Log In
Mount Tabor Circuit Race • Jun 15 2008
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
Partly Cloudy, 60 degrees, wind 1 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Green River City Bicycles
2 Rob Anderson Team Oregon/Sunset Cycles
3 Joseph Holcomb Specialized River City Bicycles
4 Scott Powell Nike Cycling
5 David Sherman Bridgetown Velo
6 Justin La vigne Team Oregon/Sunset Cycles
7 Robin Calver GSC United
8 Steve Brown Portland Velo
9 Matthew Wills Veloshop
10 David Hopper NoMad Sports Club
11 Erik Voldengen Beaverton Bicycle Club
12 Samuel Nicoletti Life Cycle Bike Shop
13 Kyle Wuepper Bend Memorial Clinic Total Care Rac
14 Zac Strode Whitman College
15 Mark O. johnson Bridgetown Velo Teammate Top 5: David Sherman
16 Barret Fishner GSC United
17 Mark Krause Fullcycle
18 Mike Olson WebCyclery.com
19 Andrew Reed River City Bicycles Teammate Win: Tyler Green
20 Jeff Mcnamee Capitol Subaru Cycling
21 Seth Patla River City Bicycles Teammate Win: Tyler Green
22 Kevin Condron Gentle Lovers
23 Jason Hobson Vertical Earth
24 Brian Peithman Hagens-Berman LLP Cycling
25 David Cowperthwaite Team Oregon/Sunset Cycles Teammate Top 5: Rob Anderson
26 Saul Lopez Half Fast Velo
27 Joel Crouch ABD
28 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
29 Sean Thielen Portland Velo
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Beth Burns Veloce Racing
2 Colleen Flaherty Veloce Racing Teammate Win: Beth Burns
3 Heather Wills Veloshop
4 Laura Mcgraw Veloforma
5 Abby Jenkins Bridgetown Velo
6 Carolyn Goodbrake Veloforma
7 Kira Crawford Ironclad Performance Wear
8 Sarah Mccarthy Poplollies
9 Tara Pemberton Poplollies
10 Tamara Metz Veloce Racing Teammate Win: Beth Burns
11 Eloise Zimbelman Whitman College
12 Judy Richardson Sorella Forte
13 Erin Koenig Poplollies
14 Kerri Vanden berg Poplollies
15 Virginia Pedersen Ironclad Performance Wear
16 Erin Willig Ironclad Performance Wear
17 Laurie Hotovy Gentle Lovers
18 Rachelle Hobson ZteaM
19 Jill Andrews Poplollies
20 Marca Murphy Therapeutic Associates Cycling/GENR
21 Tricia Satterlee Ironclad Performance Wear
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jim Jennings Nike Cycling
2 Davis Shepherd Hutch's-Eugene
3 Ben Edwards Team S+M
4 Jake Hansen Portland State University
5 Christopher Tuttle
6 Jonathan Mccoy Sunset Cycles/CycleOne
7 Patrick Gerke Team Oregon presented by Laurelwood
8 Brian Mack Therapeutic Associates Cycling/GENR
9 Joe Prettyman Beaverton Bicycle Club
10 Ron Babcock Portland Velo
11 Greg Adams Bridgetown Velo
12 Chip Sloan Gr?ndelbr?isers/Stewie Bicycles
13 Alex Accetta Team Beer
14 Steve Swanson Team Oregon/Sunset Cycles
15 Sam Taylor United Finance
16 Alex Kroman
17 Brian Mccall
18 Derek Newell Life Cycle Bike Shop
19 Andrew Hayes Disco Velo
20 Zach Bowden Specialized River City Bicycles
21 Anthony Guisto GSC United
22 Ian Bagshaw Flywheel Bicycle Solutions
23 Quenton Conant Ironclad Performance Wear
24 Montgomery Hill Team Oregon/Sunset Cycles
25 Matt James Portland Velo
26 Joel Morrissette Team Oregon/Sunset Cycles
27 Jeff Nelson Yakima Bike Vigilantes
28 Jordan Staples
29 Colby Wait-molyneux North River Racing
30 Andy Su Cascade Foot Clinic
31 Jim Moore Specialized River City Bicycles
32 Clark Henry Beaverton Bicycle Club
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 5   Cat 5: 4   Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Galen Mittermann Midtown Direct Racing
2 William Blanton Team Oregon/Sunset Cycles
3 Meg Mautner Bike Central
4 Brian Mack Therapeutic Associates Cycling/GENR
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene
2 Wyatt Cooper ZteaM
3 Camden Morey ZteaM
Finishers: Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Prettyman Beaverton Bicycle Club
2 Colby Wait-molyneux North River Racing
3 Andy Su Hutch's Bend
4 Bret Bailey
5 Lance Pugh Beaverton Bicycle Club Teammate Win: Joe Prettyman
6 Ethan Hormann ZteaM
7 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Davis Shepherd Hutch's-Eugene
2 Zach Bowden Specialized River City Bicycles
3 Colby Wait-molyneux North River Racing
4 Andy Su Hutch's Bend
5 Dan Birman Beaverton Bicycle Club
6 Bret Bailey
7 Brian Fawcett
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mikaela Saltzberg Bridgetown Velo
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Isabel Ford ZteaM
2 Emily Hackenberg ZteaM Teammate Win: Isabel Ford
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Crane Beaverton Bicycle Club
2 Paolo Dabbeni Nike Cycling
3 Brian Towey Disco Velo
4 Bill Hall
5 Matt Mcguire Cedar Mill Velo
6 Steve Swanson Team Oregon/Sunset Cycles
7 Doug Brecht Cedar Mill Velo Teammate Top 5: Matt Mcguire
8 Matt James Portland Velo
9 Wayne Boyle Pacific Power Blue Sky
10 Steven Maier NoLimitz/ICE
11 Burk Webb
12 Ben Hickman Beaverton Bicycle Club Teammate Win: Greg Crane
13 Jim Hinkley Southtown Velo
14 Kevin O'connell
15 David Strader Team Oregon/Sunset Cycles
16 Cory Fawcett
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Todd Fawcett
2 Mark Steger CMG/Bike n' Hike Giant/Russell Hosn
3 Christian Tresser Cyclepath Racing
4 Bruce Connelly Nike Cycling
5 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
6 David Oliphant Therapeutic Associates Cycling/GENR
7 Karl Choltus Southtown Velo
8 Eric Martin Guinness Cycling Team
9 Michael Rosenberg Hutch's-Eugene
10 Ivan Meadors United Finance
11 Michael Dunn ZteaM
12 Casey Patton
13 George Schreck United Finance
14 John Slawta Land Shark
15 Michael Walsh ZteaM
16 Robert Huff Half Fast Velo
17 Mark Duff Veloforma
18 Nathan Hobson ZteaM
19 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Teammate Top 5: Kent Johnston
20 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Teammate Top 5: Kent Johnston
21 Paul Mautner Team Rose City
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 3   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 George Schreck United Finance
2 David Jackson Hutch's-Eugene
3 Paul Mautner Team Rose City
4 Del Scharffenberg NoMad Sports Club
5 Chris Rycewicz Southtown Velo
6 Darell Provencher Team Rose City
7 Brad Bergquist
8 Clark Henry Beaverton Bicycle Club
9 Einar Traa Portland Velo
Finishers: Cat 3: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shari White Veloforma
2 Martha Walsh First Rate Mortgage Cycling Team
3 Jan Moss Team Group Health
4 Debra Windus United Finance
5 Meg Mautner Bike Central
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Seth Hosmer CMG/Bike n' Hike Giant/Russell Hosn
2 John Browning Cyclepath Racing
3 Zach Winter Guinness Cycling Team
4 Paul Bourcier Hutch's-Eugene
5 Mark Blackwelder Gentle Lovers
6 Aaron Sander Cyclepath Racing
7 Cliff Heaberlin Guinness Cycling Team Teammate Top 5: Zach Winter
8 Jason Riffle River City Bicycles
9 Jesse Sampson Veloce Racing
10 Kevin Hulick Gentle Lovers Teammate Top 5: Mark Blackwelder
11 Mike Kath Danger boy Racing
12 Joshua Bartlett Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance
13 David Klipper Guinness Cycling Team Teammate Top 5: Zach Winter
14 Steven R holland United Finance
15 T. Kenji sugahara Capitol Subaru Cycling
16 Elijah Romer
17 Kennett Peterson Life Cycle Bike Shop
18 Pete Groblewski Garage Racing
19 David Gray Veloce Racing
20 Joseph King Hagens-Berman LLP Cycling
21 Ryan Weaver River City Bicycles
22 Steve Schwaeber Veloce Racing
23 Michael Rosenberg Hutch's-Eugene Teammate Top 5: Paul Bourcier
24 Carl Hoefer Therapeutic Associates Cycling/GENR
25 Sam Richardson Gentle Lovers Teammate Top 5: Mark Blackwelder
26 Jacob Hill Bridgetown Velo
27 Patrick Marzullo Guinness Cycling Team Teammate Top 5: Zach Winter
28 Yann Blindert The Bike Gallery
29 Carson Miller Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance
30 Kelly Ryan River City Bicycles
31 Jim Anderson Team Oregon/Sunset Cycles
DNF Steven Beardsley Gentle Lovers Teammate Top 5: Mark Blackwelder
DNF Mathew Braun Team SCR/Stensvad Dental
DNF Bruce Connelly Nike Cycling
DNF David Godfrey Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance
DNF Logan Hunn Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance
DNF Tony Kic Gentle Lovers Teammate Top 5: Mark Blackwelder
DNF Daniel Mensher Gentle Lovers Teammate Top 5: Mark Blackwelder
DNF Shaun Morris Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance
DNF Seth Patla River City Bicycles
DNF Shannon Skerritt The Bike Gallery
DNF Richard Suditu Beaverton Bicycle Club
DNF Kyle Valenta CMG/Bike n' Hike Giant/Russell Hosn Teammate Win: Seth Hosmer
DNF Roman Van uden Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance
DNF Michael Walsh ZteaM
DNF Dan Watson Gentle Lovers Teammate Top 5: Mark Blackwelder
DNF Davy Yeater River City Bicycles
Finishers: Cat 1: 15   Cat 2: 11   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melissa Sanborn Vanderkitten
2 Rebecka Hartkop Veloforma
3 Alice Pennington Veloforma
4 Tina Brubaker Veloforma
5 Hilary Billington Veloforma
6 Jenny Slawta Land Shark
7 Jade Wilcoxson Flywheel Bicycle Solutions
8 Laurel Gitlen Gentle Lovers
9 Colleen Mcclenahan Sorella Forte
10 Jill Howe Poplollies
11 Miranda Moon Veloforma Teammate Top 5: Rebecka Hartkop
12 Gabriela Ferrat Bicycle John's Serious Cycling
13 Erin Playman Gentle Lovers
14 Kori Kunz Poplollies
15 Joanna Mensher Gentle Lovers
16 Tessa Sugahara Team Group Health
17 Molly Mullane Land Shark
18 Sirikit Valentin Gentle Lovers
19 Stephanie Chase Ironclad Performance Wear
20 Karey Miles Life Cycle Bike Shop
21 Jennifer Withers Veloforma Teammate Top 5: Rebecka Hartkop
22 Susan Peithman Veloforma Teammate Top 5: Rebecka Hartkop
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 6   Cat ?: 11