Honor? Bakery
2 Brenna Lopez-otero Bend Memorial Clinic Total Care Rac
3 Heather Vanvalkenburg Upper Echelon Fitness: Sports Medic
4 Lisa Turnbull Riverstone Women's Racing Team
5 Tina Brubaker Upper Echelon Fitness: Sports Medic
6 Kristina Hughes Hutch's-Co-Motion
7 Maire Osborn WCWC
8 Sue Butler River City Bicycles
9 Kerry Martin Bend Memorial Clinic Total Care Rac Teammate Top 5: Brenna Lopez-otero
10 Lisa Magness Bend Memorial Clinic Total Care Rac Teammate Top 5: Brenna Lopez-otero
11 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Nink
12 Sherry Jako
DNF Patricia Dowd Team Delphine
DNF Michelle Bazemore Sunnyside Sports
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 9   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness: Sports Medic
2 Mary Ramos Bend Memorial Clinic Total Care Rac
3 Sydney Running Vertebrata Chiropractic Cycling
4 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honor? Bakery
5 Helen Grogan Bend Memorial Clinic Total Care Rac
6 Aleah Davis Upper Echelon Fitness: Sports Medic Teammate Win: Alexandra Burton
7 Sarah Tisdale Sorella Forte p/b St Honor? Bakery Teammate Top 5: Jan Moss
8 Susanna Julber Bend Memorial Clinic Total Care Rac Teammate Top 5: Mary Ramos
9 Lindsay Kandra West Coast Women's Cycling p/b Nink
10 Stephanie Chase Upper Echelon Fitness: Sports Medic Teammate Win: Alexandra Burton
11 Karey Miles West Coast Women's Cycling p/b Nink
12 Maureen Kavanagh West Coast Women's Cycling p/b Nink
DNF Caroline Dezendorf West Coast Women's Cycling p/b Nink
DNF Anne Linton Sunnyside Sports
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 8   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christine Jerko Sorella Forte p/b St Honor? Bakery
2 Adrienne Fischl Upper Echelon Fitness: Sports Medic
3 Rachel Dana Sorella Forte p/b St Honor? Bakery Teammate Win: Christine Jerko
4 Kelly Sandow Poplollies
5 Brooke Bauer West Coast Women's Cycling p/b Nink
6 Jennifer Johnson Dirty Harlots
7 Karin Wohlert Sorella Forte p/b St Honor? Bakery Teammate Win: Christine Jerko
8 Cinda Stauch
9 Vivian Satterfield Ruckus Test Team
10 Allison Medellin Hammer Velo
11 Laura Winberry Upper Echelon Fitness: Sports Medic Teammate Top 5: Adrienne Fischl
12 Deven Smith
13 Emily Kakouris
14 Debra Windus Team Rose City
15 Alexandra Manzano
16 Lianne Coon
17 Michelle Gross Bikesale.com
DNF Ivy Taylor Bend Endurance Academy
DNF Amy Vantassel Athletes Lounge Cycling Team
DNF Heather Myers Vertebrata Chiropractic Cycling
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 5   Cat ?: 13